Προς το περιεχόμενο

BlackBerry: Αύριο το τελευταίο αντίο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Εσείς το βλέπετε ως χρήστες, εγώ ως sysadmin που είχα exchange 2007 με blackberry services, εκεί να δείτε κλάμα....

Να μαζευτουμε ολοι εμεις να κλαψουμε παρέα για αυτά τα χρόνια

2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Το μόνο που "απέτυχε" είναι αυτό το ατυχέστατο άρθρο που προφανώς γράφτηκε από κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει Blackberry εντατικά.

Ως επαγγελματίας (δουλεύω πάνω από 10 ώρες την ημέρα) εξαρτώμαι 100% από το τηλέφωνό μου και το Blackberry δεν έχει προδώσει εμένα τον ίδιο και τους συναδέλφους και συνεργάτες μου ΠΟΤΕ. Περιμένουμε πώς και πώς τις νέες συσκευές της Onward. 

πρεπει να εισαι πανω απο 50 για να εχει καποιο νοημα αυτο πουθ γραφεις. ή αν δουλευεις στην VODAFONE Που ειχε τους BB server και μοιραζε υπηρεσιες. Ειναι πλεον αιωνες πίσω και δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο τα σημερινα cloud

Επεξ/σία από great
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Aν ξανακυκλοφορούσαν τώρα windows phones, θα αγόραζα ένα οπωσδήποτε. Kαλύτερα παπαριές της ΜS παρά παπαριές της Google και του Android...

Υπάρχει λύση σε αυτό: iPhone

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

Εχω ακομα ενα 930 καβατζα..με λιγο καλυτερο push  θα μιλαγαμε ακομα για wp

ειλικρινά σου μιλάω,
αν εύρισκα και σήμερα σφραγισμένο,θα έμπαινα σε σκέψεις που λέει ο λόγος

αφού και το δικό μου με τη σπασμένη οθόνη,καμιά φορά ψάχνω στα ανταλλακτικά να το ζωντανέψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nemom είπε

Χρήστης iPhone εδώ.

Aν ξανακυκλοφορούσαν τώρα windows phones, θα αγόραζα ένα οπωσδήποτε.

Είχε η κοπέλα μου ένα από τα τελευταία, χωρίς πλάκα ήταν πολύ αξιόλογο κινητό. Δεν ξέρω αν θα είχε ακόμα θέση στην αγορά, αλλά ειλικρινά το θεωρώ πολύ πιο εύκολο στη χρήση από τα Android, τουλάχιστον για εμένα που ερχόμουν από IOS. 

Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημά του ήταν ότι για κάποιο λόγο δεν το αγκάλιασαν οι devs ώστε να βγουν αξιόλογες εφαρμογές, οπότε πρακτικά στην ουσία μετά από λίγο καιρό μόνο τηλέφωνα και μηνύματα μπορούσες να στείλεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, nemom είπε

Aν ξανακυκλοφορούσαν τώρα windows phones, θα αγόραζα ένα οπωσδήποτε.

Νομιζω νοσταλγικο ειναι καθαρα.

εχω περασει απο τις βαθμιδες με υπερτατο γομαρι  Qtek 8080 
image.png.1b98c8efebb49ea5259eef332394ffd0.png


 και στην συνεχεια με σχεδον ολα τα μοντελα HTC. Περα απο το οτι φωρτωνες emulator και επαιζες bubble bubble και apps καταα τα αλλα απιστευτα κολληματα, upgrade δεν υπηρχε onthefly, δηλαδη για να διορθωσεις κατι στο τηλεφωνο ή στο λειτουργικο επρεπε να περασεις την ROM απο πανω και παλι ολα τα apps και ρυθμίσεις. Πολλα modies απο XDA forum, αλλα το να εχεις iphone τωρα και να λεμε παμε σε windows phone οχι.

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τα δυο τελευταια Νοkia που ειχα ηταν το Lumia 800 και το Lumia 735.

To ενα το εχασα σε ενα εμπορικο κεντρο, το αλλο μου επεσε απο την τσεπη και εγινε κομματια΄

Ενα Lumia 800 επαιρνα ανετα παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panatha1369 said:

Εχω ακομα ενα 930 καβατζα..με λιγο καλυτερο push  θα μιλαγαμε ακομα για wp

Το πιο όμορφο, smooth και εντυπωσιακό κινητό που είχα. Στιβαρό, με οθόνη που ακόμα δεν έχω δεί καλύτερη (έχω galaxy S10+), και φυσικά με λειτουργικό που τις λειτουργίες του τότε, τις βλέπουμε να τις ενσωματώνουν τώρα μια μια το android και το iOS. Εάν δεν είχε χαλάσει ο σταθεροποιητής απο πτώση, θα το είχα ακόμα..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Το μόνο που "απέτυχε" είναι αυτό το ατυχέστατο άρθρο που προφανώς γράφτηκε από κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει Blackberry εντατικά.

Ως επαγγελματίας (δουλεύω πάνω από 10 ώρες την ημέρα) εξαρτώμαι 100% από το τηλέφωνό μου και το Blackberry δεν έχει προδώσει εμένα τον ίδιο και τους συναδέλφους και συνεργάτες μου ΠΟΤΕ. Περιμένουμε πώς και πώς τις νέες συσκευές της Onward. 

α καλά 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι με το bb9700. ειχε σπάσει η οθόνη και το λειτουργουσα κανονικα για 2 μέρες κάνοντας κλήσεις καθώς με τα πλήκτρα εφτανες σε σημείο να στέλνεις μνμ και να πέρνεις τηλέφωνο χωρίς να βλέπεις. 
Το passport ήταν κινητάρα. Το HUB τέλειο. όταν στο android για να δεις τι ειδοποιήσεις εχεις έπρεπε να ανοίξεις 10 εφαρμογές, στο hub ήταν όλες μαζεμένες. 

επίσης, με τα διαφορα gestures η πλοήγηση ηταν παιχνιδάκι/ το να το κουβαλάς όμως στη τσέπη ήταν δύσκολο...
Μπορούσες να ακους youtube και ταυτόχρονα να κανεις browsing χωρίς να κλείνει η μουσική.Είχε πολύ καλό multitasking.
μετά με android εσβησε σαν μάρκα. 
Το priv κόλαγε συνέχεια και το keyone τράβαγε ζόρι με το hub.

Αν συνέχιζαν το OS θα είχαν πιστευω μερίδιο στα κινητά.

Για εμας που θέλουμε κατι διαφορετικό στα χέρια και όχι μια σκετη μαυρη οθόνη που είτε είναι samsung είτε motorola δεν υπάρχει διαφορά/

Επεξ/σία από Rosso
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

...Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημά του ήταν ότι για κάποιο λόγο δεν το αγκάλιασαν οι devs ώστε να βγουν αξιόλογες εφαρμογές, οπότε πρακτικά στην ουσία μετά από λίγο καιρό μόνο τηλέφωνα και μηνύματα μπορούσες να στείλεις. ...

Λογικά αν δεν είχε αποφασίσει να το εγκαταλείψει, η ΜS,  με ένα καλό τιμολόγιο για τους devs - και με τις βελτιώσεις των εκάστοτε νέων μοντέλων - σήμερα θα ήταν κομπλέ η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

Λογικά αν δεν είχε αποφασίσει να το εγκαταλείψει, η ΜS,  με ένα καλό τιμολόγιο για τους devs - και με τις βελτιώσεις των εκάστοτε νέων μοντέλων - σήμερα θα ήταν κομπλέ η συσκευή.

Το πιστεύω και εγώ, γιατί με τόσο πελατειακή βάση που έχουν τα windows, πράγματι θα μπορούσαν να προσφέρουν πολύ καλό integration, άρα και καλό κίνητρο για αγορά. Σαν συσκευές δεν ήταν κακές, και με επένδυση σε καλές κάμερες κλπ θα ήταν πολύ σοβαρή εναλλακτική.

Δε θα το μάθουμε ποτέ δυστυχώς. 

Η Blackberry είχε σαφώς πιο δύσκολο δρόμο, και το να παραμένει αγκιστρωμένη στην παλιά καλή συνταγή με την οποία είχε ένα σεβαστό μερίδιο αγοράς σε συγκεκριμένο κοινό, τελικά ήταν και ο λόγος του ξεπεσμού της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...