Προς το περιεχόμενο

Οι ελλείψεις GPU είναι τόσο έντονες που ο κόσμος άρχισε να κλέβει τις κάρτες γραφικών από ράφια καταστημάτων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

NEWSFLASH 

ΟΛΑ τα νομισματα ειναι αερας κοπανιστος

εκτος και αν πιστευεις οτι τα χαρτακια με τα οποια φτιαχνεται ενα 100ευρω αξιζει 100 ευρω . το χαρτι

Φίλε μου με αυτά που γράφεις είσαι τόσο μα τόσο βαθιά νυχτωμένος που οποιαδήποτε προσπάθεια επεξήγησης θα πέσει στο κενό.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, SPY_oo7 said:

Απο μπαρουφες και γενικολογιες για να αποφυγεισ να δωσεις  στοιχεια αλλο τιποτα.

Ολοι μειωσαν την παραγωγη τους φοβουμενοι την μειωμενη ζητηση αλλα δεν κλεισαν ποτε,κατι που τωρα το πληρωνουμε εμεις μιας και δεν υπαρχει στοκ.Απο ανταλακτικα αυτοκινητων μεχρι καφετεριες και καρτες γραφικων.Ποσα καραβια  εμπορευματοκιβωτιων δεν μπαρκαρανε λογο κρουσματων κοβιντ για πες???

Το συντροφος που κολαει??????Εισαι καμια παλια μου σχεση

μειωσαν την παραγωγη τους λογω μειωμενης ζητησης? πας καλα αγορι μου? τη μειωσαν γιατι κλεισαν τα εργοστασια. ποια μειωμενη ζητηση και παπαριες

απειρα καραβια. ξερεις ποσες βδομαδες μπαινει καραντινα ενα παπορι στην κινα? τι νομιζεις οτι ειναι μπατε σκυλοι αλεστε οπως ειμαστε εδω? εκει εχουν κουμμουνισμο δεν αστειευονται με αυτα.αν ενα παπορι φαει εξτρα μηνα στο λιμανι ποσο νομιζεις θα ακριβυνει ο ναυλος του?

1 hour ago, vgeovai said:

και την δικαιολογία της πανδημίας,

συνομωσια ειναι του σορος παιδι μου κατασκευασμενος ο υιος ολα ψεματαειναι. ΚΑΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαθια  μπερδεμενος και παραπλανημενος.Το παπορι τι το περασες κρουαζεροπλποιο

11 λεπτά πριν, dieksodo είπε

συνομωσια ειναι του σορος παιδι μου κατασκευασμενος ο υιος ολα ψεματαειναι. ΚΑΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ

 

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, insomniac01 είπε

 Αν και άσχετο η μόνη διαφορά με τις κονσόλες πλέον είναι ότι στο PC υπάρχει ακόμα DRM-free που σημαινει οτι αν αγορασεις ενα παιχνιδι σου ΑΝΗΚΕΙ. Στο PS Plus κλπ δεν σου ανηκει. Στα Digital Editions δεν σου ανηκει. Μονο τα cartridges του Switch και τα κουτατα παιχνιδια σου ανηκουν, οπου και παλι, σε πολλα (οχι του Switch) χρειαζεται να κανεις update για να δουλεψει. 

Φυσικά αυτό ισχύει και για το Steam αλλά υπάρχει και τo GoG. Γενικά στην εποχή που μόνο νοικιάζεις παιχνίδια, δεν ξέρω κατα ποσό τελικά αξίζει η αγορά μιας κονσόλας, από την στιγμή που οι περισσότεροι τίτλοι που αγοράζεις είναι digital και ουσιαστικά δεν σου ανήκουν. Δηλαδή, δεν αγοράζεις installers η ψηφιοποιημενα iSO απλα την δυνατοτητα να κατεβασεις ενα παιχνιδι και το παιξεις, σαν μια σειρα στο Netflix. 

Γενικότερα, δεν ξέρω πλέον τι συμβαίνει. Εγώ ακόμα και με αυτές τις τιμές, είμαι υπέρ της, έστω περιορισμένης, ελευθερίας που προσφέρει το PC. Τουλάχιστον ότι αγοράζω μου ανήκει και μπορώ να το κάνω (σχεδόν) ότι θέλω. 

Και για αυτό θα ξαναγράψω μια προτροπή, στις εκπτώσεις του GoG έστω των 1-2-3 $ αγοράστε ακόμα και αν δεν θα το παίξετε ποτέ. Να δείξετε-ουμε, ότι υπάρχει κοινό που θέλει DRM-Free. 

Όταν γίνει αυτό θα στοκαρω 3-4. 

Γιατι δεν σου ανηκει το παιχνιδι στα digitals editions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Γιατι δεν σου ανηκει το παιχνιδι στα digitals editions?

Οχι φιλε μου. Αμα π.χ. αυριο το πρωι, κλεισει το steam. Πανε ολα τα παιχνιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4mage είπε

Εσύ πάλι που το ξέρεις πόσο αγοράζουν χονδρική; Μπορεί φθηνότερα μπορεί και ακριβότερα... έπρεπε να ακριβύνουν οι κάρτες γραφικών για να καταλάβεις πως αισχροκέρδεια θα βρεις παντού; Ο υδραυλικός σου δεν αισχροκερδεί; Ο ηλεκτρολόγος σου, ο μηχανικός σου στο αυτοκίνητο κλπ;

ότι νάναι γράφεις

39 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Γιατι δεν σου ανηκει το παιχνιδι στα digitals editions?

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρο θεμα για δυο φωτογραφιες απο καποιο καταστημα στην Αμερικη που καποιος ανεβασε φωτογραφιες στο reddit.
Τα μισα αρθρα που διαβαζω ειναι απλα μεταφορα καποιου θεματος απο reddit.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, markos9 είπε

Οχι φιλε μου. Αμα π.χ. αυριο το πρωι, κλεισει το steam. Πανε ολα τα παιχνιδια. 

Αυτο τωρα ειναι επιχειρημα?Εγω δεν εχω παιχνιδια στο Steam,εχω Game Pass.Εχω αγορασει 10 παιχνιδια (τυχαιο νουμερο),τα εχω παιξει και τα εχω μεσα στον εξωτερικο.Χρειαζομαι κατι αλλο για να τα ξανα παιξω οταν μου καπνισει?Τι με νοιαζει εμενα τι θα κανει το Steam και το καθε Steam?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Αυτο τωρα ειναι επιχειρημα?Εγω δεν εχω παιχνιδια στο Steam,εχω Game Pass.Εχω αγορασει 10 παιχνιδια (τυχαιο νουμερο),τα εχω παιξει και τα εχω μεσα στον εξωτερικο.Χρειαζομαι κατι αλλο για να τα ξανα παιξω οταν μου καπνισει?Τι με νοιαζει εμενα τι θα κανει το Steam και το καθε Steam?

Ναι; 

μέσα, σε όλα τα παιχνίδια, έχουν αρχεία απ' το steam. Αν δε συνδεθούν στους server.. τότε. παπαλα τα παιχνίδια. Αμα κάτσεις και διαβάσεις τους ορους. Ολους απ πάνω εως κάτω, θα τι δεις(το κακο ειναι οτι δεν το κάνουν οι περισσότεροι). 

Επεξ/σία από markos9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, markos9 είπε

Ναι; 

μέσα, σε όλα τα παιχνίδια, έχουν αρχεία απ' το steam. Αν δε συνδεθούν στους server.. τότε. παπαλα τα παιχνίδια. Αμα κάτσεις και διαβάσεις τους ορους. Ολους απ πάνω εως κάτω, θα τι δεις(το κακο ειναι οτι δεν το κάνουν οι περισσότεροι). 

Δεν το ξερω,μπορει και να εχεις δικιο.Το θεμα ειναι οτι οπως γραφουν οι οροι αυτα που λες,γραφουν και τι ισχυει για την αγορα ψηφιακων παιχνιδιων.Οτι δεν γινεται να το πουλησεις γιατι δεν σου ανηκει και γιατι τα δικαιωματα ανηκουν στους δημιουργους και μπλα μπλα μπλα.Οταν το αγοραζεις,αυτοματως συμφωνεις με τους ορους,γιατι μετα να παραπονιεται καποιος οτι δεν μπορει να το κανει οτι θελει,να το πουλησει πχ κτλ?Τεσπα,οποιος νιωθει οτι δεν του ανηκει ενα παιχνιδι 100% ας αγοραζει μονο φυσικες κοπιες.

Απο την αλλη ρε συ τωρα το θυμηθηκα.Πολλα ΑΑΑ βγαινουν 150 και βαλε GB,πως θα χωρεσουν σε ενα δισκακι?Τεσπα,καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα προχωραμε σε μια αλλη εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βοηθήσω στην κουβέντα και ιδίως τον φίλο μας dieksodoθα φέρω το παράδειγμα με τις πρόσφατες μεγάλες αυξήσεις στα τιμολόγια του ρεύματος. Έχεις α, β, γ εταιρείες παραγωγής ρεύματος, μία από αυτές είναι κι η ΔΕΗ. Κάποιες χρησιμοποιούν λιγνίτη, νερό, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, ήλιο, και αέρα για την παραγωγή του. Όπως αναφέρεται στα Μέσα, αιτία της πρόσφατης αύξησης των τιμών στα τιμολόγια του ρεύματος υπήρξε η φετινή αύξηση του κόστους αγοράς του φυσικού αερίου.
Και ερωτώ, πως είναι δυνατόν η ΔΕΗ που το μεγαλύτερο μέρος παραγωγής της στηρίζεται στον λιγνίτη να προωθεί αυξήσεις ίδιου επιπέδου με την Elpedison, για παράδειγμα, που χρησιμοποιεί κυρίως φυσικό αέριο για την παραγωγή του ρεύματος;
Και δεύτερο ερώτημα, πως είναι δυνατόν όταν η Elpedison προμηθεύται το αέριο από την ΔΕΠΑ, η οποία ΔΕΠΑ έχει κλειδωμένες τιμές για χρόνια με βάση τα συμβόλαια που υπογράφει με την Gaspron, να αυξάνει το κόστος του ρεύματος επικαλούμενη τις αυξημένες τιμές φυσικού αερίου στην spot αγορά;
Οι αυξήσεις του φυσικού αερίου στην spot αγορά είναι υπαρκτές, η ΔΕΠΑ όμως που έχει συνάψει συμβόλαια προμηθεύεται αέριο με κλειδωμένη τιμή και πολύ χαμηλότερη σε σχέση με την spot αγορά. Παρόλα αυτά όμως, και εδώ έρχεται η απλιστία των εταιρειών, οι εν λόγω εταιρείες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας εκμεταλλευόμενες το γεγονός αυτό προχώρησαν σε αυξήσεις στα τιμολόγια μας.
Οι αυξήσεις στην spot αγορά, λοιπόν, είναι η πρόφαση, η απλιστία και η μεγιστοποίηση του κέρδους είναι η πραγματική αιτία.
 

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vgeovai είπε

Ο κόσμος έχει μικρή μνήμη. Το 2017-8 δεν είχαν κάνει καρτέλ οι μεγάλες για να φτιάξουν τεχνητή έλλειψη σε ram και πήγαν της τιμές στο Θεό? Κοντά στο 2000 το είχαν ξανακάνει. Και τώρα ίδια φάση είναι, έχουν και την δικαιολογία τον miners, και την δικαιολογία της πανδημίας, έδεσε το γλυκό.

Πολύ σωστος, α και μην ξεχναμε πιο πριν και τις πλυμμυρες που ανεβαζαν τις τιμες των HDD....

Αλλα μην το χαλας στον κοσμο, οι miners φταινε για ολα....

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...