Προς το περιεχόμενο

πληροφορικη ΟΠΑ


Jim745

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και καλη  χρονια με υγεια ευχομαι! ξερετε σε τι επιπεδο κυμαινεται η παραπανω σχολη? πολλοι την θεωρουν ισαξια του ΕΚΠΑ και πολυ λιγοτερο απαιτητικη στο να τη βγαλεις, γενικα μ'αρεσει ο συνδυασμος πληροφορικης με λιγο μανατζεριλικι, πιστευετε ειναι καλη επιλογη για καποιον μετριο μαθητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, δες τον οδηγο σπουδων, διαβασε το περιεχομενο των μαθηματων και κοιτα πανω απ ολα αν σου αρεσει εσενα και αν καλυπτει τα ενδιαφεροντα σου  https://www.dept.aueb.gr/sites/default/files/cs/CS_Manuals/CS_StudiesGuide2021-22_GR.pdf

Απο κει κει περα, ειναι ενα ωραιο τμημα που συνδυαζει και Πληροφορικη και Οικονομικα (πολύ γενικα), οπότε θα μπορεις να παρακολουθησεις και πιο ευκολα ενα μαστερ και των 2 αυτων κλαδων. Σιγουρα ειναι λιγοτερο απαιτητικη απο πολυτεχνικες σχολες μηχανικων υπολογιστων (που ουσιαστικα ειναι και διαφορετικες σχολες).

Όπως και να χει, ειναι σχολη της ΑΣΟΕΕ. Εχει κυρος γενικα, και για σπουδες εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Καταρχας, δες τον οδηγο σπουδων, διαβασε το περιεχομενο των μαθηματων και κοιτα πανω απ ολα αν σου αρεσει εσενα και αν καλυπτει τα ενδιαφεροντα σου  https://www.dept.aueb.gr/sites/default/files/cs/CS_Manuals/CS_StudiesGuide2021-22_GR.pdf

Απο κει κει περα, ειναι ενα ωραιο τμημα που συνδυαζει και Πληροφορικη και Οικονομικα (πολύ γενικα), οπότε θα μπορεις να παρακολουθησεις και πιο ευκολα ενα μαστερ και των 2 αυτων κλαδων. Σιγουρα ειναι λιγοτερο απαιτητικη απο πολυτεχνικες σχολες μηχανικων υπολογιστων (που ουσιαστικα ειναι και διαφορετικες σχολες).

Όπως και να χει, ειναι σχολη της ΑΣΟΕΕ. Εχει κυρος γενικα, και για σπουδες εξω.

κοιτα τα προγραμματιστικα μαθηματα ωραια ειναι, το κακο ειναι οτι μπορει να τα βρω σκουρα στα μαθηματικα, τωρα ειμαι καλος γενικα, αλλα τα πανεπιστημιακα μαθηματικα ειναι για πιο advanced ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jim745 είπε

κοιτα τα προγραμματιστικα μαθηματα ωραια ειναι, το κακο ειναι οτι μπορει να τα βρω σκουρα στα μαθηματικα, τωρα ειμαι καλος γενικα, αλλα τα πανεπιστημιακα μαθηματικα ειναι για πιο advanced ατομα.

Κοιτα, δεν υπαρχει τμημα θετικων, τεχνολογικων ή οικονομικων επιστημων που να μην εχει μεσα Μαθηματικα, εστω 1 μαθημα. Αν δε θες καθολου μαθηματικα, διαλεξε θεωρητικη επιστημη..

Κι εγω ημουν απο θεωρητικη αλλά σπουδαζω Οικονομικα στο ΕΑΠ και δε μπορω να πω οτι τα Μαθηματικα του ειναι απο αλλο πλανητη..παλευονται, με σωστο και συστηματικο διαβασμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Κοιτα, δεν υπαρχει τμημα θετικων, τεχνολογικων ή οικονομικων επιστημων που να μην εχει μεσα Μαθηματικα, εστω 1 μαθημα. Αν δε θες καθολου μαθηματικα, διαλεξε θεωρητικη επιστημη..

Κι εγω ημουν απο θεωρητικη αλλά σπουδαζω Οικονομικα στο ΕΑΠ και δε μπορω να πω οτι τα Μαθηματικα του ειναι απο αλλο πλανητη..παλευονται, με σωστο και συστηματικο διαβασμα..

Επειδή έχω γνωστό που τελείωσε στο ΟΠΑ νομίζω ότι ακόμα και αν δεν είσαι τόσο καλός η δε σου αρέσουν ιδιαίτερα αν πηγαίνεις διαλέξεις και κρατάς σημειώσεις και ασχολείσαι και μόνος σου από λίγο όλο το εξάμηνο τα περνάς δεν είναι τόσο δύσκολα, δεν νομίζω ότι αξίζει καθόλου να την αφήσει λόγω 4-5 μαθηματικών.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy1244 είπε

Επειδή έχω γνωστό που τελείωσε στο ΟΠΑ νομίζω ότι ακόμα και αν δεν είσαι τόσο καλός η δε σου αρέσουν ιδιαίτερα αν πηγαίνεις διαλέξεις και κρατάς σημειώσεις και ασχολείσαι και μόνος σου από λίγο όλο το εξάμηνο τα περνάς δεν είναι τόσο δύσκολα, δεν νομίζω ότι αξίζει καθόλου να την αφήσει λόγω 4-5 μαθηματικών.

Mα ουσιαστικα κι εγω αυτο του λεω αγαπητε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πληροφορική στο ΕΚΠΑ. Όποτε λέω ότι σπουδάζω πληροφορική στην αθήνα μου λένε πρώτα ,<<Που στο ΟΠΑ?>> και όχι <<Στο ΕΚΠΑ?>> οπότε έχει καλό όνομα όπως καταλαβαίνεις. Η πληροφορική στο ΟΠΑ από ότι ξέρω είναι επίσης πάρα πολύ καλή και όχι τόσο απαιτητική ,αυτό το βλέπεις και από το μέσο όρο αποφοίτησης που στο ΕΚΠΑ είναι 6 χρόνια και στο ΟΠΑ νομίζω κοντά στα 4-5. Όσο αφορά την πληροφορική του ΕΚΠΑ είναι αρκετά απαιτητική και το επίπεδο σπουδών πάρα πολύ υψηλό. Υπάρχει πολύ οργάνωση όσο αφορά εργασίες ,σημειώσεις ,τα μαθήματα κτλ το οποίο μου φάνηκε αρκετά παράξενο όταν μπήκα. Οι καθηγητές είναι επισης πάρα πολύ καλοί. Το τμήμα του ΕΚΠΑ προήλθε από τμήματα του Φυσικού και του Μαθηματικού από ότι ξέρω και για αυτό τα μαθήματα είναι ανάλογα. Υπάρχει φυσική και *πάρα πολλά μαθήματα μαθηματικών*. Αν θέλεις απλώς να πάρεις πτυχίο και να βρεις δουλεία τότε και οι δύο σχολές είναι μια χαρά. Αν σου αρέσει η πληροφορική και θέλεις να μάθεις πως δουλεύει το κουτί που έχεις μπροστά σου σε βάθος ,τότε η πληροφορική του ΕΚΠΑ είναι ότι πρέπει για σένα.Επίσης στο ΟΠΑ αν και έχουν κανά δύο μαθήματα οικονομικών δεν νομίζω ότι θα κάνεις τίποτα που να έχει σχέση με management.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gii είπε

Έχει πολλά και απαιτητικά μαθηματικά η συγκεκριμένη σχολή;

Αν λες για του ΟΠΑ 5 μαθήματα μαθηματικών, δεν είναι πολύ δύσκολα αρκεί να μην χάσεις την επαφή, θα σου πουν και οι υπόλοιποι αν ξέρουν περισσότερα

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Αν λες για του ΟΠΑ 5 μαθήματα μαθηματικών, δεν είναι πολύ δύσκολα αρκεί να μην χάσεις την επαφή, θα σου πουν και οι υπόλοιποι αν ξέρουν περισσότερα

Ναι ρωτάω για έναν δλδ που είναι σχετικά αδύναμος στα μαθηματικά αν τα βγάζει πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gii είπε

Ναι ρωτάω για έναν δλδ που είναι σχετικά αδύναμος στα μαθηματικά αν τα βγάζει πέρα

 Ναι τα βγάζεις αρκεί να μην τα παρατήσεις τελείως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 10:23 ΜΜ, gii είπε

Ναι ρωτάω για έναν δλδ που είναι σχετικά αδύναμος στα μαθηματικά αν τα βγάζει πέρα

αν με τα υπόλοιπα μαθηματα τα πας καλά τότε αξιζει να κανεις καποια μαθήματα ωστε να κατανοήσεις τα μαθηματικά. Είμαι σε τμήμα αντίστοιχο με το ΕΚΠΑ και οντως μερικά από τα μαθηματικά που χρειαζομαστε είναι παλούκια, εμενα πχ μου αρεσαν πολύ τα διακριτά και οι πιθανότητες αλλα η μαθηματική ανάλυση και μερικά αλλα με δυσκολεψαν. Αν ειχα στην περιοχή σχολή αντίστοιχη με του ΟΠΑ που ειναι περισσοτερο προς πληροφορική θα πήγαινα εκεί, στη δική μας έχουμε και πολλά μαθήματα με δικτυα που τα βαριέμαι (δεν ειναι όμως δυσκολα αν κατσεις να διαβασεις, απλά βαρετα) τα οποία εκτός από μαθηματικα έχουν και φυσική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...