Προς το περιεχόμενο

Παράλογο κόστος για pc-build η όχι;;


TzafTzaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Μόλις έκανα ένα λογαριασμό στην κοινότητα και ομολογώ πως δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει αυτό το thread να το ξεκινήσω σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ αλλά όπως και να έχει θα το κάνω!

Την Δευτέρα αποφάσισα να κάνω και εγώ το pc-build μου και απευθύνθηκα σε ένα κατάστημα της γειτονιάς το οποίο ειχε πάρα πολύ καλές κριτικές και το οποίο είχα επισκεφθεί στο παρελθόν για κάποιες επισκευές και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος,ωστόσο πίστευα ότι χρέωνε λίγο παραπάνω από το κανονικό!

Πάω και εγώ για να συζητήσουμε με το παιδί που το είχε για το build!

Να σας πω ότι έπρεπε να φτιάξω ένα δυνατό υπολογιστή γιατί τρέχω κάποια προγράμματα τα οποία είναι πολύ CPU και ram dependant οπότε ο υπολογιστής θα έπρεπε να είναι ακριβός και δυνατός συνάμα!Επίσης παίζω και κανένα warzone και καμία dota2 οπότε θα ήθελα να παίζω και κανένα παιχνιδάκι!

Το μπάτζετ υπήρχε και το ταβάνι ήταν τα 3500€!

Μετά από συζήτηση βγήκε ένα build για το οποίο έκανα μια προκαταβολή του ύψους 2000€ ωστόσο σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως αυτό το build που μου έβαλε αξίζει 3500€ γιατί η τελική τιμή βγήκε ακριβώς 3500€!

Παραθέτω το build και ορισμένες αλλαγές που έγιναν για να κάνετε σύγκριση τιμών!

Επίσης θα μπει στον υπολογιστή και λειτουργικό σύστημα windows 10 pro και ένα antivirus eset!

Επίσης θα μπει και ένα internal USB hub της Nzxt για τις συνδέσεις του τροφοδοτικού και της υδροψυξης!

Χωρίς να έχω βάλει μέσα τη δουλειά της συναρμολόγησης του τύπου που έχει το μαγαζί γιατί προφανώς πρέπει και αυτός να πληρωθεί μου φαίνεται υπερβολικά υπέρογκο το ποσό του ζητάει και δυστυχώς θα πρεπει να έρθω σε αντιπαράθεση!

Κάποια γνώμη;;

 

 

Screenshot_2022-01-13-18-50-51-461_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-51-29-282_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-51-24-975_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-50-56-069_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα συνολικα τρως μια αυξηση της ταξεως του 25% σε σχεση με το σκρουτζ. 
Αναλογως το κομματι ακομα και το πλαισιο ειναι φθηνοτερο νομιζω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αφού συμφώνησες και έδωσες προκαταβολή γιατί να προκαλέσεις προβλήματα μετά;

Διότι η αρχική μορφή του build όπως μου την έβγαλε ήταν με μια motherboard Asus tuf gaming ddr4 wifi η οποία κόστιζε 345 ευρώ και ο ιδιοκτήτης μου είπε να βάλουμε την msi η οποία στην ουσία ήταν κατ'αυτον ένα 50αρικο πιο φθηνή!

Επίσης η υδρόψυξη ήταν η Nzxt kraken z63 RGB και αυτή του build που θα μου βάλει είναι η κανονική και όχι η RGB!

Ωστόσο η τιμή κρατήθηκε στα ίδια!

Αυτό δεν το ανέφερα στο αρχικό ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TzafTzaf είπε

Διότι η αρχική μορφή του build όπως μου την έβγαλε ήταν με μια motherboard Asus tuf gaming ddr4 wifi η οποία κόστιζε 345 ευρώ και ο ιδιοκτήτης μου είπε να βάλουμε την msi η οποία στην ουσία ήταν κατ'αυτον ένα 50αρικο πιο φθηνή!

Επίσης η υδρόψυξη ήταν η Nzxt kraken z63 RGB και αυτή του build που θα μου βάλει είναι η κανονική και όχι η RGB!

Ωστόσο η τιμή κρατήθηκε στα ίδια!

Αυτό δεν το ανέφερα στο αρχικό ποστ!

εεε τοτε πες του να σου αφαιρεσει αυτα τα λεφτα που δεν σου προσφερει...Δεν νομιζω να εχεις θεμα. Ειναι απολυτως λογικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εεε τοτε πες του να σου αφαιρεσει αυτα τα λεφτα που δεν σου προσφερει...Δεν νομιζω να εχεις θεμα. Ειναι απολυτως λογικο!

Ως τιμή για build είναι λογική ας πούμε ακόμα και με την αφαίρεση;;

Προφανως και θα βάλω και την δουλειά του ανθρώπου μέσα δεν είπα να μην πληρωθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TzafTzaf είπε

Ως τιμή για build είναι λογική ας πούμε ακόμα και με την αφαίρεση;;

 

κανε το αντιστοιχο build απο πλαισιο. Δες τι τιμη θα βγαλει και θα καταλαβεις. Αν ειναι πανω και απο το πλαισιο μαλλον υπαρχει θεμα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

μιλαμε για κλοπη επος,3500ε χωρις 3070/3080/6800

το βρήκαν το παιδάκι και το έγδαραν κανονικά 

τώρα τα έδωσε, καληνύχτα καλό βράδυ 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TzafTzaf είπε

Διότι η αρχική μορφή του build όπως μου την έβγαλε ήταν με μια motherboard Asus tuf gaming ddr4 wifi η οποία κόστιζε 345 ευρώ και ο ιδιοκτήτης μου είπε να βάλουμε την msi η οποία στην ουσία ήταν κατ'αυτον ένα 50αρικο πιο φθηνή!

Επίσης η υδρόψυξη ήταν η Nzxt kraken z63 RGB και αυτή του build που θα μου βάλει είναι η κανονική και όχι η RGB!

Λείπουν χιλιάρικα από το combo, ποια 50€ και ποια 100€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Λείπουν χιλιάρικα από το combo, ποια 50€ και ποια 100€...

1000 η εργασία γι'αυτό λείπουν εργατοώρες είναι αυτές 😂

2 ώρες πριν, TzafTzaf είπε

Ως τιμή για build είναι λογική ας πούμε ακόμα και με την αφαίρεση;;

Προφανως και θα βάλω και την δουλειά του ανθρώπου μέσα δεν είπα να μην πληρωθεί!

δεν θα ρίξει περίφραξη πάντως ούτε μπετό 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαταβολή τα μισά+ ποτέ δεν έδωσα ούτε όταν σήκωνα οικοδομή , και αυτοκίνητα αγοράζω μόνο ετοιμοπαράδοτα,ποτέ μπροστά λεφτά !!!

Κάνε υπαναχώρηση αγοράς

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TzafTzaf είπε
Spoiler

 

Γεια σας παιδιά!

Μόλις έκανα ένα λογαριασμό στην κοινότητα και ομολογώ πως δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει αυτό το thread να το ξεκινήσω σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ αλλά όπως και να έχει θα το κάνω!

Την Δευτέρα αποφάσισα να κάνω και εγώ το pc-build μου και απευθύνθηκα σε ένα κατάστημα της γειτονιάς το οποίο ειχε πάρα πολύ καλές κριτικές και το οποίο είχα επισκεφθεί στο παρελθόν για κάποιες επισκευές και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος,ωστόσο πίστευα ότι χρέωνε λίγο παραπάνω από το κανονικό!

Πάω και εγώ για να συζητήσουμε με το παιδί που το είχε για το build!

Να σας πω ότι έπρεπε να φτιάξω ένα δυνατό υπολογιστή γιατί τρέχω κάποια προγράμματα τα οποία είναι πολύ CPU και ram dependant οπότε ο υπολογιστής θα έπρεπε να είναι ακριβός και δυνατός συνάμα!Επίσης παίζω και κανένα warzone και καμία dota2 οπότε θα ήθελα να παίζω και κανένα παιχνιδάκι!

Το μπάτζετ υπήρχε και το ταβάνι ήταν τα 3500€!

Μετά από συζήτηση βγήκε ένα build για το οποίο έκανα μια προκαταβολή του ύψους 2000€ ωστόσο σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως αυτό το build που μου έβαλε αξίζει 3500€ γιατί η τελική τιμή βγήκε ακριβώς 3500€!

Παραθέτω το build και ορισμένες αλλαγές που έγιναν για να κάνετε σύγκριση τιμών!

Επίσης θα μπει στον υπολογιστή και λειτουργικό σύστημα windows 10 pro και ένα antivirus eset!

Επίσης θα μπει και ένα internal USB hub της Nzxt για τις συνδέσεις του τροφοδοτικού και της υδροψυξης!

Χωρίς να έχω βάλει μέσα τη δουλειά της συναρμολόγησης του τύπου που έχει το μαγαζί γιατί προφανώς πρέπει και αυτός να πληρωθεί μου φαίνεται υπερβολικά υπέρογκο το ποσό του ζητάει και δυστυχώς θα πρεπει να έρθω σε αντιπαράθεση!

Κάποια γνώμη;;

 

 

Screenshot_2022-01-13-18-50-51-461_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-51-29-282_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-51-24-975_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_2022-01-13-18-50-56-069_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

 

 

Κατ'αρχάς, δε μου φαίνεται χάλια η μελέτη του τύπου. Σίγουρα θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη, αλλά δεν υποφέρει σοβαρά κάπου.

Μήπως θα είχε περισσότερο νόημα να κάνεις συγκρίσεις τιμών με ετοιμοπαράδοτα προϊόντα του σκρουτζ (μαζί με μεταφορικά πάντα) και όχι με τις φθηνότερες τιμές; Εκτός αν τα δυο χιλιάρικα προκαταβολή του τα έδωσες μαζί με το ελεύθερο να στο έχει έτοιμο, όποτε τον βολεύει και όποτε θέλει...

 

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TzafTzaf είπε

Ως τιμή για build είναι λογική ας πούμε ακόμα και με την αφαίρεση;;

Προφανως και θα βάλω και την δουλειά του ανθρώπου μέσα δεν είπα να μην πληρωθεί!

όταν τα έδωσες μετά σκέφτηκες να πάρεις γνώμη από το φόρουμ?Η συμφωνίες δεν σπάνε εφωσον έδωσες λεφτά που σημαίνει συμφωνησες καλώς η κακώς δίκιο θα έχει να μην σου δώσει πίσω τα λεφτά πάρα μόνο τον υπολογιστή που συμφωνήθηκε.

21 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κατ'αρχάς, δε μου φαίνεται χάλια η μελέτη του τύπου. Σίγουρα θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη, αλλά δεν υποφέρει σοβαρά κάπου.

Μήπως θα είχε περισσότερο νόημα να κάνεις συγκρίσεις τιμών με ετοιμοπαράδοτα προϊόντα του σκρουτζ (μαζί με μεταφορικά πάντα) και όχι με τις φθηνότερες τιμές; Εκτός αν τα δυο χιλιάρικα προκαταβολή του τα έδωσες μαζί με το ελεύθερο να στο έχει έτοιμο, όποτε τον βολεύει και όποτε θέλει...

 

από το κουτί με χρέωση 250+ μάρκας 4 κατηγορίας δεν τον βλέπω για σοβαρό επαγγελματία πάντως

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...