Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση παλιου υπολογιστη


Titos2013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα παιδια.

Εχω εναν παλιο υπολογιστη ο οποιος πλεον δεν με καλυπτει και σκεφτομαι την αναβαθμιση του.

Το μπατζετ το οποιο διαθετω ειναι μαξ μεχρι 300 ευρω.Δεν θελω κατι οβερ δε τοπ αλλα ουτε να σερνεται.Η χρηση του ειναι κατα κυριω λογω το editing και light gaming.

Παρακατω σας παραθετω τα χαρακτηριστικα του ελπιζωντας να με βοηθησετε.

Ευχαριστω!

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-26 173212.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκούν μόνο οι πληροφορίες του speccy. Για να σου γίνει μια σωστή πρόταση πρέπει να ανοίξεις το κουτί και να κοιτάξεις τι τροφοδοτικό έχεις. Και το ίδιο το κουτί (μάρκα, μοντέλο, ανεμιστήρες που τυχόν έχουν προστεθεί επιπλέον) έχει μια σημασία.

Αν μπορείς να βγάλεις φώτο και να ανεβάσεις το πινακάκι του τροφοδοτικού που γράφει V, A και W, ακόμα καλύτερα. Μόλις ανοίξεις το πλαινό καπάκι θα το δεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Titos2013 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα παιδια.

Εχω εναν παλιο υπολογιστη ο οποιος πλεον δεν με καλυπτει και σκεφτομαι την αναβαθμιση του.

Το μπατζετ το οποιο διαθετω ειναι μαξ μεχρι 300 ευρω.Δεν θελω κατι οβερ δε τοπ αλλα ουτε να σερνεται.Η χρηση του ειναι κατα κυριω λογω το editing και light gaming.

Παρακατω σας παραθετω τα χαρακτηριστικα του ελπιζωντας να με βοηθησετε.

Ευχαριστω!

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-26 173212.png

Κρατας κάρτα και αλλάζεις cpu mobo ram με έναν i3 10100f h410 mobo 16gb ram γύρω στα 250-300 θα σου βγει και για editing θα πάρει τα πάνω του , στο gaming μην περιμένεις τεράστιες αλλαγές μιας και αναγκαστικά πρέπει να μεινεις με την ίδια γιατί το budget σου δεν επαρκεί για νέα 

Εννοείτε πως το σετακι που σου είπα το βάζεις στο κουτί με τους δίσκους κλπ που έχεις μέσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Ούτε η κάρτα φαίνεται ποια είναι, ούτε το τροφοδοτικό.

Οτι καλύτερο χωράει στο budget σου,

intel-core-i5-11400f

g.s-aegis-16gb-ddr4-3200mhz

asrock-b560m-pro4

Είναι οριακά πάνω από το budget όμως κατά τη γνώμη μου αξίζει τη διαφορά.

Εναλλακτικά, σε περίπτωση που πρέπει να μείνεις σφιχτά μέχρι τα 300, βάζεις μητρική biostar(δεν έχω ιδέα τι λέει σαν ποιότητα όμως δίνει αρκετά features σε καλή τιμή)

https://www.skroutz.gr/s/30252967/Biostar-B560MX-E-PRO-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

ή κάποια πιο basic μητρική

gigabyte-b560m Η

ή ακόμη και λίγο πιο οικονομικό cpu

i5-10400f

Σου έχω "επιλέξει" κατάστημα, με σχετικά καλές διαθεσιμότητες ώστε να γλιτώσεις χρήματα από τα μεταφορικά.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...