Προς το περιεχόμενο

Η Apple ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει iPhone χωρίς θύρα SIM μέσα στο 2022


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, nemom είπε

δίνεται λύση σε ένα πρόβλημα που δεν είχε κανείς (καταναλωτής)

πλέον για να ενεργοποιείς-αλλάζεις e-sim,
θα πληρώνεις αντίτιμο στον πάροχο

Δεν πληρώνουν σε όλες της χώρες για να αλλάξεις το προφίλ της esim σε άλλη συσκευή … όπως στην Ελλάδα !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

52 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Δεν πληρώνουν σε όλες της χώρες για να αλλάξεις το προφίλ της esim σε άλλη συσκευή … όπως στην Ελλάδα !  

κ στον α κενταυρου επικοινωνουν τηλεπαθητικα ,και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

κ στον α κενταυρου επικοινωνουν τηλεπαθητικα ,και?

Όλο το σύμπαν δηλαδή θα πρέπει να προσαρμόζεται στο τι κάνει η Ελλάδα…?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AtiX είπε

Όλο το σύμπαν δηλαδή θα πρέπει να προσαρμόζεται στο τι κάνει η Ελλάδα…?

οχι αλλα με ενδιαφερει τι γινεται στην ελλαδα ,οχι τι θα κανουν οι αλλοι η οι επιλογες της apple

k οχι τοσο για το κοστος αλλα την δυνατοτητα που ειχα να μεταφερω τον αριθμο μου κ τις συσκευες μου οπου κ οπως θελω χωρις να δινω λογαριασμο σε κανεναν

ας μας δωσουν την δυνατοτητα να διαχειριζομαστε οπως θελουμε την esim μας κ δεν θα εχω κανενα προβλημα

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Για ακόμα μια φορά η Apple ακολουθεί τις εξελίξεις και δεν τις δημιουργεί όπως γινότανε κάποτε(Χρόνια πριν)

Τώρα θυμήθηκε η Apple ότι υπάρχει και η e-sim όπως έγινε και με την ασύρματη φόρτιση, με την αδιαβροχοποιηση κ.τ.λ.

Ναι αλλα ειναι αυτη που θα το κανει καλυτερα οπως παντα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

οχι αλλα με ενδιαφερει τι γινεται στην ελλαδα ,οχι τι θα κανουν οι αλλοι η οι επιλογες της apple

k οχι τοσο για το κοστος αλλα την δυνατοτητα που ειχα να μεταφερω τον αριθμο μου κ τις συσκευες μου οπου κ οπως θελω χωρις να δινω λογαριασμο σε κανεναν

ας μας δωσουν την δυνατοτητα να διαχειριζομαστε οπως θελουμε την esim μας κ δεν θα εχω κανενα προβλημα

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από κάποιον που είπε, ουσιαστικά, άχρηστο το συγκεκριμένο feature… 

αντί δηλαδή να ζητήσουμε να το αξιοποιήσουμε, το καταδικάζουμε με την οπτική της εδώ αγοράς, με αυτή τη λογική να μην έχουμε και χίλια δυο αλλά πράγματα που είναι μη ή κακοεφαρμοσμένα στην ελληνική πραγματικότητα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nemom είπε

δίνεται λύση σε ένα πρόβλημα που δεν είχε κανείς (καταναλωτής)

πλέον για να ενεργοποιείς-αλλάζεις e-sim,
θα πληρώνεις αντίτιμο στον πάροχο

Κάνεις λάθος, και θα το εξηγήσω:

1. Αφαίρεση θύρας για κανονική SIM σημαίνει: καλύτερη αδιαβροχοποίηση (έπεται και η θύρα ενσύρματης φόρτισης) καθώς και εξοικονόμηση χώρου στο εσωτερικό της συσκευής

2. Το ότι πληρώνεις για την eSIM στο Ελλάντα να κατηγορήσεις τους παρόχους και όχι την (κάθε) Apple. Στο εξωτερικό οι κάρτες eSIM είναι (όπως και είναι απόλυτα λογικό καθώς δε στοιχίζουν απολύτως τίποτα) εντελώς δωρεάν και μπορείς να τις κάνεις εγκατάσταση μέσα από το app του κάθε παρόχου. Όμορφα και νοικοκυρεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ikar6 είπε

Κάνεις λάθος, και θα το εξηγήσω:

1. Αφαίρεση θύρας για κανονική SIM σημαίνει: καλύτερη αδιαβροχοποίηση (έπεται και η θύρα ενσύρματης φόρτισης) καθώς και εξοικονόμηση χώρου στο εσωτερικό της συσκευής

2. Το ότι πληρώνεις για την eSIM στο Ελλάντα να κατηγορήσεις τους παρόχους και όχι την (κάθε) Apple. Στο εξωτερικό οι κάρτες eSIM είναι (όπως και είναι απόλυτα λογικό καθώς δε στοιχίζουν απολύτως τίποτα) εντελώς δωρεάν και μπορείς να τις κάνεις εγκατάσταση μέσα από το app του κάθε παρόχου. Όμορφα και νοικοκυρεμένα.

Καλά ας βρούμε κάποιο  πιο σοβαρό λόγο... Σε λίγο θα μας πείτε ότι το κάνουν για να γίνει πιο λεπτό

Αναφορά σε κείμενο

δίνεται λύση σε ένα πρόβλημα που δεν είχε κανείς (καταναλωτής)

πλέον για να ενεργοποιείς-αλλάζεις e-sim,
θα πληρώνεις αντίτιμο στον πάροχοω

Εφόσον το κάνει η apple απλά δεν ήξερες ότι είχες πρόβλημα στο βρίσκει αυτή.

Ας ελπίσουμε να μη περάσει αυτή παπάτζα στις φτηνές και midrange συσκευές. Ας έχουν αυτό το "feature" οι ακριβές, να τρέχουν ή να παίρνουν τηλέφωνο τους παρόχους όταν παίρνουν καινούριο κινητό. Για φαντάσου εγώ που έχω dual sim εταιρικό... Θα περιμένω την hr να πάρει τηλέφωνο τη cosmote να κάνω τράμπα ένα κινητό. Αλλά ναι το να πάρω το κινητό μέσα στη θάλασσα είναι πιο σημαντικό προφανώς...

Επεξ/σία από mordred
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από κάποιον που είπε, ουσιαστικά, άχρηστο το συγκεκριμένο feature… 

αντί δηλαδή να ζητήσουμε να το αξιοποιήσουμε, το καταδικάζουμε με την οπτική της εδώ αγοράς, με αυτή τη λογική να μην έχουμε και χίλια δυο αλλά πράγματα που είναι μη ή κακοεφαρμοσμένα στην ελληνική πραγματικότητα…

σου απαντησα πολυ αναλυτικα κ με ολες τις ενστασεις που εχω τις οποιες αν κατσεις να τις δεις θα καταλαβεις οτι ειναι κ valid

η esim σου προσφερει μια κ καλα ευκολια κ σου παιρνει πισω αλλες σημαντικοτερες

αν δεν θες να το καταλαβεις sorry αλλα δεν μπορουμε να συννενοηθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

οχι αλλα με ενδιαφερει τι γινεται στην ελλαδα ,οχι τι θα κανουν οι αλλοι η οι επιλογες της apple

k οχι τοσο για το κοστος αλλα την δυνατοτητα που ειχα να μεταφερω τον αριθμο μου κ τις συσκευες μου οπου κ οπως θελω χωρις να δινω λογαριασμο σε κανεναν

ας μας δωσουν την δυνατοτητα να διαχειριζομαστε οπως θελουμε την esim μας κ δεν θα εχω κανενα προβλημα

Φυσικά ξέρεις πόσο τους ενδιαφέρει αυτούς εσύ συγκεκριμένα ο πελατακος στην Ελλάδα…. Χαχαχαχα Ε ρε το ακούμε . Και στην τελική άμα δεν μπορείς να το πληρώσεις μην το παίρνεις δεν είναι για σένα είναι για αυτούς που έχουνε λεφτά

Επεξ/σία από Dmspolys
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Φυσικά ξέρεις πόσο τους ενδιαφέρει αυτούς εσύ συγκεκριμένα ο πελατακος στην Ελλάδα…. Χαχαχαχα Ε ρε το ακούμε . Και στην τελική άμα δεν μπορείς να το πληρώσεις μην το παίρνεις δεν είναι για σένα είναι για αυτούς που έχουνε λεφτά

Καλά δεν σου έδειξε και το Ε9 του... Γράφει βέβαια ξεκάθαρα ότι το θέμα δεν είναι το κόστος. Κάτι που επιλέγεις να αγνοήσεις προφανώς.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι η συζήτηση... Κάθε φορά τα ίδια. Τα apple fanboys θα το βρουν κατι φοβερό καινοτόμο που τους άλλαξε τη ζωή και θα γελάνε μαζί μας που θα βάζουμε τις sim στα κινητά μας. To ίδιο φαντάζομαι κάνουν και με όσουν βάζουν sd cards στα κινητά τους. Από τότε τους ένοιαζε η αδιαβροχοποίηση.

Προσωπικά το βλέπω σαν μία ακόμα αχρίαστη δύσχρηστη παπάτζα. Και όταν ακούς παπατζιλίκια ξέρεις που θα πας.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Φυσικά ξέρεις πόσο τους ενδιαφέρει αυτούς εσύ συγκεκριμένα ο πελατακος στην Ελλάδα…. Χαχαχαχα Ε ρε το ακούμε . Και στην τελική άμα δεν μπορείς να το πληρώσεις μην το παίρνεις δεν είναι για σένα είναι για αυτούς που έχουνε λεφτά

τα οποια δεν εχεις πολλα για να νιωθεις τοσο εντονα την αναγκη να δειχτεις σε καθε ευκαιρια ,ακομα κ ασχετη

neeext

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

σου απαντησα πολυ αναλυτικα κ με ολες τις ενστασεις που εχω τις οποιες αν κατσεις να τις δεις θα καταλαβεις οτι ειναι κ valid

η esim σου προσφερει μια κ καλα ευκολια κ σου παιρνει πισω αλλες σημαντικοτερες

αν δεν θες να το καταλαβεις sorry αλλα δεν μπορουμε να συννενοηθουμε

Αρα το ίδιο πρόβλημα θα εχεις και στον Άλφα του Κένταυρου… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...