Προς το περιεχόμενο

GA-970A-DS3P (rev. 2.x)


komhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, komhs είπε

Τον FX 8320 στις ρυθμίσεις της μαμάς.

Εξαιρετική επιλογή!

 

Αν μου επιτρέπει ο kohms, να απαντήσω σε Raul7 και Τέρη Α για ίδια συμπτώματα με διπλοποστάρισμα σε συστήματα που έχουν γίνει overclock όμως. Δεν το συσχετίζω με κανένα τρόπο με τη δική του περίπτωση.

Στις 1/1/2022 στις 2:08 ΜΜ, raul7 είπε

Το είχα κι εγώ αυτό το διπλό boot σε gigabyte 970a-ud3p όταν είχα oc. Φαίνεται να το είχαν πολλοί με gigabyte μητρικές, υπάρχουν διάφορα threads στο ίντερνετ.

Στις 2/1/2022 στις 12:03 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

(Υποθέτω ότι) δεν έχει σχέση η Intel με την Amd, αλλά κι εγώ σε δύο high end μητρικές που κάνω o.c. σε 775 μου κάνει διπλό boot. Έχει αναφερθεί κι από άλλα μέλη στο αντίστοιχο thread. Σε στοκ είναι εντάξη.

Εγώ το έχω συναντήσει τα παραπάνω σε 24/7 overclock σε Q8300 με μητρική την Gigabyte GA-P45-UD3L/R, δηλαδή σε socket 775 όπως αυτές στις οποίες αναφέρεται ο Τέρης Α., αλλά σειράς UD3 της Gigabyte, όπως αυτή του Raul7.

Ενώ η διαδικασία του overclock αρχικά προχωρούσε πολύ άνετα και περνούσε τεστ σταθερότητας για ram και Cpu στα ~ 466fsb x 7.5multi = 3500 MHz, σε τεστ σταθερότητας Northbridge (memory controller) είχα freezαρίσματα. Αυτά δεν διορθώνονταν ούτε με παραπάνω τάση στους πυρήνες της Cpu, ούτε με παραπάνω τάση στο Northbridge. Ταυτόχρονα, συνειδητοποίησα ότι το σύστημα διπλοpostαρε. Νομίζω μόνο στο άναμμα μετά από τερματισμό, αλλιώς αν το έκανε και στην επανεκίνηση νομίζω ότι θα το είχα παρατηρήσει νωρίτερα. Τα freezαρίσματα έφευγαν μόνο αν υποχωρουσε η Front side bus (fsb, αντίστοιχο του bclk σε άλλε αρχιτεκτονικές) και μαζί της και όλα τα υπόλοιπα ρολόγια. Τo διπλοποστάρισμα έφευγε μόνο όταν η fsb υποχωρούσε ακόμα περισσότερο. Σίγουρα κάτω από 433 ΜHz, ίσως περισσότερο ακόμα, για να σταματήσουν τα freezαρίσματα και σίγουρα κάτω από 400 ΜHz για να σταματήσει τo διπλοποστάρισμα.

 Δια της επαγωγής κατέληξα ότι έχω να κάνω με αυτό που κοινώς λέγεται αστάθεια της FSB σε 775 και έχει να κάνει με λίγο ή πολύ λάθος ρυθμίσεις στις τάσεις τόσο στο υποσύστημα PLL (Phase-locked loop) όσο και στις τάσεις τερματισμού  (Vtt) και αναφοράς των cpu (Vcpu,ref) και northbridge (Vnb,ref). Παραπάνω πληροφορίες για την τεχνολογία GTL (Gunning Transceiver Logic) που διέπει την οργάνωση των τάσεων cpu, mc, dram στο εξαιρετικό άρθρο του Edge Of Stability.

Το παραπάνω σύστημα τελικά το σταθεροποίησα πλήρως όχι ψηλότερα από τα 454 x 7.5 = 3405MHz, λόγω του ότι δεν ήθελα να ξεπεράσω τα όρια τάσεων που εγώ  ο ίδιος είχα θέσει μετά από έρευνα, ούτε για το Vtt ούτε και για το Northbridge (P45). Για να μην υπάρχει κίνδυνος για τα traces της fsb στην πρώτη περίπτωση και για να αποκλείεται κίνδυνος electomigration του P45 στη δεύτερη. Το σύστημα πουλήθηκε σε μια πολύ καλή τιμή (για τον πελάτη) και έχει κλείσει 9 μήνες απροβλημάτιστης χρήσης ελαφριού gaming.

Το διπλοpostάρισμα σε τέτοια αρκετά <<τσαμπουκαλίδικα>> overclock (+36.2%) πλέον το αποδίδω σε πρώιμα σημάδια αστάθειας των αγωγών και των υποσυστημάτων που παρεμβάλονται ανάμεσα σε Cpu και Memory controller. Το λαμβάνω υπ' όψιν και δε χάνω χρόνο να προσπαθώ να κερδίσω κάτι παραπάνω πρωτού το επιλύσω. Μπορεί να μην υπάρχει περίπτωση αστάθειας σε καμία εφαρμογή με μόνο σημάδι το διπλοποστάρισμα. H πλήρης διερεύνιση σταθερότητας fsb/hypertransport όμως είναι φοβερά κουραστική και χρονοβόρα. Έτσι προτιμώ να το αντιλαμβάνομαι σαν πρόβλημα εξ' αρχής και όχι απλώς σαν <<καμπανάκι>> που θεωρώ ότι πιθανότατα είναι, απλώς για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ειδικά σε 24/7 pre-overclocked συστήματα που είναι να φύγουν από την κατοχή μου.

Τέλος, μία απαραίτητη διευκρίνηση για όποιον θελήσει αμέσως να τρέξει να εφαρμόσει κάτι από τα παραπάνω, είναι ότι η Vtt απαγορεύεται δια ροπάλου να ξεπερνάει το Vcore. Είτε σε overclock, είτε σε underclock πρέπει Vcore > Vtt. Πάντα. Σε κάθε δυνατό φορτίο ή ελλείψη φορτίου, έχοντας λαβει υπόψιν Vdrop (πτώση τάσης λόγω αντίστασης σε σειρά), μετρημένα και με Vdroop (πτώση τάσης λόγω φορτίου) και χωρίς. Έχουν υπάρξει καλά τεκμηριωμένα περιστατικά κατεστραμένων cpu στην αγγλόφωνη βιβλιογραφία, έπειτα από παράβαση του παραπάνω κανόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...