Προς το περιεχόμενο

Lian Li O11 vs Corsair Crystal 280X RGB (PC CASE)


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα....μπηκα στο τρυπακι σημερα να χαζεψω pc cases και επαθα "ζημια" (λες και δεν ηξερα🤪 )...

Λοιπον, θελω τα φωτα σας...μου κεντρισαν το ενδιαφερον τα δυο κουτακια που εχω και στον τιτλο...στην αρχη ειδα της Lian Li τρελαθηκα ηθελα να το παραγγειλω εδω και τωρα και ειπα ναι αυτο θα ειναι το επομενο κουτακι μου...κοιταζοντας ομως το τι πρεπει να αλλαξω απτο hardware ετσι ωστε να κανω μεταβαση απο mid case σε mini διαπιστωσα πως πρεπει να αλλαξω psu διοτι το συγκεκριμενο παιρνει μονο sfx-sfxl ενω εγω εχω atx...

...στην συνεχεια επεσε μπροστα στα ματια μου το 280Χ rgb της corsair και συγκεκριμενα το λευκο και καπου εκει αλλαξαν ολα, ξεκινησα επισης να κοιταζω αλλαγες στο hardware..κοιταξα πρωτα για το psu αλλα μπαινει κανονικα το atx που εχω...δεν γινονταν ομως να μην χρειαστει ουδεμια αλλαγη και ετσι παρουσιαστηκε αλλαγη στην mobo, εγω εχω atx και αυτο παιρνει Mini ITX ή Micro ATX.

Εχει δουλεψει καποιος τα συγκεκριμενα cases να μου πει καποια γνωμη οσων αφορα το airflow και γενικοτερα για το κουτι?

εσεις πιο θα προτεινατε και γιατι...το pc που εχω αυτη την στιγμη ειναι κατω στην υπογραφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ουσιαστικός λόγος που θέλεις να αλλάξεις το κουτί σου ή απλά σε έπιασε κάτι λόγω εορταστικής περιόδου;

Γνώμη μου οτι μπαίνεις σε μπελάδες και (ίσως) σε περιττά έξοδα.

Έχεις πολύ καλό κουτί. Το μόνο που θα άξιζε κατά τη γνώμη μου είναι να βάλεις mesh front αν δεν έχεις, θα αλλάξει όψη και θα βελτιώσει τρομερά airflow/θερμοκρασίες.

https://www.phanteks.com/Eclipse-P400A-FrontPanel.html

https://www.skroutz.gr/s/23793119/Phanteks-Case-Accessory-Phanteks-Front-Panel-for-ECLIPSE-P400A-Black.html

Για τα κουτιά που αναφέρεις δεν έχω άποψη, θα περιμένεις κάποιον που τα έχει να σε κατατοπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικος λογος οχι δεν υπαρχει, αλλα ετσι κανω γυρω στα 3-4 χρονια επειδη βαριεμαι τα case μου θελω να τα αλλαζω..επισης πηρα την αποφαση να παω σε mini case επειδη αλλαξα καρτα γραφικων και ειναι αρκετα μικρη και το phanteks μου φαινεται αδειο και δεν μου αρεσει.

οπως προειπα ουσιαστικος λογος δεν υπαρχει, περισσοτερο για την αισθητικη.

οσο για τα front panel που μου προτεινες σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου αλλα θελω να παω σε rgb με tempered glass οπως δλδ της corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί της Corsair 280Χ παίρνει μέχρι Micro-ATX μητρικές!!
Επομένως αν έχεις σκοπό αργότερα να αναβαθμίσεις μέσα σε αυτό, θα σε περιορίσει αρκετά, συνεπώς δεν θα στο πρότεινα.
Από την άλλη το Lian Li PC-O11 Dynamic είναι αυτή τη στιγμή το Νο1 κουτί σε πωλήσεις ιδιαίτερα στην Αμερική, με άριστο airflow,
πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, future-proof κι πανέμορφο σύγχρονο αρχιτεκτονικά από θέμα αισθητικής και μεγέθους (Ε-ΑΤΧ, ΑΤΧ, Μ-ΑΤΧ), σούπερ cable management, καθώς επίσης και ατελείωτες δυνατότητες για customisation. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apollonian είπε

Το κουτί της Corsair 280Χ παίρνει μέχρι Micro-ATX μητρικές!!
Επομένως αν έχεις σκοπό αργότερα να αναβαθμίσεις μέσα σε αυτό, θα σε περιορίσει αρκετά, συνεπώς δεν θα στο πρότεινα.
Από την άλλη το Lian Li PC-O11 Dynamic είναι αυτή τη στιγμή το Νο1 κουτί σε πωλήσεις ιδιαίτερα στην Αμερική, με άριστο airflow,
πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, future-proof κι πανέμορφο σύγχρονο αρχιτεκτονικά από θέμα αισθητικής και μεγέθους (Ε-ΑΤΧ, ΑΤΧ, Μ-ΑΤΧ), σούπερ cable management, καθώς επίσης και ατελείωτες δυνατότητες για customisation. 
 

Σευχαριστω πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

για κάποιον λόγο μου κλείνει περισσότερο το μάτι το 280χ της Corsair αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Λοιπον, θελω τα φωτα σας...μου κεντρισαν το ενδιαφερον τα δυο κουτακια που εχω και στον τιτλο...στην αρχη ειδα της Lian Li τρελαθηκα ηθελα να το παραγγειλω εδω και τωρα και ειπα ναι αυτο θα ειναι το επομενο κουτακι μου...κοιταζοντας ομως το τι πρεπει να αλλαξω απτο hardware ετσι ωστε να κανω μεταβαση απο mid case σε mini διαπιστωσα πως πρεπει να αλλαξω psu διοτι το συγκεκριμενο παιρνει μονο sfx-sfxl ενω εγω εχω atx...

mid ειναι και το o11, και παιρνει κανονικα atx psu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

mid ειναι και το o11, και παιρνει κανονικα atx psu.

Στα χαρακτηριστικά του πάντως σε οποία σελίδα και να κοίταξα έλεγε sfx/L.

το ίδιο και σε ένα ελληνικό review που πέτυχα στο YouTube το παλικάρι το ανέφερε και είπε προσοχή καθώς atx psu δεν υποστηρίζει παρά μόνο τα δυο που ανέφερα και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kjtzemis είπε

Στα χαρακτηριστικά του πάντως σε οποία σελίδα και να κοίταξα έλεγε sfx/L.

το ίδιο και σε ένα ελληνικό review που πέτυχα στο YouTube το παλικάρι το ανέφερε και είπε προσοχή καθώς atx psu δεν υποστηρίζει παρά μόνο τα δυο που ανέφερα και παραπάνω.

https://pcpartpicker.com/products/power-supply/?compatible_with=Hwkj4D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μήπως ειναι για το κανονικό κουτί o11 και όχι το mini;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Μήπως ειναι για το κανονικό κουτί o11 και όχι το mini;;

Σωστα, αλλα στον τιτλο δεν γραφεις οτι σκεφτεσαι για το o11 mini ;) 

https://pcpartpicker.com/products/power-supply/?compatible_with=ByJmP6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σωστα, αλλα στον τιτλο δεν γραφεις οτι σκεφτεσαι για το o11 mini ;) 

https://pcpartpicker.com/products/power-supply/?compatible_with=ByJmP6

Ωχ το διορθώνω τώρα ούτε το είχα προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dalain καλα εσυ το εχεις παει αλλου το θεμα..πραγματικο κοσμημα και μπραβο για το μερακι και τον κοπο σου.το δικο σου κουτι ειδα σε αγγελια που χαζευα και μου μπηκαν ιδεες για mini tower αλλα οχι για custom loop (δεν με παιρνει λογο χρηματων, αλλα και εμπειριας που δεν εχω ιδεα απο custom).

Υ.Γ.σορρυ για τον τιτλο του τοπικ αλλα δεν μπορω να βρω που κανω επεξεργασια ετσι ωστε να προσθεσω πως προκειται για το mini o11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρεις δεν ειναι κ τόσο mini....Πριν το παρω το περίμενα μικρότερο....Δεν με χάλασε σε καμια περίπτωση βέβαια...Ειναι πανεμορφα τα άτιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...