Προς το περιεχόμενο

Θερμοστατης


Cokoblokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τον θερμοστατη εαν γνωριζει κανεις, μπας και γλιτωσω το κοστος της επισκεψης!
Μενω σε διαμερισμα με αυτονομια αεριο (επιτοιχιος λεβητας Vaillant, οπως και ο αντισταθμιστης που ειναι Vaillant). 

 Συγκεκριμενα εχω αυτον: Vaillant calorMATIC 450

Η εγκατασταση εγινε την ανοιξη, οποτε πρακτικα ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζεται. Απ' οτι βλεπω απο τον λεβητα, η θερμοκρασια του νερου για το καλοριφερ ειναι ρυθμισμενη στους 70 βαθμους και ο αντισταθμιστης λειτουργει στο comfort mode που απο το manual βρηκα αυτην την περιγραφη: The comfort mode controls the hot water generation in accordance with the set desired temperature for Hot water circuit without taking time periods into account.

Το θεμα μου ειναι το εξης. Υπαρχουν 3 θερμοκρασιες στην οθονη του αντισταθμιστη.

- Εξωτερικη θερμοκρασια
- Εσωτερικη θερμοκρασια
- Επιθυμητη θερμοκρασια

Οταν βαζω επιθυμητη θερμοκρασια στους 5 βαθμους, τοτε η θερμανση δεν λειτουργει. Ετσι λειτουργω οταν θελω να τον απενεργοποιησω.

Αυτη τη στιγμη ομως η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι στους 11.5 βαθμους, η εσωτερικη στους 24.5 ενω η επιθυμητη στους 20. Τα σωματα  σε αυτα τα νουμερα καινε, σε σημειο να μην μπορω να τα ακουμπησω. Αν ηταν καπως χλυαρα προς ζεστα, βαση λογικης θα μπορουσα να καταλαβω οτι πραγματοποιειται καποιου ειδους συντηρηση, για να μην χρειαζεται να δουλευει στο 100% για να πετυχει την εσωτερικη θερμοκρασια. Αλλα η διαφορα των +4.5 βαθμων και το γεγονος οτι τα σωματα καινε (βλεπω οτι ο λεβητας οντως δουλευει), με ανησυχει οτι κατι δεν δουλευει καλα. 

Εχετε καμια εμπειρια πανω στους αντισταθμιστες να μου πειτε καποια γνωμη?

 

Ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε να το διαβασετε!

 

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμοστάτης ανοιγοκλείνει; το εχει τεσταρει.

Εχει ενδεικτικό επανω που να λεει οτι ειναι οn ή off;

Δηλαδη στην προκειμένη περίπτωση που αναφέρεις θα πρεπει να είναι off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι on/off, γιατι εχει οθονη πανω.

Δεν ειναι σαν κατι αλλους με ενα μονο λαμπακι π.χ.

 

Οτι δουλευει γενικα δουλευει. Αν παω την επιθυμητη θερμοκρασια στους 5 βαθμους θα κλεισει η θερμανση. Αλλα εχει την περιεργη συμπεριφορα που περιεγραψα πιο πανω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω αυτο που λες με την επιθυμητή θερμοκρασια στους 5

Η επιθυμητη αν ειναι πχ στους 20 βαθμούς ο θερμοστατης οn τοτε οταν φτασει εκει η θερμοκρασια ο θερμοστατης παει στο off.

Και οι ψηφιακοί θερμοστατες εχουν "λαμπακι" ένδειξη που σου λένε αν ειναι on ή off

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cokoblokos είπε

Καλησπέρα!

Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τον θερμοστατη εαν γνωριζει κανεις, μπας και γλιτωσω το κοστος της επισκεψης!
Μενω σε διαμερισμα με αυτονομια αεριο (επιτοιχιος λεβητας Vaillant, οπως και ο αντισταθμιστης που ειναι Vaillant). 

 Συγκεκριμενα εχω αυτον: Vaillant calorMATIC 450

Η εγκατασταση εγινε την ανοιξη, οποτε πρακτικα ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζεται. Απ' οτι βλεπω απο τον λεβητα, η θερμοκρασια του νερου για το καλοριφερ ειναι ρυθμισμενη στους 70 βαθμους και ο αντισταθμιστης λειτουργει στο comfort mode που απο το manual βρηκα αυτην την περιγραφη: The comfort mode controls the hot water generation in accordance with the set desired temperature for Hot water circuit without taking time periods into account.

Το θεμα μου ειναι το εξης. Υπαρχουν 3 θερμοκρασιες στην οθονη του αντισταθμιστη.

- Εξωτερικη θερμοκρασια
- Εσωτερικη θερμοκρασια
- Επιθυμητη θερμοκρασια

Οταν βαζω επιθυμητη θερμοκρασια στους 5 βαθμους, τοτε η θερμανση δεν λειτουργει. Ετσι λειτουργω οταν θελω να τον απενεργοποιησω.

Αυτη τη στιγμη ομως η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι στους 11.5 βαθμους, η εσωτερικη στους 24.5 ενω η επιθυμητη στους 20. Τα σωματα  σε αυτα τα νουμερα καινε, σε σημειο να μην μπορω να τα ακουμπησω. Αν ηταν καπως χλυαρα προς ζεστα, βαση λογικης θα μπορουσα να καταλαβω οτι πραγματοποιειται καποιου ειδους συντηρηση, για να μην χρειαζεται να δουλευει στο 100% για να πετυχει την εσωτερικη θερμοκρασια. Αλλα η διαφορα των +4.5 βαθμων και το γεγονος οτι τα σωματα καινε (βλεπω οτι ο λεβητας οντως δουλευει), με ανησυχει οτι κατι δεν δουλευει καλα. 

Εχετε καμια εμπειρια πανω στους αντισταθμιστες να μου πειτε καποια γνωμη?

 

Ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε να το διαβασετε!

 

 

Η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι οπως δειχνει η μετρηση? Δηλαδη σταθερη στους 24.5 ανεξαρτητα απο το set point στους 20? Αν βαλεις το set point στους 21 ή στους 19 τοτε παλι εσωτερικη θερμοκρασια μενει στους 24.5? 

(Το οτι βαζεις set point μικροτερο απο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλεινει μη το λαμβανεις υποψη γιατι ειναι διαφορετικη λειτουργια του θερμοστατη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fragos είπε

 

Η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι οπως δειχνει η μετρηση? Δηλαδη σταθερη στους 24.5 ανεξαρτητα απο το set point στους 20? Αν βαλεις το set point στους 21 ή στους 19 τοτε παλι εσωτερικη θερμοκρασια μενει στους 24.5? 

(Το οτι βαζεις set point μικροτερο απο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλεινει μη το λαμβανεις υποψη γιατι ειναι διαφορετικη λειτουργια του θερμοστατη).

  Ναι ειναι οσο λεει ο θερμοστατης. Ναι, σκεψου στην αρχη εβαζα επιθυμητη θερμοκρασια στους 22 και επειδη εβλεπα οτι ανεβαινει (π.χ. στους στους 23.5), το εριξα στους 20. Οταν γυρισα η εσωτερικη θερμοκρασια ειχε φτασει 24.5 και τα καλοριφερ συνεχιζαν να καινε. 

Οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν προκειται για προβλημα του αντισταθμιστη ή απλα λειτουργουν με ενα τροπο που δεν κατανοω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως δεν εχει ρυθμιστει σωστά η καμπυλη της αντιστάθμισης? Θερμοκρασία προσαγωγής ποσό σε βγάζει?και σε εμενα ετσι ειναι αλλα δουλευει διαφορετικά σε σχέση με εσένα εχω ορισει μια θερμοκρασια στους 20 φτανει και σε εμενα 23  εσωτερική και εκει διατηρείται αλλα αναλογως την εξωτερικη θερμοκρασια τοσο καινε τα καλοριφερ αλλα ποτε με προσαγωγή πανω απο 50 βαθμους

 

IMG_20211215_151409.jpg

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tollisth είπε

Μήπως δεν εχει ρυθμιστει σωστά η καμπυλη της αντιστάθμισης? Θερμοκρασία προσαγωγής ποσό σε βγάζει?και σε εμενα ετσι ειναι αλλα δουλευει διαφορετικά σε σχέση με εσένα εχω ορισει μια θερμοκρασια στους 20 φτανει και σε εμενα 23  εσωτερική και εκει διατηρείται αλλα αναλογως την εξωτερικη θερμοκρασια τοσο καινε τα καλοριφερ αλλα ποτε με προσαγωγή πανω απο 50 βαθμους

 

IMG_20211215_151409.jpg

οπως τα λεει και ο φιλος τοτε. Για δες και το manual http://www.tekfa.gr/client_files/EPITIXOS_VALLIANT/Egxiridio_Vaillant.pdf ενοτητα 8.4.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Cokoblokos είπε

Απ' οτι βλεπω απο τον λεβητα, η θερμοκρασια του νερου για το καλοριφερ ειναι ρυθμισμενη στους 70 βαθμους

δοκιμασε αν βάλεις τη  θερμοκρασία του νερού στου 65 αντι για 70 να δεις τι παίζει 

Αντιστάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημερα σε ολους . θελω να αλλαξω θερμοστατη για να μπορω να αναβω το αεριο στο σπιτι κατα τις 12:30 ετσι ωστε οταν το παιδι γυρναει απο το σχολειο στις 1:20 να εινια το σπιτι ζεστο . Οπως καταλαβαινετε θελω να ειναι wifi .

Έχετε κάτι να προτείνετε ; Σε χαμηλή τιμή ; Βρήκα αυτόν https://www.skroutz.gr/s/26862439/BHT-001-GCLW-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Smart-με-Οθόνη-Αφής-και-Wi-Fi.html αλλά δεν ξέρω αν είναι καλός . 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν πχ έχω το αεριο στους 21 βαθμους και η θερμοκρασία στο σπίτι πέσει κατω απο τους ποσους θα αναψει ; στους 20,8 ; 20,5 ; 20 ; Σε αυτον που εχω τωρα αναβει στους 20,7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

καλημερα σε ολους . θελω να αλλαξω θερμοστατη για να μπορω να αναβω το αεριο στο σπιτι κατα τις 12:30 ετσι ωστε οταν το παιδι γυρναει απο το σχολειο στις 1:20 να εινια το σπιτι ζεστο . Οπως καταλαβαινετε θελω να ειναι wifi .

Έχετε κάτι να προτείνετε ; Σε χαμηλή τιμή ; Βρήκα αυτόν https://www.skroutz.gr/s/26862439/BHT-001-GCLW-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Smart-με-Οθόνη-Αφής-και-Wi-Fi.html αλλά δεν ξέρω αν είναι καλός . 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν πχ έχω το αεριο στους 21 βαθμους και η θερμοκρασία στο σπίτι πέσει κατω απο τους ποσους θα αναψει ; στους 20,8 ; 20,5 ; 20 ; Σε αυτον που εχω τωρα αναβει στους 20,7 

Τι διαφορά θα κάνει αν ανάβει στους 20,8 ή 20,5 ή 20?

Ούτως ή αλλως η θερμοκρασία που μετράει ο κάθε θερμοστάτης ειναι σχετική. Στον ίδιο χώρο ο ένας θα δειχνει 21, ο άλλος 20 και κάποιος ίσως δείχνει 19. Η λειτουργία του θερμοστάτη είναι εμπειρική. Τον παίρνεις και βλέπεις σε ποια θερμοκρασία νιώθεις κρύο και τον βαζεις να ανοίγει. Απο κει και πέρα το σε πόση διαφορά θερμοκρασίας ανοίγει, δεν έχει καμιά τεράστια ουσία να ψάχνεις αν ανοίγει σε -0,5 ή 0,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει στο οτι δεν θελω η θερμοκρασια να πεφτει 1 βαθμο κατω απο εκει που εχω την επιθυμητη για να αναψει γιατι τοτε ηδη το σπιτι θα εχει κρυωσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

εχει στο οτι δεν θελω η θερμοκρασια να πεφτει 1 βαθμο κατω απο εκει που εχω την επιθυμητη για να αναψει γιατι τοτε ηδη το σπιτι θα εχει κρυωσει 

συνήθως αυτοί οι θερμοστάτες έχουν ρύθμιση του διαφορικού (σε πόσο ΔΤ ανάβουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

εχουμε να προτεινουμε καποιον σε οικονομικη τιμη αξιοπιστο ; 

Εγώ χρησιμοποιώ τον olympia electronics bs-812, αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος, έχει αρκετή καθυστέρηση στην πτώση της θερμοκρασίας, ιδίως κατά τις ώρες που υπάρχει κίνηση στο σπίτι, με αποτέλεσμα να θέλει χεράτη παρέμβαση ψιλοσυχνά (π.χ. ενώ σταματάει στους 21 και πρέπει να πάρει στους 20.7, στο σαλόνι μπορεί να έχω χάσει 0.6 ή και 0.8 βαθμούς μέχρι να ξαναπάρει)

Βέβαια αυτή η συμπεριφορά μπορεί να έχει να κάνει και με τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες που έχει αυτές τις μέρες, καθώς ο θερμοστάτης είναι τοποθετημένος σε διάδρομο που στο σπίτι μου είναι εντελώς κεντρικό σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...