Προς το περιεχόμενο

Στις 8 Μαρτίου, η AMD ανακοινώνει τη νέα σειρά Ryzen Threadripper PRO 5000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασυμβατότητες και προβλήματα με τους AMD. Και αν είσαι τυχερός και σου κάτσει το σύνολο που θα φτιάξεις κάποια στιγμή κάτι θα σκάσει που θα σε κάνει να το μετανιώσεις που ασχολήθηκες... Μακριά.. μόνο εξειδικευμένη εργασία με πολλούς πυρήνες ίσως αξίζει αυτή η πλατφόρμα. Γενική χρήση μόνο για τους τολμηρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, tsarouc είπε

Ασυμβατότητες και προβλήματα με τους AMD. Και αν είσαι τυχερός και σου κάτσει το σύνολο που θα φτιάξεις κάποια στιγμή κάτι θα σκάσει που θα σε κάνει να το μετανιώσεις που ασχολήθηκες... Μακριά.. μόνο εξειδικευμένη εργασία με πολλούς πυρήνες ίσως αξίζει αυτή η πλατφόρμα. Γενική χρήση μόνο για τους τολμηρούς.

Αυτό που λες δεν στέκει, εγώ έφυγα από intel και xeon όταν έκαναν την πατάτα χωρίς περαιτέρω ενημέρωση να υποστηρίζουν xeon σε διαφορετικές μητρικές από τις mainstream , μιλάμε ότι είχα πάρει xeon 500 ευρώ και μητρική 240 η οποία δεν τον υποστήριζε αν και ήταν ίδιο socket. Η γενική χρήση με τους ryzen είναι τρομακτικά πιο αποδοτική από την intel πλέον αλλά vs θέματα δεν εξυπηρετούν κανένα και κακώς σε έτσι θέματα προσπαθείς να βάλεις vs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, forgotten είπε

Αυτό που λες δεν στέκει, εγώ έφυγα από intel και xeon όταν έκαναν την πατάτα χωρίς περαιτέρω ενημέρωση να υποστηρίζουν xeon σε διαφορετικές μητρικές από τις mainstream , μιλάμε ότι είχα πάρει xeon 500 ευρώ και μητρική 240 η οποία δεν τον υποστήριζε αν και ήταν ίδιο socket. Η γενική χρήση με τους ryzen είναι τρομακτικά πιο αποδοτική από την intel πλέον αλλά vs θέματα δεν εξυπηρετούν κανένα και κακώς σε έτσι θέματα προσπαθείς να βάλεις vs

Όχι... κανένα VS... δεν με ενδιαφέρει ούτε η Intel ούτε η AMD. Πάω εκεί που υπάρχουν τα λιγότερα προβλήματα. Παλιά είχα προβλήματα με AMD απλά. Κόλλησε την ρετσινιά και από εκεί και περα δεν ασχολήθηκα ξανά. Όποτε φτιάχνω intel σύστημα είτε για εμένα είτε για φίλο ποτέ δεν είχα πρόβλημα από τότε. Διαβάζω και σε διάφορα φόρουμ περί ασυμβατότητας, μου λέει ο τάδε φίλος μου ρε συ παίζω το τάδε παιχνίδι και με πετάει έξω σε τυχαίες στιγμές και τον ρωτάω AMD έχεις και μου λέει ναι και πάει λέγοντας.

Εϊχα εγώ μια σκασίλα τι κάνει η Intel και η AMD ... έχω άλλα προβλήματα για να ασχολούμε με το ποιος είναι καλύτερος η όχι. Τώρα αν η AMD έχει στρώσει η αν βγάζει 512 πυρήνες με 200 ευρώ πίστεψε με ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανά. Ίσως μερικά χρόνια μετά όταν δεν θα διαβάσω ξανά ποτέ για προβλήματα να ασχοληθώ... τώρα ΟΧΙ.

Μακριά και συμβουλεύω όποιον είναι καινούριο στο χώρο ΜΑΚΡΙΑ ούτε με κυάλια.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 24/12/2021 στις 9:20 ΠΜ, nick0lis είπε

Έλεγξες το Qualified Vendor List (QVL) της μητρικής σου ή τυχαία επέλεξες και δεν ήταν συμβατές ;

Το bios τι θέμα είχε ; Καλύτερα λίγα και σταθερά updates παρά κάθε βδομάδα να δίνουν beta. 

Ακριβώς αυτό... Όταν έστησα Ryzen δε πήρα ότι βρήκα μπροστά μου ή πιο φτηνό. Είδα το qvl και δεν είχα κανένα θέμα... Πάντα αυτό έκανα και ποτέ δεν είχα όποτε έστηνα νέο μηχάνημα. Είτε σε AMD είτε σε Intel.  

Αναφορά σε κείμενο

Ασυμβατότητες και προβλήματα με τους AMD. Και αν είσαι τυχερός και σου κάτσει το σύνολο που θα φτιάξεις κάποια στιγμή κάτι θα σκάσει που θα σε κάνει να το μετανιώσεις που ασχολήθηκες... Μακριά.. μόνο εξειδικευμένη εργασία με πολλούς πυρήνες ίσως αξίζει αυτή η πλατφόρμα. Γενική χρήση μόνο για τους τολμηρούς.

 

ότι ναναι... Επειδή εσύ είχες πρόβλημα (που κανείς δε ξέρεις τι έκανες και τί έστεισες) κι ένας φίλος σου είχε πρόβλημα με ένα παιχνίδι (σε ένα software προβλημα μπορεί να φταίνε 1000 πράγματα,η διάγνωση δεν είναι "α έχεις AMD αυτό φταιει"), έβγαλες εσύ συμπέρασμα για μια ολόκληρη εταιρεία.  Αφού όμως έβγαλες ρετσινιά... 

Αν το πάμε έτσι ένας δικός μου φίλος, σε online game που παίζουμε μαζί, έχει τρελά θέματα και του κρασάρει. Έχει intel ενώ εγώ δεν έχω κανένα θέμα. Θα πρέπει να έχω τη δική σου συλογιστική, ότι τα intel συστήματα είναι για τα τρένα;

Έχεις μπει ποτέ σε φόρουμ για intel να δεις τι θέματα έχουν και οι intel επεξεργαστες; H πιστεύεις ότι η intel πλατφόρμα δε βγάζει θέματα; Γιατί θα το ακούσουμε και αυτό...

 

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 2:14 ΜΜ, tsarouc είπε

Ασυμβατότητες και προβλήματα με τους AMD. Και αν είσαι τυχερός και σου κάτσει το σύνολο που θα φτιάξεις κάποια στιγμή κάτι θα σκάσει που θα σε κάνει να το μετανιώσεις που ασχολήθηκες... Μακριά.. μόνο εξειδικευμένη εργασία με πολλούς πυρήνες ίσως αξίζει αυτή η πλατφόρμα. Γενική χρήση μόνο για τους τολμηρούς.

Προβληματα υπηρχαν μονο στο 1 τριμηνο του 17, δηλαδη οταν βγηκε η πρωτη σειρα ryzen που πρακτικα τα bios ηταν beta κυριως στο θεμα των RAM.

Απο κει και περα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα

εχω παει απο 1600 σε 3600 και τωρα σε 5600x

μητρικη απο X370 σε X570

και ram απο 3200 σε 3600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 7:17 ΜΜ, tsarouc είπε

Όχι... κανένα VS... δεν με ενδιαφέρει ούτε η Intel ούτε η AMD. Πάω εκεί που υπάρχουν τα λιγότερα προβλήματα. Παλιά είχα προβλήματα με AMD απλά. Κόλλησε την ρετσινιά και από εκεί και περα δεν ασχολήθηκα ξανά. Όποτε φτιάχνω intel σύστημα είτε για εμένα είτε για φίλο ποτέ δεν είχα πρόβλημα από τότε. Διαβάζω και σε διάφορα φόρουμ περί ασυμβατότητας, μου λέει ο τάδε φίλος μου ρε συ παίζω το τάδε παιχνίδι και με πετάει έξω σε τυχαίες στιγμές και τον ρωτάω AMD έχεις και μου λέει ναι και πάει λέγοντας.

Εϊχα εγώ μια σκασίλα τι κάνει η Intel και η AMD ... έχω άλλα προβλήματα για να ασχολούμε με το ποιος είναι καλύτερος η όχι. Τώρα αν η AMD έχει στρώσει η αν βγάζει 512 πυρήνες με 200 ευρώ πίστεψε με ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανά. Ίσως μερικά χρόνια μετά όταν δεν θα διαβάσω ξανά ποτέ για προβλήματα να ασχοληθώ... τώρα ΟΧΙ.

Μακριά και συμβουλεύω όποιον είναι καινούριο στο χώρο ΜΑΚΡΙΑ ούτε με κυάλια.

 

12900k έχω αλλά...τι λές πάλι μωρέ. Έχουν περάσει δεκάδες ρύζια από τα χέρια μου, τώρα έχω και έναν 3700x στο 2ο PC, κανένα πρόβλημα δεν έχουν. Αν τους πετάει την ώρα που παίζουν κατά πάσα πιθανότητα ram instability, αμα κλοκάρουν τον IMC μέχρι να μην υπάρχει αύριο λογικό είναι

21 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Προβληματα υπηρχαν μονο στο 1 τριμηνο του 17, δηλαδη οταν βγηκε η πρωτη σειρα ryzen που πρακτικα τα bios ηταν beta κυριως στο θεμα των RAM.

Απο κει και περα δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα

εχω παει απο 1600 σε 3600 και τωρα σε 5600x

μητρικη απο X370 σε X570

και ram απο 3200 σε 3600

Ελα ρε, άλλαξες μητρική; Η amd αφού mobo compatibility για πάντα και έτσι ναούμ 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ελα ρε, άλλαξες μητρική; Η amd αφού mobo compatibility για πάντα και έτσι ναούμ 😛 

αλλαξα 1ον γιατι ηθελα να εχω pcie gen 4

Και 2ον γιατι πουλησα ολοκληρο το Pc οπως ηταν και δεν με ενοιαξε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

αλλαξα 1ον γιατι ηθελα να εχω pcie gen 4

Και 2ον γιατι πουλησα ολοκληρο το Pc οπως ηταν και δεν με ενοιαξε .

Πλακα κανω. Απλα κοροιδευω το mobo compatibility που αναφέρουν ολοι οι ριζακιδες τι φοβερό που ειναι ενώ οι περισσοτεροι έχουν αλλαξει 2-3 μητρικες σε 4 χρόνια 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Πλακα κανω. Απλα κοροιδευω το mobo compatibility που αναφέρουν ολοι οι ριζακιδες τι φοβερό που ειναι ενώ οι περισσοτεροι έχουν αλλαξει 2-3 μητρικες σε 4 χρόνια 😎

Σε τι σε χαλαει? :P

Αν ηθελα θα ειχα μεινει με την X370 μεχρι και τον 3600 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ήρθε η τσιρλιντερ της ιντελ να μας πει για τους Ryzen μμμμ πάρτε χαρτί και μολύβι. 🤣

Περισσοτερα ρυζια απο σενα έχει πάρει η τσιρλιντερ της intel. Φαντάσου, αμα περιμενε απο σενα η amd θα το ειχε κλεισει το μαγαζακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...