Προς το περιεχόμενο

Φυσητήρας ηλεκτρικός vs βενζίνης


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Έχω φυτέψει γκαζόν σε μια έκταση μισού στρέμματος και στο χώρο υπάρχει και μια λεύκα που τέτοια εποχή ρίχνει τα φύλλα της και γίνεται ο χαμός στο έδαφος...

Επειδή δεν θέλω να πολυπατάω στο φρεσκοφυτεμένο γκαζόν, αλλά πρέπει όμως και να διώξω τα φύλλα εκτός γκαζόν, θα βόλευε ένας φυσητήρας φύλλων; Η απορρόφηση μάλλον δεν με ενδιαφέρει  διότι πέρα από την έκταση του γκαζόν είναι χωράφι και μπορώ να σπρώχνω προς τα εκεί τα φύλλα.

Υπάρχει και παροχή ρεύματος στο χώρο. Βλέπω όμως ότι τα ηλεκτροκίνητα φυσητήρια των 3000w αποδίδουν σε ταχύτητα αέρα λιγότερο από τα βενζινοκίνητα του ενός ίππου. Πως γίνεται αυτό;

Κάποια καλή πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fonzi είπε

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Έχω φυτέψει γκαζόν σε μια έκταση μισού στρέμματος και στο χώρο υπάρχει και μια λεύκα που τέτοια εποχή ρίχνει τα φύλλα της και γίνεται ο χαμός στο έδαφος...

Επειδή δεν θέλω να πολυπατάω στο φρεσκοφυτεμένο γκαζόν, αλλά πρέπει όμως και να διώξω τα φύλλα εκτός γκαζόν, θα βόλευε ένας φυσητήρας φύλλων; Η απορρόφηση μάλλον δεν με ενδιαφέρει  διότι πέρα από την έκταση του γκαζόν είναι χωράφι και μπορώ να σπρώχνω προς τα εκεί τα φύλλα.

Υπάρχει και παροχή ρεύματος στο χώρο. Βλέπω όμως ότι τα ηλεκτροκίνητα φυσητήρια των 3000w αποδίδουν σε ταχύτητα αέρα λιγότερο από τα βενζινοκίνητα του ενός ίππου. Πως γίνεται αυτό;

Κάποια καλή πρόταση;

Εγω έχω πάρει αυτό :  https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/mihanokinita-ergaleia-kipou/fusitires/fusitiras-anarrofitiras-ilektrikos-yt6201-13-62281422

για δουλειά παρόμοια με την δική σου και ειναι μια χαρα. Αρκετά δυνατό κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες για φυσητήρες εννοείς κάτι σε στυλ blower με το οποίο θα μαζέψεις τα φύλλα σε μια άκρη η θες κάτι για αναρρόφηση όπως η ηλεκτρική σκούπα; Αν είναι το πρώτο, το χρησιμοποιούν αρκετοί σε τέτοιες δουλειές για να μαζέψουν φύλλα από μια μεγαλη επιφάνεια σε ένα σημείο, και με 500W συσκευή κάνεις ικανοποιητική δουλειά. Τωρα αν ψάχνεις αναρρόφηση, εκεί θέλουμε ειδικη ηλεκτρική σκούπα για τέτοια εργασία, μάλλον για βαριές δουλειές η βιομηχανική, το κόστος αυξάνεται πολύ όπως και η ισχύς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οταν λες για φυσητήρες εννοείς κάτι σε στυλ blower με το οποίο θα μαζέψεις τα φύλλα σε μια άκρη η θες κάτι για αναρρόφηση όπως η ηλεκτρική σκούπα; Αν είναι το πρώτο, το χρησιμοποιούν αρκετοί σε τέτοιες δουλειές για να μαζέψουν φύλλα από μια μεγαλη επιφάνεια σε ένα σημείο, και με 500W συσκευή κάνεις ικανοποιητική δουλειά. Τωρα αν ψάχνεις αναρρόφηση, εκεί θέλουμε ειδικη ηλεκτρική σκούπα για τέτοια εργασία, μάλλον για βαριές δουλειές η βιομηχανική, το κόστος αυξάνεται πολύ όπως και η ισχύς. 

Νομίζω απλό φυσητήρα χρειάζομαι. Αν τα φύλλα απομακρύνονται από το γκαζόν και πέφτουν στο υπόλοιπο κτήμα θα είμαι εντάξει. Ελπίζω βέβαια να μην τα ξαναφέρνει ο αέρας στο γκαζόν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fonzi είπε

Νομίζω απλό φυσητήρα χρειάζομαι. Αν τα φύλλα απομακρύνονται από το γκαζόν και πέφτουν στο υπόλοιπο κτήμα θα είμαι εντάξει. Ελπίζω βέβαια να μην τα ξαναφέρνει ο αέρας στο γκαζόν... 

Οποτε, με ένα blower των 30 ευρώ και 500W είσαι μια χαρά. Κατευθύνεις τα φύλλα στο σημείο που θες σιγά σιγά και μετά τα μαζεύεις κατευθείαν σε μια σακούλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζίνης ή μπαταρίας.Να εισαι αυτόνομος και να μην χρειάζεσαι μπαλαντέζα.Το λιντλ βγάζει κατα καιρούς.

Αυτά δεν είναι φύσα ρούφα ανάλογα τι επιλέγεις.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδώ και αρκετα χρόνια αυτό για τον κηπο μου.

 

Φυσητήρας Μπαταρίας Einhell GE-CL 18 Li E-Solo Power X-Change

https://www.praktiker.gr/p/fysitiras-mpatarias-einhell-ge-cl-18-li-e-solo-power-x-change-90848?gclid=Cj0KCQiAw9qOBhC-ARIsAG-rdn6DyRTBwzF6bYEZYanGHsSwGZRNKdvfIpkbefnuvJI-d2UFItjxup4aAk6OEALw_wcB

 

Η μπαταρία (4Ah) κρατάει περίπου 10 λεπτά.

Είναι τεράστια η ευκολία του να μην χρειάζεσαι καλώδιο.

Το κόστος είναι στις μπαταρίες. Αν σε ενδιαφέρει πρέπει να αγοράσεις τις "μεγαλες" μπαταρίες (>4Ah) ώστε να έχει διάρκεια και δύναμη.

Στα συν ειναι ότι ο θόρυβος είναι πιο λίγος σε σχέση με βενζίνη ή ρεύμα.

Να ξέρεις ότι αν ο κήπος εχει υγρασία, τα φύλλα δεν ξεκολλάνε εύκολα.

22 λεπτά πριν, vactirio είπε

Εχω εδώ και αρκετα χρόνια αυτό για τον κηπο μου.

 

Φυσητήρας Μπαταρίας Einhell GE-CL 18 Li E-Solo Power X-Change

https://www.praktiker.gr/p/fysitiras-mpatarias-einhell-ge-cl-18-li-e-solo-power-x-change-90848?gclid=Cj0KCQiAw9qOBhC-ARIsAG-rdn6DyRTBwzF6bYEZYanGHsSwGZRNKdvfIpkbefnuvJI-d2UFItjxup4aAk6OEALw_wcB

 

Μόλις τα εγραψα αυτά είδα ότι υπάρχει και αυτός ο οποίος φαίνεται πάρα πολύ δυνατός:

Einhell GE-LB 36/210

https://www.skroutz.gr/s/25834108/Einhell-Φυσητήρας-Επαναφορτιζόμενος-GE-LB-36-210-Li-E-Solo.html

Ξαναλέω ότι είναι πολύ μεγ;aλη η ευκολία της μπαταρίας. Δεν ψάχνεις πρίζες, δεν μαζεύεις καλώδια και δεν ψάχνεις γιατι το μοτερ (πετρελαιο) δεν παίρνει μπρος.

Good luck

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...