Προς το περιεχόμενο

Το Baby Shark βίντεο του YouTube ξεπέρασε τις 10 δισεκατομμύρια προβολές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Να κάνω άλλη μία ερώτηση, εσείς που λέτε ότι το βλέπουν τα παιδιά σας 2 και 3 χρονών, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ένα παιδί τέτοιας ηλικίας έχει κινητό, ταμπλετ κλπ στα χέρια του;;; 

Και μετά απορούμε γιατί αυξάνεται το ποσοστό αυτισμού και γλωσσολογικών δυσκολιών, ή γιατί αργεί να μιλήσει, από τη στιγμή που το παιδί ακούει ανακατεμένες διάφορες ξένες γλώσσες, συνάμα με τα  ελληνικά των γονιών του σε τόσο νεαρή ηλικία. 

Φιλε μου η προταση "το βλεπει ενα παιδι" δε σημαινει οτι κατ'αναγκη κραταει κινητο/ταμπλετ/κοντρολ τηλεορασης. Ενα παιδι (που δεδομενα θα του αρεσουν τετοια τραγουδια) δεν ειναι κακο να δει για λιγο χρονο εντος της μερας κατι τετοιο (ποσος χρονος το κρινει ο εκαστοτε γονιος), παντα υπο την επιβλεψη ομως καποιου ενηλικα.

Η τριχρονη κορη μου τις καθημερινες δε θα δει καθολου ουτε τηλεοραση, ουτε κινητο. Το σ/κ ομως θα την αφησουμε να δει καμια ωρα τη μερα.

Μη δαιμονοποιουμε ουτε το ταμπλετ, ουτε το κινητο, εφοσον η χρηση γινεται συνετα, οπως επισης και αυτα τα τραγουδια τα οποια στην πλειοψηφια τους (και ειδικα τα αγγλοφωνα) ειναι μελετημενα, εχουν επιστημονικες ομαδες απο πισω και τα μηνυματα που περνανε ειναι θετικα και ευχαριστα.

Τα παιδια θα κανουν παντα αυτο που βλεπουν να κανεις εσυ (ο οποιοσδηποτε εσυ) - ετσι, αν ζητανε κινητο, τηλεοραση, κλπ ειναι γιατι αυτες οι συσκευες παιζουν κυριαρχο ρολο στην καθημερινοτητα καποιου στον περιγυρω τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorello είπε

Γαλλικά ήταν 😅

 

Οντως αυτό είναι! Τελικά αυτό το "κοσι-κοσα" που είχε μείνει  χαραγμένο στο μυαλό μου, ήτανε c'est comme ci, c'est comme ca. 

 

Στα υπόλοιπα που λέτε, ένα γενικό σχόλιο. Προφανώς ένα μωρο ακόμα και ένα μεγαλύτερο παιδί δεν αντιλαμβάνεται την έννοια της ποιότητας στην μουσική. Ειδικά όταν είναι μωρό όμως, προφανώς κάποιος γονέας θα έχει βάλει την μουσική και θα ακούει και αυτός μαζί με το παιδί, άρα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο, θα πρέπει να αρέσει και στον γονέα η μουσική για να την βάλει στο παιδί του, σε αυτόν επαφίεται τι θα ακούει το παιδί του λοιπόν. 

Γενικά εγώ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, πότε δεν ήμουν της μουσικής, δεν παθιαζομουν με αυτη ούτε κόλλαγα με τραγούδια. Το μόνο που θα έχω να θυμάμαι από την νηπιακή ηλικία μέχρι πρώτες τάξεις δημοτικού ήταν οι κασσετες από το Αμπρα Καταμπρα και κάτι κομματάκια αρχών 90s που τα άκουγαν οι γονείς από το ράδιο, Πολινα, Ζιγκ Ζαγκ κτλ. 

Αργότερα κόλλησα με τα anime και τα κινούμενα σχέδια των γνωστών καναλιών της εποχής που τα έβλεπα μέχρι έφηβος, έβλεπα ότι ήθελα και οι γονείς δεν μπορούσαν να με ελέγξουν. Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ παιδικών κινουμένων σχεδίων του τότε με τα "παιδικά" τραγούδια του τώρα. Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Εμένα ο (μεγάλος μου)γιος, μεγάλωσε με heavy metal.

Από μικρός" υποχρεωτικά" άκουγε τέτοιο μουσική,αφού μόνο τέτοια άκουγα (και ακούω ακόμα , φυσικά).

Για να κοιμηθεί του έβαζα κάτι πιο απαλό(Child in time πχ)

Μαραζι το έχω ακόμα να πάω σε μια γιορτή , πάρτι,γάμο, βαφτίσια και να ακούσω rock,hard,rock και heavy metal.

Πάντως θυμάμαι σε ένα πάρτι γενεθλίων που έκανα για τον μικρό μου τον γιο,κάποια στιγμή ο μεγάλος (16χρονων τότε) λέει:

Παιδάκια ,να βάλουμε να ακούσουμε και να χορέψετε κάτι άλλο;

Ναιιιιιι....λένε τα 8χρονα ,10χρονα.

Της που....νας έγινε 

Επεξ/σία από μαστερ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, μαστερ είπε

 

 

Εμένα ο (μεγάλος μου)γιος, μεγάλωσε με heavy metal.

Από μικρός υποχρεωτικά άκουγε τέτοιο μουσική,αφού μόνο τέτοια άκουγα (και ακούω ακόμα , φυσικά).

Για να κοιμηθεί του έβαζα κάτι πιο απαλό(Child in time πχ)

Μαραζι το έχω ακόμα να πάω σε μια γιορτή και να ακούσω rock,hard,rock και heavy metal.

Εγώ του έβαζα progressive metal και tech death , του έκαναν παρατήρηση στην μουσική στο Δημοτικό γιατί ένω όλα τα παιδάκια χτύπαγαν παλαμάκια σε 4/4 αυτός χτύπαγε σε 3:4 polyrhythms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω μολις ακουσα αυτυ την αθλιοτητα το baby shark για πρωτη φορα στη ζωη μου και τελευταια μιας και το καναλι που το ανεβασε μπηκε στην block list. Πρεπει να εκαψα 150 εγκεφαλικα κυτταρα αυτα τα 2 λεπτα που κρατησε. Και εχει 10 δις προβολες.

Ταιριαζει απολυτα

tumblr_oapl8l0ucY1tq4of6o1_400.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 δις είναι δικές μου.....μπειμπι σαααρκ του του του ρουυ του του

 

 

1 ώρα πριν, apostolosapok είπε

Εγώ του έβαζα progressive metal και tech death , του έκαναν παρατήρηση στην μουσική στο Δημοτικό γιατί ένω όλα τα παιδάκια χτύπαγαν παλαμάκια σε 4/4 αυτός χτύπαγε σε 3:4 polyrhythms.

Γατάκια εμένα η δικιά μου λέει στο σχολείο ότι εμείς ακούμε τη μουσική με τα τέρατα.... Μπλάκιλα μόνον ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Να κάνω άλλη μία ερώτηση, εσείς που λέτε ότι το βλέπουν τα παιδιά σας 2 και 3 χρονών, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ένα παιδί τέτοιας ηλικίας έχει κινητό, ταμπλετ κλπ στα χέρια του;;; 

Και μετά απορούμε γιατί αυξάνεται το ποσοστό αυτισμού και γλωσσολογικών δυσκολιών, ή γιατί αργεί να μιλήσει, από τη στιγμή που το παιδί ακούει ανακατεμένες διάφορες ξένες γλώσσες, συνάμα με τα  ελληνικά των γονιών του σε τόσο νεαρή ηλικία. 

 Ξέρω παιδιά από γονείς διαφορετικών καταγωγών που από τα 3 τους ξέρουν 3 γλώσσες. 

Στον βρεφοκομικο της κόρης μου ξεκινάνε τα Αγγλικά από 2 χρονών. 

Κάπου τα έχεις μπλέξει. 

Η κόρη μου 4 χρονών ξέρει ελληνικό, αγγλικό αλφάβητο, μιλάει αρκετά αγγλικά, πρόσθεση μέχρι το 10 και δεν ξέρω και γω τι άλλο. 

Και έχει μωρά στην ηλικία της που είναι πιο μπροστά. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 10:19 ΜΜ, Selespeed είπε

Δεν υπάρχει πιο σίγουρο πράγμα -για προβολές- από τα παιδικά τραγούδια. Αν πετύχεις το ρυθμό και το σκοπό, το παιδάκι, το οποίο δε βαριέται ΠΟΤΕ, θα το παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Οι γύρω του θα τρελαθούν...!

Πως γινεται να μην τα βαριουνται ΠΟΤΕ, μα ποτε;
Στον σκληρο δισκο οι κεφαλες εχουν σκαψει αυλακι εκει που ειναι γραμενο το Cars, πραγματικα δεν ξερω ποσες φορες το ειδες ο γιος μου οταν ηταν μικρος, πραγματικα για πανω απο 100φορες την ιδια ακριβως ταινια. Και ειχε αλλες επιλογες αλλα ηθελε κεραυνο ΜακΚουιν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 6:15 ΠΜ, nosfer είπε

Το βλέπει η κόρη μου (3) συνέχεια . Μαζί με Πέπα , τα θαλασσοπούλια (netflix), kidecats κτλπ.

Σε κάποια φάση της έβαλα στρουμφάκια που βλέπαμε εμείς μικροι , και το έβγαλα αμέσως όταν συνειδητοποίησα πόσο σάπιο είναι. (Στο πρώτο επεισόδιο ο δρακουμέλ φτίαχνει την στρουμφίτα για να την πέσει στα αρσενικά στρουμφάκια) 

Μια χαρά ποιότητα είναι το baby shark. 

Παρεμπιπτόντως τα θαλασσοπούλια ειναι ποιοτικά για παιδάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 11:29 ΜΜ, giorgos04 είπε

Εχω την εντύπωση πως όσες φορές και να παιχτεί ένα βίντεο απο την ίδια IP , δεν αυξάνονται οι προβολές. 

 

 

ΥΓ . Ευτυχώς ο δικός μου γιος, απο 4 ετών, έχει ένα κόλλημα με ACDC.

Aντιπαραθετω Iced earth o δικος μου

Στις 17/1/2022 στις 8:12 ΠΜ, panther_512 είπε

Μια χαρά είναι το baby shark και δικαίως είναι εκεί που είναι. 

Σύντομο τραγουδάκι, απλό ώστε να μπορεί ένα μικρό παιδάκι να το μάθει εύκολα, απλή χορογραφία, όταν συμμετέχουν και οι γονείς είναι όλα τα λεφτά, όμορφα χρώματα. 

Η κόρη μου είναι τεσσάρων και από εναμιση χρόνων το βλέπαμε και το χορεύαμε. Αυτό και το Five little monkeys. 

Τώρα βέβαια μεγάλωσε λίγο, είμαστε στη φάση που παίζουμε Mario Kart 8, οι αγαπημένοι μας χαρακτήρες Spiderman, Super Mario και Sonic και χορεύουμε χωρίς σταματημό με τα τραγούδια από το Trolls (Ευχούληδες, Netflix). 

 

Spiderman kai Thor στο PS4 και απαραιτητως Power Ranger(τους γνησιους)0 με παραλληλη προπονηση με τον μπαμπα(Ετων 5 ο μικρος)

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ η μαμα!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 6:15 ΠΜ, nosfer είπε

Το βλέπει η κόρη μου (3) συνέχεια . Μαζί με Πέπα , τα θαλασσοπούλια (netflix), kidecats κτλπ.

Σε κάποια φάση της έβαλα στρουμφάκια που βλέπαμε εμείς μικροι , και το έβγαλα αμέσως όταν συνειδητοποίησα πόσο σάπιο είναι. (Στο πρώτο επεισόδιο ο δρακουμέλ φτίαχνει την στρουμφίτα για να την πέσει στα αρσενικά στρουμφάκια) 

Μια χαρά ποιότητα είναι το baby shark. 

τα στρουμφάκια τα βλέπει τώρα η μικρή, είναι 4. σάπιο δεν είναι, αυτό που λες για αρσενικά και θηλυκά δεν ισχύει. ναι οκ για την στρουμφίτα αλλά δεν είναι θέμα φύλου η επιλογή του θυληκού γένους... άσε που η στρουμφίτα ποτέ δεν έχει παίξει αίσθημα με τα άλλα στρουμφάκια παρά μόνο την προστατεύουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στρουμφακια είναι κλασικό παιδικό τι σάπιο ρε παιδιά. Μακάρι τα σημερινά παιδικά να είχαν την ποιότητα που είχαν τα στρουμφακια. Βάζουν στο Disney Channel παπιοπεριπετειες που ειναι του 1996 και φαίνεται η ποιότητα τους που ξεχωρίζουν με τα υπόλοιπα νέα παιδικα από χιλιόμετρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...