Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή αισθητήρα σε dslr


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κανείς κάτι τέτοιο. τι πρόβλημα σου έχει παρουσιάσει ;

Όταν βγάζω φωτογραφίες εμφανίζει μια γραμμή από την μια ακρη στην άλλη,οπως το εψαξα και με ειπαν και αλλά παιδια σε θεμα που είχα ανοίξει είναι ο αισθητήρας  βεβαια στο βιντεο ακομη δεν μου εμφανίζει κατι,εχω δοκιμάσει με διαφορετικούς φακούς και κάρτες.ειναι το κοστος τοσο μεγαλο που δεν αξιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tollisth είπε

Γνωρίζεται αν αξίζει από άποψη κόστους η αλλαγή αισθητήρα σε dslr?εχω την d3400.

Ελαχιστα κομματια βλεπω εχει για ανταλλακτικα, εισαι τυχερος εχει 1 κομμάτι απο Γερμανία. Κατα πόσο ειναι συμβατο 100% δεν το γνωριζω , ετσι μια γρηγορη αναζητηση εκανα.

https://www.ebay.co.uk/itm/265301604240?hash=item3dc5353790:g:pHMAAOSw6-NhNhfV

Επεξ/σία από bc00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bc00l είπε

Ελαχιστα κομματια βλεπω εχει για ανταλλακτικα, εισαι τυχερος εχει 1 κομμάτι απο Γερμανία. Κατα πόσο ειναι συμβατο 100% δεν το γνωριζω , ετσι μια γρηγορη αναζητηση εκανα.

https://www.ebay.co.uk/itm/265301604240?hash=item3dc5353790:g:pHMAAOSw6-NhNhfV

Αν αξίζει να το κάνω θα το στείλω στο σέρβις δεν θα το ρισκάρω έτσι γιατί δεν ξέρω τι αποτέλεσματα μπορεί να έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tollisth είπε

Αν αξίζει να το κάνω θα το στείλω στο σέρβις δεν θα το ρισκάρω έτσι γιατί δεν ξέρω τι αποτέλεσματα μπορεί να έχει 

επικοινωνήστε πρώτα με το επίσημο servis της nikon (  για κατ'' αρχήν  έλεγχο +  εκτίμηση κόστους)  ή με το συνεργαζόμενο servis της   nikon [email protected]  στην Αθήνα  και  μετά  αποφασίζετε τι σας συμφέρει να κάνετε..  εφ' όσον δεν εμφανίζεται και στο video μήπως είναι κάτι απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickSyk είπε

επικοινωνήστε πρώτα με το επίσημο servis της nikon (  για κατ'' αρχήν  έλεγχο +  εκτίμηση κόστους)  ή με το συνεργαζόμενο servis της   nikon [email protected]  στην Αθήνα  και  μετά  αποφασίζετε τι σας συμφέρει να κάνετε..  εφ' όσον δεν εμφανίζεται και στο video μήπως είναι κάτι απλό..

Πήρα τηλέφωνο στην Nikon και ρώτησα για κάποιο ενδεικτικό κόστος αλλαγής αισθητήρα δεν μου είπαν πρέπει να το δούνε πρώτα από την μία είναι λογικό από την άλλη ίσως να μπορούσαν να μου δώσουν μια εκτίμηση σαν εργασία δηλαδή πόσο κοστίζει,καινούργιο τον βρίσκω στα 150 από έξω γενικά δεν ξέρω αν αξίζει η όλη διαδικασία,δεν νομίζω να είναι κάτι απλό ο αισθητήρας τα έπαιξε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρώταγα τιμή για επισκευή, θα κοίταγα και μεταχειρισμένη και ανάλογα. Επίσης υπάρχει μία αγγελία εδώ 50 ευρώ για ανταλλακτικά. Ίσως να λειτουργεί ο αισθητήρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tollisth είπε

Γνωρίζεται αν αξίζει από άποψη κόστους η αλλαγή αισθητήρα σε dslr?εχω την d3400.

     Εφόσον η μηχανή έχει αγοραστεί καινούργια από εσάς , είναι σε καλή κατάσταση , έχετε αποκτήσει μία έστω μικρή σειρά από φακούς , τότε πρέπει να την δώσετε για εκτίμηση της ζημίας και επισκευή στην συνέχεια . 

     Μία καινούργια παραπλήσια μηχανή θα κοστίσει τουλάχιστον τα διπλάσια , ενώ η αγορά παρόμοιας μεταχειρισμένης θα κοστίσει το ίδιο η και περισσότερο από την επισκευή . 

    Αν σε όλα τα παραπάνω , προσθέσετε οικονομική αδυναμία για αγορά καινούργιας , τότε η λύση της επισκευής γίνεται μονόδρομος , ενώ σε αντίκρυσμα θα έχετε έναν καινούριο αισθητήρα ( αν είναι αυτό το πρόβλημα ) με μηδενικά κλικ . 

   Φυσικά εκ των προτέρων δεν μπορείτε να γνωρίζετε αν τελικά θέλει αλλαγή αισθητήρα η συμβαίνει κάτι άλλο .

   Σχετικά με το τι αξίζει και τι όχι , ο καθένας δίνει τον ορισμό σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα . 

   Σημ. Μπορείτε πάντα να ορίσετε ένα όριο προς τα πάνω σε κόστος επισκευής πχ να μην δώσετε περισσότερα από 200 ευρώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εφόσον η μηχανή έχει αγοραστεί καινούργια από εσάς , είναι σε καλή κατάσταση , έχετε αποκτήσει μία έστω μικρή σειρά από φακούς , τότε πρέπει να την δώσετε για εκτίμηση της ζημίας και επισκευή στην συνέχεια . 

     Μία καινούργια παραπλήσια μηχανή θα κοστίσει τουλάχιστον τα διπλάσια , ενώ η αγορά παρόμοιας μεταχειρισμένης θα κοστίσει το ίδιο η και περισσότερο από την επισκευή . 

    Αν σε όλα τα παραπάνω , προσθέσετε οικονομική αδυναμία για αγορά καινούργιας , τότε η λύση της επισκευής γίνεται μονόδρομος , ενώ σε αντίκρυσμα θα έχετε έναν καινούριο αισθητήρα ( αν είναι αυτό το πρόβλημα ) με μηδενικά κλικ . 

   Φυσικά εκ των προτέρων δεν μπορείτε να γνωρίζετε αν τελικά θέλει αλλαγή αισθητήρα η συμβαίνει κάτι άλλο .

   Σχετικά με το τι αξίζει και τι όχι , ο καθένας δίνει τον ορισμό σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα . 

   Σημ. Μπορείτε πάντα να ορίσετε ένα όριο προς τα πάνω σε κόστος επισκευής πχ να μην δώσετε περισσότερα από 200 ευρώ .

 

Συμφωνώ απόλυτα έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ ότι η επιδιόρθωση θα είναι το ποιο οικονομικό γιατί σίγουρα έχω επένδυση σε διάφορα έξτρα,απλά θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία για το αν αξίζει η να πάω σε καποιο μεταχειρισμένο η στο επόμενο μοντέλο μόνο το σώμα επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ο αισθητήρας γιατί και άλλοι που έπαθαν το ίδιο πράγμα ήταν αυτό το θέμα τελικά τόσο σε ξένα foroum όσο και εδώ που είχαν το ίδιο πρόβλημα βέβαια πρέπει να επειβαιωθει και από το service 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tollisth είπε

Συμφωνώ απόλυτα έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ ότι η επιδιόρθωση θα είναι το ποιο οικονομικό γιατί σίγουρα έχω επένδυση σε διάφορα έξτρα,απλά θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία για το αν αξίζει η να πάω σε καποιο μεταχειρισμένο η στο επόμενο μοντέλο μόνο το σώμα επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ο αισθητήρας γιατί και άλλοι που έπαθαν το ίδιο πράγμα ήταν αυτό το θέμα τελικά τόσο σε ξένα foroum όσο και εδώ που είχαν το ίδιο πρόβλημα βέβαια πρέπει να επειβαιωθει και από το service 

     Χρησιμοποιώ και D610 και Camedia C - 5050 μεταξύ άλλων και ο λόγος είναι πως ήθελα τις συγκεκριμένες για συγκεκριμένους λόγους και φυσικά θα τις επισκευάσω αν τυχόν χρειαστεί .

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/1/2022 στις 9:51 ΜΜ, tollisth είπε

Δεν ξέρω πόσα είναι,δουλεύω το rawtherapee όμως αλλά θα ήθελα ένα μόνιμο αποτέλεσμα γιατί στο τέλος μπορεί να παράδοση πνεύμα 

Εάν τραβήξεις long exposure(+3sec εκθεση) συνεχίζει να εμφανίζετε η γραμμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, @topos είπε

Εάν τραβήξεις long exposure(+3sec εκθεση) συνεχίζει να εμφανίζετε η γραμμη?

Δεν το δοκίμασα αυτο,θα δείξει κατι αυτος ο τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...