Προς το περιεχόμενο

Πυροσβεστική Ακαδημία


gii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει γενικά τι συνθήκες επικρατούν στην σχολή ( πρόγραμμα εκπαίδευση κλπ) 

Καθώς και μετά το επάγγελμα του πυροσβεστήρες σε "νορμαλ περιόδους" τι ωράρια έχει και τι υπηρεσίες υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχικά πλέον η σχολή είναι 4 χρόνια ,αντί για 2.5 . Κατά κόρον είναι θεωρητικά μαθήματα που γίνονται στην Πτολεμαϊδα και αν δεν κάνω λάθος (γιατί εγώ πρόλαβα τα 2.5 έτη φοίτησης ) , 2.5 έτη στην Πτολεμαϊδα και 1.5 χρόνο Αθήνα πρακτική σε σταθμούς . Τα δύο πρώτα καλοκαίρια πρακτική σε σταθμό που επιθυμείς (στον τόπο σου ) για δύο μήνες ,κάθε καλοκαίρι . Βγαίνεις ,οδηγός , ανακριτικού υπάλληλος και φυσικά μάχιμος . Άρα μαθαίνεις χημεία ,φυσική , ιστορία , διάφορα πυροσβεστικά και διασωστικά μάθημα , ανακριτική ,ψυχολογία , δίκαιο ,μηχανολογία κ.α. .

Με το τέλος της σχολής , έρχεσαι υποχρεωτικά 5 έτη Αθήνα . Στους περισσότερους σταθμούς στην Αθήνα κάνεις 24ωρες υπηρεσίες . Δηλαδή δουλεύεις π.χ. Δευτέρα από τις 7:30 το πρωί έως τις 7:30 το πρωί της Τρίτης. Από τις 7:30 της Τρίτης έως τις 7:30 της Τετάρτης έχεις ανάπαυση και από τις 7:30 της Τετάρτης έως τις 7:30 της Πέμπτης είσαι σε επιφυλακή (δηλαδή ,εάν προκύψει κάτι και χρειαστούν ενισχύσεις ,είσαι στην διάθεσή τους ) και Πέμπτη πηγανεις για υπηρεσία .

Δύο σταθμοί εάν δεν κάνω λάθος δουλεύουν 8ωρα .

Τώρα ,πέρα από τον σταθμό υπάρχουν και υπηρεσίες γραφείου , ανακριτικής , πυρασφάλειας κ.α. . 

Εάν δεν σε έχω καλύψει κάπου ,είμαι στην διάθεση σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, xtolicc είπε

Αρχικά πλέον η σχολή είναι 4 χρόνια ,αντί για 2.5 . Κατά κόρον είναι θεωρητικά μαθήματα που γίνονται στην Πτολεμαϊδα και αν δεν κάνω λάθος (γιατί εγώ πρόλαβα τα 2.5 έτη φοίτησης ) , 2.5 έτη στην Πτολεμαϊδα και 1.5 χρόνο Αθήνα πρακτική σε σταθμούς . Τα δύο πρώτα καλοκαίρια πρακτική σε σταθμό που επιθυμείς (στον τόπο σου ) για δύο μήνες ,κάθε καλοκαίρι . Βγαίνεις ,οδηγός , ανακριτικού υπάλληλος και φυσικά μάχιμος . Άρα μαθαίνεις χημεία ,φυσική , ιστορία , διάφορα πυροσβεστικά και διασωστικά μάθημα , ανακριτική ,ψυχολογία , δίκαιο ,μηχανολογία κ.α. .

Με το τέλος της σχολής , έρχεσαι υποχρεωτικά 5 έτη Αθήνα . Στους περισσότερους σταθμούς στην Αθήνα κάνεις 24ωρες υπηρεσίες . Δηλαδή δουλεύεις π.χ. Δευτέρα από τις 7:30 το πρωί έως τις 7:30 το πρωί της Τρίτης. Από τις 7:30 της Τρίτης έως τις 7:30 της Τετάρτης έχεις ανάπαυση και από τις 7:30 της Τετάρτης έως τις 7:30 της Πέμπτης είσαι σε επιφυλακή (δηλαδή ,εάν προκύψει κάτι και χρειαστούν ενισχύσεις ,είσαι στην διάθεσή τους ) και Πέμπτη πηγανεις για υπηρεσία .

Δύο σταθμοί εάν δεν κάνω λάθος δουλεύουν 8ωρα .

Τώρα ,πέρα από τον σταθμό υπάρχουν και υπηρεσίες γραφείου , ανακριτικής , πυρασφάλειας κ.α. . 

Εάν δεν σε έχω καλύψει κάπου ,είμαι στην διάθεση σου .

Θεωρείς ότι αξίζει γενικά η πυροσβεστική και σε σχέση με την αστυνομία;

Επεξ/σία από StavrosApost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StavrosApost είπε

Θεωρείς ότι αξίζει γενικά η πυροσβεστική και σε σχέση με την αστυνομία;

Είναι μια δουλειά , που θα την κάνεις για 40 χρόνια. Εάν δεν σου αρέσει ,δύσκολα θα αντέξεις . Εκτός και αν βρεις καμιά ξεχασμένη θέση να κρυφτείς .

Θα υπάρχουν μέρες που μόνο θα κάθεσαι αλλά και μέρες που δεν θα προλαβαίνεις λίγο να σταθείς . 

Ελεύθερος χρόνος υπάρχει να κάνεις ό,τι θέλεις , αν δουλεύεις 24ωρα. 

Τώρα σε σχέση με την αστυνομία , πολλοί είχαν αυτό το δίλημμα. Αλλά είναι καθαρά πάνω σου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gii είπε

Και οι αξιωματικοί το ίδιο ωράριο έχουν ;

Εάν είναι σε σταθμό και κάνουν βάρδια ,ναι . Αλλά μπορούν να κάνουν βάρδια μέχρι τον βαθμό του πυραγού. 

Αλλιώς , αναλόγως την υπηρεσία που είναι ,υπάρχουν και τα αντίστοιχα ωράρια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 10/1/2022 στις 12:47 ΠΜ, xtolicc είπε

Αρχικά πλέον η σχολή είναι 4 χρόνια ,αντί για 2.5 . Κατά κόρον είναι θεωρητικά μαθήματα που γίνονται στην Πτολεμαϊδα και αν δεν κάνω λάθος (γιατί εγώ πρόλαβα τα 2.5 έτη φοίτησης ) , 2.5 έτη στην Πτολεμαϊδα και 1.5 χρόνο Αθήνα πρακτική σε σταθμούς . Τα δύο πρώτα καλοκαίρια πρακτική σε σταθμό που επιθυμείς (στον τόπο σου ) για δύο μήνες ,κάθε καλοκαίρι . Βγαίνεις ,οδηγός , ανακριτικού υπάλληλος και φυσικά μάχιμος . Άρα μαθαίνεις χημεία ,φυσική , ιστορία , διάφορα πυροσβεστικά και διασωστικά μάθημα , ανακριτική ,ψυχολογία , δίκαιο ,μηχανολογία κ.α. .

Με το τέλος της σχολής , έρχεσαι υποχρεωτικά 5 έτη Αθήνα . Στους περισσότερους σταθμούς στην Αθήνα κάνεις 24ωρες υπηρεσίες . Δηλαδή δουλεύεις π.χ. Δευτέρα από τις 7:30 το πρωί έως τις 7:30 το πρωί της Τρίτης. Από τις 7:30 της Τρίτης έως τις 7:30 της Τετάρτης έχεις ανάπαυση και από τις 7:30 της Τετάρτης έως τις 7:30 της Πέμπτης είσαι σε επιφυλακή (δηλαδή ,εάν προκύψει κάτι και χρειαστούν ενισχύσεις ,είσαι στην διάθεσή τους ) και Πέμπτη πηγανεις για υπηρεσία .

Δύο σταθμοί εάν δεν κάνω λάθος δουλεύουν 8ωρα .

Τώρα ,πέρα από τον σταθμό υπάρχουν και υπηρεσίες γραφείου , ανακριτικής , πυρασφάλειας κ.α. . 

Εάν δεν σε έχω καλύψει κάπου ,είμαι στην διάθεση σου .

Οι αξιωματικοί μπορούν να νομιμοποιηθουν στον τόπο τους ή θα έχουν για μια ζωή μεταθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2023 στις 1:34 ΜΜ, Antreas07L είπε

Οι αξιωματικοί μπορούν να νομιμοποιηθουν στον τόπο τους ή θα έχουν για μια ζωή μεταθέσεις;

Νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με το ποσό βύσμα έχει καποιος. Τουλάχιστον μέχρι να γίνεις αντιπύραρχος. Από κει και έπειτα θες δε θες θα σε πηγαίνουν από δω και από κει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 6:43 ΜΜ, jorgpa είπε

Νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με το ποσό βύσμα έχει καποιος. Τουλάχιστον μέχρι να γίνεις αντιπύραρχος. Από κει και έπειτα θες δε θες θα σε πηγαίνουν από δω και από κει.

Θέλω να κάνω την καριέρα μου στον τόπο μου αξίζει να δώσω για αξιωματικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2023 στις 10:33 ΜΜ, Antreas07L είπε

Θέλω να κάνω την καριέρα μου στον τόπο μου αξίζει να δώσω για αξιωματικών;

Σου είπα αυτό που ζητάς είναι δύσκολο. Οι αξιωματικοί έχουν πάντα μεταθέσεις σε σχέση με τους υπαξιωματικούς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2023 στις 8:31 ΜΜ, Antreas07L είπε

Οκ κατάλαβα.Τωρα όσον αφορά τον μισθό τους τι παίζει,μπορούν να ζήσουν και να κάνουν οικογένεια χωρίς οικονομικά προβλήματα;

Φυσικά και μπορούν. Ο μισθός για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι αρκετά καλός αλλά είναι στο χέρι του καθενός τι διαχείριση θα κάνει με τα οικονομικά του οπότε όλα σχετικά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2023 στις 10:31 ΜΜ, jorgpa είπε

Φυσικά και μπορούν. Ο μισθός για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι αρκετά καλός αλλά είναι στο χέρι του καθενός τι διαχείριση θα κάνει με τα οικονομικά του οπότε όλα σχετικά είναι.

Τι μεταπτυχιακό θα μπορούσε να κάνεις κάποιος πυροσβέστης για να βγάζει περισσότερα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2023 στις 1:41 ΠΜ, Antreas07L είπε

Τι μεταπτυχιακό θα μπορούσε να κάνεις κάποιος πυροσβέστης για να βγάζει περισσότερα λεφτά;

Γενικότερα από τα σώματα ασφαλείας δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις πλούσιος. Βγάλε αυτή την ιδέα από το μυαλό σου. Ελλάδα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...