Προς το περιεχόμενο

Τυχαια κολληματα μετα απο forced restart


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο 2 μερες χωρις να κανει το παραμικρο, πριν λιγο κολλησε σε σημειο που σταματησε και η μουσικη και να μην συνδεεται μεσω ssh, οποτε δεν μπορεσα να παρω ή εστω να δω το dmesg για το τι εγινε. Ειχε uptime ~2 ωρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω ότι ή στραβά πάει ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.

Γενικά απ' όσο διάβασα έχεις αλλάξει 3 κάρτες και όλες βγάζουν το ίδιο πρόβλημα. Οπότε μήπως είναι άλλο κομμάτι του HW που προκαλεί το πρόβλημα, το τροφοδοτικό ή η motherboard ;

Απ' ότι κατάλαβα κάπου στην άκρη έχεις πεταμένο άλλο ένα τροφοδοτικό. Γιατί δεν το δοκιμάζεις για καμιά εβδομάδα;

Το να στρεσάρεις το τροφοδοτικό είναι λίγο δύσκολο σε οικιακό περιβάλλον. Εγώ για να κάνω κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ συνήθως ένα πολύμετρο και μια αντίσταση ισχύος

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω με 1 βδομαδα καθυστερηση επειδη το θεμα "θαφτηκε" στην 2 σελιδα και το ειδα χτες :(

Το προβλημα ομως, αυτο που λεω στην αρχη και ανεξαρτητα απο ποια καρτα γραφικων εχω ή ειχα πανω
- ξεκινησε με την ενημερωση σε μια συγκεκριμενη εκδοση του πυρηνα
- επανεμφανιστηκε οταν μετα απο ~6 μηνες δεν μπορουσα να την αποφυγω πια, οποτε την εκανα
- οπως και το παγωμα, εμφανιζοταν για ~1 βδομαδα καθημερινα και μετα πιο σπανια, μεχρι που σταματησε
- δεν συνεβει ποτε στα 10+ χρονια που ειχα το tagan αλλα συνεβει μεσα σε 3-4 μηνες που δουλεψε το bequiet

Τροφοδοτικο εχω το απλο 400αρι power9 της bequiet, που προταθηκε απο τους ειδικους του φορουμ και "ειναι πολυ καλυτερο απο το tagan" κατα τα λεγομενα τους. Εγω ενα thermaltake tr2 450αρι ηθελα να παρω :p
Το αλλο τροφοδοτικο, ενα 350αρι hec, απλα αγνοειται απο τοτε που μπηκε το bequiet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Απαντω με 1 βδομαδα καθυστερηση επειδη το θεμα "θαφτηκε" στην 2 σελιδα και το ειδα χτες :(

Το προβλημα ομως, αυτο που λεω στην αρχη και ανεξαρτητα απο ποια καρτα γραφικων εχω ή ειχα πανω
- ξεκινησε με την ενημερωση σε μια συγκεκριμενη εκδοση του πυρηνα
- επανεμφανιστηκε οταν μετα απο ~6 μηνες δεν μπορουσα να την αποφυγω πια, οποτε την εκανα
- οπως και το παγωμα, εμφανιζοταν για ~1 βδομαδα καθημερινα και μετα πιο σπανια, μεχρι που σταματησε
- δεν συνεβει ποτε στα 10+ χρονια που ειχα το tagan αλλα συνεβει μεσα σε 3-4 μηνες που δουλεψε το bequiet

Τροφοδοτικο εχω το απλο 400αρι power9 της bequiet, που προταθηκε απο τους ειδικους του φορουμ και "ειναι πολυ καλυτερο απο το tagan" κατα τα λεγομενα τους. Εγω ενα thermaltake tr2 450αρι ηθελα να παρω 😛
Το αλλο τροφοδοτικο, ενα 350αρι hec, απλα αγνοειται απο τοτε που μπηκε το bequiet. 

Είχα διαβάσει κάποια ποστ όταν έστειλες πριν καμιά βδομάδα αλλά δεν θυμάμαι πολλά και νομίζω ήταν και λίγο μπέρδεμα έτσι όπως το περιέγραψες :P no offence :P 

Τέσπα συμβουλή μου είναι ότι αφού ακόμα σε καίει κάνε το εξής 


Βάλε έναν σκληρό και εγκατέστησε windows 

Αν δουλεύει κανονικά κάτι παίζει με την διανομή linux  ή με τον σκληρό που έχεις εγκαταστήσει εκει linux

Αν κάνει τα ίδια τότε κάτι παίζει με την μητρική/ram σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

 

- δεν συνεβει ποτε στα 10+ χρονια που ειχα το tagan αλλα συνεβει μεσα σε 3-4 μηνες που δουλεψε το bequiet

Τροφοδοτικο εχω το απλο 400αρι power9 της bequiet, που προταθηκε απο τους ειδικους του φορουμ και "ειναι πολυ καλυτερο απο το tagan" κατα τα λεγομενα τους. Εγω ενα thermaltake tr2 450αρι ηθελα να παρω 😛
Το αλλο τροφοδοτικο, ενα 350αρι hec, απλα αγνοειται απο τοτε που μπηκε το bequiet. 

Το ότι είναι καλό ένα τροφοδοτικό δεν σήμαινει ότι δεν μπορεί να είναι μαι ελατωματικό

5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Είχα διαβάσει κάποια ποστ όταν έστειλες πριν καμιά βδομάδα αλλά δεν θυμάμαι πολλά και νομίζω ήταν και λίγο μπέρδεμα έτσι όπως το περιέγραψες :P no offence :P 

Τέσπα συμβουλή μου είναι ότι αφού ακόμα σε καίει κάνε το εξής 


Βάλε έναν σκληρό και εγκατέστησε windows 

Αν δουλεύει κανονικά κάτι παίζει με την διανομή linux  ή με τον σκληρό που έχεις εγκαταστήσει εκει linux

Αν κάνει τα ίδια τότε κάτι παίζει με την μητρική/ram σου. 

Νομίζω ήδη δεν έχει εγκαταστήσεις Windows και έχει παρόμοια συμπεριφορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το topic, πιο πολύ για μητρική το βλέπω παρά για τροφοδοτικό.
Σε παίρνει να την βγάλεις έξω από το κουτί και να της κάνεις μια οπτική τουλάχιστον επιβλεψη για πυκνωτές ή ότι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις disable-scdaemon φευγει το error?

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

αν κανεις disable-scdaemon φευγει το error?

δοκιμασε το μεσα στο      gpg-agent.conf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, triplex1 είπε

Οπτικη σε ηλεκτρονικους πυκνωτες δεν κανεις τιποτα ,  μονο αμα αρχισεις και μετρας

Δηλαδή δεν μπορεί να δει οπτικά αν του έχει πετάξει υγρά; Είναι μακράν ότι ευκολότερο μπορεί να κάνει.
Σίγουρα μπορεί και να μετρήσει αλλά αυτό θέλει εργαλεία και γνώσεις, αυτό που λέω εγώ μόνο μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Δηλαδή δεν μπορεί να δει οπτικά αν του έχει πετάξει υγρά; Είναι μακράν ότι ευκολότερο μπορεί να κάνει.
Σίγουρα μπορεί και να μετρήσει αλλά αυτό θέλει εργαλεία και γνώσεις, αυτό που λέω εγώ μόνο μάτια

Αυτο που λες ειναι κομματακι δυσκολο να γινει😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αυτο που λες ειναι κομματακι δυσκολο να γινει😀

Γιατί;
Το να μετρήσει ας πούμε είναι παιχνιδάκι;

Κλείνω εδώ, για μητρική μου φαίνεται και όχι τροφοδοτικό σε αναλογία 70/30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Γιατί;
Το να μετρήσει ας πούμε είναι παιχνιδάκι;

Κλείνω εδώ, για μητρική μου φαίνεται και όχι τροφοδοτικό σε αναλογία 70/30

για το οπτικο που ειπες λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 5:42 ΜΜ, jim_p είπε

Μεσα προς τελη του 2018 καποιος μου εφερε ενα συστημα που δεν ξεκινουσε καν. Το συνδεσα στο πολυπριζο που εχω και το δικο μου συστημα και επεσε η ασφαλεια! Απο εκεινη τη στιγμη, οταν κουνουσα το ποντικι το task manager στα windows βαραγε 100αρια στο cpu usage και ακουγοταν χιονια απο τα ηχεια! Στο λινουξ ομως δεν ειχε κανενα προβλημα.

Μόνος σου έβγαλες το συμπέρασμα ότι φταίει η κάρτα, ενώ και το υπόλοιπο σύστημα ήταν συνδεδεμένο. Πολύ πιθανών μητρική να είναι. 

Στις 14/5/2022 στις 5:44 ΜΜ, jim_p είπε

Απαντω με 1 βδομαδα καθυστερηση επειδη το θεμα "θαφτηκε" στην 2 σελιδα και το ειδα χτες :(

Μπορείς να κάνεις συνδρομή πάντως στο θέμα σου 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο τοσες μερες χωρις να κανιε κιχ, εβγαλε παλι το μηνυμα

Begin: Running /scripts/local-block ...

οχι 2 αλλα 4 (ισως και 5) φορες σερι! Δοκιμασα μετα να μπω σε windows, μπηκε κανονικα και στην επομενη εκκινηση μπηκε κανονικα και στο λινουξ. Το μονο διαφορετικο που εγινε ολο αυτο τον καιρο ηταν μια διακοπη ρευματος για λιγα λεπτα, προχτες.

Ας απαντησω στις ερωτησεις σας.

Για αρχη, δεν μπορω να χασω το χρονο μου με νεα εγκατασταση του λειτουργικου, οποιο και να ειναι αυτο, γιατι χρειαζομαι καθημερινα το pc μου και δεν γινεται να χασω μια βδομαδα για να τα ξαναστηνω ολα οσα εχω. Ειμαι dual boot λινουξ (debian testing/unstable 64αρι και windows 7 pro 64αρια). Για το τροφοδοτικο δεν σχολιαζω...

Οι πυκνωτες της μητρικης φαινονται μια χαρα με εναν οπτικο ελεγχο. 

Τελος, δεν καταλαβα που κολλαει αυτο με το disable-scdaemon και το gpg-agent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...