Προς το περιεχόμενο

Covid Free GR Wallet: Προσθήκη και της ταυτότητας για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Vault13 είπε

To ιδιο προβλημα εχω και εγω, για να μην τρεχω αδικα στα ΚΕΠ.

Πως πιστοποιεις το κινητο σου αν δεν εχεις καθολου ebanking. Παω στην ταυτοποιηση και επειδη δεν τσεκαρω κανενα κουτακι δεν με κανει verify

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρώτο "κουτάκι" που γράφει "Επιλέξτε ΓΓΠΣΔΔ (Κωδικοί Τaxisnet)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 451
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apostolispd είπε

Μία από τα ίδια. Τις προηγούμενες μέρες μου έβγαζε αδυναμία σύνδεσης στο taxis. Τώρα βγάζει ένα "πιστοποιητικό" χωρίς στοιχεία, το οποίο σε επανεκκίνηση της εφαρμογής εξαφανίζεται (πριν την εισαγωγή του κωδικού με sms τα στοιχεία εμφανίζονται κανονικά). Οι ρυθμίσεις (το γρανάζι) στη σελίδα των πιστοποιητικών εμβολιασμού δουλεύουν κανονικά, αλλά στη σελίδα της ταυτοποίησης όχι.

Δοκίμασα επανεγκατάσταση, έβαλα default τον chrome, δοκίμασα καμιά 10αριά φορές, όλα χωρίς αποτέλεσμα προς το παρόν, και ανεξάρτητα αν γίνει η ταυτοποίηση μέσω taxis ή τράπεζας.

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

 

Δοκίμασε να κάνεις έλεγχο τα στοιχεία σου στον παρακάτω σύνδεσμο που παραθέτω. Είναι τα στοιχεία της ταυτότητας και οι ημερομηνίες στα στοιχεία μητρώου σωστά?

Οι περισσότεροι που έχουμε το θέμα που αναφέρεις έχουμε λάθος στοιχεία μέσα.

 

14 ώρες πριν, Querd είπε

 

Αν καταλαβαίνω σωστά από αυτά που γράφουν, ίσως χρειαστεί να πάω στο ΔΟΥ μου για αλλαγή.

Στο TaxisNet σου βγάζει λάθος την ταυτότητα? Μπες εδώ:

https://www1.gsis.gr/taxisnet/mytaxisnet/protected/applications.htm

Screenshot_2.png.1fea7f0c2671309cb6d5da925d529d37.png

 

Η λογική λέει ότι εφόσον έχεις δοκιμάσει σε διάφορα κινητά, κάποιο πρόβλημα παίζει με τα στοιχεία σου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι άλλο μπορεί να είναι αφού όπως ανέφερες έχεις κάνει έλεγχο

 

10 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Σε εμένα τα στοιχεία του μητρώου είναι ολα σωστά!

Εχω δοκιμασει σε 2 διαφορετικα ταμπλετς και 2 κινητα,μονο μια φορα μου εμφανισε ενα αλλοιωμενο(τελειως μη αναγνωσιμο) πιστοποιητικο και τιποτα αλλο.

Φθανω στο σημειο με το σμσ,το περνάω στην φορμα και με γυρναει στην εφαρμογη χωρις πιστοποιητικο...

Επεξ/σία από Querd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον apostolispd και στο μητρώο μου λέει στο είδος ταυτότητας "ΧΤ ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ". Πώς όμως μπορώ να την προσθέσω; Πρέπει να πάω σε ΚΕΠ ή μπορώ και online; Το ρωτάω γιατί δεν έχω βρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adni18 είπε

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρώτο "κουτάκι" που γράφει "Επιλέξτε ΓΓΠΣΔΔ (Κωδικοί Τaxisnet)"

Αυτο παταω. Και στο τελος σου λεει να τσεκαρεις κουτακια ποιο web banking εχεις. Και δεν επιλεγω κανενα και γραφει η πιστοποιηση απετυχε με κοκκινα γραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 2 κινητα και σε 2 διαφορετικα ατομα δεν εχω καταφερει ακομα να προσθεσω την ταυτοτητα.

Στο δικο μου κανει κανονικα την διαδικασια αλλα στο τελος βγαζει μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα με την συνδεση στο taxis. Στου πατερα μου κατεβαζει την ταυτοτητα, χωρις φωτογραφια ομως, αλλα οταν κλεινεις και ξανανοιγεις την εφαρμογη αυτη χανεται. Και τα δυο κινητα ειναι δηλωμενα στο Εθνικο Μητρωο Επικοινωνιας και εχουμε βγαλει κανονικα υπευθυνες δηλωσεις/εξουδιοδοτησεις στο παρελθον.

Απο τα ελαχιστα πραγματα, οσον αφορα τις ηλεκτρονικες υπηρεσιες, που φαινεται οτι εγιναν με προχειροτητα.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρωσω οτι στοιχεια αλλαγης μητρωου (ετσι λεγονται εαν εχουν κατι λαθος, ημ γεννησης ονομα κτλ) γινονται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, δεν χρειαζετε κανενα ΚΕΠ καμια ΔΟΥ.

Πας στο site της AΔΑΕΕ, και διαλεγεις την ΔΟΗ σου, μητρωω και αλλαγη στοιχειων μητρωου. Καταχωρεις το αιτημα, σε μια μερα σου λενε οτι θελουν το Δ20 συμπληρωμενο (pdf online συμπλκηρωση) pdf με φωτοτυπια ταυτοτητας και σε 4 μερες ειχαν κανει το ονομα μου απο ΒΑΣΙΛ που ειμουν καταχωρημενος ΠΑΝΤΟΥ σε ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ.

Οποτε μην παθαινετε πανικο οτι πρεπει να τρεχετε σε ΔΟΥ και τετοια.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, great είπε

Να συμπληρωσω οτι στοιχεια αλλαγης μητρωου (ετσι λεγονται εαν εχουν κατι λαθος, ημ γεννησης ονομα κτλ) γινονται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, δεν χρειαζετε κανενα ΚΕΠ καμια ΔΟΥ.

Πας στο site της AΔΑΕΕ, και διαλεγεις την ΔΟΗ σου, μητρωω και αλλαγη στοιχειων μητρωου. Καταχωρεις το αιτημα, σε μια μερα σου λενε οτι θελουν το Δ20 συμπληρωμενο (pdf online συμπλκηρωση) pdf με φωτοτυπια ταυτοτητας και σε 4 μερες ειχαν κανει το ονομα μου απο ΒΑΣΙΛ που ειμουν καταχωρημενος ΠΑΝΤΟΥ σε ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ.

Οποτε μην παθαινετε πανικο οτι πρεπει να τρεχετε σε ΔΟΥ και τετοια.

Καλησπέρα, σου είναι εύκολο να στείλεις το λινκ ή να υποδείξεις το μενού για επιλογή ΔΟΥ? Είναι λίγο λαβύρινθος εκεί μέσα.

Στην περίπτωση την δική μου πρέπει να αλλάξω την στρατιωτική ταυτότητα σε πολιτική (για κάποιο λόγω έχω ακόμα την στρατιωτική μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Querd είπε

Καλησπέρα, σου είναι εύκολο να στείλεις το λινκ ή να υποδείξεις το μενού για επιλογή ΔΟΥ? Είναι λίγο λαβύρινθος εκεί μέσα.

Στην περίπτωση την δική μου πρέπει να αλλάξω την στρατιωτική ταυτότητα σε πολιτική (για κάποιο λόγω έχω ακόμα την στρατιωτική μεσα)

Δεν ειναι ΔΟΥ, ειναι ΑΔΑΕΕ

https://www1.aade.gr/saadekef/eticketaade
κάνε login, μετά
image.png.119e92f1c476d396058c3815e7dbe146.png
πηγαινεις επομενο στα στοιχεια για να καλήξεις στο παρακάτω

image.png.207fc02e61600fd06c4ef67d5a867e43.png

Η γραμμή παει οπως την βλέπεις. ΔΟΥ διαλεγεις εκει που ανηκεις
Επόμενο

Μετα εχει κατι πληροφοριες και το Δ210, πρωτου συμπληρωσεις κατι γραψε ξεκαθαρα το αιτημα σου κατω στα σχολια κα περιμενε απαντηση, ανεβασε και μια φωτοτυπια της ταυτοτητας και θα σου απαντησουν τι πρεπει να γινει. Μπορει να μην το πιασουν με την πρωτη και εγω εκανα και δευτερο αιτημα αλλα καμια σχεση να τρεχεις σε ΔΟΥ και τετοια. Ολλα ειναι αυτο το Δ210 χαρτί

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, great είπε

Δεν ειναι ΔΟΥ, ειναι ΑΔΑΕΕ

https://www1.aade.gr/saadekef/eticketaade
κάνε login, μετά
image.png.119e92f1c476d396058c3815e7dbe146.png
πηγαινεις επομενο στα στοιχεια για να καλήξεις στο παρακάτω

image.png.207fc02e61600fd06c4ef67d5a867e43.png

Η γραμμή παει οπως την βλέπεις. ΔΟΥ διαλεγεις εκει που ανηκεις
Επόμενο

Μετα εχει κατι πληροφοριες και το Δ210, πρωτου συμπληρωσεις κατι γραψε ξεκαθαρα το αιτημα σου κατω στα σχολια κα περιμενε απαντηση, ανεβασε και μια φωτοτυπια της ταυτοτητας και θα σου απαντησουν τι πρεπει να γινει. Μπορει να μην το πιασουν με την πρωτη και εγω εκανα και δευτερο αιτημα αλλα καμια σχεση να τρεχεις σε ΔΟΥ και τετοια. Ολλα ειναι αυτο το Δ210 χαρτί

 

 

Εξαιρετικός, σε υπερ ευχαριστώ, νομίζω θα βοηθήσει πολλούς που έχουν θέμα με την Ταυτότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα παντού για αυτό το θέμα κι επιτέλους το βρήκα.

Μέσω e-banking είναι ευκολότερο και πιο γρήγορο απ'το να ψάχνεις στο Ταξις 
τυχόν λανθασμένα στοιχεία που κακώς είναι και και περασμένα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Querd είπε

Είναι τα στοιχεία της ταυτότητας και οι ημερομηνίες στα στοιχεία μητρώου σωστά?

Σωστά είναι. Και στην ΑΑΔΕ και στο ΕΜΕπ και όπου μπόρεσα να σκεφτώ. Το μόνο που ίσως ήταν πρόβλημα ήταν ότι το κινητό μου το είχε περασμένο σαν σταθερό. Το έβαλα και σαν κινητό αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθότι διακρίνεται μία εκτενής αναφορά και προτροπή περί επανελέγχου των προσωπικών στοιχείων του φυσικού προσώπου και περαιτέρω ενημέρωσης αυτών (εφόσον έχουν προκύψει αλλαγές) μέσω του ιστοχώρου της ΑΑΔΕ (Μητρώο), πως προκύπτει το πρόβλημα ότι μπορεί να μην προχωρά στην ολοκλήρωση της ταυτοποίησης με φωτογραφία αφού σύμφωνα πάντα με όσα έχετε υποστηρίξει, μπορεί να υφίστανται διαφορετικά στοιχεία; Δηλαδή, που γίνεται η ταυτοποίηση, αφού πάλι καταλήγουμε ότι από την εφαρμογή (iOS / Android) τα στοιχεία αντλούνται από taxisnet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Δηλαδή, που γίνεται η ταυτοποίηση, αφού πάλι καταλήγουμε ότι από την εφαρμογή (iOS / Android) τα στοιχεία αντλούνται από taxisnet;

Δεν ειναι απο το TAXISNET, απο αλλου ειναι, και στο λεω γιατι στο TAXIS ειμουνα ΒΑΣΙΛ οπως ειδες αλλα τα στοιχεια οταν ειχα κανει ταυτοποιηση στην τραπεζα και τα ειχε φερει όλα μαζι με την φωτογραφια (τοτε το ειδα πρωτη φωρα και λεω ειναι όλλα connected) με ειχε με ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ. Και στο πιστοποιητιθκο εμβολιασμου σωστα με εχει, και στο διαβατηριο και στην Αστυνομια που ειχα παει. Οποτε ενα "μαζεμα" ειναι καπου. Που δεν ξερω με σιγουρια να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ardi21 είπε

Σε 2 κινητα και σε 2 διαφορετικα ατομα δεν εχω καταφερει ακομα να προσθεσω την ταυτοτητα.

Στο δικο μου κανει κανονικα την διαδικασια αλλα στο τελος βγαζει μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα με την συνδεση στο taxis. Στου πατερα μου κατεβαζει την ταυτοτητα, χωρις φωτογραφια ομως, αλλα οταν κλεινεις και ξανανοιγεις την εφαρμογη αυτη χανεται. Και τα δυο κινητα ειναι δηλωμενα στο Εθνικο Μητρωο Επικοινωνιας και εχουμε βγαλει κανονικα υπευθυνες δηλωσεις/εξουδιοδοτησεις στο παρελθον.

Απο τα ελαχιστα πραγματα, οσον αφορα τις ηλεκτρονικες υπηρεσιες, που φαινεται οτι εγιναν με προχειροτητα.

Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με του πατέρα σου, κατάλαβα τελικά ότι είναι θέμα κακοφτιαξίματος της εφαρμογής. Σε κινητό και τάμπλετ που έχω android, μου έκανε αυτά που έκανε στου πατέρα σου. Όταν όμως το έκανα στο ipad της γυναίκας μου, μια χαρά μπήκε η ταυτότητα με τη φωτογραφία της. Οπότε θα περιμένουμε μελλοντικά update στο android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Pavlos79_ είπε

Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με του πατέρα σου, κατάλαβα τελικά ότι είναι θέμα κακοφτιαξίματος της εφαρμογής. Σε κινητό και τάμπλετ που έχω android, μου έκανε αυτά που έκανε στου πατέρα σου. Όταν όμως το έκανα στο ipad της γυναίκας μου, μια χαρά μπήκε η ταυτότητα με τη φωτογραφία της. Οπότε θα περιμένουμε μελλοντικά update στο android 

Ναι και γω αυτο υπεθεσα. Ομως για το προβλημα που εχω εγω, με το μηνυμα λαθους που μου βαζει απο το taxis, δεν εχω βρει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...