Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα απαιτεί από τους υπαλλήλους της να έχουν κάνει την 3η δόση του εμβολίου ενάντια στην ασθένεια COVID-19


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εγώ να εξαπτομαι; Να σου μιλήσω για τις μεταλλάξεις των ιών σύμφωνα με την δηλωση σοκ;

Σου είπα και στην αρχη ότι η μόνη βοηθεια που μπορω να σου προσφέρω είναι δύο απλες προτάσεις. Με τη μια βρήκες την πικρή αλήθεια ότι υπάρχουν ακόμα ΑΡΚΕΤΆ εμβόλια που έχεις κάνει τρεις φορές. Ε; Δεν ήταν ωραία ανακάλυψη; 

Θα σε αφήσω με το δεύτερο λινκ να μάθεις πως δημιουργούνται οι μεταλλάξεις στους Ιούς και γιατί η μικρότερη προσβολή και μεταδόση λόγο των εμβολιασμών δρουν ως ΦΡΕΝΟ στις μεταλλάξεις και δεν τις "προκαλούν"

Κάποιος πράγματι δεν μπορεί να παραδεχτεί ότι λέει ψέματα, αλλά όλως περιέργως δεν είμαι εγώ αυτός. 

Θες ένα λινκ για το πώς θα διαχειριστείς την αποδοχή της πραγματικότητας; Η μήπως να βρούμε ακόμα ένα σχόλιο κάποιου που βλέπει 9τη δόση μέχρι τον Μάρτη; Ότι σε βόλευει.

 

να σου πω, επειδή είναι και αργά το βράδυ. Σε ρώτησα και πιο πάνω, έκανες εσύ κάποιο από αυτά τα δυο εμβόλια; Δεν απαντάς.

Ξέρεις γιατί; Και τα 2 βγήκαν μετά το 2013.

Με 9χρονο μιλάω τόση ώρα;

Δεν έχω κανένα εμβόλιο 3-4-5-6 και όσες ακόμα φορές ονειρεύονται οι big pharma ότι θα σας εμβολιάσουν. Και ούτε πρόκειται. Ποτέ.

Η βασική ερώτηση είναι μια. Είσαι υπέρ ή κατά της υποχρεωτικότητας;

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

η υποχρεωτικότητα με πειράζει. Είναι φασισμός.

Ας κάνει ο καθένας όσες δόσεις θέλει. Αλλά η υποχρεωτικότητα είναι κόκκινη γραμμή.

Μάλλον, θα λες για την υποχρεωτικότητα του συγκεκριμένου εμβολίου γιατί ήδη υπάρχει υποχρεωτικότητα στα παιδικά εμβόλια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανως clickbait φεικ νιουζ αρθρο. Το αρθρο λεει συγκεκριμενα πως αυτοι που δεν συμμορφωνονται θα υποκεινται σε τεστ. Αρα δεν επιβαλλεται η δοση

αυτο καθιστα την αππλ μια εταιρια οπως ολες οι αλλες που εχουν παροχη υπηρεσιων πχ εστιαση οπου ενα γκαρσονι αν δεν εχει εμβολιαστει πρεπει να κανει καθημερινα τεστ

 

αρα προς τι το αρθρο; Μονο και μονο γιατι η αππλ πουλαει;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

να σου πω, επειδή είναι και αργά το βράδυ. Σε ρώτησα και πιο πάνω, έκανες εσύ κάποιο από αυτά τα δυο εμβόλια; Δεν απαντάς.

Ξέρεις γιατί; Και τα 2 βγήκαν μετά το 2013.

Με 9χρονο μιλάω τόση ώρα;

Δεν έχω κανένα εμβόλιο 3-4-5-6 και όσες ακόμα φορές ονειρεύονται οι big pharma ότι θα σας εμβολιάσουν. Και ούτε πρόκειται. Ποτέ.

Η βασική ερώτηση είναι μια. Είσαι υπέρ ή κατά της υποχρεωτικότητας;

 

Επειδή δε θυμάσαι καν τι έχεις γράψει θα στο πω εγώ.

"υπάρχει εμβόλιο στην ιστορία μας που χορηγήθηκε σε 4 δόσεις μέσα σε 12 μήνες"

παρά την υπερβολή των 4ων δόσεων σου απάντησα.

Και επειδή βγήκαν μετά το 2013; Είσαι δηλαδή καλύτερος από το 9χρονο; Επειδή αυτό έχει εμβολιαστεί με άλλα εμβόλια από εσένα; Εσύ δε μου απάντησες; Υπάρχουν τελικά εμβόλια που έχουμε πάρει 3 δοσεις σε ένα χρόνο;

Για την υποχρεωτικοτητα ήμουν ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ 

"Δε με έπεισαν , δεν το κάνω" ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΥΤΌ, και να δεχτείς τις συνέπειες. Πρέπει να στο ζωγραφίσω για να καταλάβεις αν είμαι υπέρ η κατα;

Το να λες ψέματα όμως επειδή σε πείραξε η υποχρεωτικοτητα δεν είναι λύση.

Αν κάνεις ποτέ παιδιά μην τα εμβολιασεις ποτέ αν δεν θες κρατα τα σπίτι, αφού σε σχολείο δεν θα τα δέχονται , διάβασε τα μόνος σου, κάντα επιστήμονες και ζήσε περήφανος την υπόλοιπη ζωή σου, ότι εσύ υποχρεωτικό εμβόλιο δεν έκανες ποτέ.

Στη "χούντα " που ζεις μπορείς να το κάνεις και αυτό , και να μη σου πει κανείς τίποτα.

Λέγοντας ψέματα , που σου εξηγώ και βλέπεις και ο ίδιος οτι είναι ψέματα, δεν προσφέρεις τίποτα σε κανέναν.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
  • Thanks 4
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1807 είπε

Ωραία και τι σε πειράζει η τριτη και η τεταρτη δόση; Αναλγητικά παίρνεις μια φορά στη ζωή σου; Αντιβίωση; 
Αν χτυπά ξύλο νοσήσεις βαριά θα δεχτείς να νοσηλευτείς; Θα έπρεπε να πάρεις τη θέση ενός εμβολιασμένου ο οποίος ακολούθησε τις οδηγίες της ιατρικής κοινότητας και προσπάθησε να προφυλαχτεί; 
Μου φαίνεται και με τα εμβόλια τέχνασμα σαν τις πατάτες του Καποδίστρια ήθελε. Αν τα έδιναν μόνο σε όσους τα πλήρωναν ακριβά και σε λιγους επιλεγμένους τότε ξαφνικά όλοι θα σφάζονταν να τα πάρουν.

Αρχικά, τα εμβόλια δεν είναι δωρεάν.... Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι τα έχουμε πληρώσει όλοι μας εμβολιασμενοι κ μη. 

Δεύτερον, δεν μπορείς να κάνεις παραλληλισμους μεταξύ εμβολίων που χρησιμοποιούνται εδώ κ δεκαετίες κ του συγκεκριμένου το οποίο όπως κ να το κάνουμε δεν έχει τεσταριστει σε βάθος χρόνου, πόσο μάλλον αυτού με τα κοινά αναλγητικα. 

Τρίτον, το γεγονός ότι αναφέρεις ξανά κ ξανά  "να πάρεις τη θέση αλλου..." καταδεικνύει το πραγματικό πρόβλημα. 

Ότι το σύστημα υγείας δεν ενισχύεται σε καιρούς πανδημίας. 

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι εγκληματικό, καθώς δυνητικα σημαίνει ότι εφόσον δεν το ενισχύω τώρα που το χρειάζομαι περισσότερο από ποτέ μάλλον δεν θα το ενισχύσω ποτέ... 

Επιπλέον, εφόσον όλοι θεωρούνται ισότιμα μελοι της κοινωνίας, θα πρέπει να έχουν ίσες παροχές σε βασικά αγαθά. Επαψε ένα από αυτά να είναι η ιατρική περίθαλψη? 

Με αυτή τη λογική να επιλέγουμε ποιος θα μπει στο νοσοκομείο με βάση αν είναι πλουσιος/φτωχός, παχύσαρκος η μη, κτλ. 

Φιλικά! 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, papp0us είπε

Επειδή δε θυμάσαι καν τι έχεις γράψει θα στο πω εγώ.

"υπάρχει εμβόλιο στην ιστορία μας που χορηγήθηκε σε 4 δόσεις μέσα σε 12 μήνες"

παρά την υπερβολή των 4ων δόσεων σου απάντησα.

Και επειδή βγήκαν μετά το 2013; Είσαι δηλαδή καλύτερος από το 9χρονο; Επειδή αυτό έχει εμβολιαστεί με άλλα εμβόλια από εσένα; Εσύ δε μου απάντησες; Υπάρχουν τελικά εμβόλια που έχουμε πάρει 3 δοσεις σε ένα χρόνο;

Για την υποχρεωτικοτητα ήμουν ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ 

"Δε με έπεισαν , δεν το κάνω" ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΥΤΌ, και να δεχτείς τις συνέπειες. Πρέπει να στο ζωγραφίσω για να καταλάβεις αν είμαι υπέρ η κατα;

Το να λες ψέματα όμως επειδή σε πείραξε η υποχρεωτικοτητα δεν είναι λύση.

Αν κάνεις ποτέ παιδιά μην τα εμβολιασεις ποτέ αν δεν θες κρατα τα σπίτι, αφού σε σχολείο δεν θα τα δέχονται , διάβασε τα μόνος σου, κάντα επιστήμονες και ζήσε περήφανος την υπόλοιπη ζωή σου, ότι εσύ υποχρεωτικό εμβόλιο δεν έκανες ποτέ.

Στη "χούντα " που ζεις μπορείς να το κάνεις και αυτό , και να μη σου πει κανείς τίποτα.

Λέγοντας ψέματα , που σου εξηγώ και βλέπεις και ο ίδιος οτι είναι ψέματα, δεν προσφέρεις τίποτα σε κανέναν.

"Ανοίγει η πλατφόρμα για 4η δόση
 
Ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας, Μάριος Θεμιστοκλεους, γνωστοποίησε ότι η πλατφόρμα για την τέταρτη δόση εμβολίου στους ανοσοκατεσταλμένους θα ανοίξει την ερχόμενη Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022. Η τέταρτη δόση θα πρέπει να γίνεται τρεις μήνες μετά την τελευταία δόση και θα χορηγείται από 12 ετών. "

ένας ανοσοκατεσταλμένος λοιπόν σε 12 μήνες δύναται να εμβολιαστεί 4 φορές. Και σύμφωνα με τις τελευταίες μελέτες της τρίτης δόσης που φθίνει η προστασία της πάνω στο τρίμηνο ή/και δεν είναι τόσο αποτελεσματική έναντι της όμικρον, αυτό σημαίνει ότι αναπόφευκτα ο γενικός πληθυσμός θα πάει στις 4 δόσεις σε βάθος 15 μηνών. Μένει να το δείξει η ιστορία αλλά όλοι εδώ ξέρουμε ότι κάπως έτσι θα γίνει, όπως και με τη τρίτη δόση που ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη - μόνο για ανοσοκατεσταλμένους θεωρητικά. Είτε είναι το obsolete πρώτο version του εμβολιού, είτε οι νέες εκδοχές που είπε ο Μπουρλας ότι θα λανσάρει κάπου στον Μάρτιο.

Συνεπώς δεν βλέπω το ψέμα εδώ. Και το ότι δεν αντιστέκεται σθεναρά ο λαός σε αυτή τη παραφροσύνη παρά αφήνει πχ να απολύονται 7.500 υγειονομικοί εν μέσω πανδημικής κρίσης και να έχουμε τεράστια θνητότητα όπως σήμερα 95 άτομα, αυτό είναι που θα έπρεπε να προβληματίζει τον λαό. Όχι το τι κάνει ο καθένας, εφόσον μιλάμε ξεκάθαρα για ατομική προστασία.

Ότι λύσαμε όλα τα άλλα δηλαδή της κρίσης, και η υποχρεωτικότητα είναι ο τρόπος "να πάρουμε τις ζωές μας πίσω".

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από KostasPapaJohn
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

Αρχικά, τα εμβόλια δεν είναι δωρεάν.... Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι τα έχουμε πληρώσει όλοι μας εμβολιασμενοι κ μη. 

Δεύτερον, δεν μπορείς να κάνεις παραλληλισμους μεταξύ εμβολίων που χρησιμοποιούνται εδώ κ δεκαετίες κ του συγκεκριμένου το οποίο όπως κ να το κάνουμε δεν έχει τεσταριστει σε βάθος χρόνου, πόσο μάλλον αυτού με τα κοινά αναλγητικα. 

Τρίτον, το γεγονός ότι αναφέρεις ξανά κ ξανά  "να πάρεις τη θέση αλλου..." καταδεικνύει το πραγματικό πρόβλημα. 

Ότι το σύστημα υγείας δεν ενισχύεται σε καιρούς πανδημίας. 

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι εγκληματικό, καθώς δυνητικα σημαίνει ότι εφόσον δεν το ενισχύω τώρα που το χρειάζομαι περισσότερο από ποτέ μάλλον δεν θα το ενισχύσω ποτέ... 

Επιπλέον, εφόσον όλοι θεωρούνται ισότιμα μελοι της κοινωνίας, θα πρέπει να έχουν ίσες παροχές σε βασικά αγαθά. Επαψε ένα από αυτά να είναι η ιατρική περίθαλψη? 

Με αυτή τη λογική να επιλέγουμε ποιος θα μπει στο νοσοκομείο με βάση αν είναι πλουσιος/φτωχός, παχύσαρκος η μη, κτλ. 

Φιλικά! 

 

Δωρεάν τα νιώθει ο κόσμος, είμαι βεβαιος ότι αν είχαν αντίτιμο 200€ η δόση όλοι θα ήθελαν να το κάνουν και θα διαμαρτυρόντουσαν κατά της ελίτ που τους στερεί το εμβόλιο.

Το συγκεκριμένο εμβόλιο έχει χρησιμοποιηθεί από 2 δις ανθρώπους. Πόσους θελουμε; Και άλλωστε για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε βάθος χρόνου. 

Κανένα σύστημα υγείας δεν μπορεί να αντέξει την ξαφνική εισαγωγή χιλιάδων ανθρώπων για μια και μόνη αιτία όπως μια μεταδοτική ασθένεια. Τα logistics απλά δεν είναι εφικτά για 1002 λόγους.

Ιατρικη περίθαλψη δεν είναι και το εμβόλιο; Αυτό γιατί δεν το θελουμε αλλά θελουμε να μας χορηγήσουν οξυγόνο αν κάτι πάει στραβά;

Δηλαδη ποια η λογική πίσω από τη σκέψη αυτή; Από τη μια εγώ δεν θέλω δεν πειθαρχω, αλλά από την άλλη που είναι το κράτος. Σου προτείνουν Χ λύση για να μη χρειαστεί να μπεις στο νοσοκομείο και εσυ λες όχι δεν τη θέλω, αλλά όταν νοσήσω βαριά περίθαλψτε με.

Και ξαναλέω δεν με νοιάζει ούτε με αφορά τι θα κάνει ο καθένας. 
Κραταω ως δεδομένο ότι αποδεδειγμένα ρισκάρεις παραπάνω αν δεν εμβολιαστείς να πάθεις κάτι από τον ιό, παρά αν εμβολιαστείς από τον ιό. Ας αποδείξει κάποιος το αντίθετο.

Και επίσης δεν καταλαβαίνω τη λογική να σου προσφέρουν λύση σε ένα πρόβλημα και εσυ να προτιμάς να την αποφύγεις αλλά όταν σε χτυπήσει το πρόβλημα να παρακαλάς να νοσηλευτείς και να απαξιώνεις τις δομές υγεία.

Αυτα από εμένα, μεγάλα παιδιά είμαστε και διαλέγουμε. 

Επεξ/σία από george1807
  • Thanks 9
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

παρά αφήνει πχ να απολύονται 7.500 υγειονομικοί εν μέσω πανδημικής κρίσης

Γιατι αγορασμενη ειναι η θεση; Νεα παιδια με φρεσκιες γνωσεις δεν μπορουν να δουλεψουν; Πρεπει εκβιαστικά να δουλευει η καθε ψεκασμενη θείτσα;

για κανε μας την χαρη

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vault13 είπε

Γιατι αγορασμενη ειναι η θεση; Νεα παιδια με φρεσκιες γνωσεις δεν μπορουν να δουλεψουν; Πρεπει εκβιαστικα να δουλευει η καθε ψεκασμενη θείτσα;

για κανε μας την χαρη

Sad. Τουλάχιστον μην υποτιμάς τον εαυτό σου και αναλώνεις αυτή τη συγκεκριμένη λέξη. Βρες μια νέα, φρέσκια λέξη και κατά προτίμηση όχι καθοδηγούμενη από τα μίντια της εξουσίας.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μακαρίτης Steve Jobs χρέωνε το φαγητό στην καφετέρια της Apple, λέγοντας ότι αν είναι κάτι τσάμπα (δεν το σέβεται ο κόσμος και το πετάει, αφήνει φαγητό να πετιέται) οπότε τα χρέωνε τα πιάτα έστω μισό τιμής για τους εργαζόμενους της. 

Καπως έτσι θα το έκανα και με το εμβόλιο και δεν θα υπήρχε ανεμβολιαστος. Θα θέλαμε όλοι να το κάνουν. Στην αρχή θα έλεγαν: "Παλιομασωνοι, βγάλατε το αντίδοτο για τους πλούσιους, ζητάτε και λεφτά, θα πεθάνουμε εμείς οι φτωχοί κτλπ" και ύστερα θα έκοβαν το κάπνισμα ένα μήνα να το κάνουν για να επιβιώσουν, αλλά που μυαλό οι κυβερνώντες.

Bonus: οι πρώτες 10 εκατομμύρια δόσεις τσάμπα, προλάβετε, εκεί να δείς θα έλεγαν και ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KostasPapaJohn είπε

 

Συνεπώς δεν βλέπω το ψέμα εδώ. Και το ότι δεν αντιστέκεται σθεναρά ο λαός σε αυτή τη παραφροσύνη παρά αφήνει πχ να απολύονται 7.500 υγειονομικοί εν μέσω πανδημικής κρίσης και να έχουμε τεράστια θνητότητα όπως σήμερα 95 άτομα, αυτό είναι που θα έπρεπε να προβληματίζει τον λαό.

Αυτό εμένα μου φαίνεται ασύλληπτο και καθαρός λαϊκισμός το επιχείρημα. Είναι δυνατόν να είσαι υγειονομικός και να μην εμβολιάζεσαι; Να δίνεις φάρμακα σε ασθενείς σου αλλά εσυ να λες δεν τα παίρνω; Στην τελική αν δεν πιστεύεις στην επιστήμη που υπηρετείς γιατί πηγές εξαρχής;

Σαν να είμαι προγραμματιστής και να λέω εγώ δεν ακολουθώ τις νέες εξελίξεις αλλά θα μείνω στα XP μου και να γράφω assembly γιατί δεν εμπιστεύομαι τη C++

 

  • Like 2
  • Thanks 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1807 είπε

Και επίσης δεν καταλαβαίνω τη λογική να σου προσφέρουν λύση σε ένα πρόβλημα και εσυ να προτιμάς να την αποφύγεις αλλά όταν σε χτυπήσει το πρόβλημα να παρακαλάς να νοσηλευτείς και να απαξιώνεις τις δομές υγεία.

Η υπάρχει και άλλη κατηγορία. Δεν μπαίνουν να διασωληνωθούν και φτύνουν τα φάρμακα, αφού βρίζουν αισχρά και τραβάνε σωληνάκια και ορούς, τα είδε ο ξάδερφος μου όταν νοσηλεύτηκε στον ευαγγελισμό (δεν έπινε, κάπνιζε) αλλά του την έφερε ο ιός...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Η υπάρχει και άλλη κατηγορία. Δεν μπαίνουν να διασωληνωθούν και φτύνουν τα φάρμακα, αφού βρίζουν αισχρά και τραβάνε σωληνάκια και ορούς, τα είδε ο ξάδερφος μου όταν νοσηλεύτηκε στον ευαγγελισμό (δεν έπινε, κάπνιζε) αλλά του την έφερε ο ιός...!

Αυτοι ειναι οι ψεκασμενοι μεχρι το μεδούλι :) εδω ο Δαρβινος δινει τις λύσεις συνηθως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, george1807 είπε

Δωρεάν τα νιώθει ο κόσμος, είμαι βεβαιος ότι αν είχαν αντίτιμο 200€ η δόση όλοι θα ήθελαν να το κάνουν και θα διαμαρτυρόντουσαν κατά της ελίτ που τους στερεί το εμβόλιο.

Το συγκεκριμένο εμβόλιο έχει χρησιμοποιηθεί από 2 δις ανθρώπους. Πόσους θελουμε; Και άλλωστε για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε βάθος χρόνου. 

Κανένα σύστημα υγείας δεν μπορεί να αντέξει την ξαφνική εισαγωγή χιλιάδων ανθρώπων για μια και μόνη αιτία όπως μια μεταδοτική ασθένεια. Τα logistics απλά δεν είναι εφικτά για 1002 λόγους.

Ιατρικη περίθαλψη δεν είναι και το εμβόλιο; Αυτό γιατί δεν το θελουμε αλλά θελουμε να μας χορηγήσουν οξυγόνο αν κάτι πάει στραβά;

Δηλαδη ποια η λογική πίσω από τη σκέψη αυτή; Από τη μια εγώ δεν θέλω δεν πειθαρχω, αλλά από την άλλη που είναι το κράτος. Σου προτείνουν Χ λύση για να μη χρειαστεί να μπεις στο νοσοκομείο και εσυ λες όχι δεν τη θέλω, αλλά όταν νοσήσω βαριά περίθαλψτε με.

Το οτι ο κοσμος τα νιωθει δωρεαν, δε σημαινει οτι ειναι δωρεαν...

Οπως εγραψα στο σχολιο μου τιθεται θεμα μελετης του σε βαθος χρονου κ οχι σε θεμα μεγεθους δειγματος

Επισης μιλησα για περιθαλψη εφοσον παθεις κατι , οχι προκαταβολικα 

Σαφως και δεν μπορει το συστημα υγειας να εξυπηρετησει ταυτοχρονα εκατονταδες χιλιαδες ασθενεις... αυτο ειναι λοιπον λογος για να το ενισχυσεις περαιτερω?

Τι γινεται ομως στην πραξη?

Η λογικη πισω απο τη σκεψη μου ειναι η εξης.

Καταφερνεις και φτιαχνεις ενα σκευασμα το οποιο ειναι ενα οπλο για να καταπολημισεις το προβλημα.

Εφοσον λοιπον δεν ειναι η λυση στο προβλημα που υπαρχει αλλα ενα βοηθητικο μεσο, ειναι λαθος να το πλασαρεις με αυτον τον τροπο και να υποχρεωνεις τους ανθρωπους ειτε αμεσα ειτε εμμεσα.

Το προβλημα δεν ειναι το εμβολιο αυτο καθ'αυτο... Αδιαμφισβιτητα εσωσε ζωες ανθρωπων που βρισκονταν σε ομαδα υψηλου κινδυνου.

Αυτο ομως δεν ειναι καταλληλο για ολους αδιακριτως

Πχ αν εγω κ συ εχουμε πιεση δε σημαινει οτι θα παρουμε το ιδιο φαρμακο, με την ιδια δοσολογια κτλ.

Το προβλημα ειναι οι πολιτικες που επιβαλλονται με βαση αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...