Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι, αν είσαι αρκετά κοντά στην υπαίθρια καμπίνα.

Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση σε μέλος στο παρελθόν που να του είπε κάποιος τεχνικός του οτέ πόσα μέτρα πρέπει να ναι η καμπίνα για να θεωρηθεί κοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giokspy είπε

Και όχι τίποτα άλλο μου είχε κάνει και πολύ καλή προσφορά ο ΟΤΕ για την 24αρα αλλά κατόπιν εορτής. Τους είχα πάρει βέβαια άπειρα τηλέφωνα πριν κάνω φορητοτητα και μου έλεγαν δεν υπάρχει προσφορά. 25,5€ η 24αρα με 30 λεπτά προς κινητά . Κρίμα πάντως να μην το διάβαζα προχθές το άρθρο. Χθες βράδυ ενεργοποιήθηκε η Vodafone

Νομιζω πως αν η συμβαση εγινε απομακρυσμενα ειτε προφορικα ειτε με ανταλλαγη εγγραφων χωρις να μεταβεις σε καταστημα δικαιουσαι να υπαναχωρησεις μεσα σε 14 ημερες. Τσεκαρε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Thresh said:

Ναι, αν είσαι αρκετά κοντά στην υπαίθρια καμπίνα.

Πως ξεχωριζουμε αν εχουμε απο καμπινα?Εχω καμπινα στα 30 μετρα απο το σπιτι..καλωδιο εφεραν μεσα στο σπιτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, marios02 said:

Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση σε μέλος στο παρελθόν που να του είπε κάποιος τεχνικός του οτέ πόσα μέτρα πρέπει να ναι η καμπίνα για να θεωρηθεί κοντα;

Θεωρητικά υποτίθεται μέχρι 300m ("καλωδιακή" απόσταση) για 300Mbps συγχρονισμό, με την προϋπόθεση ότι είναι μια χαρά ο χαλκός από την καμπίνα μέχρι και το σπίτι. Πρακτικά είναι ψιλο άγνωστο γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι το ζεύγος χαλκού του καθενός.

Αρχικά πάντως θα πρέπει να σου βγάζει επιλογή για 200αρα το tool διαθεσιμότητας της Cosmote (ή των άλλων παρόχων).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, barman_ said:

Πως ξεχωριζουμε αν εχουμε απο καμπινα?Εχω καμπινα στα 30 μετρα απο το σπιτι..καλωδιο εφεραν μεσα στο σπιτι..

Αν εννοείς ότι έφεραν οπτική μέσα στο σπίτι, δεν σε νοιάζει πού είναι η καμπίνα. Δεν επηρεάζεται από την απόσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, barman_ said:

Πως ξεχωριζουμε αν εχουμε απο καμπινα?Εχω καμπινα στα 30 μετρα απο το σπιτι..καλωδιο εφεραν μεσα στο σπιτι..

Τι εννοείς έφεραν καλώδιο μέσα? Οπτική ίνα? Αν ναι, τότε δεν σε νοιάζει κάτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, cyberguy είπε

μου ειπε οτι το γνωρίζουν το πρόβλημα και περιμένουν νεο firmware.....χωρις καποια ημερομηνία συγκεκριμένη

Κατάλαβα... Καλημέρα για μας. 

Έτσι και μπω στα 100... θα κλαίω.

crc 20/180 fec 70/9447 επανεκκίνηση 40 ωρες, 30 λεπτά και 51 δευτ.

Αυτο ομως δεν το λενε, οτι εχουν αυτοι το προβλημα. Λενε, ο,τι φταιει ο εξοπλισμος, ο Ερμής κτλπ

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilius είπε

Δεν είναι μόνο τα 200Mbps αλλά και η αναβάθμιση από / σε όλες τις ταχύτητες. Πάγια τακτική που έκανε και τα προηγούμενα χρόνια. Όπως και να το κάνουμε είναι καλή προσφορά που δεν κάνουν οι λοιποί ISP όσο θυμάμαι.

Πράξεις μετράνε, λόγια ξεχνάμε. 

Έχω ένα κάρο φίλους και συγγενείς που μετράνε το ευρώ και από 24ADSL θα πάνε επιτέλους σε VDSL καμπινάτο και από 50 θα πάνε 100.
Μια χαρά upgrade είναι, δωρεάν διπλάσια ταχύτητα.

Μαζί σου αλλά για εμάς που έχουμε 100 και δεν υπάρχει υποστήριξη για 200 μας φάγανε στο ψαχνό. Απλούστατα γιατί κάποιος που πληρώνει τώρα 50 δίνει λιγότερα απο εμένα και "αύριο" θα έχει ίδια ταχύτητα με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Νομιζω πως αν η συμβαση εγινε απομακρυσμενα ειτε προφορικα ειτε με ανταλλαγη εγγραφων χωρις να μεταβεις σε καταστημα δικαιουσαι να υπαναχωρησεις μεσα σε 14 ημερες. Τσεκαρε το

Έκανα πριν λίγο τηλέφωνο στο σύστημα φορητότητας και θα δείξει αν το δεχθούν. Ούτε 24 ώρες δεν είναι που ενεργοποιήθηκε η γραμμή. Τώρα βέβαια μου έδωσαν και το router χλωμό να δεχθούν έτσι απλά. Αλλιώς θα αναβαθμίσω σε 100αρα με +3,5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Έχει ξαναγίνει παλιότερα.... Οπότε χαλάρωσε !!!! Άλλο το να μην το υποστηρίζει...και ποτέ δεν ξέρεις του χρόνου τι θα γίνει.

Ποτέ παλαιότερα; Θύμησε μου αν μπορείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τα σχόλια για εταιρείες FTTH όταν το θέμα έχει να κάνει με DSL, δεν καταλαβαίνετε ότι είναι ΑΣΧΕΤΟ το θέμα; Τι σχέση έχουν υπηρεσίες FTTH σε ελάχιστες περιοχές μεγάλων πόλεων με το DSL και τις μεγάλες εταιρείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, yazidis said:

Είχε βγάλει κάτι φθηνά εισιτήρια η Ryanair την Black Friday με 1+1 δώρο. Ας έβγαζες 2 χωρίς επιστροφή και ας πήγαινες Ολλανδία ή Τσεχία.

Αυτό νομίζω το έγραψες για εμένα? Ευχαριστώ για την προσφορά.

Θα είχα φύγει προ πολλού, τα ίδια ενοίκια παίζουν στο Brno όπως εδώ και δε πληρώνεις τρελή ΔΕΗ και λοιπά παρατράγουδα. Με 200αρα πραγματική σε λογικές, ευρωπαικές τιμές και όχι ψωροκώσταινας.

Ο φίλος που μετακόμισε εκεί το '17 έχει βρει την ηρεμία του, αλλά είναι και εργένης.

Εγώ απλώς δεν θέλω να ξενιτευτεί το παιδί στην εφηβία, να χάσει τους φίλους του και να του μείνουν τίποτα ψυχολογικά. Αν θέλει να σπουδάσει έξω μετά το Λύκειο είναι άλλο πράγμα, το οποίο και προφανώς θα στηρίξουμε όσο μας παίρνει.

Ίδωμεν.

Επεξ/σία από BaggsR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, giokspy said:

Πώς ξέρουμε ότι είμαστε μέσα στο πρόγραμμα αναβάθμισης? Έβαλα διαυιυνση και μου βγάζει διαθεσιμότητα και στη 200αρα

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πάντως, ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...