Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Thresh said:

Τότε έγινε λάθος μέτρηση, χωρίς 35b profile δεν μπορεί να πιάσει κάποιος 200αρα.

Πολύ πιθανό - Με το ζόρι ήρθαν να μου αλλάξουν το ζεύγος μετά από αρκετά τηλέφωνα και αναγκάστηκα να υποχρεωθώ σε γνωστό για να έρθει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MDefender είπε

Ναι έτσι ακριβώς φίλε μου,αν υποστηρίζει σου διπλασιάζει την ταχύτητα.Εδώ κράτα ένα * γιατί πρέπει να γίνει και αντικατάσταση router για το vdsl.

Έχω ήδη vdsl. Εν το μεταξύ μου έκαναν πολύ καλή προσφορά να επιστρέψω ξανά στη cosmote με 120 δωροεπιταγη Γερμανού και 2 πάγια δώρο ( 47€). Ξέρει κανείς πόσο πληρώνεις πέναλτυ αν διακόψεις τη Vodafone μετά από 2 μέρες ενεργοποίησης (στο συμβόλαιο νομίζω λέει 192€ τον πρώτο μήνα. Είναι τόσα πολλά?? )Τους είπα εν το μεταξύ για το διπλασιασμό αλλά δεν ήξεραν τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Πέρασε η πρωταπριλιά παιδιά. 

Update : με ενα γρήγορο Search σε 4 οικογένειακα σπίτια που έκανα σε 3 διαφορετικές περιοχές κανένα δεν υποστηρίζει 200mbps.

Έχει ξαναγίνει παλιότερα.... Οπότε χαλάρωσε !!!! Άλλο το να μην το υποστηρίζει...και ποτέ δεν ξέρεις του χρόνου τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DIL είπε

Για όσους έχουν 50mbit με μηδενική χρηση τηλεφώνου να επιβεβαιώσουν ότι το τελευταίο 6 μηνο έχει φτάσει ο λογαριασμός από 35 ευρώ στα 40 ανα μήνα. Ξεκινάω πρώτος

Μαλλον εληξε το συμβολαιο που ειχες και σε βαζουν αυτοματα σε αλλο παγιο, πρεπει να τους παρεις και να ενεργοποιησεις το ιδιο συμβολαιο εκ νεου. Ειμαι παθων.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η περιοχή μου υποστηρίζει 200αρα, άρα περιμένουμε αρχές του έτους σε αναβάθμιση απ'οτι κατάλαβα. Πολύ ευχάριστο νέο πάντως.
Άντε να διορθώσουν σιγά σιγά και τα mobile data ,που τα πληρώνουμε χρυσάφι ενώ στην υπόλοιπη ευρώπη ξεχνάς τι είναι το wifi... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kinitos είπε

το 200 πραγματικα σπανιο και δυσκολο εκτος αν εχεις το καφαο καμπινα σχεδον εξω απο το σπιτι σου

Ή εκτός αν ΄όπως εγώ, έχεις FTTH, οπότε τα 100/10 είναι εγγυημένα και σύντομα 200/20 από ότι φαίνεται :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας αλλαξει ο οτε πρωτα το σαπιο δικτυο που μας βασανιζει 2 χρονια και βαλε και βλεπουμε. Που πας σε 100αρα και πεφτει η γραμμη σου επι μερες, αλλαζουν καλωδιωσεις καθετες οριζοντιες σου βαζουν ρουτερ που δεν κυκλοφορει καν ακομα  και στο τελος σου λενε ε το δικτυο φταιει θα εχει φθορα δεν αλλαζει για εναν πετάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markon είπε

Σε ένα δρόμο οπού δεξιά και αριστερά υπάρχουν πολυκατοικίες , και υπάρχει κάλυψη FTTH όμως  το 10%  σε όλες της πολυκατοικίες έχει προχώρηση σε αναβάθμιση σε fiber το υπόλοιπο 90% τι το σταματάει  ,  η πολύ υψηλές τιμές , δεν έχουν ανάγκη κάτι παραπάνω είναι ευχαριστημένοι με αυτό που έχουν τώρα  , η τα κολλημένα μυαλά που έχουν κάποιοι ποια είναι η γνώμη σας

Οταν ένας απο την πολυκατοικια θελήσει να βάλει FTTH, η εγκατασταση γίνεται σε ολοκληρη την πολυκατοικια χωρις να έχουν λόγο σε αυτό οι υπόλοιποι. Αν θελει ενας, θα γινει προεγκατάσταση για ολους. Όπως και με το φυσικό αέριο ενα πράμα. Δεν μπορούν να σταματήσουν την εγκατάσταση, ο κόσμος να χαλάσει. Με την προυπόθεση αυτος ο ενας να είναι ιδιοκτήτης ή ενοικός αλλα με την άδεια του ιδιοκτήτη.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, giokspy είπε

Έχω ήδη vdsl. Εν το μεταξύ μου έκαναν πολύ καλή προσφορά να επιστρέψω ξανά στη cosmote με 120 δωροεπιταγη Γερμανού και 2 πάγια δώρο ( 47€). Ξέρει κανείς πόσο πληρώνεις πέναλτυ αν διακόψεις τη Vodafone μετά από 2 μέρες ενεργοποίησης (στο συμβόλαιο νομίζω λέει 192€ τον πρώτο μήνα. Είναι τόσα πολλά?? )Τους είπα εν το μεταξύ για το διπλασιασμό αλλά δεν ήξεραν τιποτα

Δες το συμβόλαιο που υπέγραψες τι λέει για ρήτρα αποχώρησης. Στην Cosmote ας πούμε δεν είναι στάνταρ το ποσό, και είναι ανάλογα με τον μήνα. Συγκεκριμένα στον 3ο μήνα, σε σχέση με τους πρώτους 2, συμφέρει να φύγεις.

Σου ανεβάζω ένα παράδειγμα, για το πως είναι πχ στο δικό μου συμβόλαιο:

 

Στιγμιότυπο 2021-12-15, 17.42.58.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα έχω 100αρα και η καμπίνα δεν υποστηρίζει 200α

κρίμα, δεν πειράζει θα πληρώνω σαν μλκς για να αναβαθμιστούν οι υπόλοιποι !

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία μαρκετίστικη ανακοίνωση, χωρίς ουσιαστικά μεγάλη επιβάρυνση στο backbone της Cosmote.

Γιατί; Γιατί πολύ απλά ελάχιστοι θα απολαύσουν μεγαλύτερη πραγματική ταχύτητα συγχρονισμού, αφού σχεδόν όλοι ήδη δουλεύουν στο όριο του χαλκού της περιοχής τους / της γραμμής τους.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια βρίσκεται στο «… όπου αυτό είναι τεχνολογικά εφικτό.» 
Σε εμάς, 30 χλμ από την Αθήνα, που ακόμη «δεν είναι τεχνολογικά εφικτό» και θα πληρώνουμε τα 9 mbps όσο κάποιος τα 100 mbps, κάποια μείωση; 
Κάποια μείωση… 🤔🤬🤬🤬🤬

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Loo.N.Y είπε

Να αρχίσω να γελάω???

Στο κέντρο των Ιωαννίνων, εκτός που δεν έχουν διαθέσιμη γραμμή μεγαλύτερη απο 24αρα, ναι "εως 24mbps".. τον τελευταίο μήνα μου έχουν ρίξει την ταχύτητα στο μισό... Εκεί που συγχρόνιζε στα 11, τώρα είμαι στα 6....

Μας δουλέυουν κανονικότατα...

Στα Ιωάννινα πραγματικά ήταν περίεργη φάση πως κινήθηκαν.Στις έξω περιοχές πχ Καρδαμίτσια,από την άλλη μεριά κατσικα κλπ τις ανέλαβε ο ΟΤΕ τις τελείωσε το 2017 και έχουν vdsl καμπίνες..Τις περιοχές από βοτανικό μέχρι Αμπελόκηπους της πήρε η Vodafone και τις τελείωσε το 2020.Τις περιοχές στο κέντρο -500 μέτρα (πεζοδρόμος προς καπλανιο κλπ)από ΟΤΕ τις άφησαν για να μπει κάποια στιγμή το ftth...Το πότε θα είναι αυτό πραγματικά κάνεις δεν ξέρει.Επισης του ΟΤΕ δίνουν έως 200 σε μας της Vodafone είναι ως 100...Επίσης και εμένα πριν αναβάθμισω σε 100αρα ενώ ήμουν με adsl σταθερά 12-14(κοντά στα σφαγεία)Το τελευταίο διάστημα είχε πέσει στα 8.Τωρα λόγο ελάχιστης απόστασης από vdsl καμπίνα της Vodafone είμαι στα 110/11

1 ώρα πριν, Loo.N.Y είπε

 

 

Επεξ/σία από Σπυρος Ζιαβρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάποιοι εδώ μέσα ας κατουρήσουν και λίγο, έτσι; Και τα τσίσα του Θεού είναι.

Βγήκε ένας όμιλος και είπε για δωρεάν αναβαθμίσεις, και ομολογουμένως αν περάσει το θέμα από την ΕΕΤΤ, θα είναι επειδή κατά 90% θα έχει μειώσει και τις τιμές χονδρικής, οπότε ίσως δώσει και πάτημα και στους εναλλακτικούς. 15 Δεκεμβρίου έχουμε, και είπαν πως πηγαίνουν να ξεκινήσουν από το Α' Τρίμηνο, με ορίζοντα τέλος του 2022. Αφήστε να δούμε πως θα κυλήσει το ζήτημα, και μετά κράζουμε. Έλεος δηλαδή. Στην τελική, για αυτούς που έχουν πρόβλημα με τις adsl που έχουν μόνο συγκεκριμένες ταχύτητες και δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική, να ξέρετε πως γαβγίζετε σε λάθος αυλή. Καθολικός πάροχος στην Ελλάδα είναι η Forthnet, και όχι ο ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...