Προς το περιεχόμενο

[UPS] Energenie UPS-PC-652A Line-Interactive 650VA 390W 38€ +μεταφορικα @ e-shop.gr


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ενα ψυγειο

Βγάλε το ψυγείο απο το UPS ή βάλτο σε neutral πρίζα αν υπάρχει στο UPS. Εχει μοτέρ και σου χαλάει την μπαταρία στην τρώει αρκετές ώρες την μέρα. 2) δεν έχω ακούσει ποτέ να καίγεται ψυγείο. Δεν βάζουμε ψυγείο στο UPS ούτε πλυντήριο

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/1/2022 στις 12:51 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Εμενα μου βγαζουν 120 kιλοwatt καταναλωση σε κλειστο καθε μηνα το ιδιο ..... Εχω 8 energenie ανελκυστηρα και τηλεφ. κεντρο αλλα πολλα δεν ειναι ; 

Πόσο καιρό έχεις τα ups;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 7:12 ΜΜ, Vault13 είπε

Βγάλε το ψυγείο απο το UPS ή βάλτο σε neutral πρίζα αν υπάρχει στο UPS. Εχει μοτέρ και σου χαλάει την μπαταρία στην τρώει αρκετές ώρες την μέρα. 2) δεν έχω ακούσει ποτέ να καίγεται ψυγείο. Δεν βάζουμε ψυγείο στο UPS ούτε πλυντήριο

Δεν εχω φυσικα το ψυγειο επανω στο ups. Κατευθειαν στην πριζα ειναι το ψυγειο. Οχι επανω στο UPS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/01/2022 at 18:11, Vault13 said:

Καθολου UPS<Φτηνο UPS<Καλο UPS

καθολου Ups και μετα καλο Ups. το ιδιο και με το τροφοδοτικο. προσωπικα σε κατι που διαχειρίζεται ρευμα δεν θα εβαζα κατι φτηνο. οπως εχω δει σε mge να κιτρινιζει το καπακι απο θερμοκρασιες ή τροφοδοτικα που λενε οτι εχουν Overvoltage ,overcurrent και δεν εχουν τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

καθολου Ups και μετα καλο Ups. το ιδιο και με το τροφοδοτικο. προσωπικα σε κατι που διαχειρίζεται ρευμα δεν θα εβαζα κατι φτηνο. οπως εχω δει σε mge να κιτρινιζει το καπακι απο θερμοκρασιες ή τροφοδοτικα που λενε οτι εχουν Overvoltage ,overcurrent και δεν εχουν τιποτα.

Φιλε μου τα φτηνα UPS με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο. Ναι οποιος μπορει ας παρει ακριβοτερο, αλλα, δεν ισχυει το καθολου ups=Φτηνο ups που λες :) offtopic και η συγκριση με το τροφοδοτικο αλλου παπα Ευαγγελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Vault13 said:

Φιλε μου τα φτηνα UPS με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο. Ναι οποιος μπορει ας παρει ακριβοτερο, αλλα, δεν ισχυει το καθολου ups=Φτηνο ups που λες :) offtopic και η συγκριση με το τροφοδοτικο αλλου παπα Ευαγγελιο

αν εχεις καλο ρευμα σιγουρα το να σου γυρισει σε μπαταρια δεν ειναι τιποτα το δυσκολο.αλλα δεν πληρωνεις μονο στο Ups αυτο το πραγμα.επισης οπως ειπα Ups το οποιο ανεβαζε θερμοκρασια και μαλιστα απο την mge σε σημειο να κιτρινισουν τα πλαστικα εγω δεν θα το βαζα σπιτι και καμια μερα να γυρισω και να μην βρω σπιτι.γενικως δεν εχω εμπιστοσυνη σε αγνωστες μαρκες που πολλες φορες δεν εχουν καν σελιδα στο ιντερνετ.

off topic. στην παλια δουλεια που δουλευα εφερναν πολλα ups την πλακας.απειρα γυρισαν πισω χαλασμενα.αντιθετα παρα πολλα apc περασαν απο τα χερια μου και ενα θυμαμαι χαλασμενο το οποιο πηρα τηλεφωνο την apc του εξηγησα το προβλημα και μου στειλαν ατομο να παρει πισω το παλιο και να μου φερει καινουριο. επισης παλι προσωπικη αποψη εφοσον το Ups ειναι κατι που θα το κρατησεις χρονια και θελει μονο αλλαγη μπαταριας αξιζει να παρεις κατι καλυτερο.

και εγω πολλες φορες ειμαι υπερ του καλυτερα κατι απο το τιποτα αλλα σε πραγματα που εχουν να κανουν με ρευμα προτιμω να μπει κατι καλο.ο ιδιος λογος που θα προσπαθησω να μην παρω μπαταριες λιθιου μαρκα καψε με κτλ.

και επισης ανησυχω οταν πολλες φορες δεν υπαρχει καν site δεν υπαρχει καν υποστηριξη.βλεπεις ενα προιον χωρις label χωρις manual χωρις site.δεν λεω για το συγκεκριμενο αλλα γενικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Vault13 said:

Οταν καποιος εχει υπολογιστη refurbish 150€ δεν θα βαλει UPS APC εκει.

καλα ναι εκει το apc θα κανει ιδια τιμη με το Pc.απλα βλεπω επισης πολυ κοσμο να αγοραζει ακριβο pc δηλαδη πανω απο 1000 και να ισχυουν τα παρακατω

να βαζει χαλια τροφοδοτικο επειδη δεν καταλαβαινει τις διαφορες μεταξυ καλου και κακου.οποτε σου λεει αφου το τροφοδοτικο δεν θα μου δωσει κατι σε επιδοσεις τα λεφτα που θα γλυτωσω θα τα δωσε σε καλυτερη καρτα. απλα κοιτανε δηλαδη τα watt και τιποτε αλλο.

β.να μην αγοραζουν Ups ή να παιρνουν φτηνο Ups επειδη και αυτο το θεωρουν περιττο ή κοιτανε μονο τα va.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mhlogiatros said:

Ω γμτο λες ... Τουρμπο Χ μου εχει σκασει θεαματικα με καπνους και νταουλια ....

μολις εξηγησες γιατι εγραψα better no ups than cheap ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα ups APC 950 εδω κ 7 χρονια περιπου(εχω το pc πανω το τηλεφωνο,ρουτερ).Το θεμα ειναι οτι μαλλον η μπαταρια αρχισε να χανει την δυναμικη της μιας κ κατα διαστηματα(καθε 15 μερες περιπου)αναβει το κοκκινο λαμπακι κ κανει θορυβο.Ξερει καποιος ποσο θα μου στοιχισει μια καινουργια η δεν αξιζει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η APC έχει πολλά, δεν αξίζει.
Άνοιξε το και δες τι μπαταριά έχει μέσα. Στα μικρά είναι 12V 7A, αλλά μάλλον σε σένα είναι μεγαλύτερη.

Δεν νομίζω να δώσεις πάνω από 30 ευρώ. εγώ άλλαξα μια 7Α με 20 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, smpt είπε

Η APC έχει πολλά, δεν αξίζει.
Άνοιξε το και δες τι μπαταριά έχει μέσα. Στα μικρά είναι 12V 7A, αλλά μάλλον σε σένα είναι μεγαλύτερη.

Δεν νομίζω να δώσεις πάνω από 30 ευρώ. εγώ άλλαξα μια 7Α με 20 ευρώ.

Αν ειναι 30 συμφερει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Dannie said:

Παιδια εχω ενα ups APC 950 εδω κ 7 χρονια περιπου(εχω το pc πανω το τηλεφωνο,ρουτερ).Το θεμα ειναι οτι μαλλον η μπαταρια αρχισε να χανει την δυναμικη της μιας κ κατα διαστηματα(καθε 15 μερες περιπου)αναβει το κοκκινο λαμπακι κ κανει θορυβο.Ξερει καποιος ποσο θα μου στοιχισει μια καινουργια η δεν αξιζει;;;

μπορεις να πας στο δησιο www.batteries.gr ο οποιος πουλαει csb μπαταριες.ta apc για αρκετα χρονια φοραγαν csb. τωρα φορανε καποιες αλλες που δεν θυμαμαι.(Long κατι). οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις αυθεντικες μπαταριες της apc αφου αμα βγαλεις το αυτοκολλητο θα δεις οτι απο κατω ειναι πχ csb.

5 minutes ago, smpt said:

Η APC έχει πολλά, δεν αξίζει.
Άνοιξε το και δες τι μπαταριά έχει μέσα. Στα μικρά είναι 12V 7A, αλλά μάλλον σε σένα είναι μεγαλύτερη.

Δεν νομίζω να δώσεις πάνω από 30 ευρώ. εγώ άλλαξα μια 7Α με 20 ευρώ.

λογικα πρεπει να φοραει μεγαλυτερη απο 12v, 7,2ah.

3 minutes ago, Dannie said:

Αν ειναι 30 συμφερει τοτε.

διαβασε πιο πανω.;) γενικα θα βγει πιο φτηνα να μην παρεις απο την apc Και απλα να παρεις μια καλη μπαταρια. επισης πολυ καλες μπαταριες ειναι yuasa

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει πολλα UPS απο τα χερια μου. Ενα εχει σκάσει στα χέρια μου. APC ηταν. Οποτε δεν βρισκω απολυτως κανεναν λογο να ξανασχολησω με υπερτιμημένα σκουπίδια.
Τα καλυτερα που εχω πετυχει ειναι Mustek. Εχω Mustek 1200αρι στο γραφειο, 15 χρονια με 2 αλλαγες μπαταριας. Αριστο μηχάνημα! 
Μην το κάνετε ανατολικο ζητημα. Δεν ειναι κατι συγκλονιστικο το UPS. Λιγο ποιοτικα εξαρτηματα θελει και δουλευει χρονια απροβλημάτιστα.
Οσο αφορα τις μπαταριες, ολες ιδιες κινεζικες μπαταριες. Αναλογα το UPS Και την φορτιση που τους κανει, αντεχουν ή οχι.
Οι 7αρες εχου 10-12€ σε Ultracell που ειναι μια χαρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...