Προς το περιεχόμενο

Dropshipping, μία βαρετή, άτιμη αλλά κανονικότατη δουλειά με μεγάλο περιθώριο κέρδους και χωρίς κόστος ή ρίσκο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέκαθεν είμουν της άποψης ότι για να πετύχεις πρέπει να μπορείς να κάνεις το χρόνο σου πολύ χρήμα πριν προσπαθήσεις να κάνεις το χρήμα περισσότερο χρήμα. Χωρίς μία γερή "τσάμπα" βάση που σε εξασφαλίζει οικονομικά και σου προσφέρει κεφάλαιο, εμπειρία και ιδέες για εμένα δεν πας πουθενά και αυτό το λέω έχοντας τουλάχιστον 13 χρόνια εμπειρία στο διαδίκτυο όπου δοκίμασα πολλά σε αυτό το διάστημα. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο μεθόδους για να βγάλεις πολλά λεφτά γρήγορα αλλά όλες σχεδόν σου λένε να ρίχνεις κάμποσο χρήμα συνεχόμενα σε προιόντα ή διαφημίσεις χωρίς καν να προσθέτεις αξία και πάντα σου παρουσιάζουν τη πλευρά των νικητών χωρίς να σου δείχνουν τα στατιστικά και τις πιθανότητες, συνήθως χρησιμοποιούν άκυρα στοιχεία για την αξιολόγηση της αγοράς και για να σε πείσουν να ρίξεις χρήμα. Οι περισσότεροι που βγάζουν αυτές τις μεθόδους το κάνουν για να διαφημίσουν κυρίως τις υπηρεσίες ή τα προιόντα ή το περιεχόμενο τους και όχι επειδή πραγματικά κερδίσανε με αυτές τις μεθόδους. Να επενδύεις χρήμα δεν έχει κάτι το λάθος εφόσον είσαι ήδη εξασφαλισμένος και εφόσον έχεις αρκετά λεφτά ώστε να μη νοιώθεις καν την απώλεια όταν αυτή γίνεται, σε διαφορετική περίπτωση είναι αυτοκτονία και χάσιμο χρόνου ειδικά χωρίς πολύ εμπειρία. Οι πιθανότητες είναι συντριπτικά εναντίον σου.

Αυτή η φιλοσοφία δούλεψε άριστα για εμένα και το πρώτο μεγάλο μου εισόδημα στο διαδίκτυο το είδα όταν έχτισα τη δική μου "τσάμπα βάση" με μεγάλο potential, μία χαμηλού κόστους δεξιότητα σε ένα χώρο με τον οποίο είχα έντονη επαφή, το gaming. Αυτή η δεξιότητα ήταν να κάνω multibox σε παιχνίδια, με άλλα λόγια να χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα για να παίζω περισσότερους χαρακτήρες και να παράγω πολύ περισσότερο και να πουλάω ότι παράγω σε διάφορες σελίδες. Αυτή τη δεξιότητα τη δούλευα για χρόνια έως που η εταιρία παιχνιδιών στην οποία βασιζόμουν αποφάσισε να τη σκοτώσει. Ναι για χρόνια πίστευα ότι έκανα κάτι σωστό, κάτι άσπρο μέχρι που μια μέρα έμαθα ότι τα πράγματα δεν ήταν έτσι και ότι ξαφνικά είμαι "cheater" και απαγορεύεται να το κάνω. Μάλιστα αυτό έγινε στο χειρότερο σημείο, εκεί που ετοιμαζόμουν να το περάσω στο επόμενο επίπεδο και να εκτοξεύσω το εισόδημα μου και όταν ήρθα στο νέο μου σπίτι που αντιμετώπιζα πολλά προβλήματα και ευθύνες. Μετά από πολλές προσπάθειες να κλείσω τη τρύπα ανεπιτυχώς κατέληξα εν τέλη ότι δεν υπάρχει μέλλον εκεί, το ρίσκο έδειχνε τεράστιο να συνεχίσω με κάτι τέτοιο και δεν ήταν κάτι βιώσιμο μακροπρόθεσμα, θα μπορούσα να βρω άλλο παιχνίδι να το κάνω αλλά το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και εκεί και πολύς χρόνος να πάει στα σκουπίδια καθώς είναι πολύ δύσκολο τέτοιο transition,  οπότε μη έχοντας τη δυνατότητα να έχω καλό εισόδημα στο κομμάτι της παραγωγής και έχοντας πιάσει ουσιαστικά το ταβάνι εκεί χωρίς να μπορώ να ανταγωνιστώ μεγάλους παίκτες (προγραμματιστές & mass botters, ασιάτικες εταιρίες με farmers) αποφάσισα να το γύρισω full time στη μεταπώληση που ήταν η μόνη μου επιλογή, είναι κάτι σαν dropshipping, αγοράζεις μονο όταν σε πληρώνουν. Είχα ήδη κάποια επαφή μαζί του γιατί το συνδύαζα με τη δουλειά μου σε μικρότερο επίπεδο αλλά είχα και γνωριμίες με μεγάλους μεταπωλητές οπότε δεν μου ήταν δύσκολο να ξεκινήσω, είχα επίσης κάμποση εμπειρία και πωλήσεις στο χώρο και έντονη επαφή με το marketing. Γενικά αυτή είναι η συμβουλή μου σε όποιον έχει κολλήσει στο κόσμο της παραγωγής και των δεξιότητων, ίσως θα πρέπει να αρχίσει να βλέπει το κομμάτι του marketing καθώς εκεί μπορεί να τα πάει καλύτερα και θεωρητικά δεν υπάρχει ταβάνι αν προσπαθείς και είσαι επίμονος.

Εδώ και μήνες είμαι full time dropshipper και πλέον δεν έχω καμία εξάρτηση από τις εταιρίες παιχνιδιών και τις αποφάσεις τους, δεν μπορούν να μου το πάρουν που να χτυπιούνται αλλά ούτε βασίζομαι σε μία συγκεκριμένη καθώς πουλάω σε πάνω από 30 παιχνίδια, ουσιαστικά πριν ήμουν προμηθευτής που εστίαζα κάπου ενώ τώρα λιανέμπορος που πουλάω παντού. Πρέπει να πω ότι είχα πολλές προκαταλήψεις για το dropshipping και  μεγάλες αμφιβολίες αν είναι πραγματικά μία αξιόπιστη μέθοδος ή ένα ψέμα, θα έλεγα πως ήταν το μόνο μοντέλο που στο μυαλό μου ήταν κάτι ανάμεσα σε legit και fake και αυτός ήταν ο λόγος που ποτέ δε το ξεκίνησα ενώ το γνώριζα για πολύ καιρό πολύ πριν μπω στο gaming. Το γεγόνος ότι μπορείς να το ξεκινήσεις τσάμπα είναι από μόνο του κάτι πολύ θετικό και ένα καλό σημάδι ότι δε πρόκειται για ψευτομέθοδο ωστόσο υπάρχουν ρίσκα που δε φαίνονται σε αυτό και τα αλλάζουν όλα όπως ας πούμε τι κάνεις με τα chargebacks ή με παραγγελίες που δε παραδώθηκαν ή καθυστέρησαν ή δε μπορούν να εκπληρωθούν, τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά με το εμπόριο και ακόμη και αν δεν ξόδεψες τίποτα μπορεί να βρεθείς καταχρεωμένος από το πουθενά. Μπορεί ένα λάθος σου να σου κοστίσει με μία αρνητική κριτική και αυτό να σκοτώσει επί τόπου όλη σου την επιχείρηση. Τώρα βλέπω ότι αυτές οι φοβίες δεν επαληθεύονται στη πράξη, οι εταιρίες προσφέρουν τέραστια προστασία τόσο από chargeback όσο και από παραγγελίες που απέτυχαν, το τίμημα το πληρώνει πάντα ο προμηθευτής και εσύ παίρνεις πίσω τα λεφτά σου. Δεν είναι τόσο εύκολο να πετάξεις για ασήμαντο λόγο μία αρνητική κριτική σε κάποιον. Γενικά ο έλεγχος είναι τόσο μεγάλος πλέον για να προστατευτεί ο πωλητής που αν ακολουθείς κάποιες καλές πρακτικές, είσαι σχεδόν foolproof, δεν υπάρχει ρίσκο οπότε είναι όντως τσάμπα. Το άλλο που με φόβιζε είναι πόσο ανταγωνιστικός μπορεί να είσαι με κάτι τέτοιο χωρίς μία μυστική πηγή να σε προμηθεύει σε καλές τιμές καθώς αν δεν κάνεις μαζική αγορά αποθέματος, το κέρδος είναι σχεδόν αμελητέο στη τιμή και αυτό μπορεί να επηρεάσει τρομερά τις πωλήσεις και τη προβολή σου ωστόσο αυτή η φοβία δεν επαληθεύεται στο βαθμό που περίμενα καθώς τελικά οι άνθρωποι είναι όντα που σπάνια κάνουν έρευνα αγοράς και αγοράζουν στον πρώτο που βρουν επειδή βαριούνται/δε νοιάζονται/δε ξέρουν ή βρήκανε χειρότερο πριν από σένα, καμιά φορά αυτό το κάνουν ακόμη και αν ξέρουν ότι υπάρχει αλλού φθηνότερος μερικά κλικς μακριά επειδή σε προτιμάνε για διάφορους λόγους όπως το customer service και το λίγο παραπάνω που δίνουν δεν τους νοιάζει. Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται καν να είσαι ο καλύτερος αρκεί και μόνο να υπάρχεις και να σε βρίσκουν πρώτο για να κάνεις πωλήσεις και να πληρώνεσαι. Ουσιαστικά το dropshipping  είναι μία υπηρεσία marketing/customer service ελεύθερου επαγγελματία και όχι κατάστημα, δεν έχει καμία σχέση με τα ρίσκα που κουβαλάει ένα κανονικό κατάστημα. Οι πλατφόρμες που μπορείς να διαφημιστείς και να το εφαρμόσεις τσάμπα γνωστές και ως p2p marketplaces κάποτε δε τις θεωρούσα τόσο σημαντικές αλλά πλέον θεωρώ ότι είναι powerhouses άμα συνδυάσεις πολλές και πιάσεις πολύ χώρο, πετάνε άπειρα λεφτά για να σε διαφημίσουν και αυτόματα αναβαθμίζουν την αξιοπιστία των προιόντων σου με τη προστασία που προσφέρουν στο πελάτη και σου δίνουν τη δυνατότητα να χτίσεις brand, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα χρειαστείς πολλά λεφτά για να μιμιθείς τα ωφέλη τους με δική σου σελίδα ωστόσο δεν έχω ακόμη δική μου σελίδα οπότε δε ξέρω.

Το dropshipping σαν δουλειά είναι πολύ βαρετό γιατί αφού χτίσεις τις διαφημίσεις μετά είσαι ένα ρομπότ ουσιαστικά που μόνο εξυπηρετεί και παραγγέλνει για άλλους, η παλιά μου δουλειά αν και κατά πολύ σκληρότερη είχε περισσότερο ενδιαφέρον γιατί έκανα κάτι δημιουργικό, έχει πάντα ενδιαφέρον να προσπαθείς να βελτιώσεις μία δεξιότητα και να έχεις μία κοινότητα που μοιράζεστε τον ίδιο στόχο και να ανταλλάζεται απόψεις, ο κόσμος της παραγωγής γενικά έχει πολύ ενδιαφέρον. Στο dropshipping όχι μόνο κάνω το ίδιο συνεχώς αλλά εν τέλη, δεν υπάρχει κάποια κοινότητα να συζητήσω γιατί όλοι αυτοί είναι ανταγωνιστές μου και για προφανείς λόγους δε μιλάνε. Το άλλο με το dropshipping είναι ότι μερικές φορές αισθάνεσαι σαν κλέφτης όταν ξέρεις ότι λίγα κλικς μακριά υπάρχει κάποιος φθηνότερος από τον οποίο μάλιστα αγοράζεις και όλο σου το κέρδος είναι ουσιαστικά το ότι δεν τον γνωρίζει ο πελάτης ή δε νοιάζεται. Πέρα από αυτά  είναι μία κανονική δουλειά, πολύ χαλαρή και ανθρώπινη χωρίς ταβάνι όπως και κάθε άλλη ελ.ε δουλειά, όσο βελτιώνεται η εικόνα σου τόσο μεγαλώνει και το εισόδημα σου, δεν αποκλείεται και σε σχετικά μικρό διάστημα να χεις αρκετά καλό εισόδημα με πολύ λίγη πελατεία καθώς οι πελάτες φέρνουν άλλους πελάτες ή οι ίδιοι αγοράζουν πολλές φορές αν έμειναν ευχαριστημένοι, υπάρχουν βδομάδες που με πληρώνουν οι ίδιοι. Το πόσο γρήγορα θα πετύχεις εξαρτάται και πόσο διαφημιστικό χώρο σου δίνουν στην αρχή, όσο πιο πολύ τόσο καλύτερα γίνονται όλα. Εγώ έχω άπειρες διαφημίσεις που τρέχουν μόνιμα σε διάφορες σελίδες. Έχω δει σοβαρή βελτιώση στη ζωή μου χάρις αυτό, οι συνθήκες εργασίας μου έχουν βελτιωθεί πολύ και μου μένει πολύ περισσότερος χρόνος, βγάζω το λίγοτερο 7Ε σε 10-15 λεπτά και αυτό μπορεί να πάει πολύ παραπάνω, υπάρχουν ημέρες που πάνω στο ξύπνημα μπορεί να βγάλω 30 ευρώ ξέρω γω σε 20 λεπτά πριν καν φάω το πρωινό μου από 2 παραγγελίες και μόνο. Σαφώς δεν είναι ότι έχω άπειρους πελάτες άρα αυτό δε γίνεται συνεχώς αλλά τα ίδια τα λεφτά θα τα ίδρωνα ως μισθωτός και σίγουρα πονάγανε με τη προηγούμενη δουλειά. Πιστεύω για κάποιον που δεν έχει άλλη πηγή εισοδήματος ή έχει κολλήσει στον βασικό μισθό και έχει λίγο χρόνο αξίζει να το προσπαθήσει, δε ρισκάρει απολύτως τίποτα, ούτε τη δουλειά του δε χρειάζεται να αλλάξει, το μόνο που έχει να κάνει είναι να χτίσει διαφημίσεις. Όλες αυτές οι πλατφόρμες σου προσφέρουν τσάμπα λεφτά που αν έχεις λίγη επιμονή μπορείς να τα κερδίσεις και μάλιστα γρήγορα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι, εγω βέβαια σαν άσχετος δε καταλαβαίνω ούτε στη πρώτη δουλειά τι έκανες ούτε στη δεύτερη. Στο χώρο του gaming τι μπορεί να πουλάς και σε ποιες πλατφορμες ? ωραίο και δελεαστικό, αλλά δε νομίζω οτι είναι τόσο απλό..

 

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Silenzio είπε

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι, εγω βέβαια σαν άσχετος δε καταλαβαίνω ούτε στη πρώτη δουλειά τι έκανες ούτε στη δεύτερη. Στο χώρο του gaming τι μπορεί να πουλάς και σε ποιες πλατφορμες ? ωραίο και δελεαστικό, αλλά δε νομίζω οτι είναι τόσο απλό..

 

Στη πρώτη δουλειά χρησιμοποιούσα ένα πρόγραμμα το οποίο μου επέτρεπε να παίζω πολλούς χαρακτήρες ταυτόχρονα (5-10 συνήθως) σε MMO παιχνίδια (κυρίως wow) και μπορούσα να τους ανεβάζω και ντύνω ταυτόχρονα και μετά να τους πουλάω 200-600Ε το κομμάτι, όταν ένα παιχνίδι έχει μόλις βγει μπορούν να πιάσουν και 600-700 ο καθένας, ο πληθωρισμός τα ρίχνει μετά από μήνες στα 200 αλλά συνήθως δε πάει πιο κάτω αλλά δεν είναι τόσο πρόβλημα αυτό γιατί μπορείς να αλλάξεις παιχνίδι ή να βγει κάποιο νέο ξέρω γω. Εκείνη την εποχή που το έκανε outlaw η εταιρία είχε ανέβει πολύ όλο αυτό, μπορούσες να παράγεις απίστευτη ποσότητα κυρίως στην gold αγορά και να χτυπήσεις πολλά χιλιάρικα το μήνα, για αυτό το βγάλανε εκτός ToS.

Στη νέα μου δουλειά είμαι κανονικός έμπορος αλλά έχοντας παραμείνει στον ίδιο χώρο, πουλάω πράγματα που σχετίζονται με παιχνίδια αλλά δε τα παράγω πλέον, το dropshipping είναι διάσημο εμπορικό μοντέλο της εποχής όπου σε πληρώνει κάποιος για να αγοράσει κάτι και μετά πας με τα λεφτά του, το αγοράζεις φθηνότερα από κάπου και του το στέλνεις και σου μένει η διαφορά για κέρδος. Πουλάω σαν μεταπωλητής πλέον χρησιμοποιόντας αυτό το μοντέλο. Επειδή δε χρειάζεσαι απόθεμα και αγοράζεις μόνο όταν σε πληρώσουν δεν εμπεριέχει κανένα ρίσκο. Πολλά καταστήματα στο σκρουτζ ουσιαστικά με αυτό το μοντέλο λειτουργούν αλλά και το 1/3 των ηλεκτρονικών καταστημάτων στο διαδίκτυο δουλεύει έτσι.

Εγώ χρησιμοποιώ marketplaces για τη διαφήμιση και τις αγορές μου (σαν το ebay ένα πράγμα), αλλά οκ δεν θα μοιραστώ τα πλεονεκτήματα μου στο κλάδο μου, πιο πολύ το έφτιαξα αυτό το θέμα για να βοηθήσω άτομα που δεν έχουν κάποιο εισόδημα ή δε βγάζουν όσα θέλουν και έχουν κολλήσει όπως είχα κολλήσει εγώ, δε ξέρω αν είμαι εγώ που το βλέπω έτσι αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά εύκολο και προσβάσιμο για τη μάζα και υπό προυποθέσεις μπορεί να δουλέψει και γρήγορα, δε θέλει τρομερή τεχνική γνώση πέρα από τα βασικά του εμπορίου, πιο πολύ επιμονή θέλει. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να πουλήσει κάτι, πχ. είδη υπολογιστών, ρούχα ή οτιδήποτε μπορεί άνετα να το κάνει με αυτό το μοντέλο χωρίς ρίσκο και τσάμπα. Επειδή ακριβώς είναι τόσο εύκολο έκανα το θέμα.

Πόσο δύσκολο είναι να πας στο ebay και να φτιάξεις μία διαφήμιση για κάτι που θες να πουλήσεις? Αυτό είναι το μόνο δύσκολο κομμάτι, να φτιάξεις τη βιτρίνα και να τοποθετήσεις τα αντικείμενα, μετά κάθεσαι και σου έρχονται μόνοι τους.  Δε χρειάζεσαι καν προεργασία ή τίποτα απλά να υπάρχουν τα αντικείμενα που θες να πουλήσεις στο μέρος που θα τα αγοράσεις όπου υπάρχουν άπειρα τέτοια μέροι και κάμποσοι προμηθευτές έχουν πλέον eshops που κάνουν ντελίβερι, ακόμη και για τις διαφημίσεις μπορείς απλά να κάνεις copy/paste κάποιον άλλον ή να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα να στις ανεβάσει αυτόματα.

Για να μπεις στο νόημα μπορείς για αρχή να πας σε μία απλή πλατφόρμα ας πούμε μία εφημερίδα ή ένα φόρουμ και να ανεβάσεις μία διαφήμιση με κάτι που θες να πουλήσεις ακριβότερα από το μέρος που θα το αγοράσεις, ίσως είναι καλύτερο αυτό γιατί έχεις περισσότερο έλεγχο σε τέτοιες πλατφόρμες επειδή προηγείται επικοινωνία πρώτα και μπορεί κάπως να σου δώσει μία ιδέα πριν πας στις μεγάλες πλατφόρμες που όλα γίνονται πιο γρήγορα.

Όποιος θέλει βοήθεια για να πουλήσει σε κάποιο κλάδο θα του απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ αλλά δε μοιράζομαι τίποτα για το δικό μου κλάδο. Το κλειδί σε αυτή τη δουλειά είναι να έχεις πολλές διαφημίσεις παντού με κατά προτίμηση κάπως καλό SEO, να κάνουν search τα αντικείμενα που πουλάς και τους τίτλους σου περισσότερο, άμα τα έχεις αυτά είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάτι καλό θα βγάλεις δεδομένου ότι δε ρισκάρεις τίποτα.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. welcome to 2015

2. το dropshipping έχει και κόστος (εμφανώς) και ρίσκο (με πιο πιθανό το να αυξηθεί η τιμή του προιόντος που έχεις ήδη προπληρωθει)  οπότε καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε

3. unconvincing wall of text - tl;dr

4. οτι λάμπει δεν είναι χρυσός

Αναφορά σε κείμενο

ο πληθωρισμός τα ρίχνει μετά από μήνες στα 200

lol

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Helionar said:

1. welcome to 2015

2. το dropshipping έχει και κόστος (εμφανώς) και ρίσκο (με πιο πιθανό το να αυξηθεί η τιμή του προιόντος που έχεις ήδη προπληρωθει)  οπότε καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε

3. unconvincing wall of text - tl;dr

4. οτι λάμπει δεν είναι χρυσός

lol

Δεν υπάρχει κανένα 2015, είναι εμπορικό μοντέλο όχι κάποιο cheat, θα υπάρχει και θα δουλεύει για πάντα, κατά κάποιο τρόπο υπήρχε και πιο πριν αλλά τώρα είναι πιο προσβάσιμο στη μάζα και πιο εύκολο στην εκτέλεση για τον οποιοδήποτε.

Δεν υπάρχει κανένα απόλυτως κόστος και κανένα ρίσκο. Δε πουλάμε μετοχές ή nfts, οι τιμές του εμπορίου είναι εξαιρετικά στάσιμες και αλλάζουν σε μεγάλο βάθος χρόνου και αυτό κυρίως προς τα κάτω. Τα προιόντα μας τα αγοράζουμε από καθαρούς προμηθευτές και τα πουλάμε για ένα σεβαστό markup και κάτι τέτοιο είναι μαθηματικά αδύνατο να συμβεί. Επίσης είναι μέρος της δουλειάς να κοιτάς τις τιμές λίγες φορές τη μέρα, βέβαια αυτό όχι για να μη σε κλέψει ο προμηθευτής σου αλλά κυρίως για να κάνεις optimize το κέρδος σου ή να δεις ξέρω γω αν σε έχουν κάνει undercut άλλοι και πόσο έχει πέσει η αγορά ώστε να παραμείνεις ανταγωνιστικός. Πρέπει να κάνεις κάτι πολύ λάθος για να το καταφέρεις αυτό. Έχεις ακούσει ας πούμε για πολλές εταιρίες που μετρήσανε τις απώλειες τους επειδή οι πελάτες τους παραγγείλανε πριν προλάβουν αυτοί να βάλουν τις νέες τιμές στις σελίδες τους? δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Κυρίως οι λιανέμποροι κάνουν διάφορα κόλπα με τις τιμές για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους, εμείς δεν αγοράζουμε από τέτοιους. Το dropshipping μπορεί να γίνει ριψοκίνδυνο αν έχεις δική σου σελίδα και πετάς λεφτά για διαφημίσεις αλλά αυτό ισχύει θεωρητικά και για όλα τα άλλα, όλοι μπορούν να έχουν σελίδα και να πετάνε λεφτά σε διαφημίσεις αντί να πουλάνε αυτό που θέλουν κάπου τσάμπα.

Δε ξέρω τι είναι χρυσός, για τον καθένα είναι κάτι διαφορετικό, αυτό που είπα για το εν λόγο πράγμα είναι ότι πρόκειται για μία μάρκετινκ υπηρεσία ελεύθερου επαγγελματία η οποία θέλει κάποιες βασικές γνώσεις εμπορίου και SEO skills εφόσον εφαρμόζεται σε marketplaces, πρόκειται να μία κανονική δούλεια όπως όλες οι άλλες. Η συγκεκριμένη υπηρεσία  είναι πολύ πιο προσβάσιμη στη μάζα από άλλες ή έστω έτσι μου φαίνεται εμένα από την έως τώρα εμπειρία μου μαζί της. Βέβαια το ότι είναι προσβάσιμη δε τη κάνει και χειρότερη από τις άλλες καθώς από όλα όσα έχω δει έως τώρα, στο διαδίκτυο τα υψηλού επιπέδου skills φτάνουν και περισσεύουν, είναι τόσο πολλοί που τα έχουν που δε κάνει καμία διαφορά να τα έχεις και εσύ, θα πρέπει να είσαι κάτι μεγαλύτερο ακόμη και από αυτό για να κάνουν τη διαφορά οπότε εν τέλη όλα ίδια είναι, πρέπει να επιμένεις και να είσαι ο καλύτερος. Το ότι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει πολύ εύκολα με το dropshipping δε σημαίνει ότι δεν θέλει και αυτό τις δικές του δεξιότητες και δεν έχει βάθος, δε θα βγάλουν όλοι τα ίδια λεφτά μαζί του αλλά έστω κάποιος που δε βγάζει τίποτα ίσως συμπληρώσει από αυτό και ποιος ξέρει, αν δει ότι του αρέσει μπορεί να το συνεχίσει και να το βελτιώσει, προσφέρει καλές προοπτικές εισοδήματος όπως όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα.

Δεν υπόσχομαι πολλά λεφτά σε κανέναν αλλά μπορεί κάποιος χωρίς εισόδημα να αποκτήσει κάποιο από αυτό είτε μικρό είτε μεγάλο ανάλογα πόσο προσπαθεί και πόσο ικανός είναι στο μάρκετινκ όπως και σε όλες τις άλλες ελεύθερες δουλειές. Σκέψου το λογικά, αν έχεις μία διαφήμιση ενεργή έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να βγάλεις λεφτά από το να μην έχεις καμία όπου η πιθανότητα είναι 0%. Η μία διαφήμιση φυσικά μπορεί να μη σου φέρει πελάτη και ποτέ αλλά και πάλι η πιθανότητα είναι πάνω από 0% να βγάλεις κάτι κάποια στιγμή και αυτό τσάμπα και όσο αυξάνεις τις διαφημίσεις και τις βελτιώνεις τόσο αυξάνεται και η πιθανότητα να δεις λεφτά εφόσον δε ξοδεύεις τίποτα. Ήδη έδωσα μία καλή συμβουλή σε όποιον θέλει να το δοκιμάσει να πάει σε μία πλατφόρμα που θα έχει πολύ έλεγχο όπως ένα φόρουμ, να ανεβάσει μόνο μία διαφήμιση με το προιόν του πιο ακριβά από το προμηθευτή που το αγοράζει και όταν κάποια στιγμή κάποιος θέλει να το αγοράσει τότε να προσπαθήσει να του το παραδώσει, αυτό αν γίνει μία φορά θα είναι αρκετό για πολλούς σαν ζέσταμα για να μπουν στο χώρο και να πάνε σε πιο μεγάλη πλατφόρμα που θα μπορούν να αυξήσουν και τον αριθμό των διαφημίσεων τους. Εδώ είμαι για να δώσω πρακτικές συμβουλές για όποιον τις θέλει και το κάνω επειδή υπάρχουν τόσο πολλοί κλάδοι και ποτέ δεν θα μπω σε αυτούς. Είμαι περίεργος να δω αν αυτά που σκέφτομαι μπορούν να δουλέψουν για κάποιον άλλον.

Ειδού ένα τυπικό απόγευμα μου 

ouBCJv0.png?2

 

Σχεδόν 30Ε σε περίπου μισή ώρα ίσως λίγο παραπάνω μαζί με το support. Οκ για κάποιον που τα δουλεύει 8-10 ώρες είναι χρυσός αλλά στη πραγματικότητα για ένα ελεύθερο επαγγελματία δεν είναι τίποτα σημαντικό, υπάρχουν πολύ καλύτεροι αλλά για αυτό φωνάζω για δεξιότητες και ελεύθερα επαγγέλματα σε αυτό το φόρουμ. Ακόμη και κάτι μικρό να βγάλει κάποιος από αυτό γιατί να μη το κάνει όταν είναι τόσο τσάμπα. Με 1 πελάτη τη μέρα ας πούμε και 10$ κερδός ήδη βγάζει partime μισθό το μήνα χωρίς να κάνει τίποτα και δε του κόβουν και το ΚΕΑ. Γιατί να μη το κάνει? βγάζει τα ίδια λεφτά που βγάζει ως μισθωτός και κάθεται όλη μέρα. Ζούμε σε μία εποχή που έχεις πολύ λίγους λόγους να μη δουλέψεις ως ελ.ε, κάποια στιγμή θα γίνει το στάνταρ οι "solo" εταιρίες και τα μικροαφεντικά σε ασήμαντους κλάδους θα πάνε σπίτια τους.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το support οπως και τη συμπληρωση παραγελλιων την κανουν VAs ( Virtual Assistants). Εκει καπου στη Ταυλανδη λογω κοστους.

Outsourcing επισης σε υπηρεσιες οπως web design, copywriting , video/image editing , fb/google/tiktok ads , SEO .

Kρατας μονο τη εργασια που θεωρεις πως εισαι πολυ καλος.

https://www.fiverr.com/https://www.upwork.com/ βρισκει κανεις VAs .

Το dropshipping ειναι καλο για ξεκινημα και για να "μετρησεις" την αποδοχη του προιοντος.

Για να πας στο επομενο επιπεδο, πρεπει να καταληξεις στη δημιουργια brand ενος ηδη πετυχημενου dropshipping προιοντος και τη παραμετροποιηση του αναλογα με τις αναγκες και τις απαιτησεις της αγορας. ( μελετη των απαντησεων στα amazon reviews πχ. για να ανακαλυψεις τις προτιμησεις, τις αντιδρασεις των πελατων)

Τοτε ειναι που ξεχωριζεις. Και δεν χρειαζεται να πουλας πλεον low ticket items .

Επισης εχεις και τη δυνατοτηα να δοκιμασεις να επεκταθεις και σε amazon fba ως brand πλεον.

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Damianus said:

Το support οπως και τη συμπληρωση παραγελλιων την κανουν VAs ( Virtual Assistants). Εκει καπου στη Ταυλανδη λογω κοστους.

Outsourcing επισης σε υπηρεσιες οπως web design, copywriting , video/image editing , fb/google/tiktok ads , SEO .

Kρατας μονο τη εργασια που θεωρεις πως εισαι πολυ καλος.

https://www.fiverr.com/https://www.upwork.com/ βρισκει κανεις VAs .

Το dropshipping ειναι καλο για ξεκινημα και για να "μετρησεις" την αποδοχη του προιοντος.

Για να πας στο επομενο επιπεδο, πρεπει να καταληξεις στη δημιουργια brand ενος ηδη πετυχημενου dropshipping προιοντος και τη παραμετροποιηση του αναλογα με τις αναγκες και τις απαιτησεις της αγορας. ( μελετη των απαντησεων στα amazon reviews πχ. για να ανακαλυψεις τις προτιμησεις, τις αντιδρασεις των πελατων)

Τοτε ειναι που ξεχωριζεις. Και δεν χρειαζεται να πουλας πλεον low ticket items .

Επισης εχεις και τη δυνατοτηα να δοκιμασεις να επεκταθεις και σε amazon fba ως brand πλεον.

Δε χρειάζεσαι κάτι από όλα αυτά ειδικά όταν ξεκινάς, μπορείς να τα κάνεις όλα τσάμπα σε marketplaces. Το κάνεις  υπερβολικά overthink. Όλη η δουλειά γίνεται manually στην αρχή από εσένα καθώς θα έχεις λίγους πελάτες και θα μπορείς άνετα να τους εξυπηρετήσεις μόνος σου και το SEO/copy μόνος το κάνεις κυρίως αντιγράφοντας ανταγωνιστές σου στην αρχή και μετά όταν έχεις λεφτά βελτιώνεις τα ads σου και μπορείς να κάνεις και rebrand άμα θες. Tα παραπάνω δεν έχουν καμία αξία εκτός αν είσαι σε εξαιρετικά προχωρημένο στάδιο όπου τότε θα σου είναι εύκολο να το κάνεις και θα μετράς ήδη πολλά λεφτά το μήνα.

Το brand είναι το όνομα σου και όχι τα προιόντα σου, είσαι λιανέμπορος όχι κατασκευαστής, πουλάς τόσο ακριβά όσο και φθηνά προιόντα στο κλάδο που διάλεξες όπως ένα κανονικο κατάστημα στο σκρουτζ, δεν υπάρχει πουλάω "low ticket" items, ότι πουλάει ένα κανονικό κατάστημα λιανικού εμπορίου πουλάς και εσύ, το μεγάλο κέρδος άλλωστε από τα ακριβά προιόντα έρχεται κυρίως, δεν υπάρχει μαγαζί χωρίς αυτά. Χρησιμοποιείς κάποια metrics για την εύρεση προιόντων με "potential" τα οποία χρησιμοποιείς ως πειράματα αλλά δε πουλάς μόνο αυτά, συνήθως πουλάς όλα τα δημοφιλή προιόντα που αγοράζονται, τις τελευταίες εκδόσεις τους κτλ και χρησιμοποιείς κάποια που θεωρείς ότι έχουν μέλλον ως πειράματα για κάποιο διάστημα. Το ωραίο με το dropshipping είναι ότι αυτά τα πειράματα δε κοστίζουν τίποτα.

Δεν υπάρχει πουλάω ένα πετυχημένο προιόν, είσαι λιανέμπορος, πουλάς τα πάντα. Ο προμηθευτής και ο κατακευαστής πουλάνε μικρή ποικιλία αλλά και αυτοί όχι έτσι. Οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να εργαστούν με το συγκεκριμένο μοντέλο, μόνο ο λιανέμπορος μπορεί να το κάνει. Ο προμηθευτής/κατασκευαστής πρέπει να πληρώσει για το προιόν για να έχει μεγάλα ωφέλη στη τιμή και αποκλειστικότητα καθώς πουλάει κυρίως σε λιανεμπόρους και όχι σε απλούς πελάτες, οπότε χάνεται το κεντρικό νόημα του dropshipping που είναι να μη ρίξεις τίποτα για το προιόν. Ουσιαστικά δεν ονομάζεται πια dropshipping.

Το amazon fba είναι διαφορετικό εμπορικό μοντέλο στο οποίο έχεις αποθήκη και αγοράζεις απόθεμα με όσα ωφέλη έχει αυτό, δεν έχει κανένα νόημα ή ώφελος για έναν dropshipper να επεκταθεί σε κάτι τέτοιο εκτός αν τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει φυσικά κάμποσο κεφάλαιο να το κάνει. Το εν λόγο μοντέλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από προμηθευτές.

Νομίζω έχεις μπλέξει τον προμηθευτή και τον κατασκευαστή με τον λιανέμπορο, μόνο ο λιανέμπορος μπορεί να κάνει dropshipping και για να πετύχει πρέπει να πουλάει τεράστια ποικιλία και να έχει άπειρες διαφημίσεις, αυτή είναι η δύναμη του λιανέμπορου. Ο προμηθευτής μπορεί να επενδύσει σε πολύ λίγα προιόντα και να φτιάξει δικό του brand προιόντων, δεν έχει ανάγκη να διαφημιστεί σε τέτοιο επίπεδο και να πουλήσει τόσο μεγάλη ποικιλία και συνήθως δε το κάνει, το κεφάλαιο του πάει πιο πολύ για το προιόν, κατασκευή/μαζική αγορά & διανομή και όχι για να διαφημιστεί σε απλούς πελάτες ή να τους εξυπηρετήσει. Μπορεί να πετύχει και με λίγα γιατί πουλάει και σε καταστήματα και έχει το απόλυτο πλεονέκτημα στη τιμή ή και αποκλειστικότητα με το προιόν. Μπορείς ως λιανέμπορος να επενδύσεις στη δημιουργία κάποιου δικού σου brand προιόντος είτε μέσω κατασκευής είτε μέσω rebrand άλλου προιόντος αλλά αυτό δεν είναι κάτι αναγκαίο για να φτάσεις στην επιτυχία και συνήθως δε το κάνουν οι λιανέμποροι, δεν έχει καμία σχέση με το dropshipping και μάλιστα χάνεται και το νόημα του αν κάνεις κάτι τέτοιο καθώς πρέπει να επενδύσεις στο προιόν, ο λόγος που κάνεις dropshipping είναι για να τα ρίξεις όλα σε διαφήμιση και customer service χωρίς να σε νοιάζει το προιόν, ουσιαστικά δε κάνεις καν dropshipping τότε.  Πόσα καταστήματα στο σκρουτζ πουλάνε δικά τους brands?

Σκέψου το σαν να στήνεις ένα πραγματικό κατάστημα λιανικού εμπορίου, φτιάχνεις τη βιτρίνα, τοποθετείς τα προιόντα και μετά όλα είναι customer service, αυτό ακριβώς είναι το dropshipping, βιτρίνα σου και ράφια σου είναι οι διαφημίσεις σου και φυσικά δε χρειάζεσαι κανένα απόθεμα ή λεφτά για να αρχίσεις. Δεν έχει τίποτα το πολύπλοκο.

Edit: Μπορεί να έχω παρεξηγήσει αυτό που έγραψες αλλά όπως και να χει αυτό που περιέγραψες είναι κάτι που θα έκανε ένας προμηθευτής ή ένας κατασκευαστής ίσως, δεν έχει καμία σχέση με dropshipping και όχι δε πας έτσι στο επόμενο επίπεδο ως dropshipper, πας με τη μεγιστοποίηση των διαφημίσεων σου και τη τελειοποίηση του marketing/εικόνας σου όπως όλοι οι λιανέμποροι. Το dropshipping ούτε για να τεστάρεις είναι ούτε τίποτα, είναι κανονικό εμπορικό μοντέλο που ακολουθούν πολλά μεγάλα καταστήματα λιανικού εμπορίου.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, vs_skg said:

Στο παρασύνθημα, φόρους πληρωνεις; 

Όχι, είναι καθαρό κέρδος. Λόγο του κλάδου και του chargeback scamming που υπάρχει σε αυτόν όλες οι πληρωμές που δέχομαι είναι με friends and family.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, aizensama24 said:

Όχι, είναι καθαρό κέρδος. Λόγο του κλάδου όλες οι πληρωμές που δέχομαι είναι με friends and family.

Άρα 

Βγαζεις λεφτά όταν κάποιος βαριέται να κάνει έρευνα αγοράς. 

Φόρους δεν πληρώνεις. 

Σύνταξη δεν θα πάρεις. 

Ασφαλιστική κάλυψη δεν έχεις. 

Να αγοράσεις το οτιδήποτε πχ σπίτι, αμάξι θα δυσκολευτείς εκτος αν έχεις πλάτες από αλλού να φαίνονται εισοδήματα. 

Μαν, δεν είσαι εργαζόμενος... παράσιτο είσαι που βγαζεις αρκετά από τον ξενιστή σου για να επιβιώνεις. Δεν είναι κακό, αλλά το να ανοίγεις θέμα στην Ενότητα Εκπαίδευση και Επ. Προσανατολισμός είναι ειρωνεία. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, vs_skg said:

Άρα 

Βγαζεις λεφτά όταν κάποιος βαριέται να κάνει έρευνα αγοράς. 

Φόρους δεν πληρώνεις. 

Σύνταξη δεν θα πάρεις. 

Ασφαλιστική κάλυψη δεν έχεις. 

Να αγοράσεις το οτιδήποτε πχ σπίτι, αμάξι θα δυσκολευτείς εκτος αν έχεις πλάτες από αλλού να φαίνονται εισοδήματα. 

Μαν, δεν είσαι εργαζόμενος... παράσιτο είσαι που βγαζεις αρκετά από τον ξενιστή σου για να επιβιώνεις. Δεν είναι κακό, αλλά το να ανοίγεις θέμα στην Ενότητα Εκπαίδευση και Επ. Προσανατολισμός είναι ειρωνεία. 

Νόμιζα ότι εννοούσες φόρους στο Paypal το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα, το τι κάνω στη πραγματική ζωή είναι δικό μου θέμα και το τι κάλυψη έχω  και όχι δεν θα δυσκολευτώ να αγοράσω οτιδήποτε από τα εν λόγο λόγο εισοδήματος.

Είμαι εργαζόμενος που προσφέρει υπηρεσία προώθησης σε προμηθευτές και με ευχαριστούν κάθε μέρα για αυτό, έχουν βγάλει πολλά λεφτά από εμένα. Εκτός αν θες να πεις ότι παράσιτα είναι όλα τα καταστήματα λιανικού εμπορίου, ξέρεις πόσα σου πουλάνε αντικείμενα που μπορείς να πάρεις απευθείας φθηνότερα από τον προμηθευτή? Νομίζω δεν έχεις καλή αίσθηση του τι είναι παράσιτο και την απαιτούμενη παιδεία για να το κρίνεις. Παράσιτο μπορεί ας πούμε να είναι ένας αναλώσιμος μισθωτός καθώς δεν είναι αναγκαίος για κανέναν και για να ζήσει θρέφει μεγαλύτερα παράσιτα και τραβάει προς τα κάτω την αγορά για όλους τους άλλους. Θέλει μεγαλύτερο υπόβαθρο παιδείας για να κρίνεις κάτι τέτοιο και καλύτερη κατανόηση του καπιταλισμού. Δεν έχει τίποτα το άδικο ή το ανήθικο αυτή η δουλειά και πολλές φορές πελάτες μου έρχονται σε εμένα ενώ ξέρουν ότι υπάρχει φθηνότερος αλλού γιατί προτιμάνε το customer service που τους προσφέρω, προτιμάνε να δώσουν λίγο παραπάνω για να εξυπηρετηθούν σωστά.

Αν θεωρείς εργασία το 8ωρο για 700 ευρώ λυπάμαι αλλά δε το θεωρώ κάτι τέτοιο και σου επιστρέφω το χαρακτηρισμό, μάλλον εσύ είσαι το παράσιτο που ζει από το έλεος του ξενιστή και τα ωφέλη που περιέγραψες είναι ο λόγος που ταίζεις πολύ μεγαλύτερα παράσιτα και εκτός αυτού γελάω που θεωρείς ότι θα τα δεις ποτέ αυτά τα ωφέλη. Έχει πλάκα που θεωρείς ότι είσαι πιο εξασφαλισμένος από κάποιον που βγάζει πολύ περισσότερα από μία ελεύθερη εργασία. Δε χρειάζεται όλοι να γίνουμε κάτι τέτοιο και να καταδικάσουμε τους εαυτούς μας, το θέμα είναι εδώ για όσους θέλουν να δουν πρόοδο στο σύστημα που ζούμε.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, aizensama24 said:

Νόμιζα ότι εννοούσες φόρους στο Paypal το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα, το τι κάνω στη πραγματική ζωή είναι δικό μου θέμα και το τι κάλυψη έχω  και όχι δεν θα δυσκολευτώ να αγοράσω οτιδήποτε από τα εν λόγο λόγο εισοδήματος.

Είμαι εργαζόμενος που προσφέρει υπηρεσία προώθησης σε προμηθευτές και με ευχαριστούν κάθε μέρα για αυτό, έχουν βγάλει πολλά λεφτά από εμένα. Εκτός αν θες να πεις ότι παράσιτα είναι όλα τα καταστήματα λιανικού εμπορίου, ξέρεις πόσα σου πουλάνε αντικείμενα που μπορείς να πάρεις απευθείας φθηνότερα από τον προμηθευτή? Νομίζω δεν έχεις καλή αίσθηση του τι είναι παράσιτο και την απαιτούμενη παιδεία για να το κρίνεις. Παράσιτο μπορεί ας πούμε να είναι ένας αναλώσιμος μισθωτός καθώς δεν είναι αναγκαίος για κανέναν και για να ζήσει θρέφει μεγαλύτερα παράσιτα και τραβάει προς τα κάτω την αγορά για όλους τους άλλους. Θέλει μεγαλύτερο υπόβαθρο παιδείας για να κρίνεις κάτι τέτοιο και καλύτερη κατανόηση του καπιταλισμού. Δεν έχει τίποτα το άδικο ή το ανήθικο αυτή η δουλειά και πολλές φορές πελάτες μου έρχονται σε εμένα ενώ ξέρουν ότι υπάρχει φθηνότερος αλλού γιατί προτιμάνε το customer service που τους προσφέρω, προτιμάνε να δώσουν λίγο παραπάνω για να εξυπηρετηθούν σωστά.

Αν θεωρείς εργασία το 8ωρο για 700 ευρώ λυπάμαι αλλά δε το θεωρώ κάτι τέτοιο και σου επιστρέφω το χαρακτηρισμό, μάλλον εσύ είσαι το παράσιτο που ζει από το έλεος του ξενιστή και τα ωφέλη που περιέγραψες είναι ο λόγος που ταίζεις πολύ μεγαλύτερα παράσιτα.  Δε χρειάζεται όλοι να γίνουμε κάτι τέτοιο και να καταδικάσουμε τους εαυτούς μας, το θέμα είναι εδώ για όσους θέλουν να δουν πρόοδο στο σύστημα που ζούμε.

Εντάξει, μας έπεισες για το paypal, άρα στο κράτος πληρώνεις κανονικά τους φόρους σου. 

Ναι είμαι σίγουρος ότι αγοράζεις σπίτι οπότε θέλεις, με εργασία το drop shopping και μηδενική φορολογική. 

Να γίνουμε όλοι dropshipper λοιπόν, και τα λεφτά για τις παροχές του κράτους θα τα μεγαλώνουμε σε δέντρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, vs_skg said:

Εντάξει, μας έπεισες για το paypal, άρα στο κράτος πληρώνεις κανονικά τους φόρους σου. 

Ναι είμαι σίγουρος ότι αγοράζεις σπίτι οπότε θέλεις, με εργασία το drop shopping και μηδενική φορολογική. 

Να γίνουμε όλοι dropshipper λοιπόν, και τα λεφτά για τις παροχές του κράτους θα τα μεγαλώνουμε σε δέντρα. 

Σκέφτηκες ότι μπορεί να έχω γραμμένη νόμιμη εταιρία έξω και να μη πληρώνω τίποτα ή να δίνω κάτι μικρό? Νομίζεις ότι όλοι κορόιδα είμαστε για να πληρώνουμε το πολιτικό σύστημα να ζει? Αυτοί γιατί έχουν όλα τα λεφτά τους σε offshore? εσύ είσαι ο έξυπνος! Ευτυχώς ζούμε στην Ευρώπη και σε μία εποχή που και ο απλός άνθρωπος έχει τις ίδιες επιλογές με όσους τον κυβερνάνε αν και θα πρέπει να ψάξει περισσότερο για να τις βρει. Το να μη μπορείς να δεις αυτό το πράγμα είναι ακριβώς σαν να αγοράζεις ένα προιόν από τον λιανέμπορο αντί να το πάρεις από τον προμηθευτή φθηνότερα, στην εν λόγο περίπτωση λιανέμπορος είναι το κράτος και υπεραξία του οι φόροι και οι εισφορές.

Το αστείο με αυτό που είπες είναι ότι αυτός που δουλεύει μάυρα έχει μεγαλύτερες παροχές από το κράτος γιατί μπορεί να πάρει και το κεα και δε χρειάζεται να πληρώνει την ασφαλιστική εισφορά. 

Ποιες παροχές? που τις είδες?

Πως γίνεται να θεωρείς ότι κάποιος που βγάζει το 3-5πλάσιο ή περισσότερο εισόδημα από εσένα κινδινεύει περισσότερο επειδή δεν θα πάρει τη σύνταξη επίδομα στα 67 του που μπορεί ήδη να χει πεθάνει?

Άμα δε σου αρέσει το συγκεκριμένο πράγμα καλώς αλλά το θέμα είναι για όσους θέλουν να ζουν ελεύθεροι και έχουν εγκλωβιστεί σε αυτή την άδικη χώρα που τους θέλει σκλάβους. Και εν τέλη δε πρότεινα σε κανέναν να παρατήσει τη κανονική δουλειά του για κάτι τέτοιο, ίσα ίσα είπα ότι μπορεί να το συνδυάσει μαζί της για να συμπληρώσει το εισόδημα του και να δει βελτίωση, πόσο κακό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο? 

Αν ζούσαμε σε ένα δίκαιο κόσμο που η μισθωτή εργασία ανταμοιβόταν για όσο πρέπει και είχαμε όντως τις παροχές που μας αναλογούν εγώ πρώτος θα την υπερασπιζόμουν και μπορεί να τη προτιμούσα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, aizensama24 said:

Πως γίνεται να θεωρείς ότι κάποιος που βγάζει το 3-5πλάσιο ή περισσότερο εισόδημα από εσένα

Γελάω. Πούλα κανά φιγουρίνι για ένα ταληράκι τώρα και άσε τέτοιες αστείες υποθέσεις στην άκρη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, vs_skg said:

Γελάω. Πούλα κανά φιγουρίνι για ένα ταληράκι τώρα και άσε τέτοιες αστείες υποθέσεις στην άκρη. 

Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο, μέχρι και φωτογραφία έδειξα που βγάζω σε μισή ώρα όσα βγάσεις εσύ σε 12 και αυτό ήταν μόνο το απόγευμα και σίγουρα όχι "καλή" μέρα. Φιγουρίνια δε πουλάω πια αλλά όταν πούλαγα τα πράγματα ήταν ακόμη καλύτερα και από αυτό που έγραψα πιο πάνω και άμα η εταιρία δε με πούλαγε έτσι, τώρα θα πλησίαζα 5ψήφιο. 

Ας μη μετατραπεί σε τρολοθέμα για έναν δύσπιστο. Οι αγορές εκεί έξω είναι πηγαίντε να τις δείτε, δεν είναι ότι λέω κάποιο μυστικό εδώ, άμα ήταν μυστικό δεν θα το έλεγα. Η δουλειά αυτή είναι αρκετή για να μπορώ να ζω μόνος χωρίς εξάρτηση και βοήθεια από κανέναν και να χω ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο. Ωστόσο δε προτείνω σε κανέναν να παρατήσει τη κανονική του δουλειά για αυτό και ούτε χρειάζεται κάτι τέτοιο ειδικά για κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε  αυτό το χώρο, πιο πολύ το προτείνω για να συμπληρώσει κάποιος το εισόδημα του και άμα δει ότι του βγαίνει και του αρέσει να το πάρει πιο σοβαρά. Σίγουρα θα βοηθούσε και κάποιον που αδυνατεί να παράγει εισόδημα αλλιώς, είναι καλύτερο από το τίποτα. Γενικά θα ήταν ριψοκίνδυνο για κάποιον να παρατήσει τη κανονική δουλειά του για οποιαδήποτε εργασία ελ.ε, δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο πράγμα, εγώ το έκανα επειδή δεν είχα άλλη επιλογή.

Δε με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον με το ζόρι ωστόσο όποιος θέλει συμβουλές μπορώ να δώσω και να δει με πράξεις ότι δε λέω ψέματα αν και ήδη όσα έχω πει θα έπρεπε να είναι αρκετά για κάποιον με κοινή λογική. Είναι μία κανονικότατη εργασία ελ.ε

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...