Προς το περιεχόμενο

macOS Monterey - Τέλος οι ενσωματωμένοι Nvidia drivers για τις Nvidia Kepler GPUs.


m@dv1n3g@r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά ενημερώνω πως στο Monterey έχουν αφαιρεθεί πλήρως οι drivers για Nvidia GPUs (εννοώ ακόμα και για τις kepler κάρτες που δουλευαν μια χαρά σε Big Sur).

Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλεις τους drivers με ενα nvidia kepler patcher αλλά ειναι λίγο "βρωμικη" λύση καθώς πρέπει να απενεργοποιήσεις το sip και πρέπει να ξαναπερνάς όλη τη διαδικασία μετά από κάποια αναβαθμιση. Περισσότερα εδώ: https://github.com/chris1111/Geforce-Kepler-patcher

Γι' αυτο το λόγο, στο μικρό Hackintosh που έχω (i5-3570K, 8gb ram) στο οποίο είχα μια  Nvidia GT740, εψαξα και βρήκα (αφού παρακολουθούσα τις αγγελίες στο FB και στο insomnia σαν πεινασμένο όρνιο που τριγυρίζει υπομονετικά πληγωμένο ζώο) μια φτηνή μεταχειρισμένη Radeon HD7750 η οποία υποστηρίζεται natively σε Monterey (με 1-2 συγκεκριμένα boot arguments). Πλέον δουλεύουν άψογα sleep, appleTV και Netflix από safari!
Bonus ότι έχει και διπλάσια+ απόδοση από την GT740 στα benchmarks.

 

Στιγμιότυπο 2022-01-05, 11.36.51 πμ.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου παρακολουθώ καιρό τα Posts σου ! Είσαι ένας μικρός θεούλης ! Thanks for the nice info ! Λοιπόν, αυτή την στιγμή Manag-άρω 4 Hackintosh:
1.  Ένα Laptop Dell XPS 13 9333 με Haswell CPU, με την τραγική Intel HD Graphics 4000 GPU ! (Τρέχω Catalina 10.15.7 και μπορώ να πω πως το Laptop Lag-άρει σημαντικά περισσότερο απο οτι όταν έτρεχα macOS Sierra αλλά δουλεύει πένα και έχω 100% λειτουργικότητα ! Even AirDrop and Handoff !
2. Ένα Intel NUC8i3BEH με Intel Iris Plus 655 (Very nice GPU αν και Integrated) (100% λειτουργικότητα, απίστευτη σταθερότητα με macOS Monterey ) !

3. Ένα intel NUC8i7BEH με Intel Iris Plus 655 (Very nice GPU αν και Integrated) (100% λειτουργικότητα, απίστευτη σταθερότητα με macOS Monterey ) !

4. Το τελευταίο απόκτημα,  GigaByte Z490 Designare Mobo, Intel i7 10700K CPU, 64GB RAM, AMD Radeon 5700 XT GPU (Aρρωστημένη σταθερότητα και απόδοση σε Catalina, Big Sur AND Monterey)

5. Ένα δεινόσαυρο Mac Pro 3,1 απο το 2008 με Dual Intel Xeon, NVidia Kepler GPU Quadro K5000, 32 GB RAM και ενα PCIe 2.0 SSD (1400MB/s Read). Αγόρασα την Κ5000 μεταχειρισμένη όταν η Αpple έριξε το Support των NVidia GPUS (Except Kepler) στο Μojave. Έτρεξα επιτυχώς, Mojave, Catalina, Big Sur (Current OS) σε αυτόν τον Δεινόσαυρο και πρόσφατα κοιτούσα αν θα τρέξει και Monterey που κατ'εμε είναι ένα OS με αλλαγές που περίμενα καιρό ! Απ' οτι είδα στο link που παραθέτεις (Με OCLP), τρέχει απροβλημάτιστα η NVidia Kepler GPU  με το patch του chris1111 και ας είναι βρώμικοοο ! Lets see if Monterey is gonna be the LAST Update for this Dinosaur ! xD !

Επεξ/σία από LionRulesGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Εχω δει πως τα NUC εχουν πολύ καλή υποστηριξη για να γίνουν Hackintosh! Ευκολα και δουλεύουν άριστα. Ειναι ίσως η καλύτερη επιλογή αν δεν θες να παρεις mac mini.

Αυτή τη στιγμή εγώ έχω 2 συστηματάκια Hackintosh. 

  • Ενα με Intel i5-3570K, 8gb Ram ddr3 1600gz, ssd 250, MSI Radeon HD7750 1gb - τρέχει macOS Monterey (το μικρό ασημί κουτί)
  • Και ένα με Ryzen 5 2600X, 16gb ram ddr4 3200gz, ssd 500, Sapphire Radeon RX590 8gb limited edition - τρέχει macOS Big Sur (το ασημί κουτί με την υδρόψυξη).

Και τα δύο συστηματα ειναι dual boot με win11 (σε ξεχωριστούς δίσκους ssd).

Δουλεύουν άριστα wifi, bluetooth, ethernet, ηχος, θυρες USB 2, 3, 3.1, type-c, apple tv, netflix, imessage κτλπ.

 

ryzen1.jpg

dual boot.jpg

intel2.jpg

ryzen2.jpg

ryzen3.png

intel1.jpg

Επεξ/σία από m@dv1n3g@r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 12/1/2022 στις 10:52 ΠΜ, m@dv1n3g@r είπε

Καλημέρα! Εχω δει πως τα NUC εχουν πολύ καλή υποστηριξη για να γίνουν Hackintosh! Ευκολα και δουλεύουν άριστα. Ειναι ίσως η καλύτερη επιλογή αν δεν θες να παρεις mac mini.

Αυτή τη στιγμή εγώ έχω 2 συστηματάκια Hackintosh. 

  • Ενα με Intel i5-3570K, 8gb Ram ddr3 1600gz, ssd 250, MSI Radeon HD7750 1gb - τρέχει macOS Monterey (το μικρό ασημί κουτί)
  • Και ένα με Ryzen 5 2600X, 16gb ram ddr4 3200gz, ssd 500, Sapphire Radeon RX590 8gb limited edition - τρέχει macOS Big Sur (το ασημί κουτί με την υδρόψυξη).

Και τα δύο συστηματα ειναι dual boot με win11 (σε ξεχωριστούς δίσκους ssd).

Δουλεύουν άριστα wifi, bluetooth, ethernet, ηχος, θυρες USB 2, 3, 3.1, type-c, apple tv, netflix, imessage κτλπ.

 

ryzen1.jpg

dual boot.jpg

intel2.jpg

ryzen2.jpg

ryzen3.png

intel1.jpg

Sorry για την υπερβολικά αργή απάντηση αλλά για κάποιο λόγο έχασα την απάντησή σου ! Ωραίες επιλογές έχεις κάνει στα κουτιά αν και η επόμενή μου αγορά θα είναι αποκλειστικά και μόνο Lian Li ! Άργησα να βρώ την "Queen" των κουτιών ! Όντως με έχουν σώσει τα NUC ... Εύκολη απάντηση στα Mac mini ...Price-Wise ειδικά δίνουν ξύλο ... "Γελάω" με την απόδοση του nuc8i3 ... Το Combo με i3 και 32GB RAM δείχνει να αποδίδει... Για το i7 δεν θα πω κάτι... Πολύ δυνατό αλλά σε απαιτητικές εργασίες βαράει 100αρια η θερμοκρασία ! 

Κι εγώ Dual Boot Win 11 και τα 4 Hackintosh τα έχω ! Στο Desktop και στο Laptop πέρασα και Garuda Linux ( I Love this Distro ) για το απόλυτο Triple Boot Setup ! xD !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...