Προς το περιεχόμενο

LSTM-RNN κώδικας


pi314

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως επειδή είδα το ανέφερες, οι χαμηλές τιμές trainning error σε συνδυασμό με υψηλό accuracy στα predictions είναι κραυγαλέα σημάδια overfitting στο μοντέλο, ανεξαρτήτου αλγορίθμου, features ή οτιδήποτε άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 8:40 ΠΜ, masteripper είπε

Έχεις να δώσεις κάτι καλύτερο ή απλως να έχουμε να λέμε.

Το machine learning mastery είναι απο τα πλεον γνωστά site στο Machine Learning με ολοκληρωμένα "λειτουργικά" παραδείγματα και ο ιδιοκτήτης του με βάση  το Phd του και την συγγραφική του δραστηριότητα είναι πλέον του δέοντος έγκυρος.

σαπακι site, πολυ καλος στο SEO ομως ο τυπος μπραβο. Αν μπορουσα να το βαλω λιστα αγνοησης οταν γκουγκλαρω κατι να μην μου το βγαζει καν στα αποτελεσματα θα το κανα..

Στις 17/1/2022 στις 1:40 ΜΜ, pi314 είπε

και paper σε IEEE που γενικά ΙΕΕΕ είναι δύσκολο να βγάλει κάποιος αν δεν έχει ιδέα.

:-Doh sweet summer child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vs_skg είπε

σαπακι site, πολυ καλος στο SEO ομως ο τυπος μπραβο. Αν μπορουσα να το βαλω λιστα αγνοησης οταν γκουγκλαρω κατι να μην μου το βγαζει καν στα αποτελεσματα θα το κανα..

:-Doh sweet summer child

Είναι εξαιρετικά εύκολο να εξαπολύεις κατηγορίες - υποτιμητικές δηλώσεις αριστερά και δεξιά (ρώτα τις κουτσομπόλες του χωριου), το δύσκολο είναι όταν κάνεις κάτι τέτοιο να μπορείς να το στηρίξεις.

Εγώ με την μικρή μου ενασχόληση εως τώρα με το Machine Learning και το 1 μάθημα απο την σχολή βλέπω τα εξής :

1. Site Που βγαίνει στο google 1o (ΕΔΩ είναι το SEO αλλά)

2. Όταν πηγαίνεις στο site βλέπεις το σχεδόν τίποτα... (δλδ πιστεύεις ότι δαπανήσει τρελό χρήμα στο SEO ?) ..1 τυπάκο με την φάτσα του .. που δεν θα τον πείς και Brad Pitt και περίπου αυτό είναι όλο + κάτι testimonials + "τρίχες"

3. Πάρα πολύ δουλειά....αλλά πολύ δουλειά για να καλύψει ότι περίπτωση υπάρχει και δεν υπάρχει στον χώρο του Python ML και *σημαντικό* πολύ παρακολούθηση, updates κτλ ..και επίσης σημαντικό ανταπόκριση στον κάθε "πικραμένο".

4. Απλή και κατανοητή γλώσσα που απλώς κάνεις Copy - Paste και ξεκινάς με λειτουργικότητα.

5. Αποδοχή απο το SO...νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα...γνωρίζοντας την άκρως εχθρική φιλοσοφία του SO (κοινώς αν σου "κάτσει" και η ερώτηση σου έχει ξαναερωτηθεί ... καλώς..ειδάλλως Gear Up and Let the Mayhem begin)

Αν εσύ και ο προλαλήσαντας έχετε κάτι ουσιαστικό να πείτε , τότε δείξτε ότι ΝΑΙ υπάρχουν άτομα που μπορεί να μην έχουν αναγνώριση αλλά είναι γνώστες... ειδάλλως να πετάμε όρους και κουβεντούλες στον αέρα δεν βοηθάνε κανένα.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pi314 είπε

Λέω κάτι που δεν ισχύει?

ναι δυστυχώς, στον κλάδο του ML η συντριπτική πλειοψηφία των IEEE conferences ειναι για τα σκουπίδια...να φανταστώ προέρχεσαι απο ΗΜΜΥ όπου έχεις μια άλλη ας πούμε εικόνα για την IEEE λόγω του κύρους της σε ηλεκτρονική και τηλεπικοινωνίες. 

 

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Εγώ με την μικρή μου ενασχόληση εως τώρα με το Machine Learning

Αυτό είναι και το σημείο κλειδί, αντί να γράφεις σεντόνια σκέψου μήπως η κινητήριος δύναμη για τις δηλώσεις σου.

 

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Αποδοχή απο το SO...νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα..

source: trust me bro

 

3 ώρες πριν, masteripper είπε

δλδ πιστεύεις ότι δαπανήσει τρελό χρήμα στο SEO ?)

SEO δεν ειναι (μόνο) να πατάς How to do Machine Learning και να σου βγάζει την αρχική σελίδα του site του, είναι κυρίως ότι σε κάθε ένα από τα σαπάκια άρθρα του βάζει όλα τα κατάλληλα keywords ώστε όταν ψάχνεις ένα συγκεκριμένο topic βγαίνει πρώτο αποτέλεσμα το αντίστοιχο άρθρο από το site του...

 

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Αν εσύ και ο προλαλήσαντας έχετε κάτι ουσιαστικό να πείτε , τότε δείξτε ότι ΝΑΙ υπάρχουν άτομα που μπορεί να μην έχουν αναγνώριση αλλά είναι γνώστες... ειδάλλως να πετάμε όρους και κουβεντούλες στον αέρα δεν βοηθάνε κανένα.

θα βοηθούσα με 2-3 εξαιρετικά sources αλλα έχετε και οι δύο ένα ύφος οτι τα ξέρετε σχεδόν όλα και σας έμειναν οι λεπτομέρειες οπότε δεν ψήνομαι. Α τουτ α λεγ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vs_skg είπε

ναι δυστυχώς, στον κλάδο του ML η συντριπτική πλειοψηφία των IEEE conferences ειναι για τα σκουπίδια

Αυτό είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι πως κάποια από τα κορυφαία ML συνέδρια είναι από την ΙΕΕΕ ή IEEE sponsored, π.χ. το CVPR, IJCNN/WCCI, και ICASSP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrKo είπε

Αυτό είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι πως κάποια από τα κορυφαία ML συνέδρια είναι από την ΙΕΕΕ ή IEEE sponsored, π.χ. το CVPR, IJCNN/WCCI, και ICASSP. 

Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα, δεν είναι ούτε μισή, ούτε 3/4. Αν διαιρέσεις ICCV και CVPR (+ICASSP ανάλογα το domain καθώς δεν είναι απαραίτητα ML conference, νομίζω συμφωνείς) προς τον οχετό συνεδρίων που διοργανώνει και σπονσοράρει κάθε χρόνο για να κόβει χρήμα, φτάνεις σε ένα ποσοστό τι; 5%. Από τα υπόλοιπα να πούμε ότι ένα 10%? ακόμα κρατάει ένα επίπεδο υψηλό κι ας μην είναι premier level. Άρα η συντριπτική πλειοψηφία (85%) είναι για τα σκουπίδια, με papers που είναι πολλαπλώς προβληματικά. Θα μπορούσα να επεκταθώ και στα κοινά χαρακτηριστικά που έχουν τα papers όσον αφορά την προέλευσή τους, αλλά είναι politically incorrect, ο νοών νοείτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα, δεν είναι ούτε μισή, ούτε 3/4. Αν διαιρέσεις ICCV και CVPR (+ICASSP ανάλογα το domain καθώς δεν είναι απαραίτητα ML conference, νομίζω συμφωνείς) προς τον οχετό συνεδρίων που διοργανώνει και σπονσοράρει κάθε χρόνο για να κόβει χρήμα, φτάνεις σε ένα ποσοστό τι; 5%. Από τα υπόλοιπα να πούμε ότι ένα 10%? ακόμα κρατάει ένα επίπεδο υψηλό κι ας μην είναι premier level. Άρα η συντριπτική πλειοψηφία (85%) είναι για τα σκουπίδια, με papers που είναι πολλαπλώς προβληματικά. Θα μπορούσα να επεκταθώ και στα κοινά χαρακτηριστικά που έχουν τα papers όσον αφορά την προέλευσή τους, αλλά είναι politically incorrect, ο νοών νοείτω...

Η μισή αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των IEEE και ιδιαίτερα των IEEE sponsored συνεδρίων πάνω στο CS έχει κάπως χαμηλό επίπεδο. Η άλλη μισή είναι πως από τα κορυφαία συνέδρια πάνω σε CS είναι ΙΕΕΕ ή ΙΕΕΕ sponsored. Αν ξαναδιάβσεις, δεν λέω για "μισό πλήθος συνεδρίων" αλλά για "μισή αλήθεια". 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις, αλλά δεν μπορώ και να μην αναγνωρίσω το τεράστιο impact των καλών IEEE ή ΙΕΕΕ sponsored συνεδρίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...