Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναβάθμιση RAM - Windows


Kameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που πραγματικά μετά από ώρες ψαξίματος, ερωτήσεις, επικοινωνία με Gigabyte, Microsoft αναρωτιέμαι αν τελικά όντως υπάρχει πρόβλημα ή όχι και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.
Πρόσφατα αναβάθμισα την RAM μου από 2x8gb σε 4x8gb της HyperX DDR4 2666. Η μόνη διαφορά στα κιτ είναι πως υπάρχει μια μικρή διαφορά στα καινούρια κιτ (serial) επειδή το πακέτο ήταν με 2 κιτ, ενώ τα αρχικά ήταν 2 μονά κιτ. Τα χαρακτηριστικά τους είναι ακριβώς ίδια.
Το π΄ροβλημα είναι το εξής. Στα Windows βλέπω το εξής:
image.png.bfeafde1791299cd943478c86b2c2fd9.png

Να αναφέρω εδώ πως χρησιμοποιώ τα 11. Κατά τη διάρκεια της έρευνας έκανα 2 φορές format Και σε Windows 10 και 11. Άρα το σύστημα είναι καθαρό.

Το bios (τελευταία έκδοση) επίσης βλέπει κανονικά τις μνήμες:

image.png.578233483b1d91430f5096d8b4d7c7bd.png

Εδώ τα χαρακτηριστικά του συστήματος:
image.png.9cb85bdd4ba2218536f7d74c4960ae3f.png

 

Η μόνη πρόταση που έχω βρει με την αλλαγή που βλέπτε εδώ έχει δοκιμαστεί και δεν κάνει απολύτως τίποτα:

image.png.575427859e41d8957cfd6cac798d9aec.png

Θα χαρώ πολύ να ακούσω γνώμες.
Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις βάλει σωστά τις μνήμες πάνω στη μητρική. Ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο της μητρικής σελίδες 9 και 10.

Πρέπει να βάλεις τις καινούργιες που πήρες σαν κιτ στις σχισμές 1 και 2 (δεν είναι δίπλα δίπλα) και αυτές που είχες στις σχισμές 3 και 4 που περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Εγώ δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο.

Μην ξεχνάς ότι τα Windows 11 κρατάνε και 4GB RAM για το λειτουργικό.

Σε ευχαριστώ. Μα για αυτό στο τέλος είπα μήπως εγώ χάνω κάτι. Παρ'όλα αυτά, όταν στο σύστημα έχω 16gb δεν βλέπω αναλογικά να είναι διαφορετικά τα μεγέθη, αλλά 16 από 16. Επίσης έχω δει και συστήματα φίλων με 32 που αντίστοιχα λένε 32 από 32.
image.png.e07b7836f6658a81c3bb2cdaf985fbf7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Kameleon είπε

Σε ευχαριστώ. Μα για αυτό στο τέλος είπα μήπως εγώ χάνω κάτι. Παρ'όλα αυτά, όταν στο σύστημα έχω 16gb δεν βλέπω αναλογικά να είναι διαφορετικά τα μεγέθη, αλλά 16 από 16. Επίσης έχω δει και συστήματα φίλων με 32 που αντίστοιχα λένε 32 από 32.
image.png.e07b7836f6658a81c3bb2cdaf985fbf7.png

Στην  πρώτη φωτό στην αρχή του νήματος αναφέρει HARDWARE RESERVED 16,1GB που σημαίνει ότι το μπόρντ δεσμεύει την μισή διαθέσιμη μνήμη.
Δεν είναι φυσιολογικό αυτό από τη στιγμή που έχεις το συγκεκριμένο επεξεργαστή που δεν διαθέτει ενσωματωμένα γραφικά.

Δεν είναι θέμα windows, το μπόρντ δεν βλέπει σωστά την μνήμη.
 

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Δεν έχεις βάλει σωστά τις μνήμες πάνω στη μητρική. Ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο της μητρικής σελίδες 9 και 10.

Πρέπει να βάλεις τις καινούργιες που πήρες σαν κιτ στις σχισμές 1 και 2 (δεν είναι δίπλα δίπλα) και αυτές που είχες στις σχισμές 3 και 4 που περισσεύουν.

Η αλήθεια είναι πως έχω δοκιμάσει όλους πιθανούς συνδυασμούς καθώς γνωρίζω πως τα σλοτ είναι ανά ένα. Παρ'όλα αυτά, ο συνδυασμός που προτείνεις και που εγώ αρχικά δοκίμασα είναι ο μοναδικός με τον οποίο ο υπολογιστής δεν ανοίγει καν.
Μάλιστα μόλις μπαίνειτο τρίτο κιτ βλέπω αυτό.

1062672848_2022-01-1810_17_35-Clipboard.png.c4b5f5cf9ca16c782b44358cec09bb84.png

Στο τέταρτο δεν ανοίγει.

16 λεπτά πριν, dpolal είπε

Στην  πρώτη φωτό στην αρχή του νήματος αναφέρει HARDWARE RESERVED 16,1GB που σημαίνει ότι το μπόρντ δεσμεύει την μισή διαθέσιμη μνήμη.
Δεν είναι φυσιολογικό αυτό από τη στιγμή που έχεις το συγκεκριμένο επεξεργαστή που δεν διαθέτει ενσωματωμένα γραφικά.

Δεν είναι θέμα windows, το μπόρντ δεν βλέπει σωστά την μνήμη.
 

 

Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα και αναρωτιέμαι μήπως τελικά έχδει κάτι η motherborad. Από την άλλη αναρωτιέμαι πως γίνεται να βλέπει τα 32gb εγκατεστημένα κανονικά;

Επεξ/σία από Kameleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kameleon είπε

Η αλήθεια είναι πως έχω δοκιμάσει όλους πιθανούς συνδυασμούς καθώς γνωρίζω πως τα σλοτ είναι ανά ένα. Παρ'όλα αυτά, ο συνδυασμός που προτείνεις και που εγώ αρχικά δοκίμασα είναι ο μοναδικός με τον οποίο ο υπολογιστής δεν ανοίγει καν

...

Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα και αναρωτιέμαι μήπως τελικά έχδει κάτι η motherborad. Από την άλλη αναρωτιέμαι πως γίνεται να βλέπει τα 32gb εγκατεστημένα κανονικά;

Είναι διαφορετικές πιθανότατα οι μνήμες και για αυτό σου κάνει αυτά τα κόλπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, @11h είπε

Βγάλε το παλιό σέτ και δές αν τρέχει με τις καινούργιες μόνο. Αν ναί, clear cmos και βάλτες ολές με standard frequency/timings.

 

 

Και τώρα με XMP Disabled τις έχει οπότε δεν θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα.

Να μην σχολιάσουμε το γεγονώς ότι είναι κρίμα που έχει μνήμες 2666 σε σύστημα με R7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dpolal said:

Και τώρα με XMP Disabled τις έχει οπότε δεν θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα.

Να μην σχολιάσουμε το γεγονώς ότι είναι κρίμα που έχει μνήμες 2666 σε σύστημα με R7.

Ναί τώρα το είδα, δεν φαίνεται καλά στο κινητό. Και το bios φαινεται πρόσφατο. Μάλλον στο τέλος θα αναγκαστεί να τις πουλήσει και να πάει σε 2x16 3200MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, @11h είπε

Βγάλε το παλιό σέτ και δές αν τρέχει με τις καινούργιες μόνο. Αν ναί, clear cmos και βάλτες ολές με standard frequency/timings.

 

 

Ναι τρέχει κανονικά. Τα υπόλοιπα που λες έχουν να κάνουν με ρυθμίσεις bios?

Ναι το bios είναι το τελευταίο. Τα υπόλοιπα (σύστημα R7 κτλ) δεν τα καταλαβαίνω :).

Μη μου λες τέτοια και τις πήρα μια βδομάδα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Kameleon said:

Ναι τρέχει κανονικά. Τα υπόλοιπα που λες έχουν να κάνουν με ρυθμίσεις bios?

Ναι το bios είναι το τελευταίο. Τα υπόλοιπα (σύστημα R7 κτλ) δεν τα καταλαβαίνω :).

Μη μου λες τέτοια και τις πήρα μια βδομάδα πριν.

Κάνε clear cmos, ύστερα στο bios βαλε τη μνημη στα 2133MHz και ξαναδοκίμασε προσθέτοντας ενα dimm τη φορά.

Οι μνήμες που πήρες ειναι στο QVL?
 

δοκίμασε να κάνεις boot και απο usb stick με linux να δείς αν έχεις το ιδιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι δυνατον να εχεις παει σε τοσο αργες μνημες 2666 και οχι σε ενα στανταρ οπως 3200 ή 3600.

Αυτη τη στιγμη με 4 ντιμς πλεον dual rank configuration ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Δοκιμασε με τις μνημες σε χαμηλοτερη συχνοτητα αφου βγαλεις βαλεις επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα μου πάρει λίγο χρόνο να τα δω αυτά δεν είμαι τόσο advanced στο hardware καθώς ασχολούμαι μόνο όταν χρειάζεται αλλαγή /αναβάθμιση και χρειάζεται προσοχή γιατί είναι μηχάνημα που εργάζομαι και δε θα το αντέξω τρίτο format.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο γρίφος λύθηκε μετά από επίσκεψη στον τεχνικό του καταστήματος. Ασυμβατότητα με τις παλιές, παρόλο που μιλάμε για ίδια σειρά, μοντέλο, specs κτλ. Μόνη διαφορά, οι αρχικές ήταν 2 Kit των 8, οι καινούριες ένα Kit με 2x8. Κρίμα οι τόσες ώρες και τα format μου. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Επεξ/σία από Kameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...