Προς το περιεχόμενο

Μετά το p30 pro τι;


mpeliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στην κατοχή μου ένα χρόνο το p30 pro 8gb 128rom.

Δεν έχω κάποιο θέμα με το κινητό. Είναι αρκετά καλό σε όλα. Παρόλα αυτά τα τηλέφωνα δεν τα κρατάω πάνω από χρόνο. Θα ήθελα να συνεχίσω με huawei αλλά χωρίς Google το αποκλείω. Ένας συνάδελφος πήρε samsung a52s και στην κάμερα ειδικά βράδυ μου έριξε στα αυτιά κάτι που δεν το περίμενα. Δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω το p30 pro με αυτό. Η σκέψη μου είναι να δώσω το τηλέφωνο κάνα 250 αρι και να βάλω ένα 100ρικο Μαξ 150 για καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Αλλά να αξίζει τον κόπο. Αν είναι να πάρω κάτι ίδιο ή χειρότερο δεν θα το έκανα. Επίσης το Α52S θα βολεύε γιατί θα συνεργάζεται καλύτερα με το ρολόι μου galaxy watch 3. Θα ήθελα να έχει καλύτερη κάμερα από p30 pro και σίγουρα ίδια μπαταρια όχι χειρότερη. Ευχαριστώ. Να συμπληρώσω ότι παλιά είχα s9+ και λαγκαρε σαν κινητό των 200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί για one plus αλλά με φρενάρει ότι αν πάθει κάτι θα πρέπει να το στείλω εξωτερικό. Αυτό είναι λίγο deal-breaker. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι (συνολικά) η κάμερα του A52s είναι καλύτερη του P30 pro.  Άντε να δεις μια μικρή βελτίωση στο A52s με Gcam αλλά να ξεπερνάει αυτήν του P30 pro, χλωμό.  
Ακόμα και στην μπαταρία δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το A52s θα σου κρατάει περισσότερο από το P30 pro. Τη διαχείριση που κάνει στο θέμα ενέργεια το EMUI της Huawei δύσκολα θα τη βρεις σε άλλο κινητό (με εξαίρεση τα Xiaomi, στα οποία όμως πολλές φορές το πληρώνεις αυτό με bugs, πρόβλημα στα notifications, κλπ).

Επίσης το super premium feel του P30pro δε θα το βρεις στο A52s.
Ακόμα και στο θέμα επεξεργαστή με τον 778G δεν θα δεις στην πράξη καμιά εμφανή διαφορά σε σχέση με τον Kirin 980 που έχεις τώρα. 

Τα παραπάνω τα γράφω ως κάτοχος του απλού P30 κι ενώ με έτρωγε για καιρό να πάω στο A52s το οποίο και έχω πιάσει στα χέρια μου κάποιες φορές, έστω και για λίγα λεπτά κάθε φορά, αλλά και διαβάζοντας όσα γράφουν για το A52s (το οποίο εξακολουθώ να το βλέπω ως τρελό VFM στην τιμή που κυκλοφορεί, αλλά όχι τόσο για μετάβαση από P30 pro). Εγώ με το P30 άλλαξα μπαταρία σε τιμή αστεία στην επίσημη αντιπροσωπεία, πήρα μια νέα θήκη (έτσι για αλλαγή) και έπαιξα με τον launcher (Nova) αλλάζοντας παράλληλα icon pack ώστε να νιώσω ότι έχει γίνει μια κάποια "ανανέωση" στην εμπειρία μου με τη συσκευή αυτή.


Και μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα για κάποια πραγματικά καλή πρόταση στο εγγύς μέλλον προς αντικατάσταση του P30.

p.s. αν σε ενοχλεί το ότι έχουμε μείνει στο Android 10 με τα P30 πάω πάσο και αναγνωρίζω ότι για κάποιους θα μπορούσε να είναι σοβαρός λόγος αλλαγής.

Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpeliaris είπε

Το έχω σκεφτεί για one plus αλλά με φρενάρει ότι αν πάθει κάτι θα πρέπει να το στείλω εξωτερικό. Αυτό είναι λίγο deal-breaker. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. 

 Και εγώ που είχα πάρει το δικό μου (1+6)από την επίσημη ιστοσελίδα δεν μου χρειάστηκε ποτέ (ευτυχώς).

Υπάρχει βέβαια και το Amazon.

Στα λεφτά που διαθέτεις υπάρχει το TCL 20 PRO με ένα τικ προβάδισμα από το P30 pro που έχεις(από Dxomark).

Δεν ξέρω όμως αν αξίζει πραγματικά γιατί δεν τον πολύ εμπιστεύομαι (Dxomark).

Πρέπει να το δεις και από κοντά.

 

Screenshot_20220105-204405.jpg

Ενώ το OnePlus 8 pro και το OnePlus 9 pro έχουν σίγουρα αισθητή διαφορά(τα έχω πιάσει και τα δύο).

 

Screenshot_20220105-204919.jpg

Screenshot_20220105-204727.jpg

Πάντα φωτογραφικά μιλάμε.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mpeliaris είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στην κατοχή μου ένα χρόνο το p30 pro 8gb 128rom.

Δεν έχω κάποιο θέμα με το κινητό. Είναι αρκετά καλό σε όλα. Παρόλα αυτά τα τηλέφωνα δεν τα κρατάω πάνω από χρόνο. Θα ήθελα να συνεχίσω με huawei αλλά χωρίς Google το αποκλείω. Ένας συνάδελφος πήρε samsung a52s και στην κάμερα ειδικά βράδυ μου έριξε στα αυτιά κάτι που δεν το περίμενα. Δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω το p30 pro με αυτό. Η σκέψη μου είναι να δώσω το τηλέφωνο κάνα 250 αρι και να βάλω ένα 100ρικο Μαξ 150 για καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Αλλά να αξίζει τον κόπο. Αν είναι να πάρω κάτι ίδιο ή χειρότερο δεν θα το έκανα. Επίσης το Α52S θα βολεύε γιατί θα συνεργάζεται καλύτερα με το ρολόι μου galaxy watch 3. Θα ήθελα να έχει καλύτερη κάμερα από p30 pro και σίγουρα ίδια μπαταρια όχι χειρότερη. Ευχαριστώ. Να συμπληρώσω ότι παλιά είχα s9+ και λαγκαρε σαν κινητό των 200 ευρώ. 

Γιατί να κάνεις downgrade από το εξαιρετικό P30 pro στο μέτριο Α52s?

Όχι. Θα το έλεγα εντελώς λάθος. 

Και φυσικά δεν περιμένεις ότι στα 400€ θα βρεις κάτι premium σαν το P30 Pro.

Εάν είναι για το Oneplus 9 ή το Samsung S21 το συζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Βγάλαμε κάνα 2 χαζές φώτο την νύχτα και φαινόταν καλύτερα στο σαμσουνγκ. Και στην σελφι. Και χωρίς gcam. Είναι και 2 χρόνων τηλέφωνο το p30 pro. Δεν καίγομαι να το αλλάξω. Απλά αν είχε κάποιος προσωπική εμπειρία από αυτήν την αλλαγή να μου έλεγε αν αξίζει. Η αλήθεια είναι ότι από την huawei είμαι τέρμα ευχαριστημένος. Ίσως περιμένω το honor 60 pro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα s9+ οπως κ εσυ.. Κ μετα s10+ (δν μ αρεσε) κ μετα p30 pro.. Τ κρατησα 10 μηνες...απόλυτα ευχαριστημενος στα παντα απλα ηθελα κ εγω μια αλλαγη... Και πήγα κ αγόρασα s21 ultra.. Λοιπον αν θελεις μπαταρια και νυχτερινες φωτογραφιες ξεχνα τ samsung την 21 σειρα.. Τ ultra την νυχτα ειναι αθλιο... Κ μπαταρια καλη μεν αλλα δν συγκρινεται μ του huawei... Κ σ λεω για ολη τη σειρα γτ εχει παρει φιλη μ το s21+ και ειναι μια απ τ ιδια.. Μετριες (καλυτερες απο το ultra) νυχτερινες... Καλουλα μπαταρια αλλα υπερθερμανσεις κ γενικα δν αξιζει... Μετα τ samsung (9 μερες τ κρατησα) πηγα σε oneplus 8 pro π εχω ακομα σήμερα... Επειδη ετυχε να τα εχω κ τα τρια γ μια μερα αλλα και σχεδον ενα μηνα τα δυο (p30 pro και 8 pro)... Μπαταρια ναι μεν εχει καλη τ 8 pro αλλα παλι δν θα κραταει 2 μερες π εβγαζε σ εμενα τ huawei.. Τ μερα ομως τ βγαζω ανετα... Καμερες εχει χειροτερο ζουμ απο το 7-8Χ και μετα το oneplus... Απο εκει κ περα ομως σε οτιδήποτε αλλο ειναι καλυτερο... Και σε οθονη και σε ηχο και σε ταχυτητα και σε νυχτερινες π δεν τ περιμενα αλλα τα εβαλα διπλα διπλα και σε χρωματα κ λεπτομέρειες ηταν καλυτερο τ 8 pro.. Οπως κ σε θορυβο.. Λιγοτερο. Τ μονο π υστερει ειναι στο πισα σκοταδι π εκει δν θα βγαλει ενω τ huawei εκανε τ θαυματα του. Οποτε απο εμενα.. Θα σ προτεινα ειτε op8 pro.. Ειτε (λιγοτερο λογω χειροτερης μπαταριας) το 9 pro... Ειτε να περιμενεις κανενα τριμηνο να δεις τι θα βγει κ να κοιταξεις κατι αλλο... Επισης πολύ καλη συσκευη ειναι το oppo find x3 neo κ εχει στο insomnia καποια στα 400-450€..πολυ καλη καμερα και μπαταρια... Το λιγουρευομουν γιατι το χει παρει ενας ξαδερφος μου. Παντως μην πας στο A52 π ειπες. Πεφτεις κατηγορια απλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gxyp είπε

Μπαίνω λίγο άσχετα στο θέμα, αλλά εγώ που έχω το P20 pro αξίζει να το αλλάξω με το A52s? 

Τουλάχιστον φωτογραφικά το P20 pro ρίχνει στα αφτιά του A52s.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Γιατί σε παραξένεψε ότι είναι καλύτερο το P20 pro?

Δεν με παραξένεψε το έχω λιώσει απλώς ψάχνω για αντικατάστατη και δεν βρίσκω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gxyp είπε

Δεν με παραξένεψε το έχω λιώσει απλώς ψάχνω για αντικατάστατη και δεν βρίσκω..

Για να πεις ότι θα δεις μεγάλη διαφορά θα πρέπει να κοιτάξεις αρκετά ψηλά (OnePlus 9 pro).

Αλλιώς δες και κανένα Samsung galaxy S20 FE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...