Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για να σπουδάσω στην Γερμανία?


txllyzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, είμαι 2ρα Λυκείου, παω ΕΠΑΛ στον τομέα της πληροφορικής και θέλω να το σπουδάσω στην Γερμανία, συγκεκριμένα στο Mainnhem διότι εχω οικογένεια εκει.

Το απολυτήριο λυκείου θα είναι αρκετό?

Το οτι παω πληροφορική θα βοηθήσει στο να μπω στην σχολή?

Πρέπει να δώσω Πανελλανδικές? 

Επειδή δεν ξέρω Γερμανικά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο μπορεί να με βοηθήσει? (επειδή είδα πως χρειάζεται τουλάχιστον C1 στα Γερμανικά)

Η ιστοσελίδα της σχολής hs-mannheim.de και οποιαδήποτε βοήθεια θα με βοηθήσει πολύ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, txllyzz είπε

Λοιπόν, είμαι 2ρα Λυκείου, παω ΕΠΑΛ στον τομέα της πληροφορικής και θέλω να το σπουδάσω στην Γερμανία, συγκεκριμένα στο Mainnhem διότι εχω οικογένεια εκει.

Το απολυτήριο λυκείου θα είναι αρκετό?

Το οτι παω πληροφορική θα βοηθήσει στο να μπω στην σχολή?

Πρέπει να δώσω Πανελλανδικές? 

Επειδή δεν ξέρω Γερμανικά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο μπορεί να με βοηθήσει? (επειδή είδα πως χρειάζεται τουλάχιστον C1 στα Γερμανικά)

Η ιστοσελίδα της σχολής hs-mannheim.de και οποιαδήποτε βοήθεια θα με βοηθήσει πολύ

Αν δεν άλλαξαν τα πράματα τα τελευταία 10 χρόνια τότε χρειάζεται να δώσεις πανελλαδικές 

 

Δέχονται και με απολυτήριο λυκείου αλλά λόγω (χαζής κατ'εμέ) γραφειοκρατίας αν είσαι εντός ΕΕ πρέπει να δώσεις το αντίστοιχο "χαρτί" που δίνεις στην χώρα σου για να περάσεις σε πανεπιστήμιο, δηλαδή ένας πχ Πακιστανός μπορεί να δώσει απολυτήριο λυκείου εσύ χρειάζεσαι χαρτί απο πανελλήνιες. 

Εναλλακτικά βγάζεις ambitur (αντίστοιχο απολυτήριο για τους γερμανούς ) που όμως επειδή είσαι ΕΠΑΛ (χωρίς παρεξήγηση) δεν στο συναστώ γιατί είναι σαν να δίνεις εξετάσεις ΓΕΛ σε διάφορα πεδία 

Υπάρχουν βέβαια και μικρά παραθυράκια γιατί τα πανεπιστήμια εκει ειναι αυτάρκη δηλαδή η κοσμητεία παίρνει τις αποφάσεις για εσωτερικά θέματα (πχ ποιους θα δεχτούν) και όχι το κράτος οπότε ίσως αν σχετίζεται αυτό που θες να σπουδάσεις με το αντικείμενο που ειδικεύθηκες στα επαλ και έχεις καλό βαθμό μπορεί κάτι να γίνει... αλλά αυτό ειναι θέμα "marketing" δηλαδή το πως θα πλασαριστείς εσύ στον εκπρόσωπο που θα μιλήσεις. 


Τέλος πρέπει να γνωρίζεις γερμανικά σε περίπτωση που δεν διδάσκεται το αντικείμενο σε άλλη γλώσσα πχ αγγλικά που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα διδάσκεται. 

Μπορείς να μπεις σε προπαρασκευαστικό τμήμα όμως (ανάλογα τον βαθμό σου ) και να μάθεις εκεί ή να πάρεις μια πιστοποίηση απο το Volkshochschule (κάτι σαν κρατικά ΙΕΚ, παρέχουν εκπαίδευση σε γλώσσες, χορούς αλλά και πρακτικά αντικείμενα πχ μαγειρική, marketing  κτλ ) 

Αλλιώς θα χρειαστεί να έχεις Goethe-Zertifikat C2,  βέβαια αυτό εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του προπτυχιακού έχω δει να δέχονται και με πιστοποιήσεις B2 και C1 και όχι απαραίτητα απο το Goethe. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είσαι 18; Εννοείς έχεις οικογένεια τύπου συγγενείς εκεί και να σε φιλοξενήσουν; Επειδή τα γερμανικά είναι ψιλοδύσκολη γλώσσα που εσύ δεν μιλάς ενώ το ότι πας σε ΕΠΑΛ μαζί με το ότι δεν το ψήνεις να δώσεις εξετάσεις δείχνουν ότι δεν είσαι φανατικός του διαβάσματος, μήπως να κάνεις κάτι άλλο;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σπουδάσεις Γερμανία δίνεις πανελλήνιες και μετά ανάλογα το τι θες να σπουδάζεις πρέπει να έχεις το αντίστοιχο level στα γερμανικά. Πχ αν θες να σπουδάζεις κάτι θεωρητικο συνήθως ζητάνε C1, αν θες πχ κάτι πιο θετικής κατεύθυνσης, πχ ηλεκτρολόγος μηχανικός συνήθως ζητάνε B1-B2. Η γλώσσα εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Το κάθε πανεπιστήμιο ζητάει ό,τι level θέλει. Μετά, στέλνεις το πιστοποιητικό γλώσσας, μαζί με βαθμούς και απολυτήριο λυκείου σε μια υπηρεσία που λέγεται UniAssist. Σε αυτούς λες επιπλέον σε ποια τμήματα, ποιον πανεπιστημίων θες να σπουδάσεις. Τέλος, αφού ελέγξουν τα χαρτιά σου κλπ σου στέλνουν μια απόφαση για κάθε πανεπιστήμιο, τύπου στο τάδε τμήμα της τάδε σχολής που δήλωσες μπορείς να μπεις, στην άλλη δεν μπορείς κλπ. Αυτή την απόφαση την στέλνεις στην σχολή που αντιστοιχεί και έτσι κάνεις αίτηση στην σχολή για να σπουδάσεις εκεί. Αυτή την διαδικασία έκανα εγώ το 2014-2015.

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 12:17 ΜΜ, Gingerbread είπε

Τώρα είσαι 18; Εννοείς έχεις οικογένεια τύπου συγγενείς εκεί και να σε φιλοξενήσουν; Επειδή τα γερμανικά είναι ψιλοδύσκολη γλώσσα που εσύ δεν μιλάς ενώ το ότι πας σε ΕΠΑΛ μαζί με το ότι δεν το ψήνεις να δώσεις εξετάσεις δείχνουν ότι δεν είσαι φανατικός του διαβάσματος, μήπως να κάνεις κάτι άλλο;

Κλείνω τα 18 σε ένα μήνα, ναι έχω οικογένεια που θέλουν να με πάρουν Γερμανία απο τώρα αλλά δεν θέλω λόγου σχολείου. Γερμανικά έκανα 7 χρόνια μέσου δημοτικού και γυμνάσιο απλά δεν είχα και τους καλύτερους καθηγητές για να με μείνουν τα Γερμανικά, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα δίνοντας εξετάσεις κ πανελλήνιες. Πήγα ΕΠΑΛ καθώς με προσφέρει να μάθω κάτι που μαρέσει και θέλω να ασχοληθώ με αυτό. Αγαπώ το διάβασμα, έχω 3 βραδεία για μαθηματικά και ένα το οποίο έχουν πολλοί αλλά και πάλι μετράει που είναι για τους μαθητές που τελείωσαν την προήγουμενη τάξη με βαθμό πανώ απο 18, στην δικιά μου περίπτωση 19.1. Δεν έχω ιδέα απο που πήρες την εντίπωση πως δεν θέλω να δώσω εξετάσεις και πως δεν μαρέσει το διάβασμα αλλά έχω και για αυτό μια ιδέα καθώς η μισή χώρα νομίζει πως στο ΕΠΑΛ πάνε μόνο τουβλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...