Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia RTX 3050 κοστίζει $249 και διαθέτει τεχνολογίες ray tracing και DLSS


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Η Nvidia ανακοίνωσε στην έκθεση CES 2022 τη νέα της κάρτα RTX 3050, η οποία ξεκινά από τα $249, δηλαδή $80 φθηνότερη από την προηγούμενη βασική RTX κάρτα της εταιρείας, την RTX 3060 των $329. Φυσικά, μιλάμε για τις προτεινόμενες τιμές (MSRP) που ορίζει ο ίδιος ο κατασκευαστής και όχι απαραίτητα τις πραγματικές τιμές πώλησης". Άρα, η προτεινόμενη από τον κατασκευαστή τιμή της RTX 3050 είναι χαμηλότερη από τη σημερινή πραγματική τιμή πώλησης της GTX 1050ti στα καταστήματα του skroutz 😂. Συνεπώς, για να πάρουμε μια ιδέα για τις πραγματικές τιμές πώλησης της 3050, αρκεί να συγκρίνουμε πόσο πωλούνται οι 3060 στην πραγματική αγορά και να κάνουμε τις κατάλληλες αναγωγές. Νοερά το κάναμε όλοι, αμέσως και βγάλαμε τα συμπεράσματά μας... Την προτεινόμενη από τον κατασκευαστή τιμή, δεν πρόκειται να τη δούμε ούτε στο Black Friday! Άντε, Καλή μας Χρονιά!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεες τεχνολογιες με 500,600 ευρω ειναι ανυπαρκτες για το 99% των πισι.

περιμενουμε πλεον μονο απο την αμδ τί ενσωματωμενα γραφικα θα δινει.

οταν τα φτασει επιπεδου 1050,1060 η πλειοψηφια δεν θα ασχοληθει ποτε με τις καρτες των 1000 ευρω.

θα λες φτιαξε ενα πισι με ενσωματωμενα γραφικα κ τελος

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

rx580 αγορασμένη πριν 2 χρόνια καινούργια στα 185 ευρώ μέχρι να βγάλουν λάδι οι μνήμες ......................

Επεξ/σία από makis269
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο οταν βγει στην αγορα η Intel Arc και σταματησει με καποιο τροπο το κακογουστο αστειο που λεγεται mining, με ειδικες για τετοια χρηση gpu απο τις εταιρειες,θα υπαρξει αποθεμα καρτων για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα PC i5 10ης με GTX 1050 2gb & ενα PS4 Pro.

Εχω βαλθει να (ξανα) τελειωνω παλαιοτερες σειρες παιχνιδιων.

Metro
Witcher
Dishonored
Uncharted

Και αλλες πολλες. Σε συνδιασμο με το Oculus Quest 2 και αλλες παιχνιδαρες απο εκει. Πραγματικα ειχα πολλα χρονια να περασω τοσο καλα. Οκ ξεκινησε ως εξαναγκασμος λογο των τιμων των καρτων αλλα τελικα εχω ριξει απολαυστικοτατες ωρες.

Οταν με το καλο μπορεσω να ξαναβρω GPU σε τιμη 350 ευρω για RTX ΧΧ60 η 250 για RTX XX50 τοτε θα ξαναρχισω να κοιταζω νεες κυκλοφοριες, κλπ. Αυτη την περιοδο πραγματικα δεν εχει νοημα οποτε χαλαρωστε και απολαυστε το backlog σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 8:44 ΜΜ, sppoulis είπε

Σήμερα βλέπω είχαν την τιμητική τους τα "Paper Launches" από τις 2 μεγάλες εταιρείες...Προσωπικά έχω σιχαθεί την απληστία τους και έχω σταματήσει το gaming μέχρι να σοβαρευτούν! Τις τιμές ήθελα να ήξερα για ποιο λόγο τις ανακοινώνουν ώστε να αυτοδιαψευστούν ή επειδή έχουν εθιστεί στο τρολάρισμα! 

Καταλαβαίνεις ότι για τις τιμές δεν φταίει η nvidia και η AMD έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Herald είπε

Καταλαβαίνεις ότι για τις τιμές δεν φταίει η nvidia και η AMD έτσι? 

Τι εννοείς...Τις ανακοινώσεις των νέων τιμών για τις Entry GPU έγιναν από τους miners και τους scalpers?

Ίσως εννοείς ότι το πρόβλημα πρέπει να το αντιμετωπίσουν στη ρίζα του και όχι με μαλακίες και κοροϊδία τύπου LHR?

Μήπως εννοείς ότι ενώ υπάρχει παγκόσμιο πρόβλημα ημιαγωγών θα μπορούσαν να εξαναγκάσουν όλες τις εταιρίες να ακολουθήσουν άλλο μοντέλο μεταπώλησης τύπου EVGA με queue όπως εγώ έχω προμηθευτεί την κάρτα μου?

Μάλλον θα εννοείς ότι με αφορμή την έλλειψη ημιαγωγών (λόγο πανδημίας) άφησαν το σαφάρι των τιμών γιατί το κέρδος είναι τεράστιο για αυτές τις εταιρίες;

Τελικά όμως θα εννοείς ότι θα σε αναγκάσουν να γίνεις εσύ και όλοι μας πίθηκοι και να πληρώνουμε ένα νεφρό μια κάρτα απλά επειδή έτσι θέλουν (κάτι σαν την υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού ένα πράμα)  και θα πούμε και ευχαριστώ!

Τελικά νομίζω ότι ΔΕΝ κατάλαβα πόσο φταίνε οι AMD/Nvidia ... μάλλον φταίει ο "Μπάμπης"!

Επεξ/σία από sppoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sppoulis είπε

Τι εννοείς...Τις ανακοινώσεις των νέων τιμών για τις Entry GPU έγιναν από τους miners και τους scalpers?

Ίσως εννοείς ότι το πρόβλημα πρέπει να το αντιμετωπίσουν στη ρίζα του και όχι με μαλακίες και κοροϊδία τύπου LHR?

Μήπως εννοείς ότι ενώ υπάρχει παγκόσμιο πρόβλημα ημιαγωγών θα μπορούσαν να εξαναγκάσουν όλες τις εταιρίες να ακολουθήσουν άλλο μοντέλο μεταπώλησης τύπου EVGA με queue όπως εγώ έχω προμηθευτεί την κάρτα μου?

Μάλλον θα εννοείς ότι με αφορμή την έλλειψη ημιαγωγών (λόγο πανδημίας) άφησαν το σαφάρι των τιμών γιατί το κέρδος είναι τεράστιο για αυτές τις εταιρίες;

Τελικά όμως θα εννοείς ότι θα σε αναγκάσουν να γίνεις εσύ και όλοι μας πίθηκοι και να πληρώνουμε ένα νεφρό μια κάρτα απλά επειδή έτσι θέλουν (κάτι σαν την υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού ένα πράμα)  και θα πούμε και ευχαριστώ!

Τελικά νομίζω ότι ΔΕΝ κατάλαβα πόσο φταίνε οι AMD/Nvidia ... μάλλον φταίει ο "Μπάμπης"!

Εννοω οτι και 5 ευρω να ανακοινωνε η nvidia msrp δεν θα εβρισκες καρτα στο ραφι με 5 ευρω γιατι εγώ θα αδειαζα το ραφι αγοραζοντας 100.

Την τιμη την καθορίζουν οι αγοραστες ασχετος msrp. Ας ανακοινωνει η nvidia 5 ευρω η 50000 ευρω, δεν κάνει καμια διαφορα. Αν δεν πουληθει ουτε μισο κομματι τοτε η τιμη θα κατρακυλησει, αν ξεπουλησουν ολες οι κάρτες τοτε η τιμη θα ανεβει. Απλα πραγματα νομίζω, παιδι του δημοτικου τα καταλαβαινει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοω οτι και 5 ευρω να ανακοινωνε η nvidia msrp δεν θα εβρισκες καρτα στο ραφι με 5 ευρω γιατι εγώ θα αδειαζα το ραφι αγοραζοντας 100.

Την τιμη την καθορίζουν οι αγοραστες ασχετος msrp. Ας ανακοινωνει η nvidia 5 ευρω η 50000 ευρω, δεν κάνει καμια διαφορα. Αν δεν πουληθει ουτε μισο κομματι τοτε η τιμη θα κατρακυλησει, αν ξεπουλησουν ολες οι κάρτες τοτε η τιμη θα ανεβει. Απλα πραγματα νομίζω, παιδι του δημοτικου τα καταλαβαινει. 

 

Και γιατι δεν γινεται αυτο στις κονσολες για παραδειγμα.? Ps5 και seriesX ξεπουλανε αλλα το msrp ειναι σταθερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...