Προς το περιεχόμενο

Magic V, το πρώτο αναδιπλούμενο smartphone της Honor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο της αναδιπλούμενο smartphone, το Magic V, ανακοίνωσε η Honor για την κινεζική αγορά.

Διαθέτοντας σχεδιασμό που παραπέμπει στο Galaxy Z Fold3 της Samsung, η πρόταση της Honor διαφοροποιείται σε αρκετά σημεία, με ένα από αυτά να είναι η αναλογία 10:9 της εσωτερικής οθόνης η οποία έχει μέγεθος 7,9 ιντσών και ρυθμό ανανέωσης 90Hz. Η εξωτερική οθόνη έχει μέγεθος 6,45 ιντσών, ρυθμό ανανέωσης 120Hz, ανάλυση 2560x1080 αλλά και αναλογία διαστάσεων 21:9, με την Honor να υποστηρίζει ότι κάνει τη συσκευή ποιο χρηστική όταν ο χρήστης δεν επιθυμεί να χρησιμοποιήσει τη μεγαλύτερη εσωτερική οθόνη. 

Σε ότι αφορά την κατασκευή της συσκευής, αυτή διακρίνεται για το κράμα τιτανίου υψηλής αντοχής, τα υγρά μέταλλα ζιρκονίου καθώς και τις ίνες άνθρακα υψηλής αντοχής, όμως απουσιάζει κάποια υποστήριξη αδιαβροχοποίησης. Επιπλέον ο μηχανισμός αναδίπλωσης της οθόνης αφήνει μικρότερο κενό όταν η οθόνη είναι διπλωμένη. Στο εσωτερικό συναντάμε το κορυφαίο Snapdragon 8 Gen 1 5G chipset της Qualcomm με 12GB μνήμη και 256 ή 512GB ROM ανάλογα με την έκδοση. Υποστηρίζεται ακόμα αποκλειστικά ενσύρματη φόρτιση 66W της μπαταρίας των 4750mAh, με το 50% να ολοκληρώνεται σε 15 λεπτά και το 100% σε 40 λεπτά. 

honor_magicv.jpg.abdfadad994a762b23e457949b589f73.jpg

Το τριπλό σύστημα καμερών στο πίσω μέρος αποτελείται από τον κύριο αισθητήρα των 50mp (f/1.9), μια υπερευρυγώνια κάμερα και πάλι στα 50mp (f/2.2) αλλά και μια κάμερα ενισχυμένου φάσματος με την ίδια ανάλυση, χωρίς να έχουν γίνει γνωστές περισσότερες πληροφορίες για το τι αυτό σημαίνει ακριβώς. Τέλος μια τέταρτη κάμερα στο εμπρόσθιο μέρος έχει ανάλυση 42mp και κρύβεται πίσω από μια μικρή οπή.

Το Honor Magic V μιας και κυκλφορεί αποκλειστικά για την ώρα στην Κίνα, κάτι που σημαίνει ότι δεν τρέχει Android αλλά το Magic UI 6.0, με την τιμή του να έχει οριστεί περίπου στα 1300 ευρώ για το αρχικό μοντέλο των 12GB/256GB. Η κινεζική εταιρεία δεν έχει γνωστοποιήσει ακόμα τα σχέδιά της για κυκλοφορία της συσκευής στην Ευρωπαϊκή αγορά, κάτι που θεωρητικά μπορεί να γίνει στα τέλη του επόμενου μήνα στην έκθεση MWC 2022.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους Κινέζους οταν βγάζουν κινητά τεχνολογιας αιχμής, είναι οτι το βγάζουν ακριβότερα απο σαμσουνγκ και αργότερα.. Οταν βγαίνει στην αγορά το αντίστοιχο σαμσουνγκ έχει φτηνηνει, οπότε δεν είναι ανταγωνιστικοι. Αμα παίρνεις οθονες απ τη σαμσουνγκ (που στην πουλαει ακριβότερα απο οσο έχει κόστος στα δικα της, ΑΝ ειναι απ τη σαμσουνγκ η οθονη), και επεξεργαστή απο qualcomm, όπου παλι λόγω ποσοτήτων η σαμσουνγκ τους παίρνει φθηνότερα ή βάζει τους δικούς της, πως να είναι ανταγωνιστικοι οι Κινέζοι? 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε με fanboy, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι η ΠΡΩΤΗ σοβαρή υλοποίηση του foldable phone θα είναι απ'την Apple, όποτε αυτή έρθει. Τότε και μόνο τότε θα αρχίσει να γίνεται κάπως mainstream, αν είναι γραφτό του να γίνει ποτέ mainstream, κάτι που αμφιβάλλω.

Σε 2-3 χρόνια εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητήσουμε.

Και πριν βιαστείτε να με κράξετε, έχω 3 γνωστούς που μετά από 1-2 μήνες ενασχόλισης με Samsung ξαναγύρισαν στο "κλασικό" τηλέφωνο. 

edit: παιδιά καλοδεχούμενα τα sad και τα confused reactions, να κάνουμε και λίγο διάλογο όμως? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες επί του θέματος. Και θα ήθελα να δω και μερικούς που έχουν πάρει το Galaxy να μας πουν και εκείνοι τις εμπειρίες τους, μη μιλάμε στον αέρα. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Πείτε με fanboy, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι η ΠΡΩΤΗ σοβαρή υλοποίηση του foldable phone θα είναι απ'την Apple, όποτε αυτή έρθει. Τότε και μόνο τότε θα αρχίσει να γίνεται κάπως mainstream, αν είναι γραφτό του να γίνει ποτέ mainstream, κάτι που αμφιβάλλω.

Σε 2-3 χρόνια εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητήσουμε.

Και πριν βιαστείτε να με κράξετε, έχω 3 γνωστούς που μετά από 1-2 μήνες ενασχόλισης με Samsung ξαναγύρισαν στο "κλασικό" τηλέφωνο. 

edit: παιδιά καλοδεχούμενα τα sad και τα confused reactions, να κάνουμε και λίγο διάλογο όμως? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες επί του θέματος. Και θα ήθελα να δω και μερικούς που έχουν πάρει το Galaxy να μας πουν και εκείνοι τις εμπειρίες τους, μη μιλάμε στον αέρα. 

Το να βγάλεις κάτι 2-3 χρόνια αργότερα, περιμένοντας να δεις όλα τα προβλήματα και τι βρήκαν οι χρήστες αυτά τα χρόνια, δεν είναι δύσκολο. Το να καινοτομείς, είναι. Ότι και να κάνει η Apple, θα έχει πάντα ένα μειονέκτημα για πολλούς, πλεονέκτημα για άλλους. Το τραγικό IOS και το κλειδωμένο οικοσύστημα της. Γούστα είναι βέβαια και τι ακριβώς θέλεις. Όπως και να περιμένεις 2-3 χρόνια, για να απολαύσεις μια τεχνολογία.
Το να γύρισε κάποιος σε κλασσικό τηλέφωνο, είναι κατανοητό. Όπως το Note δεν ήταν για όλους, έτσι και το Fold. Για εμάς όμως που είχαμε το Note, δεν υπάρχει γυρισμός. Το Fold, με όλα τα προβλήματα της τεχνολογίας, είναι απλά το καλύτερο σοβαρό τηλέφωνο που υπάρχει και δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Ενσωματομένο πενάκι να είχε μόνο και να γίνει πιο λεπτό στο μέλλον.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Πείτε με fanboy, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι η ΠΡΩΤΗ σοβαρή υλοποίηση του foldable phone θα είναι απ'την Apple, όποτε αυτή έρθει. Τότε και μόνο τότε θα αρχίσει να γίνεται κάπως mainstream, αν είναι γραφτό του να γίνει ποτέ mainstream, κάτι που αμφιβάλλω.

Σε 2-3 χρόνια εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητήσουμε.

Και πριν βιαστείτε να με κράξετε, έχω 3 γνωστούς που μετά από 1-2 μήνες ενασχόλισης με Samsung ξαναγύρισαν στο "κλασικό" τηλέφωνο. 

edit: παιδιά καλοδεχούμενα τα sad και τα confused reactions, να κάνουμε και λίγο διάλογο όμως? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες επί του θέματος. Και θα ήθελα να δω και μερικούς που έχουν πάρει το Galaxy να μας πουν και εκείνοι τις εμπειρίες τους, μη μιλάμε στον αέρα. 

Δεν ειναι για όλους τα αναδίπλουμενα, όπως δεν παίρναν όλοι τα κινητά που κλείνανε παλαια. Αλλά στα 2000 και να θες δεν παίρνεις, αφορά ελάχιστους. Εγώ τα γούσταρω με 1000. Θέλω μεγάλη οθόνη, αλλά δε θέλω τον σούπερ γουαου cpu (βασικα μάρκετινγκ πληρώνεις, μετά τον 855 οι διαφορές είναι στην πραξη ανύπαρκτες και η διαφορά σε τιμή με τους τελευταίους x10), ουτε την σούπερ γουαου καμερα. Δωσε επιλογές στα 500 € και θα δεις τι θα γίνει.. 

Αυτοί που γυρίσανε στα παλαια, ποιος ηταν ο λόγος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontios είπε

Για εμάς όμως που είχαμε το Note, δεν υπάρχει γυρισμός.

Δεν είσαστε πολλοί όμως(γιαυτο και καταργήθηκε) οπότε δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης αυτό που γράφεις .

 Το αντίθετο θα έλεγα δικαιώνεις τον άλλον .

Υ.Γ Μην μου πεις πως θα το ξαναβγάλει .

 Αν το όνομα «note» πουλούσε απλά δεν θα σταματούσε ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Δεν είσαστε πολλοί όμως(γιαυτο και καταργήθηκε) οπότε δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης αυτό που γράφεις .

 Το αντίθετο θα έλεγα δικαιώνεις τον άλλον .

Υ.Γ Μην μου πεις πως θα το ξαναβγάλει .

 Αν το όνομα «note» πουλούσε απλά δεν θα σταματούσε ποτέ .

πρώτον θα το ξαναβγάλουν. 

δευτερον το note πουλούσε για αυτο και σταμάτησε τώρα την παραγωγή.

τριτον το fold Πήρε την θέση του note και το note εγινε ίδια σειρά με το s. καλα έκανε δεν χρειαζεται το Note Να βαραει το fold

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pontios είπε

Το να βγάλεις κάτι 2-3 χρόνια αργότερα, περιμένοντας να δεις όλα τα προβλήματα και τι βρήκαν οι χρήστες αυτά τα χρόνια, δεν είναι δύσκολο. Το να καινοτομείς, είναι. Ότι και να κάνει η Apple, θα έχει πάντα ένα μειονέκτημα για πολλούς, πλεονέκτημα για άλλους. Το τραγικό IOS και το κλειδωμένο οικοσύστημα της. Γούστα είναι βέβαια και τι ακριβώς θέλεις. Όπως και να περιμένεις 2-3 χρόνια, για να απολαύσεις μια τεχνολογία.
Το να γύρισε κάποιος σε κλασσικό τηλέφωνο, είναι κατανοητό.

1000 φορές λοιπόν να μάθεις απ'τα λάθη/προβλήματα των άλλων και να παρουσιάσεις κάτι που να ΔΟΥΛΕΥΕΙ στους πελάτες σου, παρά να αγοράσω κάτι εγώ και να γίνω ουσιαστικά το πειραματόζωο. Έτσι σκέφτομαι εγώ. 

Δε θα πάρω κάποιο bonus επειδή καινοτομήσαμε κάπου, ούτε κάποια ικανοποίηση επειδή θα το δείξω στους φίλους μου ότι η συσκευή μου κάνει αυτό και αυτό που η δική σας δεν το κάνει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η τεχνολογία να λειτουργεί χωρίς κανένα θέμα, και να φαίνεται απολύτως φυσική η χρήση της.

Το iOS είναι ένα άλλο θέμα, love it or hate it. Δε σχετίζεται με τα του άρθρου. 

16 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν ειναι για όλους τα αναδίπλουμενα, όπως δεν παίρναν όλοι τα κινητά που κλείνανε παλαια. Αλλά στα 2000 και να θες δεν παίρνεις, αφορά ελάχιστους. Εγώ τα γούσταρω με 1000. Θέλω μεγάλη οθόνη, αλλά δε θέλω τον σούπερ γουαου cpu (βασικα μάρκετινγκ πληρώνεις, μετά τον 855 οι διαφορές είναι στην πραξη ανύπαρκτες και η διαφορά σε τιμή με τους τελευταίους x10), ουτε την σούπερ γουαου καμερα. Δωσε επιλογές στα 500 € και θα δεις τι θα γίνει.. 

Αυτοί που γυρίσανε στα παλαια, ποιος ηταν ο λόγος? 

Κυρίως η μπαταρία που κρατούσε ελάχιστα λένε, και ένας που είχε θεματάκια με το screen protector, τελικά το πήγε και του το άλλαξαν. 

Αυτά από άποψη θεμάτων. Το σημαντικότερο είναι ότι τελικά δεν τους βόλεψε, δεν μπόρεσαν να το συνηθίσουν, δεν τους φαινόταν "φυσικό" το να ανοίγει κλπ, όπως επίσης και το πάχος όταν ήταν κλειστό. 

Προσωπικά αν και iPhone user είχα ενθουσιαστεί όταν το έπαιξα λίγο (για 4-5 λεπτά), αλλά δεν ξέρω αν για full time χρήση θα βόλευε. Δεν είναι για όλους, σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως να δώσω τόσα λεφτά για μια συσκευή σε πειραματικό στάδιο δεν τα δίνω.Άσε που αυτή η χαραγή στο σημείο της αναδίπλωσης με χαλάει πολύ ,και μην αναφερθώ στο γεγονός ότι μετά από κάποια ανοιγοκλεισηματα ο μηχανισμός τα φτύνει.Με τόσα λεφτά παίρνεις παπάκι που σε πάει και για καφέ στην παραλιακή και βγάζεις και το αμόρε βόλτα.Το έχουν παρακάνει ποια για μια συσκευή θα πληρώνουμε 1000 και 2000 ευρώ και δεν παίρνω ένα σούπερ ουαου gamer pc ?ούτως η άλλως αν το καλοσκευτείς απο τη στιγμή που όλα φοράνε το ίδιο λογισμικο πάνω κάτω ολα τα ίδια κάνουν απλά οι εταιρίες ποντάρουν στη ματαιοδοξία μας που σκάμε τα χιλιάρικα μόνο και μόνο επειδή έχουν ένα μήλο ή επειδή ειναι αναδιπλούμενα ή δεν ξέρω τι άλλο για να φλεξάρουμε τη δήθεν χλιδή ασχέτως αν δεν έχουμε μετά δεύτερο σώβρακο να βάλουμε ή η μόνη χρήση είναι να ανοιγοκλείνουμε τη συσκευή και να μπαίνουμε στα τικτ τοκ fb και insta. Ασε πυ κάθε χρονο καμια φορά και νωρίτερα αλλάζουν τα μοντέλα και έτσι το  χιλιάρικο και δυχίλιαρο γίνετε πεντακοσάρικο .        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...