Προς το περιεχόμενο

[UPS] Energenie UPS-PC-652A Line-Interactive 650VA 390W 38€ +μεταφορικα @ e-shop.gr


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχουν περασει πολλα UPS απο τα χερια μου. Ενα εχει σκάσει στα χέρια μου. APC ηταν. Οποτε δεν βρισκω απολυτως κανεναν λογο να ξανασχολησω με υπερτιμημένα σκουπίδια.
Τα καλυτερα που εχω πετυχει ειναι Mustek. Εχω Mustek 1200αρι στο γραφειο, 15 χρονια με 2 αλλαγες μπαταριας. Αριστο μηχάνημα! 
Μην το κάνετε ανατολικο ζητημα. Δεν ειναι κατι συγκλονιστικο το UPS. Λιγο ποιοτικα εξαρτηματα θελει και δουλευει χρονια απροβλημάτιστα.
Οσο αφορα τις μπαταριες, ολες ιδιες κινεζικες μπαταριες. Αναλογα το UPS Και την φορτιση που τους κανει, αντεχουν ή οχι.
Οι 7αρες εχου 10-12€ σε Ultracell που ειναι μια χαρα.

 

Αλλαζουν ευκολα σε ολα τα UPS? Εχω ενα φτηνο bitmore απο τις προσφορες του insomnia. Αλλαζει ευκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/1/2022 στις 10:49 ΠΜ, panoc είπε

Εαν το εχει κανεις ας μετρησει τη καταναλωση που εχει χωρις φορτιο αλλα με φορτισμενες τις μπαταριες (δηλαδη ειτε χωρις τιποτα επανω του, ειτε με κλειστα τα παντα) γιατι τα φθηνα ups εχουν εξωπραγματικες καταναλωσεις και μονο που ειναι στη πριζα χωρις να φορτιζουν τις μπαταριες τους, της ταξεως των 40-60W/ωρα.

Έχω το UPS του θέματος (αγορασμένο λίγο μετά το Πάσχα). 7 Watt* μου δείχνει κατανάλωση χωρίς φορτίο.

*Ο μετρητής είναι σίγουρα αξιόπιστος (τον έχω χρόνια και έχω μετρήσει ένα σωρό συσκευές). Ωστόσο, έκανα τη μέτρηση απευθείας μετά την αφαίρεση των συσκευών που έχω πάνω σε αυτό, γιατί διάβασα τις καταναλώσεις που αναφέρετε μερικοί και τρόμαξα. Θεωρητικά αυτό δεν έχει σημασία, αλλά θα το ξαναμετρήσω και αύριο το πρωί, που θα έχει μείνει για ώρες (το βράδυ) σε αδράνεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreaspA said:

Εχουν περασει πολλα UPS απο τα χερια μου. Ενα εχει σκάσει στα χέρια μου. APC ηταν. Οποτε δεν βρισκω απολυτως κανεναν λογο να ξανασχολησω με υπερτιμημένα σκουπίδια.

 

τα υπερτιμημενα σκουπιδια τυγχαινει να ειναι σε ενα απο τα καλυτερα datacenter της ελλαδος. β.αυτο λεμε οτι με 30 ευρω ups δεν παιρνεις ποιοτικα εξαρτηματα.anyway

Ps.και δεν ειναι το μονο dc που χρησιμοποιει apc

Ps2. βγαλε και τις yuasa Κινεζικες τωρα και πες οτι ειναι και αυτες του κιλου.

1 hour ago, Vault13 said:

σε καποια αλλαζει ευκολα απλα ανοιγοντας ενα καπακι .πχ apc. σε καποια αλλα απλα ξεβιδωνεις καποιες βιδες για να βγει το καπακι και να αλλαξεις την μπαταρια.προσοχη στα δευτερα το ρευμα να ειναι εκτος και το Ups κλειστο.και απεφυγε να αγγιξεις πλακετες κτλ οσο ειναι η μπαταρια συνδεδεμενη.

 

58 minutes ago, Vault13 said:

υπαρχουν απειρες μαρκες σε 12volt 7.2 ah. προτεινω csb και yuasa. ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα αξιζουν. επισης οποιο ups παιρνει 12 volt 7.2ah μπορει να παρει και 8 ah αφου ειναι στο ιδιο μεγεθος.

1 hour ago, Mhlogiatros said:

Ειχαν - τωρα οι τιμες εχουν ανεβει και ουτε το κιτρινομαγαζο δε τις βγαζει προσφορα ....

 Μια 12v 7.2 ah ειναι ηδη φτηνη ειδικα οταν θα χρειαστει αλλαγη μετα απο 3 χρονια minimum

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

τα υπερτιμημενα σκουπιδια τυγχαινει να ειναι σε ενα απο τα καλυτερα datacenter της ελλαδος. β.αυτο λεμε οτι με 30 ευρω ups δεν παιρνεις ποιοτικα εξαρτηματα.anyway

Ps.και δεν ειναι το μονο dc που χρησιμοποιει apc

Ps2. βγαλε και τις yuasa Κινεζικες τωρα και πες οτι ειναι και αυτες του κιλου.

σε καποια αλλαζει ευκολα απλα ανοιγοντας ενα καπακι .πχ apc. σε καποια αλλα απλα ξεβιδωνεις καποιες βιδες για να βγει το καπακι και να αλλαξεις την μπαταρια.προσοχη στα δευτερα το ρευμα να ειναι εκτος και το Ups κλειστο.και απεφυγε να αγγιξεις πλακετες κτλ οσο ειναι η μπαταρια συνδεδεμενη.

 

υπαρχουν απειρες μαρκες σε 12volt 7.2 ah. προτεινω csb και yuasa. ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα αξιζουν. επισης οποιο ups παιρνει 12 volt 7.2ah μπορει να παρει και 8 ah αφου ειναι στο ιδιο μεγεθος.

 Μια 12v 7.2 ah ειναι ηδη φτηνη ειδικα οταν θα χρειαστει αλλαγη μετα απο 3 χρονια minimum

Και οι 9ah ίδιο μέγεθος είναι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, poulinos said:

για τις 9 δεν το ειχα ψαξει. thanxs

Να χτυπήσω της προσφοράς η να περιμένω πτώση της apc , φυσικά θα είναι πάλι παραπάνω , απλά αν αξίζει σε σχέση με το συγκεκριμένο .(για τηλεόραση και sounbar+woofer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Να χτυπήσω της προσφοράς η να περιμένω πτώση της apc , φυσικά θα είναι πάλι παραπάνω , απλά αν αξίζει σε σχέση με το συγκεκριμένο .(για τηλεόραση και sounbar+woofer)

Εχει ληξει η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...