Προς το περιεχόμενο

Η Apple ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει iPhone χωρίς θύρα SIM μέσα στο 2022


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Thanoslam είπε

Μα πρώτη η apple έβγαλε την e sim

Όπως τις περισσότερες φορές που ακούω αυτή τη φράση, δεν ισχύει...

https://www.theverge.com/2017/10/4/16424740/google-pixel-2-xl-esim-technology-project-fi-first-ever

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

42 λεπτά πριν, ares225 είπε

Όχι σε όλο τον κόσμο όμως. Από το εξωτερικό μπορείς να βρεις και δίκαρτα. Κάτοχος δίκαρτου 12 pro max χωρίς esim. Για αυτό και πιστεύω ότι δεν θα καταργήσει τελείως τις σιμ όχι σε όλο τον κόσμο τουλάχιστον

με ενδιαφερει κι εμενα πολυ με δυο φυσικες καρτες.

Απο που το πηρες?

με ποιον τροπο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουν esim και να μεγαλόσουν τη μπαταρία στον χώρο που θα περισέψει .. 
Το θέμα είναι, τι θα πρέπει να γίνει αν χρειαστεί να αλλάξεις συσκευή... Υπάρχουν άτομα πχ που έχουν άλλο κινητό για το γυμναστήριο και άλλο για τα υπόλοιπα. Αυτοί απλα έκαναν swap τη κάρτα και ήταν οκ. Τώρα; Πως θα γίνεται αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Για ακόμα μια φορά η Apple ακολουθεί τις εξελίξεις και δεν τις δημιουργεί όπως γινότανε κάποτε(Χρόνια πριν)

Τώρα θυμήθηκε η Apple ότι υπάρχει και η e-sim όπως έγινε και με την ασύρματη φόρτιση, με την αδιαβροχοποιηση κ.τ.λ.

Γιατί κάτι μου λέει ότι η apple χρησιμοποιεί esim από το iPhone XS. Λέω τώρα εγώ!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SIM, eSIM και αρχαιολογίες.

Σε λίγο δεν θα ασχολούμαστε με τις εταιρείες κινητης.

Μία συνδρομή στο Satelite Internet του Elon (και άλλων που ακολουθούν ταχυστα) απλά θα θέλουμε.

Το κακό είναι ότι θα αναζητούμε και πάλι μπαταρίες μιας η σύνδεση είναι ενεργοβόρα. Αλλά πιστεύω ότι πιθανότατα θα εγκατασταθουν και επίγειοι σταθμοί αναμετάδοσης οπότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτό θα πρέπει τα κλεφτρόνια της Cosmote να κάνουν την e-sim να μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Εκτός ότι έκανε εκατό χρόνια να φορτώσει το link, εκτός ότι είναι για μία χρήση κ δε στο λένε, όταν μου την έκανε reject χωρίς λόγο και αιτία, με ενημέρωσαν ότι "συμβαίνει καμιά φορά, αλλά δεν συμβαίνει σε τόσους πολλούς ώστε να έχουν κάποια επίσημη λύση" και έτσι αναγκάστηκα να ξανά πληρώσω για κανονική sim. Ζήτησα από τον υπεύθυνο του καταστήματος να μου βγάλουν ξανά κανονική sim χωρίς κόστος κ αρνήθηκε. Ζήτησα να μου κάνουν έκπτωση κ αρνήθηκε ξανά. Προσωπικά δε βρίσκω καμία λογική στο γιατί να μπορεί να περαστεί μόνο μία φορά. Το iphone μέσω του ios δίνει δυνατότητα για backup της e-sim, την οποία φυσικά η cosmote είχε απενεργοποιήσει.

Όλα αυτά Ιούλιο του 2020. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Εγω λεω το 2024 να βγαλουν το iphone χωρις θυρα φορτισης και 2025 χωρις ηχειο και ακουστικο.Θα μετραει πιστευω🤣

Υ.Γ. Χουμορ κανομε χουμορ😉

Εσύ κανεις χιούμορ αλλά δεν είσαι και πολύ μακριά από την πραγματικότητα! Ειδικά το πρώτο έρχεται άμεσα.

3 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Για να γίνει αυτό θα πρέπει τα κλεφτρόνια της Cosmote να κάνουν την e-sim να μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Εκτός ότι έκανε εκατό χρόνια να φορτώσει το link, εκτός ότι είναι για μία χρήση κ δε στο λένε, όταν μου την έκανε reject χωρίς λόγο και αιτία, με ενημέρωσαν ότι "συμβαίνει καμιά φορά, αλλά δεν συμβαίνει σε τόσους πολλούς ώστε να έχουν κάποια επίσημη λύση" και έτσι αναγκάστηκα να ξανά πληρώσω για κανονική sim. Ζήτησα από τον υπεύθυνο του καταστήματος να μου βγάλουν ξανά κανονική sim χωρίς κόστος κ αρνήθηκε. Ζήτησα να μου κάνουν έκπτωση κ αρνήθηκε ξανά. Προσωπικά δε βρίσκω καμία λογική στο γιατί να μπορεί να περαστεί μόνο μία φορά. Το iphone μέσω του ios δίνει δυνατότητα για backup της e-sim, την οποία φυσικά η cosmote είχε απενεργοποιήσει.

Όλα αυτά Ιούλιο του 2020. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο από τότε.

Πες τα... Οι τύποι δεν παίζονται...

 

Πάντως καλό θα ήταν η Apple να βελτιώσει τις λειτουργίες που αφορούν το δίκαρτο κινητό γενικότερα, με ή χωρίς φυσική βασική SIM. Αυτή τη στιγμή είναι πολύ πίσω σε σχέση με το Android σε αυτόν τον τομέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Όπως τις περισσότερες φορές που ακούω αυτή τη φράση, δεν ισχύει...

https://www.theverge.com/2017/10/4/16424740/google-pixel-2-xl-esim-technology-project-fi-first-ever

η verizon wireless στην αμερικη δινει συσκευες χωρις φυσικη σιμ απο την εποχη των κινητων με το πληκτρολογιο.10 χρονια πριν ισως.καπου εχω ενα lg τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nemom είπε

δίνεται λύση σε ένα πρόβλημα που δεν είχε κανείς (καταναλωτής)

πλέον για να ενεργοποιείς-αλλάζεις e-sim,
θα πληρώνεις αντίτιμο στον πάροχο

Δηλαδή θα σκάσεις 1000 ευρώ και θα σε πειράξουν τα 5 ευρώ της eSIM;

Ασύρματη φόρτιση μόνο και τέλος οι θύρες. Πιστεύω θα το κάνουν όλοι δεν είναι θέμα πρωτοπορίας αλλά φυσικής εξέλιξης. Ίσα ίσα που η θύρα ακουστικών ήταν πιο χρήσιμη λόγω ανώτερης ποιότητας ήχου. Στην φόρτιση και στην sim θα κολλήσουν;

Εντάξει ρε παιδιά και εγώ android προτιμάω στο κινητό αλλά όχι κι έτσι….

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Για ακόμα μια φορά η Apple ακολουθεί τις εξελίξεις και δεν τις δημιουργεί όπως γινότανε κάποτε(Χρόνια πριν)

Τώρα θυμήθηκε η Apple ότι υπάρχει και η e-sim όπως έγινε και με την ασύρματη φόρτιση, με την αδιαβροχοποιηση κ.τ.λ.

Το μοναδικό iPhone που είχα ήταν το XS, και ήταν με esim.. Η ημιμάθεια που λέγανε και οι παλιοί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελο φεηλ ειδικα για την αγορα της Αγγλιας που οι σιμ δεν χρειαζεται να καταγραφονται στο ονομα σου (οποτε υπαρχει ευκολια στην αγορα τους κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...