Προς το περιεχόμενο

Στις 2 Σεπτεμβρίου κάνει ντεμπούτο η σειρά The Lord of the Rings στην υπηρεσία Amazon Prime Video


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Stathis85 είπε

Η τριλογία LotR είναι σχετικά πιστή στα βιβλία. Κατά ενα 60% θα έλεγα

Η τριλογία the Hobbit δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το βιβλίο π;έρα απο το γενικό νόημα και ειναι οτι χειρότερο/πιο αμερικανιά μπορούσαν να κάνουν στο franchise. Πραγματικά θα τρεμουν τα κοκκαλα του Τολκιν με αυτο το ξεφτιλίκι και ντροπή στο στούντιο π κατακρεούργησε ενα απο τα καλύτερα βιβλία φαντασίας

Συμφωνώ και στα δύο. Το πρόβλημά (μου) είναι ότι θεωρώ το "60%" πάρα πολύ μικρό και οριακά βλάσφημο για το έργο του Τόλκιν. Δεν κρίνω τα LOTR σαν ταινίες του Χόλιγουντ, κρίνω μόνο πόση σχέση είχαν με το βιβλίο (60%, που για μένα είναι πολύ λίγο). Για το Hobbit δεν είχα προσδοκίες, φαινόταν από την αρχή ότι θα ήταν βδελυγμία και μου είχαν ήδη γυρίσει τα μυαλά με τις προηγούμενες ταινίες του ακατονόμαστου οπότε ελάχιστη η διαφορά.

Όπως ειπώθηκε και πιο πριν, η σειρά της Amazon βασίζεται εξ' ορισμού σε μια περίοδο για την οποία δεν υπάρχουν λεπτομερείς ιστορίες οπότε ελπίζω απλώς να κρατήσουν το γενικό ύφος των βιβλίων, να μην δούμε... νετφλιξικούς νεοτερισμούς (καταλαβαίνετε τι εννοώ) και φυσικά να υπάρχει πολύ καλό production value. Καλύτερο από του WoT (που ούτως ή άλλως μου άρεσε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Ίσως αν ζητήσει κάποιος να υποστηρίξει αντικαταβολή το Amazon να το σκεφτεί σοβαρά, τι να πω, είπε κ ενας φίλος παραπάνω δια ζώσης - take away σκέψεις άλλωστε 

Το φόρουμ εννοείται είναι τεχνολογικό, ειδικά στα θέματα μηχανή espresso - στρατός (έστω oldies τεχνολογία) - καιρός (χαλαρά tech topic) - μετανάστευση επίσης (βλέπε εμβάσματα, βάλε βγάλε χρημα, κ.α.).

μην με παρεξηγεις, είναι που δεν πάω καλά όπως ανέφερες. 

Στο θέμα μας τώρα πέραν των παραπάνω, η σειρά είναι λόγος για να βάλει κανείς έστω τη μια εβδομάδα δωρεάν prime video κ να τη δει, 

αν και.... δυο μήνες κ μια εβδομάδα μπορεί να βάλει κάποιος δωρεάν αν το ψάξει Prime Video, εννοείται απόλυτα νόμιμα κ μέσω της ίδιας της Amazon. 😉

την επομένη μέρα το αργότερο είναι τα πάντα διαθέσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακώνεστε για βλακείες. Εγώ βλέπω ότι το trailer είναι σε 16:9 αναλογία. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι έτσι η σειρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα πρόχειρα το cast και φαίνεται από τα Lidl. Με εξαίρεση τον Peter Mullan ο οποίος είναι πολύ ταλαντούχος με δυνατό βιογραφικό. Τον έχω δει σε πολύ ποιοτικές ταινίες. Προφανώς για κάποιο λόγο θέλουνε φρέσκους ηθοποιούς χωρίς να είναι ιδιαίτερα γνωστοί. Αλλά τόσα λεφτά ρίχνουν, βάλτε καμιά γνωστή φάτσα.

Ελπίζω να μην το ξεσκίσουν στο wokeness. Ικανοί είναι να βάλουν κανα non-binary orc με λάβαρο το ουράνιο τόξο.

Το όραμα και την ποιότητα του Peter Jackson δεν τα φτάνουν κανείς, αλλά τουλάχιστον να το κάνουν αξιόλογο.

Ίδωμεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Για να δούμε πόσο wokeness χωράει σε μια τέτοια σειρά.

 

2 ώρες πριν, Glikos είπε

Ελπίζω να μην το ξεσκίσουν στο wokeness. Ικανοί είναι να βάλουν κανα non-binary orc με λάβαρο το ουράνιο τόξο.

 

11 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Αν κρίνω απ’οτι εχω ακούσει απο φήμες…………παρά πολυ δυστυχως..

Εδω η ίδια η Tolkien Society εχει γινει τουλάχιστον εμετική..

….ελπιζω να κάνω λάθος γτ το σύμπαν του Tolkien ειναι απο τα αγαπημένα μου…

Σιγουρα θα τη δω όμως να εκφέρω άποψη ,ελπιζω να μη το μετανιώσω..

image.png.0ba825c20c93219c104c992466f8c743.png

Πάμε γερά.

ps: σεβασμό σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε αναφέρεται στα κουτάκια, όμως άλλο η πραγματική ζωή και άλλο τα βιβλία του Καθηγητή. Με τα τελευταία δεν χωράνε πειράματα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Evangelos Anagnostou said:

Μουσική κάτι σαν χαουαρντ σορ και ναρεισιον κάτι σαν κειτ μπλανσετ. Που πατε βρε παλικάρια το ξέρει η μανούλα σας;

 

Όχι κατι σαν, είναι Howard Shore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, DaemonLord92 είπε

Η αληθεια είναι πως δεν έχω τσεκάρει καθόλου τι παίζει με τη σειρά αλλά ελπίζω να δείξουν τον πιο badass χαρακτήρα, τον Earendil! 

Η ιστορία του Εαρέντιλ ήταν στην 1η εποχή (δυστυχώς). Μακάρι να βλέπαμε αρχικά τις ιστορίες της πρώτης εποχής και την πιο επική μάχη στο τέλος βέβαια (πόλεμος της οργής).

Γενικά τι να πει κανείς για την 1η εποχή.. Δημιουργία του κόσμου (Βάλινορ, Άρντα).. άφιξη των ανώτερων ξωτικών στην άρντα, μάχη Φινγκόλφιν με Μόργκοθ... Άνγκμπαντ... Εαρέντιλ και Σίλμαριλς και δεν συμμαζεύεται!

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Stamer είπε

Η ιστορία του Εαρέντιλ ήταν στην 1η εποχή (δυστυχώς). Μακάρι να βλέπαμε αρχικά τις ιστορίες της πρώτης εποχής και την πιο επική μάχη στο τέλος βέβαια (πόλεμος της οργής).

Γενικά τι να πει κανείς για την 1η εποχή.. Δημιουργία του κόσμου (Βάλινορ, Άρντα).. άφιξη των ανώτερων ξωτικών στην άρντα, μάχη Φινγκόλφιν με Μόργκοθ... Άνγκμπαντ... Εαρέντιλ και Σίλμαριλς και δεν συμμαζεύεται!

Τωρα διάβασα πως η σειρά θα διαδραματίζεται στη 2η εποχή και ξενέρωσα λιγο. Η 1η εποχή οπως πολυ σωστά αναφέρεις είναι τούμπανο και θα ηθελα να μας δειξουν κατι (εστω και σε flashback)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Τωρα διάβασα πως η σειρά θα διαδραματίζεται στη 2η εποχή και ξενέρωσα λιγο. Η 1η εποχή οπως πολυ σωστά αναφέρεις είναι τούμπανο και θα ηθελα να μας δειξουν κατι (εστω και σε flashback)

Τους καταλαβαίνω. Ο κόσμος (που δεν γνώρίζε ούτε γνωρίζει τα βιβλία του Τολκιν και το έργο του γενικότερα) είναι ας πούμε εξοικειωμένος με τα δαχτυλίδια της δύναμης, τον Σάουρον κ.λ.π. Οπότε σκέφτονται οτι η σειρά θα είναι πιο "ευκολόπεπτη" και για περισσότερο κόσμο. Για μένα, μακάρι να ξεκινούσαν από εντελώς αρχή (την ώρα που ο Ερου έφτιαξε τον κόσμο :) ). Και ας είχε πολλές σεζον να έχουμε να ευχαριστιόμαστε. Άλλωστε, άνετα μπορούν να γεμίζουν κάθε μία σεζον με συγκεκριμένα γεγονότα.

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, koutsis είπε

Είσαι λίγο άδικος νομίζω. Στα lord of the rings έγινε πολύ καλή δουλειά. Συνολικά οι 3 ταινίες ήταν γύρω στις 11 ώρες αν έβλεπες την extended edition με περισσότερες λεπτομέρειες από τα βιβλία. Πιστεύω ο Jackson έκανε ότι καλύτερο μπορουσε δεδομένων των συνθηκών. Το hobbit είναι άλλη περίπτωση μιας και είναι  ένα σχετικά μικρό  παιδικό βιβλίο και έπρεπε να το κάνει 3 τριωρες ταινίες, άρα λογικό να έβαλε πολλα πράγματα που δεν ήταν στον βιβλίο μέσα!

O Tom? Που ήταν ο Tom???

16 ώρες πριν, Thresh είπε

Το ξέρεις ότι το War of the Last Alliance, που είδαμε στον πρόλογο του Fellowship of the Ring, είναι στο τέλος της 2ης εποχής έτσι? 😛

Οι μάχες στο Lotr & Hobbit δεν πιάνουν μια μπροστά του.

Από τα λίγα που θυμάμαι, έχει πολλές μάχες η 2η εποχή, αν και θα προτιμούσα 1η εποχή. Gondolin, nirnaeth arnoediad και τέτοια πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

O Tom? Που ήταν ο Tom???

Εντάξει, ο μπομπαντιλ ήταν λίγο ξεκαρφωτος σαν χαρακτήρας. Και ειδικά το τελευταίο κεφάλαιο που περιγράφει πως γύρισαν πίσω κτλ. δεν κολλάει με τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Herald said:

Από τα λίγα που θυμάμαι, έχει πολλές μάχες η 2η εποχή, αν και θα προτιμούσα 1η εποχή

Δες πρώτα την 2η και μετά θα μου πεις αν θες να γίνει κι η 1η. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Δες πρώτα την 2η και μετά θα μου πεις αν θες να γίνει κι η 1η. 😛

Κοίτα και οι ταινίες, όταν τις ξαναδείς σήμερα, σαν παραμυθάκι είναι. Όχι με την καλή έννοια, απλά δεν είναι πολύ dark, σαν παιδικές ιστορίες. Αυτό 20 χρόια πρίν. Ε η σειρά που βγαίνει σήμερα θα είναι επίπεδα τομ και τζέρι νομίζω.

Ασχέτος ποιότητας, μου άρεσαν οι ταινίες, ειδικά η αρχή της πρώτης στο Σάιρ, είδα πολλές λεπτομέρειες από τα βιβλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...