Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακο τζάκι και ποιότητα αέρα


theulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Άλλαξα πρόσφατα το τζάκι στο σπίτι και έβαλα ενεργειακό. Επειδή έχουμε μωρό στο σπίτι με απασχολεί η ποιότητα του αέρα και πως μπορώ να μετρήσω ότι όντως δεν επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι.

Η λογική είναι ότι το τζάκι τραβάει αέρα από έξω αλλά έχει γρίλιες και από μέσα για να γίνεται ανακύκλωση. Για αυτό το λόγο κάναμε και κανονική εγκατάσταση, αντί να βάλουμε κασέτα.

Το τζάκι είναι ιδιο μοντέλο με αυτό:

https://www.tzaki.com.gr/site/product/ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΟ-ΠΙ-ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ-55-90--A90P-?prdId=A90P&extLang=

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο να μετρήσω πραγματικα πόσο καλό αέρα έχω μέσα στο σπίτι ή αν λογω ενασχόλησης με ενεργειακά τζάκια ξέρει να μου πει κάποια πληροφορία παραπάνω που πρέπει να προσέξω.

(Εννοείται πως έχω ρωτήσει στο μαγαζί και τον εγκαταστάτη του τζακιού και με διαβεβαίωσαν ότι η καύση από το τζάκι βγαίνει μόνο από την καμινάδα και ο αέρας που ζεσταινεται έρχεται απ'έξω οπότε δεν έχω θέμα. Ωστόσο ψάχνω για έναν τρόπο ουσιαστικά να τα επιβεβαιώσω αυτά για να είμαι σίγουρος ότι ισχύουν και ότι δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεις να μετρήσεις εύκολα αιωρουμενα PM10-PM2.5 με ανιχνευτές που πουλανε ελευθερα και οικονομικα

προσωπικα εχω αυτον https://www.skroutz.gr/s/25658779/SDS011-PM2-5-Laser-Air-Quality-Sensor-Dust-Sensor.html?from=catspan

τον ειχα παρει βεβαια καπως φθηνότερα απο εξωτερικό 

 

καλό θα ήταν επισης να μετράς και μονοξείδιο, ενας οικονομικός σενσορας ειναι αυτος https://www.ebay.com/itm/373808922086?hash=item5708bf7de6:g:OuUAAOSwqI9hPrTt χωρις να τον εχω δοκιμασει ωστόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη επιβάρυνση είναι όταν κάνεις το πρώτο άναμμα και μυρίζει το μαντέμι

μετά όταν συμπληρώνεις ξύλα ανοίγοντας το τζάμι ,αν δεν τραβά ,βγαίνει κάποια κάπνα .(να ανοίγεις τα κλαπέτα)

να τσεκάρεις με απορροφητήρα αναμμένο αν πρέπει να ανοίγεις κανα δάκτυλο παράθυρο και αποφεύγεις με απορροφητήρα αναμμένο να συμπληρώνεις ξύλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ενεργειακό τζάκι και μωρό μηνών. Το μαντέμι όντως μυρίζει κατά το άναμα, αλλά μετά από μερικά ανάματα δεν μυρίζει ούτε αυτό. Αν το τζάκι είναι καλό και η τοποθέτηση σωστή, δεν περνάει στον χώρο σχεδόν τίποτα, όυτε καν όταν ανοίγεις να βάλεις ξύλο. Οι μόνες φορές που πέρασε κάπνα ήταν όταν, λόγω απειρίας, το κάπνιζα πολύ κατά το άναμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στις πολύ καλές προηγούμενες απαντήσεις οτι το τζάκι ξηραίνει αρκετά τον αέρα στον χώρο οπότε μπορεί να θέλεις να λάβεις και αυτή την παράμετρο υπόψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Helionar είπε

Να προσθέσω στις πολύ καλές προηγούμενες απαντήσεις οτι το τζάκι ξηραίνει αρκετά τον αέρα στον χώρο οπότε μπορεί να θέλεις να λάβεις και αυτή την παράμετρο υπόψη. 

δεν μπαίνει εξωτερικός ,ούτε βγαίνει εσωτερικός αέρας, η υγρασία παραμένει ίδια , η σχετική υγρασία αυξομειώνεται ανάλογα τη θερμοκρασία

εκτός αν το μαντέμι κάνει κάποιου είδους χημική αντίδραση και απορροφά υδρατμούς , μόνο χημικός μπορεί να το αναλύσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις..

Στις 21/12/2021 στις 9:11 ΠΜ, paylidis είπε

Μπορεις να μετρήσεις εύκολα αιωρουμενα PM10-PM2.5 με ανιχνευτές που πουλανε ελευθερα και οικονομικα

προσωπικα εχω αυτον https://www.skroutz.gr/s/25658779/SDS011-PM2-5-Laser-Air-Quality-Sensor-Dust-Sensor.html?from=catspan

τον ειχα παρει βεβαια καπως φθηνότερα απο εξωτερικό 

 

καλό θα ήταν επισης να μετράς και μονοξείδιο, ενας οικονομικός σενσορας ειναι αυτος https://www.ebay.com/itm/373808922086?hash=item5708bf7de6:g:OuUAAOSwqI9hPrTt χωρις να τον εχω δοκιμασει ωστόσο...

Πολύ καλες επιλογές, δεν τις είχα δει σε ένα πρώτο ψάξιμο. Ωστόσο επειδή ειδικά ο πρώτος έχει ένα κόστος, αναρωτιέμαι μήπως θα άξιζε αντί αυτού να έπαιρνα έναν καθαριστή αέρα που έχει ενσωματωμένο αντίστοιχο αισθητήρα. Δεν έχω δουλέψει κανεναν, οπότε δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστοι. Για παράδειγμα αυτός της xiaomi είναι πολύ οικονομικός

https://www.skroutz.gr/s/21408797/Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2H-Ιονιστής-Καθαριστής-Αέρα-31W.html

Η αυτός έχει πολύ καλές κριτικές

https://www.skroutz.gr/s/15967146/Winix-Zero-Ιονιστής-Καθαριστής-Αέρα-75W.html

Υποθέτω ότι δουλεύουν σχετικά καλά ανάλογα τα φίλτρα που θα βάλεις. Έχει κανένας ωστόσο εικόνα του αν ενδείκνυνται για ενεργειακό τζάκι? Οι αισθητήρες τους είναι αξιόπιστοι για σκονη-σταχτη? Η πιστεύετε ότι είναι υπερβολη?

Στις 21/12/2021 στις 1:00 ΜΜ, korakios είπε

δεν μπαίνει εξωτερικός ,ούτε βγαίνει εσωτερικός αέρας, η υγρασία παραμένει ίδια , η σχετική υγρασία αυξομειώνεται ανάλογα τη θερμοκρασία

εκτός αν το μαντέμι κάνει κάποιου είδους χημική αντίδραση και απορροφά υδρατμούς , μόνο χημικός μπορεί να το αναλύσει

Σε αυτό το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι επειδή έχω αισθητηρα θερμοκρασίας και υγρασίας στο σαλόνι, όντως είδα σε ένα μέσο όρο περίπου 10% να μειώνεται η υγρασία τις τελευταίες μέρες που έβαλα το τζάκι. Ωστόσο το μεταφέρω με επιφύλαξη αυτό γιατί νομίζω ότι χρειάζεται μερικές μέρες παραπάνω παρατήρηση για να είμαι σίγουρος ότι δεν παίζει κάτι άλλο ρόλο, όπως ο καιρός πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω αν κάνουν δουλειά οι καθαριστές αέρα. Εγώ για παιχνίδι το πηρα πιο πολύ τον ανιχνευτή. Παίζει κ στα μισά λεφτά από εξωτερικό εάν ενδιαφέρεσαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/12/2021 στις 7:17 ΠΜ, theulis είπε

Καλησπέρα,
Άλλαξα πρόσφατα το τζάκι στο σπίτι και έβαλα ενεργειακό. Επειδή έχουμε μωρό στο σπίτι με απασχολεί η ποιότητα του αέρα και πως μπορώ να μετρήσω ότι όντως δεν επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι.

Η λογική είναι ότι το τζάκι τραβάει αέρα από έξω αλλά έχει γρίλιες και από μέσα για να γίνεται ανακύκλωση. Για αυτό το λόγο κάναμε και κανονική εγκατάσταση, αντί να βάλουμε κασέτα.

Το τζάκι είναι ιδιο μοντέλο με αυτό:

https://www.tzaki.com.gr/site/product/ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΟ-ΠΙ-ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ-55-90--A90P-?prdId=A90P&extLang=

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο να μετρήσω πραγματικα πόσο καλό αέρα έχω μέσα στο σπίτι ή αν λογω ενασχόλησης με ενεργειακά τζάκια ξέρει να μου πει κάποια πληροφορία παραπάνω που πρέπει να προσέξω.

(Εννοείται πως έχω ρωτήσει στο μαγαζί και τον εγκαταστάτη του τζακιού και με διαβεβαίωσαν ότι η καύση από το τζάκι βγαίνει μόνο από την καμινάδα και ο αέρας που ζεσταινεται έρχεται απ'έξω οπότε δεν έχω θέμα. Ωστόσο ψάχνω για έναν τρόπο ουσιαστικά να τα επιβεβαιώσω αυτά για να είμαι σίγουρος ότι ισχύουν και ότι δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση)

 

Καλημέρα ,

 Σκέφτομαι να κάνω μετατροπή υπάρχοντος τζακιού σε ενεργειακό.

 Εχεις την καλοσύνη να μου δώσεις ένα μέγεθος κόστους που πήγε σε εσένα καθώς & τα στοιχεια ( pm ) του εγκαταστάτη εφόσον έμεινες ευχαριστημένος.

 Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εγώ επέλεξα να γκρεμίσω το παλιό τζάκι και να βάλω ενεργειακό. Το λέω γιατί σαν επιλογή υπάρχει και το να βάλεις κασέτα, που ειναι ουσιαστικά πρόσθετο στο ήδη υπάρχον τζάκι και δεν ξέρω τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις.

Αυτό που έκανα εγώ κόστισε περίπου 3000 συν επιπλέον το κόστος για ό,τι κατασκευή κάνεις γύρω από το τζάκι (το οποίο να το υπολογίσεις τουλάχιστον αλλα 500 ακόμα και στην πιο απλή περίπτωση που απλά θέλεις να καλύψεις τα κενά που θα προκύψουν. Αν θέλεις κάποια κατασκευή γυψοσανίδας συγκεκριμένα για το χώρο σου, να το ζητήσεις συγκεκριμένα στην προσφορά πριν το φτιάξεις για να ξέρεις για τι κόστος μιλάς).

Η περίπτωση της κασέτας (κατά προσέγγιση γιατί το είχαμε συζητήσει αλλά δεν το συγκράτησα ακριβώς καθώς δεν το επέλεξα) νομίζω ότι κοστίζει περίπου στα 1000 με 1500. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ζεστός αέρας που πετάει το ενεργειακό τζάκι δεν έχει καμία σχέση/επικοινωνία με το θάλαμο που γίνεται η καύση.

Κάνε εικόνα ένα καλαμάκι που το ζεσταίνεις από κάτω με έναν αναπτήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι αφου το θέμα ειναι παλίο και δεν το χαλάω τόσο!

Σε ενεργειακό τζάκι με μοτέρ που πετάει αέρα , οταν ανοίγω την πόρτα να βάλω ξύλα το τζάκι καπνίζει/βγάζει μυρωδιά καμμένου (δεν το κανε πάντα απο πέρυσι μονο) εχω δοκιμάσει και με ανοιχτή την πόρτα παράθυρο κτλ και πάλι το κάνει ,εχω καθαρίσει τα μπουριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, aGka8l είπε

να ρωτήσω κάτι αφου το θέμα ειναι παλίο και δεν το χαλάω τόσο!

Σε ενεργειακό τζάκι με μοτέρ που πετάει αέρα , οταν ανοίγω την πόρτα να βάλω ξύλα το τζάκι καπνίζει/βγάζει μυρωδιά καμμένου (δεν το κανε πάντα απο πέρυσι μονο) εχω δοκιμάσει και με ανοιχτή την πόρτα παράθυρο κτλ και πάλι το κάνει ,εχω καθαρίσει τα μπουριά 

δοκίμασε με χαμηλές οι στροφές του μοτερ η κλειστο τελείως όταν βάζεις ξύλα να δεις αν αλλάξει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που μιλαμε για ποιοτητα αερα, μπορω να ρωτησω σε τζακι ενεργειακο με αερα, τραβαει απο εσωτερικα χαμηλα κ απο εξω, πεταει ζεστο αερα απο πανω με περσιδες. Τι μπορω να κανω για να μην εχω τοση σκονη κ χνουδια να αωρουνται στον αερα? ( καθε μηνα καθαριζω τις περσιδες οι οποιες ειναι παντα  βρωμικες.

Επεξ/σία από Kali_k22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kali_k22 είπε

Μιας που μιλαμε για ποιοτητα αερα, μπορω να ρωτησω σε τζακι ενεργειακο με αερα, τραβαει απο εσωτερικα χαμηλα κ απο εξω, πατει ζεστο αερα απο πανω με περσιδες. Τι μπορω να κανω για να μην εχω τοση σκονη κ χνουδια να αορουνται στον αερα? ( καθε μηνα καθαριζω τις περσιδες οι οποιες ειναι παντα ειναι βρωμικες.

Προφανώς δεν φταίει το τζάκι. Φταίει το χνούδι και η σκόνη που υπάρχει ήδη στο σπίτι.

2 λύσεις υπάρχουν

  1. Ιονιστής / καθαριστής αέρα
  2. Σκούπα ρομπότ να σου μαζεύει καθε μερα τη σκόνη απ ολο το σπίτι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...