Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι ισοδύναμες κάρτες γραφικών της AMD με την Palit GeForce GTX 1660 Ti 6GB;


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία Palit Geforce GTX 1660 Ti 6GB και θέλω να την ανταλλάξω με μία της AMD λόγω πως η Nvidia δεν έχει διαθεσιμότητα drivers σε μερικά Linux Συστήματα όπως Prox Mox, XCP-NG

Ποιες είναι οι ισοδύναμες της AMD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MariosX είπε

Έχω μία Palit Geforce GTX 1660 Ti 6GB και θέλω να την ανταλλάξω με μία της AMD λόγω πως η Nvidia δεν έχει διαθεσιμότητα drivers σε μερικά Linux Συστήματα όπως Prox Mox, XCP-NG

Ποιες είναι οι ισοδύναμες της AMD;

Προς τα κάτω RX570, προς τα πάνω RX580.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MariosX είπε

Έχω μία Palit Geforce GTX 1660 Ti 6GB και θέλω να την ανταλλάξω με μία της AMD λόγω πως η Nvidia δεν έχει διαθεσιμότητα drivers σε μερικά Linux Συστήματα όπως Prox Mox, XCP-NG

Ποιες είναι οι ισοδύναμες της AMD;

Θα βγει και η 6500 ΧΤ τώρα αλλά ακόμη και αν βγάζει καλύτερες επιδόσεις σε gaming δεν είναι απαραίτητο πως θα σου ταιριάξει, δεν εχει κάποια encoders, μονο 4gb vram, 4x pcie 4.0 κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Θα βγει και η 6500 ΧΤ τώρα αλλά ακόμη και αν βγάζει καλύτερες επιδόσεις σε gaming δεν είναι απαραίτητο πως θα σου ταιριάξει, δεν εχει κάποια encoders, μονο 4gb vram, 4x pcie 4.0 κτλ.

Δεν την θέλω για gaming, μου είναι αδιαφόρο.

Τα λειτουργικά συστήματα που ανέφερα είναι ειδικά Linux τα οποία σου επιτρέπουν να φτιάχνεις Virtual Machines και έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις σε σύγκριση με αυτά που τρέχουν ως πρόγραμμα όπως VMWare Workstation και VirtualBox 

Η διαφορά είναι πως αυτά σου επιτρέπουν να κάνεις Virtual GPU ή και Video Card Passthrough δηλαδή να μεταφέρεις ολοκλήρη κάρτα γραφικών σε κάποιο VM.

Δυστηχώς  όμως, η Nvidia πάντα έχει θέματα με τα drivers σε Linux ήτα λειτουργικά συστήματα έχουν θέμα με τον τρόπο που τα παρέχει η nvidia.

Υπάρχει πολύ καλύτερη συμβατότητα με AMD Κάρτες Γραφικών και θέλω να την ανταλλάξω. 

Επεξ/σία από MariosX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2022 στις 9:25 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Προς τα κάτω RX570, προς τα πάνω RX580.

Καμία σχέση. Η 1660ti είναι αρκετά καλύτερη από rx580, rx590 και 5500xt και χειρότερη από 5600xt. Ουσιαστικά δεν υπάρχει ισοδύναμη από amd. Πιο κοντά είναι στην 5600xt πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MariosX είπε

Σε xcp Ng δεν δουλεύει.

Μπορείς να δημιουργήσεις vGpu?

Σε xcp-ng ναι δε δουλεύει αλλά δε φταίει η nvidia γι' αυτό, είναι θέμα του license του xcp-ng
Το vgpu το υποστηρίζει η nvidia μόνο στη datacenter σειρά (πρώην Tesla) και στα high-end workstation μοντέλα (πρώην Quadro), όχι σε consumer cards. Παρ' ολ' αυτά υπάρχει hack γι' αυτό και δουλεύει μέχρι και τις Turing.

Υποστηρίζουν vgpu τα consumer μοντέλα της AMD; Αν ναι είναι πολύ καλό αυτό, δε το γνώριζα.

edit: Αν θες VGPU (όχι passthrough αυτό πλέον δουλεύει και στις consumer - αφαίρεσε τον περιορισμό η nvidia) με Ampere, το φθηνότερο μοντέλο που το υποστηρίζει είναι η RTX A5000.

https://www.skroutz.gr/s/29431987/PNY-Quadro-RTX-A5000-24GB-VCNRTXA5000-PB.html

ενώ θα χρειαστείς και άδεια για το grid license server.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Καμία σχέση. Η 1660ti είναι αρκετά καλύτερη από rx580, rx590 και 5500xt και χειρότερη από 5600xt. Ουσιαστικά δεν υπάρχει ισοδύναμη από amd. Πιο κοντά είναι στην 5600xt πιστεύω.

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά αφορούν την ''gaming'' δύναμη.
Για την χρήση που την θέλει δεν ξέρω τι πραγματικά χρειάζεται απο δύναμη  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά αφορούν την ''gaming'' δύναμη.
Για την χρήση που την θέλει δεν ξέρω τι πραγματικά χρειάζεται απο δύναμη  

Σωστά. Απλά ο συμφορουμίτης που έγραψε για την 580, το gaming θα είχε κατά νου προφανώς. Για το άλλο ούτε εγώ γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chrisde είπε

Σωστά. Απλά ο συμφορουμίτης που έγραψε για την 580, το gaming θα είχε κατά νου προφανώς. Για το άλλο ούτε εγώ γνωρίζω. 

Λάθος κάνεις. Δεν κοίταξα εγώ gaming benchmarks σε windows, αλλά κάποιος άλλος. Εγώ αλλιώς έκρινα ότι την τοποθετώ μεταξύ rx570 και rx580.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Λάθος κάνεις. Δεν κοίταξα εγώ gaming benchmarks σε windows, αλλά κάποιος άλλος. Εγώ αλλιώς έκρινα ότι την τοποθετώ μεταξύ rx570 και rx580.

μη μασας , ειμαι μαρτυρας , παρακολουθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...