Προς το περιεχόμενο

Τα έχω κάνει σκ...τα


L34x88iT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι έχω κάνει, δεν ξέρω τι περιμένω.

Πήγα σήμερα 3 site μου σε ένα πακέτο της hostinger. Εκεί είδα οτί μόνο για ένα domain δίνει ssl. Τα υπόλοιπα τα έχει στα 13€. Σκέφτηκα να περάσω το cloudflare που λέει οτι δίνει δωρεάν ssl. Έβαλα cloudflare, ενεργοποίησα το ssl, ειδε τα dns records του hostinger και πήγα στο παπάκι και έβαλα τους nameservers του cloudflare. Είναι να κάνω κάτι άλλο ή απλά περιμένω? Όταν βάζω https://www.onoma.gr μου πετάει σφάλμα

 

Ο Firefox

image.png.88ca56383f56cf1badefef789549fdaf.png

O Chrome

image.png.c8ba2eff848193ba9964e20ff212a38a.png

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Τα DNS τώρα στο cloudflare είναι έτσι

image.png.ff957fa828c54d48db972c5f61431c7b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Στην cloudflare πάνε εκεί που λέει SSL/TLS και επέλεξε το flexible.

 

χωρίς το https παίζει το σίτε;

 Ευχαριστώ πολύ! ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!!

5 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Είσαι σίγουρος ότι η hostinger δεν δίνει δωρεάν SSL π.χ. από Let's Encrypt;

Ναι δίνει μόνο για το ένα site

Για να μην ανοίγω νέο νήμα. Ήμουν σε Ελληνική εταιρεία με cpanel και πήγα στην hostinger σε αυτό το πακέτο με το hpanel (μου φαίνεται κάπως μη οικείο το interface).

α) Σαν εταιρεία γενικά την θεωρείτε καλή?

β) Σε Ελληνικό host έχω ακόμα αρκετά sites και τώρα αρχίζω να ψάχνομαι με τα dns. Θεωρείτε καλή πράκτικη να τα βάλω ΌΛΑ στο cloudflare? Επίσης είναι καλή πρακτική να έχω έναν χώρο μόνο με τα site και έναν μόνο για mailservers?

γ) Αν έπαιρνα ένα μεγάλο χώρο με αρκετά cpu cores και ram, με cpanel και έβαζα όλααα τα site μου εκεί (περίπου 30) με addon domains, θα έχω κάποιο πρόβλημα? Γιατί με πιάνει ένας πανικός όταν βλέπω μεγάλες λίστες από domains, mail accounts κλπ και νομίζω οτι θα καταρέυσουν όλα. Με λίγα λόγια αν δεν υπάρχει πρόβλημα πόρων, υπάρχουν και άλλοι που μπορεί να έχουν σε ένα cpanel account (όχι reseller) πάνω από 20 sites που διαχειρίζονται?

Επεξ/σία από L34x88iT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή εταιρεία δεν ξέρω εάν είναι, σίγουρα όμως οι τιμές αν και φαίνονται καλές στην αρχή είναι σε αναντιστοιχία με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Τα SSL τα παίρνουν δωρεάν και αυτοματοποιημένα και πάλι αυτοματοποιημένα γίνονται και οι ανανεώσεις με αποτέλεσμα ενώ δεν αυξάνεται το λειτουργικό τους κόστος να τα πουλάνε με 11,95 ευρώ. Σκέψου ότι και να βάλεις το SSL μέσω CloudFlare τα δεδομένα μεταξύ web-server και CloudFlare δεν κρυπτογραφούνται δίνοντας μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας στους επισκέπτες των ιστοσελίδων.

Επίσης κάτι άλλο που είδα είναι ότι το δεύτερο πακέτο που έχουν το οποίο το χρεώνουν μαζί με την 50% έκπτωση του πρώτου χρόνου με 59,37 και παρέχει φιλοξενία μέχρι 100 ιστοσελίδων και 100GB χώρου. Λένε ότι καλύπτει μέχρι ~25000 επισκέψεις/μήνα οπότε μιλάμε για ~833 επισκέψεις την ημέρα που εάν φιλοξενήσεις σε τέτοιο πακέτο μόνο 10 ιστοσελίδες μιλάμε για ~83 επισκέψεις την ημέρα στην κάθε μία. Και κάτι ακόμα, ενώ δίνουν 100GB χώρου επιτρέπουν μέχρι 400.000 inodes (μέγιστος αριθμός αρχείων + φακέλων) που είναι πολύ εύκολο να πιάσεις αυτό το όριο ακόμα και με χρήση 5GB εάν έχεις πολλά μικρά αρχεία (π.χ. εάν το χρησιμοποιείς για e-mails).

Όσο αφορά την ερώτηση σου για το CloudFlare εάν οι επισκέπτες των ιστοσελίδων είναι στην Ελλάδα ή Ευρώπη και ο web-host σου έχει γρήγορους servers τότε δεν σου χρειάζεται το CloudFlare, ίσα ίσα προσθέτεις έναν επιπλέον παράγοντα στην "υποδομή" που μπορεί να προκληθεί downtime. Εάν έχεις επισκέπτες και από άλλες ηπείρους τότε καλό είναι να έχεις κάποιο CDN. Για εντός Ελλάδας / Ευρώπης επισκέπτες έχει νόημα μόνο το επί πληρωμής CloudFlare (κόστος $20 / μήνα) σε ιστοσελίδες που έχουν πολλές φωτογραφίες (π.χ. e-shops, ειδησεογραφικά) διότι κάνει κάποια optimisations στις εικόνες κυρίως για mobile συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 4:52 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Καλή εταιρεία δεν ξέρω εάν είναι, σίγουρα όμως οι τιμές αν και φαίνονται καλές στην αρχή είναι σε αναντιστοιχία με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Τα SSL τα παίρνουν δωρεάν και αυτοματοποιημένα και πάλι αυτοματοποιημένα γίνονται και οι ανανεώσεις με αποτέλεσμα ενώ δεν αυξάνεται το λειτουργικό τους κόστος να τα πουλάνε με 11,95 ευρώ. Σκέψου ότι και να βάλεις το SSL μέσω CloudFlare τα δεδομένα μεταξύ web-server και CloudFlare δεν κρυπτογραφούνται δίνοντας μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας στους επισκέπτες των ιστοσελίδων.

Επίσης κάτι άλλο που είδα είναι ότι το δεύτερο πακέτο που έχουν το οποίο το χρεώνουν μαζί με την 50% έκπτωση του πρώτου χρόνου με 59,37 και παρέχει φιλοξενία μέχρι 100 ιστοσελίδων και 100GB χώρου. Λένε ότι καλύπτει μέχρι ~25000 επισκέψεις/μήνα οπότε μιλάμε για ~833 επισκέψεις την ημέρα που εάν φιλοξενήσεις σε τέτοιο πακέτο μόνο 10 ιστοσελίδες μιλάμε για ~83 επισκέψεις την ημέρα στην κάθε μία. Και κάτι ακόμα, ενώ δίνουν 100GB χώρου επιτρέπουν μέχρι 400.000 inodes (μέγιστος αριθμός αρχείων + φακέλων) που είναι πολύ εύκολο να πιάσεις αυτό το όριο ακόμα και με χρήση 5GB εάν έχεις πολλά μικρά αρχεία (π.χ. εάν το χρησιμοποιείς για e-mails).

Όσο αφορά την ερώτηση σου για το CloudFlare εάν οι επισκέπτες των ιστοσελίδων είναι στην Ελλάδα ή Ευρώπη και ο web-host σου έχει γρήγορους servers τότε δεν σου χρειάζεται το CloudFlare, ίσα ίσα προσθέτεις έναν επιπλέον παράγοντα στην "υποδομή" που μπορεί να προκληθεί downtime. Εάν έχεις επισκέπτες και από άλλες ηπείρους τότε καλό είναι να έχεις κάποιο CDN. Για εντός Ελλάδας / Ευρώπης επισκέπτες έχει νόημα μόνο το επί πληρωμής CloudFlare (κόστος $20 / μήνα) σε ιστοσελίδες που έχουν πολλές φωτογραφίες (π.χ. e-shops, ειδησεογραφικά) διότι κάνει κάποια optimisations στις εικόνες κυρίως για mobile συσκευές.

Καταλαβα φιλε μου. Αρα για αυτο που θελω μου ειναι περιττο το cloudflare. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...