Προς το περιεχόμενο

Mediapad 11 vs iPad 2021


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο τάμπλετ και δεν ξέρω ποιο να πάρω έχω βάλει τα θετικά και τα αρνητικά αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.

Για πείτε και εσείς καμία άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω το Mediapad 11 και to iPad 2020 (υποθέτω μιλάς για το αντίστοιχο του 21 και όχι κάποιο pro με Μ1 επεξεργαστή), απο πλευράς ταχύτητας (865 - 6gb ram) και ποιότητας οθόνης (120 hz) και εμπειρίας χρήσης το Huawei είναι πάρα πολύ καλύτερο, το harmonyOS που περιλαμβάνει μπορεί να κάνει σχεδόν ότι και ένα Android με εξαίρεση τα GApps για τα οποία υπάρχουν διάφορα workaround. Για εφαρμογές δεν το συζητάμε μπορείς να κατεβάσεις τα πάντα είτε απο το store της Huawei είτε απο το petal search μέσω apkpure (χάνοντας την δυνατότητα αυτόματης αναβάθμισης όμως).

Απο πλευράς αυτονομίας πάνω κάτω είναι τα ίδια (εαν κάνεις χρήση του stock browser) ο Chrome που επίσης έχω δοκιμάσει παρουσιάζει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας αλλά αυτό είναι τυπικό του χααρακτηριστικό ανεξάρτητα απο την συσκευή που χρησιμοποιείς.

Παίχνίδια δεν παίζω και δεν ξέρω την συμπεριφόρα του (σημειώνω ότι έχουν ακουστεί αρκετά παράπονα για το Huawei)

Το ipad είναι τυπικό apple προιον, θα λαμβάνει αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια (ενώ για το Huawei δεν ξέρουμε πόσα update θα παρει - όσο το έχω στην κατοχή μου πήρε 3-4) και έχει άπειρες εφαρμογές και παιχνίδια, υψηλή μεταπωλητική αξία, ενώ ταυτόχρονα έχει τους περιορισμούς των ipad για μεταφορα content κτλ. 

ΥΓ δουλεύω και σε σύστημα MacOS αλλά το  ipad είναι μόνιμα στο ράφι.

Επεξ/σία από hexdec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hexdec είπε

Καλημέρα, έχω το Mediapad 11 και to iPad 2020 (υποθέτω μιλάς για το αντίστοιχο του 21 και όχι κάποιο pro με Μ1 επεξεργαστή), απο πλευράς ταχύτητας (865 - 6gb ram) και ποιότητας οθόνης (120 hz) και εμπειρίας χρήσης το Huawei είναι πάρα πολύ καλύτερο, το harmonyOS που περιλαμβάνει μπορεί να κάνει σχεδόν ότι και ένα Android με εξαίρεση τα GApps για τα οποία υπάρχουν διάφορα workaround. Για εφαρμογές δεν το συζητάμε μπορείς να κατεβάσεις τα πάντα είτε απο το store της Huawei είτε απο το petal search μέσω apkpure (χάνοντας την δυνατότητα αυτόματης αναβάθμισης όμως).

Απο πλευράς αυτονομίας πάνω κάτω είναι τα ίδια (εαν κάνεις χρήση του stock browser) ο Chrome που επίσης έχω δοκιμάσει παρουσιάζει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας αλλά αυτό είναι τυπικό του χααρακτηριστικό ανεξάρτητα απο την συσκευή που χρησιμοποιείς.

Παίχνίδια δεν παίζω και δεν ξέρω την συμπεριφόρα του (σημειώνω ότι έχουν ακουστεί αρκετά παράπονα για το Huawei)

Το ipad είναι τυπικό apple προιον, θα λαμβάνει αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια (ενώ για το Huawei δεν ξέρουμε πόσα update θα παρει - όσο το έχω στην κατοχή μου πήρε 3-4) και έχει άπειρες εφαρμογές και παιχνίδια, υψηλή μεταπωλητική αξία, ενώ ταυτόχρονα έχει τους περιορισμούς των ipad για μεταφορα content κτλ. 

ΥΓ δουλεύω και σε σύστημα MacOS αλλά το  ipad είναι μόνιμα στο ράφι.

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση , ναι το 21 το απλό λέει που είμαι στην ίδια τιμή.

Νομίζω ότι το A13 είναι καλύτερο από τον 865 και θα με ενδιέφερε να  παίζω σε παιχνίδια σε όλα τα άλλα που λες συμφωνώ το ένα θα έχει υποστήριξη κάνα χρόνο ενώ το άλλο για μια πενταετία.

Το huawei έχει πιο ανοιχτό σύστημα αλλά κάποιες εφαρμογές πχ Netflix δεν παίζουν σωστά.

Τέλος η οθόνη του huawei είναι καλύτερη αλλά νομίζω ότι χρωματικά του ioad  παρόλο που είναι μικρότερης ανάλυσης και hertz είναι καλύτερη σαν χρωματική απόδοση επίσης μπορεί  ότι δεν είναι laminate να είναι ένα μείον αλλά σαν ανταλακτικο είναι ποιο φθηνό.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

 

Τέλος η οθόνη του huawei είναι καλύτερη αλλά νομίζω ότι χρωματικά του ioad  παρόλο  είναι καλύτερη σαν χρωματική 

Δεν ξέρω για τον Α13 αλλά ο Α12 δεν μου δίνει την αίσθηση ταχύτητας του 865, οι οθόνες δεν συγκρίνονται του mediapad είναι πολύ καλύτερη για εμένα. Netflix έχω κανονικά, δεν γνωρίζω τι θέμα υπάρχει.

Πάντως αν το θες και για παιχνίδια (εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου) πάνε IPad. Διαφορετικά με θήκη πληκτρολόγιο και πενάκι το Huawei ειναι καλύτερο σήμερα. 

Επεξ/σία από hexdec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πες απο συνηθεια πες απο τεμπελια να ψαξω κατι αλλο πηρα  3 ipad  στην σειρα. Οχι οτι ειναι τα καλυτερα εκει εξω, αλλα οπως ειπα μαλλον τεμπελια στο ψαξιμο.

Οποτε ψηφιζω ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 4:30 ΜΜ, hexdec είπε

Δεν ξέρω για τον Α13 αλλά ο Α12 δεν μου δίνει την αίσθηση ταχύτητας του 865, οι οθόνες δεν συγκρίνονται του mediapad είναι πολύ καλύτερη για εμένα. Netflix έχω κανονικά, δεν γνωρίζω τι θέμα υπάρχει.

Πάντως αν το θες και για παιχνίδια (εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου) πάνε IPad. Διαφορετικά με θήκη πληκτρολόγιο και πενάκι το Huawei ειναι καλύτερο σήμερα. 

Το νέο μοντέλο έχει a13 , ναι πιο πολύ για gaming multimedia το θέλω . Καλό το πενάκι και το πληκτρολόγιο αλλά δεν είμαι deal-breaker η απουσία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...