Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εξωτερικό σκληρό σε Monterey


akismixfreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα με εξωτερικούς σκληρούς τους οποίους δούλευα σε περιβάλλον Windows. Έχω ένα iMac late15 πλέον σαν βασικη και μονή συσκευή. Το λειτουργικό που τρέχω είναι το Monterey. Τώρα ας πάμε στο πρόβλημα που έχω. Έχω ένα hdd station το οποίο βάζω εκεί τους σκληρούς μου και από εκεί συνδέω με το Mac. Δεν μπορώ όμως να κάνω κάτι στους δίσκους τους συγκεκριμένους. Το μονό που μπορώ είναι να να πάρω αρχεία. Όχι να μεταφέρω. Το Format του δίσκου είναι NTFS και μου γράφει ότι είναι Read Only. Ενώ με δεξί κλικ βλέπω κάτω κάτω ότι είναι και για ανάγνωση άλλα και για γράψιμο , παρόλα αυτά δεν μου το κάνει το γράψιμο. Επίσης να πω ότι δεν θέλω να κάνω Erase τον δίσκο γιατί θα χάσω  πολλά αρχεία. Υπάρχει κάποια διαδικασία η κάποιο πρόγραμμα που να κάνει τον δίσκο κ εγγράψιμο χωρίς όμως να σβήσω κάτι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... κι άμα δεν τσιγκουνευεσαι (κοστιζει 20€) υπάρχει το paragon ntfs for Mac https://www.paragon-drivers.com/en/ntfsmac/ 

υπάρχουν κι αλλά παρόμοια προγράμματα, δωρεάν και μη, αλλά είναι με διαφορά το καλύτερο.  Τέλος μπορείς να φορμάρεις τους δίσκους σε exFAT που ειναι συμβατό και με windows και με Mac 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

... κι άμα δεν τσιγκουνευεσαι (κοστιζει 20€) υπάρχει το paragon ntfs for Mac https://www.paragon-drivers.com/en/ntfsmac/ 

υπάρχουν κι αλλά παρόμοια προγράμματα, δωρεάν και μη, αλλά είναι με διαφορά το καλύτερο.  Τέλος μπορείς να φορμάρεις τους δίσκους σε exFAT που ειναι συμβατό και με windows και με Mac 

Σε αυτό κατέληξα κι εγώ. 

Στην ουσία το εγκαθιστάς και δεν κάνεις τίποτα άλλο : τρέχει στο παρασκήνιο και οι NTFS δίσκοι σου είναι πλήρως λειτουργικοί  χωρίς κανένα επιπλέον action από εσένα κάθε φορά που θες να γράψεις κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως. Αυτό όντως έκανε δουλειά. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. 

Μήπως έχουμε και κάποιο πρόγραμμα για σωστό καθάρισμα του Μακ? Έχω το clean My Mac άλλα νομίζω ότι δεν καθαρίζει όπως πρέπει. Αν έχετε κάτι πείτε το. 

 

Κάλα Χριστούγεννα σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, akismixfreak είπε

Ναι όντως. Αυτό όντως έκανε δουλειά. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. 

Μήπως έχουμε και κάποιο πρόγραμμα για σωστό καθάρισμα του Μακ? Έχω το clean My Mac άλλα νομίζω ότι δεν καθαρίζει όπως πρέπει. Αν έχετε κάτι πείτε το. 

 

Κάλα Χριστούγεννα σε όλους. 

Στο macOS τρέχουν στο παρασκήνιο αυτοματοποιημένες ρουτίνες που το διατηρούν στην προδιαγεγραμμένη  λειτουργική κατάσταση. Ανεξάρτητα από αυτό συνιστάται κάθε μία-δυο ημέρες η επανεκκίνηση του μηχανήματος για ένα “φρεσκάρισμα” του συστήματος.

Αν δε τυχόν αισθάνεται κανείς ότι το μηχάνημα δεν αποδίδει πλέον τα αναμενόμενα, αρκεί να τρέξει τις πιο κάτω ρουτίνες που θα εξαλείψουν τυχόν αλλοιώσεις στο σύστημα.

1. Ασφαλή Λειτουργία, ώστε να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες και να καθαριστούν τα System Cache.

2. Επανεγκατάσταση του macOS, που θα αποκαταστήσει τυχόν αλλοιώσεις στο σύστημα, πρακτικά θα περάσει μια φρέσκια κόπια του macOS πάνω από την υφιστάμενη. Τα αρχεία, οι ρυθμίσεις κλπ. παρακάμπτονται από την διαδικασία.

Όσο αφορά στο CleanMyMac και λοιπά ανεκδιήγητα cleaners for Mac, είναι τελείως περιττά και ενίοτε επικίνδυνα ακόμη και για αποσταθεροποίηση του συστήματος.

Γνώμη μου, διώξε το CleanMyMac, για το οποίο απορώ ότι δεν σου έχει ακόμη προκαλέσει θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου epinki. Για να καταλάβω κάλα,όταν απενεργοποιείς το Μακ όλα τα junk κ οποία άλλη σαβούρα κάνει αυτόματα clean? Κάθε μέρα μετά από τις εργασίες που κάνω το απενεργοποιώ. Όσο για την ασφαλή λειτουργία δεν σβήνονται πράγματα?Η επανεγκατάσταση αποκαθιστά η αφήνει κενά?Κ αν το κάνω τα αρχεία μου θα τα ξαναεχω η θα πρέπει να κάνω backup? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, akismixfreak είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου epinki. Για να καταλάβω κάλα,όταν απενεργοποιείς το Μακ όλα τα junk κ οποία άλλη σαβούρα κάνει αυτόματα clean? Κάθε μέρα μετά από τις εργασίες που κάνω το απενεργοποιώ. Όσο για την ασφαλή λειτουργία δεν σβήνονται πράγματα?Η επανεγκατάσταση αποκαθιστά η αφήνει κενά?Κ αν το κάνω τα αρχεία μου θα τα ξαναεχω η θα πρέπει να κάνω backup? 

Εξαρτάται τι εσύ ορίζεις ως «σαβούρα». Π.χ., το άχρηστο αρχείο που κατέβασες ή εγκατέστησες, όχι, δεν σβήνεται. Όμως, το λειτουργικό σύστημα δημιουργεί αρχεία μικρά που έχουν την κατάσταση διαφόρων πραγμάτων (κάτι σαν την cache του Windows). Επίσης, το λειτουργικό σύστημα έχει ένα κάρο διεργασίες που τρέχουν στο υπόβαθρο για να σου δημιουργούν αυτή την εμπειρία που έχεις.

Το «σβήσιμο/άναμμα» είναι λίγο urban legend. Σε πολλές περιπτώσεις δουλεύει, αλλά όχι για τους λόγους που νομίζουν ότι δουλεύει τελικά. Στο MacOS είναι καλύτερα να μην σβήνεις και ανάβεις τον υπολογιστή. Πολλές από τις βελτιστοποιήσεις που κάνει το λειτουργικό, απαιτούν όσο το δυνατόν περισσότερη συνεχόμενη λειτουργία.

Τα αρχεία που ανέφερα παραπάνω (αυτά που είναι σαν την cache του windows), διαχειρίζονται από το λειτουργικό σύστημα.

Οπότε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην ανησυχείς και να αφήσεις το MacOS να κάνει αυτά που ξέρει να κάνει. Εάν έπρεπε να το κλείνεις και να το ανοίγεις για να είναι καλύτερο, θα στο ζήταγε το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό όλο αυτό. Άλλα όταν έτρεχα το Clean My Mac μου έβγαζε κάμποσα πράγματα ως σαβούρα. Ναι προφανώς τα αρχεία που έχουν γίνει εγκατάσταση δεν περιμένω να φύγουν με το αναμα/σβησιμο. κ η χρήση που κάνω είναι εντελως casual. Αυτό που λέω είναι ότι σαβούρα έχει μαζέψει από περιήγηση και ότι άλλο μπορεί να έχει "κατεβεί" χωρίς να το γνωρίζω πως μπορεί να φύγει? 

Περίπου τον Μάρτιο που μας πέρασε κάτι κατέβασα που δεν μπόρεσα ποτέ να εντοπίσω και από τότε μου βγάζει το "cleanParametered". Από ότι το έψαξα λιγάκι αυτό κάνει ζημιά άλλα μέχρι τώρα δεν έχω δει να μου έχει κάνει κάτι. Πως θα μπορούσα να το βγάλω χωρίς να κάνω erase?Και αυτό μου το εμφανίζει όταν ενεργοποιώ το Mac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@akismixfeak·

1. Το Time Machine backup είναι μια ρουτίνα ασφάλειας που πρέπει να τρέχει συστηματικά.
2. Αφοί κλείνεις το μηχάνημα καθημερινά, είσαι μια χαρά. Διαγράφονται δηλαδή background processes που συσσωρεύθηκαν κατά την χρήση και καθαρίζεται η RAM.
3. Η ασφαλής λειτουργία δεν σβήνει κάτι που έχεις αποθηκεύσει στο δίσκο. Όπως ήδη έχω αναφέρει σβήνει κάποια cache που δημιουργούνται κατά την χρήση του μηχανήματος και ενδεχομένως μπορεί να μειώσουν τις επιδόσεις του. 
4. Η επανεγκατάσταση αποκαθιστά μόνο  τυχόν αλλοιωμένα στοιχεία του macOS. Όμως όταν κάποιο θέμα προκαλείται από εφαρμογή τρίτου developer, η ρουτίνα δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Όπως δε προανέφερα παρακάμπτει ή δεν θίγει αν θέλεις τα αρχεία και τις ρυθμίσεις σου. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "αφήνει κενά", όπως και να έχει πρόκειται για μια απόλυτα ασφαλή ρουτίνα.
5. Όσο αφορά στο cleanParametered, αυτό σου βγάζει ;

.761834517_2021-12-2523_08_37.png.8a9d44c97ccb2911cb13b5571a1dfbc4.png

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epinki

 

Ναι αυτό το παράθυρο μου βγάζει. Κ δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο διαγνωστικό ώστε να το καθαρίσει. Μάλλον θα κάνω erase τον δίσκο να τελειώνει. Βεβαία δεν έχω δει κάτι περίεργο κατά την λειτουργιά του. Όπως δούλευε δουλεύει. 

Για το Time Machine έχεις δίκιο. Εγώ ξεκίνησα να το τρέχω μετά από αυτό που έγινε. 

Για τα κενά που αναφέρω είναι οπως στα windows που καμιά φορά όταν περνούσες λειτουργικό ξανά από πάνω από το προηγούμενο, έβλεπες ότι κάτι δεν έχει γίνει σωστά. Αυτό εννοώ για τα κενά. 

Τώρα όπως και να έχει μάλλον θα του κάνω erase κ θα το στήσω ξανά από την αρχή. Αυτό σκέφτομαι να κάνω. 

Επίσης κάλο θα ήταν να υπήρχε κάπου κάτι σαν "οδηγός"άλλα πλήρες με τις λειτουργιές ενός Μακ. Να μπορούμε εμείς οι αρχάριοι να μαθαίνουμε πως πραγματικά λειτουργεί το MacOs και να μην σας ζαλίζουμε με χαζές ερωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akismixfreak

1. Το μηχάνημα έχει μολυνθεί από τo adware highjacker  CleanParameter, που παρεμβαίνει  στην μηχανή αναζήτησης  του browser και την ανακατευθύνει στο CleanParameter browser search. Για να απαλλαγείς από αυτό, ο πιο εύκολος τρόπος είναι να τρέξεις το αξιόπιστο MalwareBytes for Mac στην free version του.

2. Προτείνω να ξεχάσεις τα Windows, δεν έχουν καμία εφαρμογή στην πλατφόρμα του macOS.

3. Δεν χρειάζεται να κάνεις erase, αυτή την αίσθηση έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epinki

Ωραία. Θα τρέξω το πρόγραμμα που αναφέρεις και ελπίζω να λυθεί το θέμα. Έπειτα θα κάνω αυτό που αναφέρεις πιο πάνω σε ασφαλή λειτουργία και μετά επανεγκατάσταση. Οποία άλλη απορία έχω θα σε ενοχλήσω. 

Μόλις τώρα, akismixfreak είπε

@epinki

Ωραία. Θα τρέξω το πρόγραμμα που αναφέρεις και ελπίζω να λυθεί το θέμα. Έπειτα θα κάνω αυτό που αναφέρεις πιο πάνω σε ασφαλή λειτουργία και μετά επανεγκατάσταση. Οποία άλλη απορία έχω θα σε ενοχλήσω. 

Α και κάτι ακόμη. Υπάρχει τρόπος να διαγράψω τελείως το συνθηματικό που μου ζητάει κάθε φορά που ανοίγω το Μακ και όταν θέλω να ανοίξω το λουκετακι στις ρυθμίσεις η όταν κάνω install κάποιο πρόγραμμα? Να μην χρειάζεται να το βάζω ξανά κ ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, akismixfreak είπε

Α και κάτι ακόμη. Υπάρχει τρόπος να διαγράψω τελείως το συνθηματικό που μου ζητάει κάθε φορά που ανοίγω το Μακ και όταν θέλω να ανοίξω το λουκετακι στις ρυθμίσεις η όταν κάνω install κάποιο πρόγραμμα? Να μην χρειάζεται να το βάζω ξανά κ ξανά. 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις. Άλλωστε δεν συνιστάται, αφού είναι η πρώτη γραμμή άμυνας αν το μηχάνημα πέσει σε λάθος χέρια.

Όσο αφορά το λουκετάκι, είναι κι αυτό μια μορφή άμυνας για υπενθύμιση ότι δεν κατεβάζουμε ότι μας "γυαλίσει". Κάπως έτσι έμπλεξες με το CleanParameter. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...