Προς το περιεχόμενο

Intel: Οι νέοι Core i9 CPU για laptops είναι ταχύτεροι από το M1 Max της Apple


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, amav είπε

Χωρίς παρεξήγηση, αυτά που λες τα έχεις διαβάσει κάπου; Θες να μας δώσεις πηγές;

Οι λιγότερες εντολές βολεύουν στους servers καλύτερα; Πως; Γιατί;

Εδώ τα κινητά μας τρέχουν τα πάντα, το iOS αλλά και το Android είναι απίστευτα πολύπλοκα λειτουργικά συστήματα σε σχέση με τα λειτουργικά των Desktop πριν 10-15 χρόνια. Επίσης υτπάρχουν εφαρμογές πάλι για κινητά που πριν 10 χρόνια δεν μας πέρναγε από το μυαλό ότι θα τρέχουν σε Desktop, π.χ Deep Learning. 

Πες μου σε παρακαλώ ποιο software δεν τρέχει σε ARM λόγω Instruction Set

Έδωσα. Διάβασε τα προηγούμενα μυνήματά μου.

Δεν έγραψα ποτέ ότι οι λιγότερες εντολές βολεύουν σε servers. ΠΟΤΕ.

Τώρα το είδα και το διόρθωσα. Ήθελα να γράψω ότι για servers βολεύουν καλύτερα οι X86. Όχι λόγω κατανάλωσης ή επιδόσεων, αλλά κυρίως λόγω software. Ας μη γελιόμαστε οι servers είναι μία κατηγορία που προτιμάει να πατάει στα σίγουρα...

Αν θεωρείς ότι ένα λειτουργικό για κινητά σε βολεύει καλύτερα από ένα λειτουργικό για PC, τότε βάλε στο PC σου Android:

https://www.androidauthority.com/install-android-pc-668643/

Θέμα γούστου είναι. Εμένα δε με βολεύει αν θέλω να κάνω τη δουλειά μου.

Όλα τα λογιστικά προγράμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα  τουλάχιστον (είμαι λογιστής by the way). Πιστεύεις ότι θα ρισκάρω να τρέξω τα λογιστικά προγράμματα σε emulator;.. Και αν κάτι δεν πάει καλά, ποιος πληρώνει τα πρόστιμα;...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πιστεύεις ότι θα ρισκάρω να τρέξω τα λογιστικά προγράμματα σε emulator;.. Και αν κάτι δεν πάει καλά, ποιος πληρώνει τα πρόστιμα;...

Είσαι σίγουρα γνώστης του αντικειμένου? Ας πούμε το απλό, γιατί ένας emulator να βγάλει λάθος αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είσαι σίγουρα γνώστης του αντικειμένου? Ας πούμε το απλό, γιατί ένας emulator να βγάλει λάθος αποτέλεσμα?

Είσαι σίγουρα γνώστης στης λειτουργίας των λογιστικών προγραμμάτων;  Πλάκα κάνω.:D

Τα λογιστικά προγράμματα, όταν έχεις ένα γραφείο με πάνω από 1 pc, εγκαθίστανται σε server και τα υπόλοιπα PCs είναι clients. Σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και με μια μικρή απώλεια της σύνδεσης με το server μπορείς να καταχωρείς πχ τιμολόγια, να στα δείχνει καταχωρημένα στον client και σε επανεκκίνησή του να δεις ότι δεν έχουν περαστεί τελικά... ΑΝ το δεις βέβαια... Αν έχεις προλάβει να στείλεις ΦΠΑ ΠΡΙΝ το δεις, τότε υπάρχει πιθανότητα πρόστιμου (100€ + διαφορά ΦΠΑ+ τόκοι). Το ίδιο και σε προγράμματα μισθοδοσίας. Μόνο που εκεί αν πχ δεν γίνει σωστά μια πρόσληψη το πρόστιμο είναι 10.500€ σε έλεγχο του ΙΚΑ...

Σκέψου κάτι να πάει λάθος σε όλο αυτό και ο client  να δείχνει στον emulator ότι λειτουργεί κανονικά, αλλά να μην έχει εξομοιώσει σωστά τη σύνδεση client-server ή ακόμα χειρότερα να το κάνει ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις...

Sorry, αλλά δε θα πάρω... Μη μου πεις ότι όσοι εξομοιωτές έχεις δουλέψει λειτουργούν υποδειγματικά...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τώρα το είδα και το διόρθωσα. Ήθελα να γράψω ότι για servers βολεύουν καλύτερα οι X86.

Σου επιχειρηματολόγησαν με 2 υλοποιήσεις και απλά επαναλαμβάνεις αυτό που λες χωρίς να το αντικρούσεις

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τώρα το είδα και το διόρθωσα. Ήθελα να γράψω ότι για servers βολεύουν καλύτερα οι X86.

Αν θεωρείς ότι ένα λειτουργικό για κινητά σε βολεύει καλύτερα από ένα λειτουργικό για PC, τότε βάλε στο PC σου Android:

https://www.androidauthority.com/install-android-pc-668643/

Θέμα γούστου είναι. Εμένα δε με βολεύει αν θέλω να κάνω τη δουλειά μου.

Δεν έγινα κατανοητός. Τα σημερινά λειτουργικά συστήματα κινητών είναι απίστευτα πολύπλοκα ζώα που κάνουν τα desktop λειτουργικά πριν 10-14 ετών να φαίνονται απλοϊκά. Αυτό σημαίνει ότι οι ARM επεξεργαστές μπορούν να τρέξουν ότι τρέχουν και οι "παραδοσιακοί" x86 επεξεργαστές. Αυτό σημαίνει ότι το Instruction Set τους δεν τους περιορίζει.

Με ένα απλό search θα έβλεπες ότι το instruction set είναι building block, επίσης ότι και οι x86 είναι RISC εσωτερικά, θέλοντας και μη για να πιάσουν ταχύτητα, επίσης αυτή την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει εδώ μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tasosng είπε

Ναι... ακριβώς έτσι να το καταλάβω αν είναι να συγκρίνεις δύο επεξεργαστές ίδιας αρχιτεκτονικής. Τώρα όμως είναι άκυρο τελείως.

Το αποτέλεσμα μετράει. Υπάρχει εξέλιξη στην τεχνολογια. Δεν καίμε πια κάρβουνο. Οι arm και αντίστοιχοι επεξεργαστές είναι το μέλλον και η Intel με τους x86 είναι παρελθόν και το ξέρει. 
Το παιχνίδι με την κλειστή αρχιτεκτονική τελείωσε.
Είναι να τρελένεσαι ….άτομα να κατηγορούν την apple για κλειστή αρχιτεκτονική και υπερασπίζονται με ασυναρτησίες, την Intel που έχει το μονωπολειο με την x86(Εντάξει αφήνει που και που την AMD να αναπτυχθεί για να μη φαίνεται τόσο έντονα το μονοπωλειο)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amav είπε

Σου επιχειρηματολόγησαν με 2 υλοποιήσεις και απλά επαναλαμβάνεις αυτό που λες χωρίς να το αντικρούσεις

Προφανώς δε διαβάζει όσα γράφω. Σου είπα ότι υπάρχουν λόγοι που οι πλειονότητα των servers είναι x86. 

2 ώρες πριν, amav είπε

Δεν έγινα κατανοητός. Τα σημερινά λειτουργικά συστήματα κινητών είναι απίστευτα πολύπλοκα ζώα που κάνουν τα desktop λειτουργικά πριν 10-14 ετών να φαίνονται απλοϊκά. Αυτό σημαίνει ότι οι ARM επεξεργαστές μπορούν να τρέξουν ότι τρέχουν και οι "παραδοσιακοί" x86 επεξεργαστές. Αυτό σημαίνει ότι το Instruction Set τους δεν τους περιορίζει.

Με ένα απλό search θα έβλεπες ότι το instruction set είναι building block, επίσης ότι και οι x86 είναι RISC εσωτερικά, θέλοντας και μη για να πιάσουν ταχύτητα, επίσης αυτή την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει εδώ μέσα.

 

Σου απάντησα: αφού είναι έτσι τότε βάλε λειτουργικό κινητού στο PC σου να κάνεις τη δουλειά σου. 

Για να κάνεις κάτι σε περιορισμένο instruction set χρειάζεται διαφορετικός προγραμματισμός και βελτιστοποίηση από πλευράς software.

To αν είναι RISC εσωτερικά σημαίνει ότι είναι ίδιας φιλοσοφίας με ARM; Ότι τα σετ εντολών που γράφουν ότι υποστηρίζουν δεν ισχύουν; Τί από αυτά; Προφανώς και ρωτάω. Δεν ειρωνεύομαι. Τι εννοείς ότι είναι building block; 

Το καταπληκτικό είναι ότι κάποιοι υπερασπίζονται την Apple no matter what και κατηγορούν άλλες εταιρείες για μονοπώλιο ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ Apple... Μια από τις πιο μονοπωλιακές εταιρείες... Πιο σουρεαλισμός πεθαίνεις...:D

Επεξ/σία από Tlykog
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Οι βασικές αρχές δεν αλλάζουν. Εξελίσσονται, αλλά παραμένουν. Ισχύει και σήμερα αυτό που έγραψα. Τα πράγματα βελτιώνονται για τους ARM, αλλά δεν έχουν φτάσει τους X86.

Αυτό είναι μια άποψη, πρέπει να τη στηρίξεις.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σε αυτό έχω απαντήσει. Έχεις επιδόσεις και σε ARM, αλλά λόγω περιορισμένου σετ εντολών (RISC) θα πρέπει να παραμετροποιήσεις το software σε μεγάλο βαθμό. Αν μια εταιρεία μπορεί να το κάνει, το κάνει. Οι περισσότερες δεν ασχολούνται. Η κατανάλωση είναι μία σημαντική παράμετρος, οπότε ο καθένας κρίνει τί τον συμφέρει.

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό στη βιβλιογραφία. Μιλάμε για τεχνολογία, δεν υπάρχει άποψη, αλλά δεδομένα.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

  Σε αυτό δε διαφωνώ κατά βάση. Οκ, όχι τη μισή απόδοση, αλλά όντως θα πέσει η απόδοσή του αισθητά, πράγμα που δε θα συμβεί σε Μ1. Επίσης υπάρχει και καλύτερη θερμική συμπεριφορά σε M1. Σε πρίζα οι επιδόσεις είναι υπέρ των X86. Για έναν χρήστη που τυπικά αγοράζει ένα desktop με ένα cpu οι X86 προς το παρόν είναι μονόδρομος αν θέλει επιδόσεις.

Δεν υπάρχει Desktop υλοποίηση του M1. 

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

  Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το "πολύπλοκο και βαρύ" έχει να κάνει με την επεξεργαστική ισχύ και όχι με τον προγραμματισμό τόσο. Έχει διαφορά. Παρόλα αυτά δε γνωρίζω πόσο βαρύ και πολύπλοκο είναι. Εσύ γνωρίζεις;

Κάτι ψιλά, 18+ χρόνια το έκανα το επάγγελμα (όχι πλέον).

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 Φυσικά και σε ένα datacenter μετράει η κατανάλωση. Αλλά δεν είναι όλα datacenter. 

Η μόνη κατηγορία που δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή ARM είναι τα Desktop και τα Workstations, τον Ιούνη παρουσιάζονται. Και φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι αυτό που ενδιαφέρει αυτούς που κινούν τα νήματα της αγοράς δεν είναι τι θα κάνεις στο PC σου αλλά πως θα κατεβάσουν το κόστος χρήσης του Internet. Η Intel καίγεται περισσότερο για τους Xeon της παρά για τον i5 μου. Πουλάει κατά εκατοντάδες χιλιάδες τα συστήματα της στο Facebook, στην Alkamai και σε τόσους άλλους. Για φαντάσου να ξυπνήσει μια μέρα και να μην μπορεί να μπεί στα datacenter! 

Όσο η Microsoft ελέγχει τα Windows, η Intel έχει δέσει το γάιδαρο της στα σπίτια. Στα Datacenter όμως την πονάει και γι' αυτό θέλει να κατεβάσει κατανάλωση και θερμοκρασίες, είναι θέμα ζωής και θανάτου.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Στη μέχρι τώρα ζωή μου έχω μάθει ότι στους υπολογιστές δε κερδίζει ο καλύτερος, αλλά ο πιο εύχρηστος και ο πιο συμβατός. Προφανώς και οι ARM θα φτάσουν σε αυτό το επίπεδο μελλοντικά...

Μα δεν έχει σχέση με ευχρηστία, δεν είναι GUI, επεξεργαστής είναι και όπως σου είπα δεν γράφουμε σε Assembly. Δε ξέρω γιατί δεν γίνομαι κατανοητός.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

  Η πλειονότητα των υπολογιστών και των προγραμμάτων στον πλανήτη είναι για X86. Οκ, έχουν βγει μετά από τους Χ86, αλλά μετράνε σχεδόν 37 χρόνια από τον πρώτο ARM επεξεργαστή. Δεν τους λες και φρέσκους... Κάποιος λόγος υπάρχει... Το software εξελίσσεται για ARM και δεν αμφιβάλλω ότι μελλοντικά θα πάρουν μεγάλο μερίδιο, αλλά προς το παρόν έχει δρόμο... Το θέμα τους ακόμα είναι το software. 

  Τα πάμε, δες παραπάνω. Δεν υπήρχε υλοποίηση, τώρα υπάρχει.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Οι high performance που υπάρχουν είναι υποδεέστεροι των X86 σε desktop καταστάσεις, όπου ο χρήστης έχει 1 cpu. O βασιλιάς των επιδόσεων είναι οι x86 αν το πας σε performance/core σε desktop. Φυσικά αν κοιτάς παράμετρο κατανάλωσης δε συμφέρει, αλλά ο μέσος χρήστης desktop νοιάζεται για επιδόσεις και όχι για το αν θα πληρώσει 10€ το χρόνο παραπάνω ρεύμα. Οπότε, αν δεν αλλάξει ριζικά το τοπίο δεν τους βλέπω να κυριαρχούν σε desktop. Είδωμεν...

Δεν μπορώ να ακολουθήσω την σκέψη σου εδώ. Δεν υπάρχουν Desktop ARM για να είναι υποδεέστεροι. Δώσε όνομα.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό, από μόνο του, θέλει ολόκληρη συζήτηση. Η διαφορά μεταξύ ARM από Apple και από QM οφείλεται κυρίως στο ότι η πρώτη βγάζει κυρίως από το οικοσύστημα και θέλει να κρατήσει τον χρήστη εκεί. Η δεύτερη παράγει hardware και τα μεγαλύτερα SOCs κοστίζουν και δίνουν χώρο στον ανταγωνισμό της να αναπτυχθεί και να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο (πχ mediatek). Οπότε δεν κοιτάζει να ανταγωνιστεί την Apple, αλλά τις άλλες εταιρείες με ARM SOCs.

Ίσως δεν γνωρίζεις αλλά η QM πήρε/εξαγόρασε την ομάδα ανάπτυξης του Μ. Άρα μια χαρά θέλει να ανταγωνιστεί τους πάντες (και την Apple) και να μπει και σε υπολογιστές (βασικά είναι ήδη). 

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είπαμε και δε διαφωνούμε: σε περιπτώσεις που θέλει κάποιος να επιτύχει κατανάλωση και χρησιμοποιεί το κατάλληλο software. Αν θέλεις επεξεργαστική ισχύ (σε οικιακούς χρήστες) χωρίς να παίζει ρόλο η κατανάλωση, τότε μια χαρά κάνουν οι Χ86 και έχουν και τη μέγιστη (αυτή τη στιγμή) συμβατότητα με software.

Προφανώς και διαφωνούμε, λέω κάτι τελείως διαφορετικό!

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 To "διαφοροποιείσαι δεν είσαι άλλο ένα PC" δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό... Η Apple πάντα ήθελε απόλυτο έλεγχο επάνω σε hardware και software. Τώρα με τις custom δημιουργίες της τον απέκτησε... Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει τον καταναλωτή...

Μα σε αυτό το thread δε μας ενδιαφέρει τι κάνει η Apple αλλά το τι έκανε και η Intel ξεκινάει να τρέχει. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι ενώ η Intel βγαίνει ξανά και ξανά δημόσια και με το λογο της δείχνει την ανωτερότητα του M, εδώ στο Insomnia διαβάζουμε ακριβώς το ανάποδο ένα χρόνο τώρα! Και αντί να χαρούμε που κάποιος "κάνει το καρότο", αλλάζουμε τα δεδομένα.

25 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 To "διαφοροποιείσαι δεν είσαι άλλο ένα PC" δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό... Η Apple πάντα ήθελε απόλυτο έλεγχο επάνω σε hardware και software. Τώρα με τις custom δημιουργίες της τον απέκτησε... Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει τον καταναλωτή...

Παρακαλώ, όχι άλλο σεντόνι τόσο μεγάλο...

Τα πράγματα δείχνουν ότι πιθανόν έχεις δίκιο. Απλά δε θεωρώ ότι είναι τόσο κοντά όσο νομίζεις...

Όταν λέω κάτι μου αρέσει να το στηρίζω, αν κάνω λάθος επίσης μου αρέσει να μου το υποδεικνύουν, έτσι βελτιώνομαι, μαθαίνω, εξελίσσομαι. 

 

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Προφανώς δε διαβάζει όσα γράφω. Σου είπα ότι υπάρχουν λόγοι που οι πλειονότητα των servers είναι x86. 

Ε και ποιοι είναι; 

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σου απάντησα: αφού είναι έτσι τότε βάλε λειτουργικό κινητού στο PC σου να κάνεις τη δουλειά σου. 

Μα δεν είπα ότι θέλω να βάλω, σου το έφερα σαν παράδειγμα ότι οι RISC επεξεργαστές τρέχουν απίστευτα πολύπλοκα λειτουργικά συστήματα και προγράμματα. Δεν είναι εμπόδιο το instruction set! Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω πραγματικά.

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για να κάνεις κάτι σε περιορισμένο instruction set χρειάζεται διαφορετικός προγραμματισμός και βελτιστοποίηση από πλευράς software.

Που το λέει αυτό; Δεν κάνουν καλή δουλειά οι compilers? Τι πρέπει εγώ ως προγραμματιστής να κάνω περισσότερο, πες μου να μου φύγει η απορία. 

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

To αν είναι RISC εσωτερικά σημαίνει ότι είναι ίδιας φιλοσοφίας με ARM; Ότι τα σετ εντολών που γράφουν ότι υποστηρίζουν δεν ισχύουν; Τί από αυτά; Προφανώς και ρωτάω. Δεν ειρωνεύομαι. Τι εννοείς ότι είναι building block; 

Το καταπληκτικό είναι ότι κάποιοι υπερασπίζονται την Apple no matter what και κατηγορούν άλλες εταιρείες για μονοπώλιο ΥΠΑΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ Apple... Πιο σουρεαλισμός πεθαίνεις...:D

Οι εντολές είναι σαν τα Lego, χρειάζεται τα απολύτως απαραίτητα και σωστά σχεδιασμένα κομμάτια για να φτιάξεις τα πάντα. Όλες οι εντολές στα x86 σπάνε σε μικρότερες εντολές. Αυτές οι μικρότερες εντολές είναι αντίστοιχες των RISC. Οι x86 εσωτερικά είναι RISC. Υπάρχει ένας μηχανισμός μέσα στον επεξεργαστή που κάνει αυτή τη μετάφραση, ένας από τους λόγους που είναι πιο αργή η x86 αρχιτεκτονική είναι και αυτός.

Ο compiler κάνει ότι χρειάζεται για να μετατρέψει αυτό που γράφεις εσύ σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού στα μικρά αυτά building blocks. Στους x86 τα μεταφράζει πρώτα x86 ISA και μέσα ο επεξεργαστές τα κόψει σε μικρότερες RISC εντολές.

Αυτό το τελευταίο δεν υπάρχει στους RISC, επίσης επειδή είναι λιγότερες οι εντολές, έχουν μικρότερο μήκος και σταθερό. Ο decoder του επεξεργαστή δεν χάνει χρόνο να μαντεύει το μήκος της κάθε εντολής οπότε τις σπρώχνει στα pipelines πιο γρήγορα. 

Οι x86 παίζουν με handicap, από τα αποδυτήρια.

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το καταπληκτικό είναι ότι κάποιοι υπερασπίζονται την Apple no matter what και κατηγορούν άλλες εταιρείες για μονοπώλιο ΥΠΑΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ Apple... Πιο σουρεαλισμός πεθαίνεις...:D

Please elaborate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είσαι σίγουρα γνώστης στης λειτουργίας των λογιστικών προγραμμάτων;  Πλάκα κάνω.:D

Τα λογιστικά προγράμματα, όταν έχεις ένα γραφείο με πάνω από 1 pc, εγκαθίστανται σε server και τα υπόλοιπα PCs είναι clients. Σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και με μια μικρή απώλεια της σύνδεσης με το server μπορείς να καταχωρείς πχ τιμολόγια, να στα δείχνει καταχωρημένα στον client και σε επανεκκίνησή του να δεις ότι δεν έχουν περαστεί τελικά... ΑΝ το δεις βέβαια... Αν έχεις προλάβει να στείλεις ΦΠΑ ΠΡΙΝ το δεις, τότε υπάρχει πιθανότητα πρόστιμου (100€ + διαφορά ΦΠΑ+ τόκοι). Το ίδιο και σε προγράμματα μισθοδοσίας. Μόνο που εκεί αν πχ δεν γίνει σωστά μια πρόσληψη το πρόστιμο είναι 10.500€ σε έλεγχο του ΙΚΑ...

Σκέψου κάτι να πάει λάθος σε όλο αυτό και ο client  να δείχνει στον emulator ότι λειτουργεί κανονικά, αλλά να μην έχει εξομοιώσει σωστά τη σύνδεση client-server ή ακόμα χειρότερα να το κάνει ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις...

Sorry, αλλά δε θα πάρω... Μη μου πεις ότι όσοι εξομοιωτές έχεις δουλέψει λειτουργούν υποδειγματικά...

Κανένας επαγγελματίας που χρησιμοποιεί arm λύσεις δεν έχει μείνει ξεκρέμαστος και ουτε έχει χάσει προθεσμίες, δουλειές κλπ κλπ…

το να φοβάσαι το καταλαβαίνω, το να εμπιστεύεσαι όμως τα windows και να νιώθεις ασφαλής σε ένα περιβάλλον που ακόμα και ένα update μπορεί να σε καταστρέψει το βλέπω λίγο καχύποπτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κανένας επαγγελματίας που χρησιμοποιεί arm λύσεις δεν έχει μείνει ξεκρέμαστος και ουτε έχει χάσει προθεσμίες, δουλειές κλπ κλπ…

το να φοβάσαι το καταλαβαίνω, το να εμπιστεύεσαι όμως τα windows και να νιώθεις ασφαλής σε ένα περιβάλλον που ακόμα και ένα update μπορεί να σε καταστρέψει το βλέπω λίγο καχύποπτα…

Μου θύμισες τον παρακάτω διάλογο με φίλο γιατρό που κάποτε όταν τον ρώτησα

- Πως θα ξέρω ποια ιατρική γνωμάτευση είναι σωστή όταν 3 γιατροί προτείνουν 3 διαφορετικές προσεγγίσεις;

- Σημασία μου λέει είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, αυτός ξέρει! 

- Βρε καλέ μου και πως εγώ θα κρίνω αν αυτός ξέρει καλύτερα από τους άλλους δύο; Επειδή είναι ο "δικός μου";

- Ακριβώς! Σημασία έχει να σου μεταδώσει σιγουριά , να τον εμπιστευτείς! Η μισή θεραπεία αυτή είναι!

Κι όμως είναι αληθινή συζήτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amav είπε

Νομίζω δεν συγκρίνει 2 αρχιτεκτονικές, ο "αντίπαλος" είναι ξεκάθαρα ο Μ. Το πρόβλημα για εκείνη είναι ότι τα MacBooks μοιράζονται την ίδια πίτα με τα x86 laptops, δεν παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Είσαι π.χ το Twitter και πρέπει να αγοράσεις laptops, τι θα διαλέξεις;

Παίρνει κάποιος ένα MacBook και ένα x86 laptop τα βάζει δίπλα και βλέπει ότι το δεύτερο υπολοίπεται.

Εδώ, στην Ελλάδα πάει να αλλάξει η κατάσταση! Όλο και περισσότερες εταιρίες πλέον σε ρωτάνε "Mac ή PC;" Δεν είναι όπως πριν 10 χρόνια που ήθελες δεν ήθελες Dell θα έπαιρνες.

Η Intel έπρεπε να απαντήσει.

Θα είδαν φαίνεται και οι εταιρείες ότι ο τελικός χρήστης των windows χάνει τη μισή μέρα λύνοντας προβλήματα του λειτουργικού.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Κανένας επαγγελματίας που χρησιμοποιεί arm λύσεις δεν έχει μείνει ξεκρέμαστος και ουτε έχει χάσει προθεσμίες, δουλειές κλπ κλπ…

το να φοβάσαι το καταλαβαίνω, το να εμπιστεύεσαι όμως τα windows και να νιώθεις ασφαλής σε ένα περιβάλλον που ακόμα και ένα update μπορεί να σε καταστρέψει το βλέπω λίγο καχύποπτα…

Δεν έχει να κάνει με τους ARM. Μια χαρά είναι. Στο software, στην παρούσα φάση, δεν έχω εμπιστοσύνη... σε συνδυασμό με τους ARM.

Κρατάω backup της βάσης και τα update τα κάνω χειροκίνητα μετά από καμιά βδομάδα για να είμαι σίγουρος...

Παρόλα αυτά, θέλω να μου βρεις ΕΝΑΝ λογιστή που να χρησιμοποιεί υπολογιστή με ARM και να μου στείλεις τα στοιχεία του με pm. Προϋπόθεση: να έχει γραφείο πάνω από 3 χρόνια. Αμφιβάλλω αν θα βρεις έστω 1... Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης: όταν κάτι δουλεύει δεν το αλλάζεις εύκολα και σίγουρα δεν πας σε νέες τεχνολογίες και νέο software. Μόνο δοκιμασμένα πράγματα. 

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, skiabox said:

Θα είδαν φαίνεται και οι εταιρείες ότι ο τελικός χρήστης των windows χάνει τη μισή μέρα λύνοντας προβλήματα του λειτουργικού.

Μόνο τη μισή? 

Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος που να έχει κάτσει μπροστά σε Windows και να έχει κάνει κάτι άλλο πέρα από επίλυση προβλημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel και windows , ο τέλειος συνδυασμός , γιατί αν δεν έχεις ένα blue screen , αν δεν αμφιβάλλεις τι θα σου κάνει ένα update , αν ένα πρόγραμμα δεν θέλει να ξεκινήσει και το ψάχνεις για ώρες και τελικά η λύση είναι το uninstall δεν έχει νόημα  😂.. ποιο macOS τώρα …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PEBKAC μάγκες, δεν φταίνε τα windows. 

11 ώρες πριν, skiabox είπε

Θα είδαν φαίνεται και οι εταιρείες ότι ο τελικός χρήστης των windows χάνει τη μισή μέρα λύνοντας προβλήματα του λειτουργικού.

Από την προσωπική μου εμπειρία, το ακριβώς ανάποδο. Η κοπέλα μου παραδίδει μαθήματα μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Όσα παιδιά είχαν windows, όλα κομπλέ και ρολόι. Ένα καημένο του είχε πάρει η μαμά του mac. Ήθελε λοιπόν να κάνει προγραμματισμό το κακόμοιρο, αλλά το πρόγραμμα που είχαν στο mac του ΣΕΡΝΟΤΑΝ. Δυστηχώς, η μαμά του δεν ήξερε που είναι το πρόβλημα, εγώ δεν ήξερα που είναι το πρόβλήμα (δεν έχω mac), οπότε κανείς δεν μπόρεσε να τον βοηθήσει. Φωνάξανε τον τεχνικό και μια βδομάδα μετά τα κατάφερε.

Productivity σου λέω

9 ώρες πριν, NickTG είπε

Μόνο τη μισή? 

Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος που να έχει κάτσει μπροστά σε Windows και να έχει κάνει κάτι άλλο πέρα από επίλυση προβλημάτων.

Μέχρι και στο forum γράφω απτό κινητό, με το που ανοίξω browser στο PC τρώω bsod :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι οι προσωπικές μας εμπειρίες, φίλων και γνωστών δεν είναι Universal Truth. Το ότι τα προγράμματα λογιστικής στην Ελλάδα του τίποτα είναι ακόμα client/server εφαρμογές δεκαετίας 90 γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν χρήματα/ανάγκη, βάλε ότι θες εδώ, να τις εξελίξουν/ξαναγράψουν δεν μας λέει τίποτα για το που βρίσκεται η τεχνολογία στον πλανήτη μας, και που πάνε οι εξελίξεις.

Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι άλλοι έξω έχουν SaaS και δεν ασχολούνται με client/εγκαταστάσεις/scaling κλπ.

Αντίστοιχα και με τα μαθήματα ηλεκτρονικής πλατφόρμας πάνω. Προφανώς και πιστεύω ότι μπορεί να είχε προβλήματα σε Mac και λογικά και σε Linux! Αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα όμως. 

Ότι μπορεί να πάει Web πάει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ότι είναι native στην Ελλάδα των 10 εκ με το εισόδημα που έχουμε θα μείνει σε Windows για όσο περισσότερο γίνεται.

Είμαστε ο παράδρομος μιας πίστας F1. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...