Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακοίνωσε πολύχρωμα καλύμματα για το PS5 και ταιριαστά χειριστήρια DualSense


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φοβερά κλασσική Sony, οποίος παραπονιέται για λεφτά να μην τα πάρει..είναι τελείως cosmetic..όπως λέει ο Παρασκευάς θες Μύκονο με το γκαραζογατο και 30 ευρώ..να πας Σαλαμίνα για διακοπές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, fanboy είπε

Φιλε μου τα έχω και τα 2 day one, δεν υπάρχει παιχνίδι που να έχει βγει στην νεα γενια και να τρέχει καλύτερα στο ps5 :) εκτος αν εννοεις σε 1080. Και η 3090 τρέχει χειρότερα από την 2060 σε 1080... σε 4κ ομως; επίσης δεν μπορείς να λες πως δεν έχει παιχνίδια, τι εννοεις δεν εχει παιχνιδια; δεν έχει όλα τα third party; δεν έχει forza halo day one κι ολας στο pass? Δεν έχει 26 στούντιο που ετοιμάζουν κάπου 30 παιχνιδια για 22/23.. νόμιζα πως αυτή η λογική έχει πια τελειώσει. Δηλ το pc δεν έχει παιχνιδια; το Switch τι να πει πως δεν έχει ούτε το 10% από third party

Δεν ισχύει απλά. Δεν είναι θέμα γνώμης. Άπειρα video digital foundry που το δείχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, feelihipo είπε

Δεν ισχύει απλά. Δεν είναι θέμα γνώμης. Άπειρα video digital foundry που το δείχνουν

Θα ξανά αναφέρω και θα ζητήσω να δείτε την ανάλυση. Καταρχήν το ps5 με δυσκολία βγάζει 4κ 60fps ακόμη και στα αποκλειστικά του, όπως πχ το Returnal που τρέχει 1080 και το Uncharted remaster σε 4κ 30fps.. και μιλάμε για Remaster. Τες πα δεν μπορώ να το συζητάω άλλο κουράστηκα και έχω δουλειά. Για 2η κονσόλα καλή είναι αλλά πολλά τα 500ε και 80ε για κάθε παιχνιδι ειδικά όταν έχεις Series x με Gamepass. Καλή συνέχεια σε όλους και μην ξεχνάτε..  μιλάμε για παιχνιδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, fanboy είπε

Θα ξανά αναφέρω και θα ζητήσω να δείτε την ανάλυση. Καταρχήν το ps5 με δυσκολία βγάζει 4κ 60fps ακόμη και στα αποκλειστικά του, όπως πχ το Returnal που τρέχει 1080 και το Uncharted remaster σε 4κ 30fps.. και μιλάμε για Remaster. Τες πα δεν μπορώ να το συζητάω άλλο κουράστηκα και έχω δουλειά. Για 2η κονσόλα καλή είναι αλλά πολλά τα 500ε και 80ε για κάθε παιχνιδι ειδικά όταν έχεις Series x με Gamepass. Καλή συνέχεια σε όλους και μην ξεχνάτε..  μιλάμε για παιχνιδια 

Εντωμεταξύ έχει γίνει ακριβώς το αντίθετο. Το min/max clock του SoC έχει μείνει απαράλλαχτο, ελέω όμως της καλής ψύξης κατάφερε να κρατήσει το χρονισμό ψηλά ακόμη και σε συνθήκες που δεν περίμενε -- εξού και το ότι μετά το δεύτερο performance update (σύμφωνα με το Digital Foundry) κατάφερε σε παιχνίδια με δυναμικές αναλύσεις να κρατήσει είτε πιο ψηλά την ανάλυση, είτε πιο σταθερά τα frames. Σύμφωνα επίσης με τις μετρήσεις του DF, 6/10 παιχνίδια (αν όχι και περισσότερα) τρέχουν καλύτερα στο PS5, ειδικά στα mode που στοχεύουν σε περισσότερα των 30FPS. Ακόμη, σχετικά με την αναφορά σου στα 120FPS με HDR, το μόνο παιχνίδι που δεν μπορούσε ήταν το Warzone και αυτό γιατί έτρεχε μέσα στο back-combat layer που δυστυχώς είναι όντως υποδεέστερο του τρόπου που κάνει emulate το Xbox -- ακόμη και αυτό όμως έχει μήνες που το έχουν φτιάξει και το Warzone παίζει κανονικά στα 120FPS με HDR.

Σε μερικά μόνο από τα παιχνίδια:

Υ.Γ. Ποια TF ρε μπαγλαμά, που τα υπολόγισες πριν την παρουσίαση και σου "είπαν" και κάτι! Λες και στο pipeline ενός τόσο πολύπλοκου rendering engine (με τις ταχύτητες χρονισμού σε αυτά τα επίπεδα, συμπεριλαμβανημένης της διάταξης μνημών στο SoC, των paths της πλακέτας, της ταχύτητας συμπίεσης/αποσυμπίεσης, και ΤΟΣΩΝ άλλων) θα εξαρτιόταν ποτέ από ένα άτυπο σκορ που δεν ωφελεί παρά ως benchmark raw υπολογισμών κινητής υποδιαστολής και ΜΟΝΟ.

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, argipent είπε

Εντωμεταξύ έχει γίνει ακριβώς το αντίθετο. Το min/max clock του SoC έχει μείνει απαράλλαχτο, ελέω όμως της καλής ψύξης κατάφερε να κρατήσει το χρονισμό ψηλά ακόμη και σε συνθήκες που δεν περίμενε -- εξού και το ότι μετά το δεύτερο performance update (σύμφωνα με το Digital Foundry) κατάφερε σε παιχνίδια με δυναμικές αναλύσεις να κρατήσει είτε πιο ψηλά την ανάλυση, είτε πιο σταθερά τα frames. Σύμφωνα επίσης με τις μετρήσεις του DF, 6/10 παιχνίδια (αν όχι και περισσότερα) τρέχουν καλύτερα στο PS5, ειδικά στα mode που στοχεύουν σε περισσότερα των 30FPS. Ακόμη, σχετικά με την αναφορά σου στα 120FPS με HDR, το μόνο παιχνίδι που δεν μπορούσε ήταν το Warzone και αυτό γιατί έτρεχε μέσα στο back-combat layer που δυστυχώς είναι όντως υποδεέστερο του τρόπου που κάνει emulate το Xbox -- ακόμη και αυτό όμως έχει μήνες που το έχουν φτιάξει και το Warzone παίζει κανονικά στα 120FPS με HDR.

Σε μερικά μόνο από τα παιχνίδια:

30fps.. εκεί σταμάτησα να δίνω σημασία.. ποίος παίζει 30fps??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fanboy είπε

30fps.. εκεί σταμάτησα να δίνω σημασία.. ποίος παίζει 30fps??????

Θα σου απαριθμούσα τα αποκλειστικά του XSX που τρέχουν στα 30FPS, αλλά δε βρήκα αποκλειστικά… 🎤

Υ.Γ. Πως πιάστηκες έτσι στη φάκα σου; Έγραψα: "6/10 παιχνίδια (αν όχι και περισσότερα) τρέχουν καλύτερα στο PS5, ειδικά στα mode που στοχεύουν σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ των 30FPS". Άρα, αν δεν επιλέγεις κάποιο 30FPS mode, τότε στο σύνολο των περιπτώσεων παίζεις είτε με λιγότερο σταθερό frame-rate, είτε με μικρότερη ανάλυση (είτε και τα δύο μαζί), απ' ότι αν έπαιζες σε PlayStation 5 -- λαϊκιστή, τον @@!

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, argipent είπε

Θα σου απαριθμούσα τα αποκλειστικά του XSX που τρέχουν στα 30FPS, αλλά δε βρήκα αποκλειστικά… 🎤

Υ.Γ. Πως πιάστηκες έτσι στη φάκα σου; Έγραψα: "6/10 παιχνίδια (αν όχι και περισσότερα) τρέχουν καλύτερα στο PS5, ειδικά στα mode που στοχεύουν σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ των 30FPS". Άρα, αν δεν επιλέγεις κάποιο 30FPS mode, τότε στο σύνολο των περιπτώσεων παίζεις είτε με λιγότερο σταθερό frame-rate, είτε με μικρότερη ανάλυση (είτε και τα δύο μαζί), απ' ότι αν έπαιζες σε PlayStation 5 -- λαϊκιστή, τον @@!

Όπως ανέφερα έχω και τις 2 κονσολε από day one και έχω παίξει απειρα παιχνίδια. Επίσης όπως ανέφερα είμαι φαν του πλευ στις περασμένες γενιές τώρα πια γτ με το 5 γελάει ο κόσμος. Αυτά που λες είναι για τα 30 fps γέλια και να σου θυμίσω πως στην νεα γενια το Xbox έχει τα 2 καλύτερα exclusive. Ουπςςς.. α και κάτι ακόμα... πάω διακοπές τα Χριστούγεννα από τα λεφτά που δεν έδωσα να αγοράσω αυτά τα 2 κορυφαία exclusive.. άλλοι δίνουν 80€ (εγώ ευτυχώς τα αγοράζω μόνο used γτ δεν θέλω να στηρίξω Sony μέχρι να αλλάξει μυαλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fanboy είπε

Όπως ανέφερα έχω και τις 2 κονσολε από day one και έχω παίξει απειρα παιχνίδια. Επίσης όπως ανέφερα είμαι φαν του πλευ στις περασμένες γενιές τώρα πια γτ με το 5 γελάει ο κόσμος. Αυτά που λες είναι για τα 30 fps γέλια και να σου θυμίσω πως στην νεα γενια το Xbox έχει τα 2 καλύτερα exclusive. Ουπςςς.. α και κάτι ακόμα... πάω διακοπές τα Χριστούγεννα από τα λεφτά που δεν έδωσα να αγοράσω αυτά τα 2 κορυφαία exclusive.. άλλοι δίνουν 80€ (εγώ ευτυχώς τα αγοράζω μόνο used γτ δεν θέλω να στηρίξω Sony μέχρι να αλλάξει μυαλα)

Έχω και τις δύο επίσης day one και είναι ηλίου φαεινότερον πως το PlayStation ήταν και θα είναι πάντα η primary κονσόλα ενός gamer που μπορεί να έχεις και τις δύο (άντε τρεις) πλατφόρμες κάτω από την τηλεόραση του! Τις ώρες που έριξα στα Returnal και Demon's Souls δεν τις φτάνουν ούτε συναθροιστικά τα παιχνίδια που έπαιξα φέτος στο Gamepass (που να βάλω R&C:Rift Apart, Marvel's Spider-Man Miles Morales, το GoT: Iki's Island, Sackboy και το Deathloop που δεν έπαιξα ακόμη). Το Xbox έγινε και θα εξακολουθήσει να είναι ένα GamePass machine -- και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου γιατί υπάρχει και αυτό το κοινό! Η αύξηση του κόστους των παιχνιδιών με βρίσκει σύμφωνο για τους τίτλους και στα studios από τα οποία βλέπω ποιότητα και όχι ποσότητα (βλ. ό,τι βρίσκεται κάτω από την ομπρέλα της SONΥ), ενώ από το GP του Xbox ζητώ ακριβώς το αντίθετο.

tl;dr Main-άρω PLAY για τα παιχνίδια που βγάζουν και θα βγάλουν τα studios που έχει στη φαρέτρα της η SONY, για το καλύτερο performance στα multi-platform σύμφωνα με το Digital Foundry, για το DualSense+3D Audio που σε μερικούς τίτλους κάνει θαύματα και αν ποτέ κάτι που περιμένω τύχει να βγεί GamePass, ή αξιωθεί η Microsoft να βγάλει κάτι πέρα από την τριπλέτα που έχει σταματήσει να με αγγίζει εδώ και χρόνια, ανοίγω και το Xbox βρε αδερφέ.

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argipent είπε

Έχω και τις δύο επίσης day one και είναι ηλίου φαεινότερον πως το PlayStation ήταν και θα είναι πάντα η primary κονσόλα ενός gamer που μπορεί να έχεις και τις δύο (άντε τρεις) πλατφόρμες κάτω από την τηλεόραση του! Τις ώρες που έριξα στα Returnal και Demon's Souls δεν τις φτάνουν ούτε συναθροιστικά τα παιχνίδια που έπαιξα φέτος στο Gamepass (που να βάλω R&C:Rift Apart, Marvel's Spider-Man Miles Morales, το GoT: Iki's Island, Sackboy και το Deathloop που δεν έπαιξα ακόμη). Το Xbox έγινε και θα εξακολουθήσει να είναι ένα GamePass machine -- και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου γιατί υπάρχει και αυτό το κοινό! Η αύξηση του κόστους των παιχνιδιών με βρίσκει σύμφωνο για τους τίτλους και στα studios από τα οποία βλέπω ποιότητα και όχι ποσότητα (βλ. ό,τι βρίσκεται κάτω από την ομπρέλα της SONΥ), ενώ από το GP του Xbox ζητώ ακριβώς το αντίθετο.

tl;dr Main-άρω PLAY για τα παιχνίδια που βγάζουν και θα βγάλουν τα studios που έχει στη φαρέτρα της, για το καλύτερο performance στα multi-platform σύμφωνα με το Digital Foundry, για το Dualsense που σε μερικούς τίτλους κάνει θαύματα, και αν ποτέ κάτι που περιμένει τύχει να βγεί GamePass, ή αξιωθεί η Microsoft να βγάλει κάτι πέρα από την τριπλέτα που έχει σταματήσει να με αγγίζει, ανοίγω και το Xbox βρε αδερφέ.

Θα στείλω κάρτα από την Πράγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, argipent said:

Έχω και τις δύο επίσης day one και είναι ηλίου φαεινότερον πως το PlayStation ήταν και θα είναι πάντα η primary κονσόλα ενός gamer που μπορεί να έχεις και τις δύο (άντε τρεις) πλατφόρμες κάτω από την τηλεόραση του!

Εγώ πάλι δεν βλέπω πως γίνεται αυτό για κάποιον που έχει και τα 3. 

Δεν έχω ακόμα Series X και PS5 αλλά αμφιβάλλω αν θα φτάσει το PS4 έστω τις μισές ώρες του One και δεν βλέπω πως αυτό θα αλλάξει στα επόμενα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, troi.g είπε

Καλά , ας μπορέσει πρώτα να καλύψει την αγορα με κονσόλες , και ύστερα ας φτιάξει και τα καπάκια. Εκτός και αν το κάνει όπως ένας θείος μου πριν από 25 χρόνια , που πρώτα πήρε ένα λεξικό σε cd , και ύστερα θα έπαιρνε τον υπολογιστή. Νομίζω ότι ακόμα δεν έχει πάρει.

Κοιτα αμα θες βρισκεις κονσολα σε κανονικη τιμη. Καθε βδομαδα βγαζουν τα μεγαλα καταστηματα. Τωρα ο Γερμανος νομιζω εχει ακομα κομματια απο το πρωι που εβγαλε προσφορα.

Μην κοιτας που ο καθε καημενος εδω στο ινσομνια το πουλαει 750 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 10:27 ΜΜ, tsakvas είπε

δεν βγαζουν και ενα λαχανι

σαμπος θα το επερνα

" σαμπος θα το επερνα " - μετάφραση > σάμπως θα το έπαιρνα ;

έτσι κάνουν οι εταιρίες. Στο βασικό τους προϊόν βγάζουν και τα extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...