Προς το περιεχόμενο

Scream (2022) Εντυπώσεις


KouMasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραια ταινια για τους φαν του ειδους, ακολουθει γενικα την ταση της εποχης - επανεμφανιση χαρακτηρων απο προηγουμενες ταινιες 10, 20, 30 χρονια μετα κλπ, κατι που παιζει πολυ τωρα τελευταια.

Απο την αρχη μου περνουσαν υποψιες τι παιζει με τον δολοφονο και ποιος - ποια μπορει να ειναι (δε δινωπερισσοτερες λεπτομερειες για ευνοητους λογους), σε μπερδευει λιγο το ολο σεναριο βεβαια, αλλα ισως καποιος που ειναι φαν των ταινιων και εχεις δει διαφορες αντιστοιχες ταινιες να μπορει να το διαισθανθει ποιος - ποια πιθανον να ειναι ο / η δολοφονος.

Αρκετα καλη ταινια, γυρω στα 7/10 θα εβαζα και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεκαθεν τα scream ηταν καλες ταινιες εξυπνες με ωραια twist χωρις να κανουν κοιλιες και να πρωταγωνιστεις και εσυ μαζι στο ρολο του ντετεκτιβ στο να καταλαβεις ποιος ειναι ο δολοφονος. 11 χρονια μετα την τεταρτη ταινια εχουμε ενα requel οπως αναφερετε και μεσα στην ταινια με πρωταγωνιστες τους κλασικους που γνωρισαμε το 1996 αλλα και καποιους νεους απογονοι αυτων. Την ειδα πολυ ευχαριστα παρολο το κοντα 2ωρο ωμη στο splatter της με καποιες πολυ δυνατες σκηνες με τα παιχνιδια της και το lore που ακομα καλα κρατει. Η Sonia Ammar στην πρωτη ταινια που παιζει ειμαι σιγουρος θα κανει λαμπρη καριερα. Η Melissa Barrera η πρωταγωνιστρια και κορη του Λουμις στην ταινια παιζει επισης πολυ αξιολογα. Οι φαν θα την δειτε με ενα χαμογελο οι υπολοιποι που αρεσκεστε στο slasher genre δωστε της μια ευκαιρια. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου άρεσε. Κάποιοι ωραίοι φόνοι, και ενδιαφέρον "κλείσιμο" για κάποιους χαρακτήρες.

Για τον δολοφόνο βέβεια (όπως και σε όλο το franchise) δε σου δίνει στοιχεία ώστε να πάει κάπου το μυαλό σου. Απλά αποκλείεις αυτούς που πεθαίνουν και στο τέλος σου λέει είναι ο/η τάδε για τον τάδε λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσε ...όπως έγραψα και στην κριτική έμοιαζε πιο πολύ σαν καρτουν

Όντως υπήρχε 1 τουιστ αλλά τόσο αναληθοφάνεια σε μια υποτιθέμενη "νορμαλ" slashing ιστορία δεν λέει

Θα πήγαινε κουτι αν το γυρνάγαν σε στυλ παρωδίας...

5/10

Σποιλερ:

Spoiler

Δλδ... να το πιάσουμε και αλλιώς...έχουμε κοπελίτσες όμορφες και λυγερές και τις μαχαιρώνουμε αβέρτα κουβέρτα ...και εκεί δεν παθαίνουν τίποτα..και συνεχίζουν...δλδ ποιος Εξολοθρευτής και ποιος Rambo.....εδω μιλάμε για μαχαίρα όση είναι η ακτίνα της μέσης τους το λιγότερο..και εκεί αλώβητες..ούτε στομαχια.ούτε σπλήνες...νεφρά...αν είναι ..το κάνουμε σαν την νύχτα με τις μάσκες και αντε μετά να σκοτώσεις τον Myers...θα θέλει ολόκληρο τανκ και αν.

Θα μου πείς ταινία είναι να περνάει η ώρα.....και μέσα σε αυτό ...και τα πατατάκια μας φάγαμε (δεν είχα pop corn) και εντάξει δεν προβληματιστήκαμε αλλά.
Καταρχήν υπήρχε μια τρελλή διακωμώδηση....αναφορές στις ταινίες που γυρίστηκαν ... και αναφορές δεξιά αριστερα...καταλαβαίνω ήθελαν να μεταφέρουν 1 κλίμα real(ity) αλλά ..κόψε και κάτι....μην το ζαλίζεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο. Θα συμφωνήσω ότι προς το τέλος έγινε λίγο γελοίο, αλλά οκ, για 2-3 λεπτά. Ούτε και εγώ βρήκα τον δολοφόνο. 

Το προηγούμενο το είχαμε δει κινηματογράφο και όλοι λίγο πολύ γελούσαμε με την τροπή που είχε πάρει στο τέλος. 

Και παμε και για επομενο 

https://www.imdb.com/title/tt17669358/?ref_=nv_sr_srsg_11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα,μου αρεσε...

Δεν ηταν η ταινια έπος αλλα τετοιες ταινιες βλεπουμε για το hype..

Περναει ευχαριστα η ωρα!!

(ουτε εγω πλησιασα να βρω τον δολοφονο!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...