Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για αγορά κάρτας γραφικών.


pcmasterrace123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,περιμένω εδώ και καιρό μπας και πετύχω καμία καλή προσφορά σε κάρτες γραφικών αλλά τίποτα.

Αυτή την στιγμή έχω μία rx 560 4G οπότε ότι και να πάρω θεωρείται αναβάθμιση. Περίμενα την rx 6500 xt να βγει μπας και ήταν τίποτα το αξιόλογο για την τιμή της αλλά τζίφος ,τελικά είναι είναι απλός μια κάρτα γραφικών για laptop που και να την αγόραζα θα είχα το 80% frames και αν ,μιας και έχω PCIE 3.0 (και η κάρτα αυτή την στιγμή πουλάει για 400 ευρώ ,τελείως κλέψιμο).

Τι θέλω από μία κάρτα γραφικών

- 1080p High - Ultra Settings 60fps

- Να είναι οκ για blender και τέτοιες εφαρμογές

Έλεγα να περιμένω την rtx 3050 να βγει ,αν βγει στα 350 - 450 ευρώ την έπαιρνα άνετα να πω την αλήθεια. Οι τιμές είναι κλέψιμο τελείως αυτή την στιγμή αλλά με το chip shortage + inflation στις ΗΠΑ + supply chain issues ,δεν βλέπω να βρείσκω τίποτα καλύτερο κοντά στα 400 ευρώ τουλάχιστον για κανά χρόνο ακόμα. Μπορώ βέβαια να πουλήσω την παλιά μου κάρτα και να έβγαζα ενα 20-25% του κόστους ,που κάτι είναι και αυτό.

Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη κάρτα για την χρήση μου ή να περιμένω τις 27 Ιανουαρίου μπας και δω άσπρη μέρα?

 

Επεξ/σία από pcmasterrace123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Καλησπέρα ,περιμένω εδώ και καιρό μπας και πετύχω καμία καλή προσφορά σε κάρτες γραφικών αλλά τίποτα.

Αυτή την στιγμή έχω μία rx 560 4G οπότε ότι και να πάρω θεωρείται αναβάθμιση. Περίμενα την rx 6500 xt να βγει μπας και ήταν τίποτα το αξιόλογο για την τιμή της αλλά τζίφος ,τελικά είναι είναι απλός μια κάρτα γραφικών για laptop που και να την αγόραζα θα είχα το 80% frames και αν ,μιας και έχω PCIE 3.0 (και η κάρτα αυτή την στιγμή πουλάει για 400 ευρώ ,τελείως κλέψιμο).

Τι θέλω από μία κάρτα γραφικών

- 1080p High - Ultra Settings 60fps

- Να είναι οκ για blender και τέτοιες εφαρμογές

Έλεγα να περιμένω την rtx 3050 να βγει ,αν βγει στα 350 - 450 ευρώ την έπαιρνα άνετα να πω την αλήθεια. Οι τιμές είναι κλέψιμο τελείως αυτή την στιγμή αλλά με το chip shortage + inflation στις ΗΠΑ + supply chain issues ,δεν βλέπω να βρείσκω τίποτα καλύτερο κοντά στα 400 ευρώ τουλάχιστον για κανά χρόνο ακόμα. Μπορώ βέβαια να πουλήσω την παλιά μου κάρτα και να έβγαζα ενα 20-25% του κόστους ,που κάτι είναι και αυτό.

Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη κάρτα για την χρήση μου ή να περιμένω τις 27 Ιανουαρίου μπας και δω άσπρη μέρα?

Οι τιμές είναι αυτές που είναι. Pcmasterrace με πενηντάρες nvidia = εξηντάρες εξακοσάρες amd + 400 watt τροφοδοτικό του πωπού + 60/75 Hz οθόνη + Όλα ULTRA HIGH, μόνο στο μπάγκλαντες και στο ελλάντα λογίζεται.

Αν αποφασίσεις να προσαρμοστείς στο τι λένε gaming στο εξωτερικό, ξεκινάς με μια 144Hz οθόνη και συνεχίζεις στο πιο δύσκολο απ'ολα, στο να συνιθήσεις τα παιχνίδια σου με πιο ελαφριές ρυθμίσεις. Μόνο low και very low. Όταν το καταφέρεις αυτό τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Ψωνίζεις ένα τροφοδοτικό της προκοπής (~100 ευρώ) και ξεκινάς να κοιτάς για μεγάλες μεταχειρισμένες κάρτες.

Πενηντάρα κάρτα με 8gb ραμ κάνει για mining και για σινεμά. Αν δεν τραβάει αμπέρ με τη σέσουλα FPS η κάρτα δεν δίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Οι τιμές είναι αυτές που είναι. Pcmasterrace με πενηντάρες nvidia = εξηντάρες εξακοσάρες amd + 400 watt τροφοδοτικό του πωπού + 60/75 Hz οθόνη + Όλα ULTRA HIGH, μόνο στο μπάγκλαντες και στο ελλάντα λογίζεται.

Αν αποφασίσεις να προσαρμοστείς στο τι λένε gaming στο εξωτερικό, ξεκινάς με μια 144Hz οθόνη και συνεχίζεις στο πιο δύσκολο απ'ολα, στο να συνιθήσεις τα παιχνίδια σου με πιο ελαφριές ρυθμίσεις. Μόνο low και very low. Όταν το καταφέρεις αυτό τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Ψωνίζεις ένα τροφοδοτικό της προκοπής (~100 ευρώ) και ξεκινάς να κοιτάς για μεγάλες μεταχειρισμένες κάρτες.

Πενηντάρα κάρτα με 8gb ραμ κάνει για mining και για σινεμά. Αν δεν τραβάει αμπέρ με τη σέσουλα FPS η κάρτα δεν δίνει.

Δεν κατάλαβα το point σου.

Έχω ήδη όλα τα άλλα μόνο η κάρτα μου λείπει.Δεν είχα δώσει έμφαση στην κάρτα όταν έφτιαχνα το pc γιατί δεν πόλυ έπαιζα games ,οπότε έδωσα έμφαση στα άλλα γιατί  ήθελα να μπορεί τρέχει άνετα vivado ,visual studio και άλλα προγράμματα που χρειαζόμουν .

Τώρα το τι είναι gaming για σένα είναι υποκειμενικό.

Εγώ πχ. δεν θα παίζω esports παιχνίδια για να με νοιάζουν τα fps και τα hz. Θέλω το παιχνίδι να φαίνεται όμορφο όχι να ρίχνω τα settings στα low για να έχω πιο γρήγορα hits και να έχω οθόνη με πολλά hz για να πετυχαίνω τον αντίπαλο πριν με δει.

Επίσης την κάρτα την χρειάζομαι και για χρήσεις εκτός του να παίζω games πχ για το blender.

Τέλος δεν βλέπω το λόγο να αγοράσω 2nd hand ,οι περισσότερες από αυτές τις κάρτες μάζευαν σκόνη και δούλευαν μέρα νύχτα σε κάποιο mining rig για χρόνια. Χίλιες φορές να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω κάτι καινούργιο ,όχι πως οι 2nd hand είναι και σε καλές τιμές. Πουλάνε για τουλάχιστον όσο το msrp

Επεξ/σία από pcmasterrace123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Δεν κατάλαβα το point σου.

Έχω ήδη όλα τα άλλα μόνο η κάρτα μου λείπει.Δεν είχα δώσει έμφαση στην κάρτα όταν έφτιαχνα το pc γιατί δεν πόλυ έπαιζα games ,οπότε έδωσα έμφαση στα άλλα γιατί  ήθελα να μπορεί τρέχει άνετα vivado ,visual studio και άλλα προγράμματα που χρειαζόμουν .

Τώρα το τι είναι gaming για σένα είναι υποκειμενικό.

Εγώ πχ. δεν θα παίζω esports παιχνίδια για να με νοιάζουν τα fps και τα hz. Θέλω το παιχνίδι να φαίνεται όμορφο όχι να ρίχνω τα settings στα low για να έχω πιο γρήγορα hits και να έχω οθόνη με πολλά hz για να τον πετυχαίνω πριν με δει.

Δεν κατάλαβες γιατί μας είναι πάντα δύσκολο να αποδεχτούμε ότι όσα μας έχουν μάθει είναι λάθος. Επίσης ο τρόπος μου δεν είναι καθόλου σωστός και δε σε βοηθάω καθόλου. Αλλά είναι μια μάχη άνιση και εν πολλοίς χαμένη το να αντιπαλευτούν τα δισεκατομμύρια των ψεμάτων του marketing των εταιρειών και σύντομα θα σταματήσω να τη δίνω. Μέχρι τότε με πιάνει που που και που  να λέω και ναμιά χαμάρα μπας και ξυπνάει κανένας, αλλά μη δίνεις βάση. Αφού τα έχεις τα υπόλοιπα, θα τη βρεις και την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pcmasterrace123 είπε

Καλησπέρα ,περιμένω εδώ και καιρό μπας και πετύχω καμία καλή προσφορά σε κάρτες γραφικών αλλά τίποτα.

Αυτή την στιγμή έχω μία rx 560 4G οπότε ότι και να πάρω θεωρείται αναβάθμιση. Περίμενα την rx 6500 xt να βγει μπας και ήταν τίποτα το αξιόλογο για την τιμή της αλλά τζίφος ,τελικά είναι είναι απλός μια κάρτα γραφικών για laptop που και να την αγόραζα θα είχα το 80% frames και αν ,μιας και έχω PCIE 3.0 (και η κάρτα αυτή την στιγμή πουλάει για 400 ευρώ ,τελείως κλέψιμο).

Τι θέλω από μία κάρτα γραφικών

- 1080p High - Ultra Settings 60fps

- Να είναι οκ για blender και τέτοιες εφαρμογές

Έλεγα να περιμένω την rtx 3050 να βγει ,αν βγει στα 350 - 450 ευρώ την έπαιρνα άνετα να πω την αλήθεια. Οι τιμές είναι κλέψιμο τελείως αυτή την στιγμή αλλά με το chip shortage + inflation στις ΗΠΑ + supply chain issues ,δεν βλέπω να βρείσκω τίποτα καλύτερο κοντά στα 400 ευρώ τουλάχιστον για κανά χρόνο ακόμα. Μπορώ βέβαια να πουλήσω την παλιά μου κάρτα και να έβγαζα ενα 20-25% του κόστους ,που κάτι είναι και αυτό.

Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη κάρτα για την χρήση μου ή να περιμένω τις 27 Ιανουαρίου μπας και δω άσπρη μέρα?

 

Από RTX 2060 μέχρι 3060 ότι τιμή βρεις σε καλή προσφορά.

Προσοχή σε καταστήματα - απατεώνες που εκμεταλλεύονται την έλλειψη και αυξομειώνουν τις τιμές τους ημερησίως για να προσελκύσουν κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mp44christos είπε

Xbox series s

Δεν είναι αυτονόητο οτι αντέχουν όλοι να παίξουν σε κονσόλα, προσωπικά μια φορά αγόρασα κονσόλα και την ξεφορτώθηκα ASAP, αυτό το να κάθεσαι στον καναπέ με το χειριστήριο που για κάποιον είναι παράδεισός για εμένα ήταν καταπίεαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, itanium said:

Δεν είναι αυτονόητο οτι αντέχουν όλοι να παίξουν σε κονσόλα, προσωπικά μια φορά αγόρασα κονσόλα και την ξεφορτώθηκα ASAP, αυτό το να κάθεσαι στον καναπέ με το χειριστήριο που για κάποιον είναι παράδεισός για εμένα ήταν καταπίεαση

Και εγω μαζι σου. Αλλα δεν ειμαστε σε νορμαλ εποχες και ασπρη μερα θα δουμε απο το 2024.

Δεν ειναι αναγκη να παιζεις απο τον καναμπε την κονσολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...