Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στην Βιολογία


Miz20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και θέλω να ξεκινήσω σπουδές στην βιολογία. Έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να ξαναδώσω πανελλήνιες, λεφτά για κολλέγιο δεν έχω, οπότε μετά από αναζήτηση μου στο διαδίκτυο κατέληξα στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στην Πάτρα στο τμήμα των φυσικών επιστημών. Παρόλαυτα, το θέμα μου είναι πως το συγκεκριμένο τμήμα αφορά γενικά τις 4 βασικές επιστήμες( Φυσική, χημεία,βιολογία, μαθηματικά) και δεν δίνει έμφαση μόνο στην Βιολογία. Γνωρίζω πως οι συγκεκριμένες επιστήμες συνδέονται μεταξύ τους και ότι θα είναι μια καλή αρχή για εμένα που δεν έχω βάσεις στην βιολογία, αλλά αρκούν οι βασικές αυτές γνώσεις ώστε να συνεχίσω σε μεταπτυχιακές σπουδές πάνω σε κάποιο τομέα της Βιολογίας(π.χ. βιοτεχνολογία,οικολογία); Θα τηρώ τις απαραίτητες προϋποθέσεις ώστε να μπορώ να παρακολουθήσω μεταπτυχιακα Βιολογικών σχολών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Miz20 είπε

Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και θέλω να ξεκινήσω σπουδές στην βιολογία. Έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να ξαναδώσω πανελλήνιες, λεφτά για κολλέγιο δεν έχω, οπότε μετά από αναζήτηση μου στο διαδίκτυο κατέληξα στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στην Πάτρα στο τμήμα των φυσικών επιστημών. Παρόλαυτα, το θέμα μου είναι πως το συγκεκριμένο τμήμα αφορά γενικά τις 4 βασικές επιστήμες( Φυσική, χημεία,βιολογία, μαθηματικά) και δεν δίνει έμφαση μόνο στην Βιολογία. Γνωρίζω πως οι συγκεκριμένες επιστήμες συνδέονται μεταξύ τους και ότι θα είναι μια καλή αρχή για εμένα που δεν έχω βάσεις στην βιολογία, αλλά αρκούν οι βασικές αυτές γνώσεις ώστε να συνεχίσω σε μεταπτυχιακές σπουδές πάνω σε κάποιο τομέα της Βιολογίας(π.χ. βιοτεχνολογία,οικολογία); Θα τηρώ τις απαραίτητες προϋποθέσεις ώστε να μπορώ να παρακολουθήσω μεταπτυχιακα Βιολογικών σχολών; 

Καλησπερα,Εφοσον δεν θελεις να δωσεις ξανα πανελληνιες,δεν θελεις καποιο κολλεγιο (ουτε εγω)το  ανοικτο ειναι η μονη λυση.Ειναι δημοσιο ΑΕΙ,πληρως αναγνωρισμενο φυσικα,και αρκουντως σοβαρο.Δεν ειναι καθαρα τμημα βιολογιας το οποιο θα προτιμουσες αλλα χωρις πανελληνιες ειναι το μονο που εχεις στην διαθεση σου.Για να το πω κυνικα ΕΑΠ η τιποτα.Εγω θα διαλεγα ΕΑΠ οχι γιατι  ειναι καλυτερο απο το τιποτα αλλα  και γιατι το θεωρω πιο αξιοπιστο απο κολλεγιο.Εδω στο φορουμ αρκετος κοσμος το παρακολουθει και οι περισσοτεροι ειναι ευχαριστημενοι και μη νομιζεις οτι η εξ αποστασεως διδασκαλια ειναι αναξιοπιστη.harvard,cambridge,oxford,imperial εχουν τετοια τμηματα ,σε diplomas κυριως,,αρα μια χαρα αξιοπιστο ειναι το συστημα,το πανεπιστημιο ,ο κλαδος..Μετα απο 4,5 χρονια δεν ξερω τι μεταπτυχιακα θα υπαρχουν αλλα σιγουρα θα βρεις καποιο που θα σε ενδιαφερει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εισαι μικρος/η ακομα, εγω θα προτεινα να ξανασκεφτεις τις πανελληνιες..Στα 32 μου, φοιτω Διοικηση στο εαπ και το εχω χιλιομετανιωσει που δεν ειχα το μυαλο στα 22 (μετα απο 1ο πτυχιο) να ξαναδωσω πανελληνιες για καποιο απ τα τμηματα της ΑΣΟΕΕ που μ ενδιεφεραν..κυριολεκτικα κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο..αυτο βεβαια γιατι εγω προτιμαω 1000 φορες τη δια ζωσης εκπαιδευση απ την εξ αποστασεως (και για καποιες αλλες μικρολεπτομερειες).

Εσυ μπορει να γουσταρεις εξ αποστασεως, οκ. Ομως δεν ειναι και παλι το ιδιο, δε θα δεις πχ πώς ειναι η φοιτητικη ζωη στο ΕΑΠ. Επίσης, το τμημα Φυσικων Επιστημων είναι μακραν το πιο δύσκολο προπτυχιακό του ΕΑΠ, και η εξ αποστασεως εκπαιδευση γενικα δεν ειναι παιχνιδακι (αν αυτο θεωρεις λογω μη καθημερινων μαθηματων πχ). Ασε που θα αναλωθεις σε πολλα μαθηματα που δεν εχουν σχεση με τη Βιολογια που σου αρεσει.

Συμβουλη μου: εάν θες κατσε ακομα ενα χρονο, ξεκουρασου και ξανασκεψου το. Εισαι μικρος/η, σε παιρνει να περιμενεις κανα 6μηνο (ή χρονο) ακομα ωστε να παρεις την πιο σωστη για σενα αποφαση. Μη βιαστεις να επιλεξεις την "ευκολη" λυση του ΕΑΠ..

Αυτα απο μενα, καλη τύχη ό,τι κι αν επιλεξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αποφύγω τις πανελλήνιες καθώς θα είμαι προετοιμασμένος να δώσω το 2023 και αν δεν πιάσω τα μόρια που θέλω θα πάει χαμένος ένας χρόνος. Όσο αφορά την εξ αποστάσεως εκπαίδευση προσωπικά δεν έχω θέμα και πιστεύω πως θα ανταπεξέλθω. Επίσης, δεν ανέφερα ότι είμαι 4ο έτος σε μια σχολή που αποφάσισα να παρατήσω οπότε έχω και την εμπειρία της δια ζώσης εκπαίδευσης. Αν κάποιος έχει τελειώσει ή παρακολουθεί το τμήμα φυσικών επιστημών στο ΕΑΠ θα με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω αν αξίζει το συγκεκριμένο τμήμα για αυτό που θέλω. Ευχαριστώ πάντως και του δύο για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...