Προς το περιεχόμενο

Σχολή πληροφορικής παράλληλα με εργασία


Libi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Libi είπε

Ποσα χρόνια έκανες να το τελειωσεις και ασχολήθηκες επαγγελματικα μ αυτο;

6 Χρόνια (2 ενότητες/ετος) και ΝΑΙ βοήθησε τα μάλλα στο τέλος....(μεγάλη ιστορία)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο ίσως, αλλά αν δεν κάνω λάθος δικαιούσαι 30 μέρες ανεφ αποδοχών φοιτητική άδεια απο την δουλειά σου όταν είσαι φοιτητής. Για ψάξτο, ίσως σου φανεί χρήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 12:03 ΠΜ, Libi είπε

Γεια σας είμαι 28 χρονών και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες για σχολή πληροφορικής στην Αθήνα. Κατα πόσο είναι εφικτή η φοίτηση και ολοκλήρωση της σχολής παράλληλα με πρωινή εργασία; Δηλαδή χωρίς παρακολούθηση και μόνο με προσωπικό διάβασμα στο σπίτι υπάρχει δυνατότητα ολοκλήρωσης της σχολής και με τα εργαστήρια γίνεται πχ να πηγαίνω μόνο απογευματινές ώρες;

οχι, οι σχολές πληροφορικής εχουν και εργαστήρια με υποχρεωτικες παρουσίες οπότε πρέπει να βρισκεις χρόνο να τα παρακολουθείς. αν οι καθηγητες τα κανουν απόγευμα εχεις καλώς αλλιως όμως τι θα κάνεις? αν εργάζεσαι τις ωρες των μαθηματων αντί να μπεις σε διαδικασία πανελληνίων  δες και το πρόγραμμα πληροφορικής του εαπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2022 στις 4:37 ΜΜ, velociraptoras είπε

οχι, οι σχολές πληροφορικής εχουν και εργαστήρια με υποχρεωτικες παρουσίες οπότε πρέπει να βρισκεις χρόνο να τα παρακολουθείς. αν οι καθηγητες τα κανουν απόγευμα εχεις καλώς αλλιως όμως τι θα κάνεις? αν εργάζεσαι τις ωρες των μαθηματων αντί να μπεις σε διαδικασία πανελληνίων  δες και το πρόγραμμα πληροφορικής του εαπ 

Ξερεις αν στα τει αλλαζει καθολου το προγραμμα; Εχει πχ μη υποχρεωτικα εργαστηρια κ το επιπεδο δυσκολιας ειναι μικροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Libi είπε

Ξερεις αν στα τει αλλαζει καθολου το προγραμμα; Εχει πχ μη υποχρεωτικα εργαστηρια κ το επιπεδο δυσκολιας ειναι μικροτερο

δεν υπάρχουν πια ΤΕΙ, η σχολή που είμαι είναι πρωην ΤΕΙ και επειδη είμαι η τελευταία εισαχθείσα στο τμημα ως ΤΕΙ (εδωσα κατατακτηριες τη χρονια πριν την αλλαγη) εμεις εχουμε περισσότερα εργαστηρια, πχ με το πρόγραμμα του πανεπιστημιου για το ιδιο μαθημα εμεις ειχαμε 13 εργαστηρια ολο το εξαμηνο ενω οι νεοι φοιτητες εχουν 6-7. σε καθε εξαμηνο εχεις 4-6 μαθηματα με εργαστηρια. Οι θεωρίες εκτός από 2-3 μαθηματα που εγιναν μικρές αλλαγες ειναι ιδιες. μαθηματα χωρις υποχρεωτικές παρουσίες στα εργαστηρια είναι λίγα που όμως πρέπει καθε βδομάδα να κανεις τις ασκήσεις και τις εργασίες εξαμήνου και να τις ανεβάζεις, αλλά αυτα ειναι πια στο τελευταίο ετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

δεν υπάρχουν πια ΤΕΙ, η σχολή που είμαι είναι πρωην ΤΕΙ και επειδη είμαι η τελευταία εισαχθείσα στο τμημα ως ΤΕΙ (εδωσα κατατακτηριες τη χρονια πριν την αλλαγη) εμεις εχουμε περισσότερα εργαστηρια, πχ με το πρόγραμμα του πανεπιστημιου για το ιδιο μαθημα εμεις ειχαμε 13 εργαστηρια ολο το εξαμηνο ενω οι νεοι φοιτητες εχουν 6-7. σε καθε εξαμηνο εχεις 4-6 μαθηματα με εργαστηρια. Οι θεωρίες εκτός από 2-3 μαθηματα που εγιναν μικρές αλλαγες ειναι ιδιες. μαθηματα χωρις υποχρεωτικές παρουσίες στα εργαστηρια είναι λίγα που όμως πρέπει καθε βδομάδα να κανεις τις ασκήσεις και τις εργασίες εξαμήνου και να τις ανεβάζεις, αλλά αυτα ειναι πια στο τελευταίο ετος. 

καταλαβα..πιστευεις θα αξιζε ομως η προσπαθεια εστω και για τις βασικες γνωσεις /διασυνδεσεις κ ας μν παρω πτυχιο ωστε μετα μονος μου με ενασχοληση απο freecodecamp(που ηδη ασχολουμαι για web development) κ σεμιναρια να ασχοληθω με coding? Και στο μελλον καποια εργασια σε αντιστοιχο τομεα

Επεξ/σία από Libi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...