Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος editor για ansible


panatha1369

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Editor θες για όταν θα κάνεις ssh σε κάποιο μηχάνημα; Ή για να διαχειρίζεσαι τοπικά ένα ansible repository?

Εγώ γενικά έχω σετάρει στα dotfiles μου τον Vim, παρέα με 4-5 plugins, τα έχω κάνει commit σε ένα repo, οπότε σε κάθε μηχάνημα που χρειάζεται να κάνω ssh, κάνω και ένα clone τα dotfiles μου στο user directory, install vim plugins και έχω τον ίδιο editor σε κάθε vm. Εννοείται μπορείς να έχεις και τον ίδιο editor και τοπικά.

Τώρα αν μιλάς μόνο για τοπικά στο pc/mac σου, θα πρότεινα σίγουρα Visual Studio Code, καθώς έχει ωραίο tree view για τα αρχεία, δυνατό search καθώς και text replace. Σίγουρα integrations με git, docker κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanasis00 είπε

tree view για τα αρχεία, δυνατό search καθώς και text replace. Σίγουρα integrations με git, docker κλπ.

Αυτά τα έχει και το vim, και ιδιαίτερα το search του είναι ονομαστό. 

7 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Λογο του κλαδου που σκεφτομαι να ακολουθησω (network admin) χρειαζομαι ενα editor για ansible..εχω ακουσει για το vi editor..καμια αλλη γνωμη;;

Το Vim είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις για editor ή ακόμα και για IDE, σχεδόν για όλες τις γλώσσες ακόμα και για LaTeX. Παντοδύναμο, πανάλαφρο, και κάνεις τα πάντα γρήγορα και μόνο μέσω πληκτρολογίου  

Το **μεγάλο** του μειονέκτημα είναι πως χρειάζεται χρόνος για να το μάθεις και εάν δεν το μάθεις, δεν μπορείς να απολαύσεις τα οφέλη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλάμε για δικό σου/τοπικό μηχάνημα που μπορείς να διαλέξεις editor, μερικές προτάσεις: 

Vim

Nano

Joe

Emacs

Visual Studio Code 

Sublime 

 

Αν πρόκειται για απομακρυσμένο μηχάνημα, συνήθως vim και nano βρίσκονται σε όλες σχεδόν τις διανομές οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να κατευθυνθείς εκεί.

Επεξ/σία από n3a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

για απομακρυσμένο μηχάνημα το θελω..διαχειρηση router & switch cisco και δημιουργεια playbook..οποτε παω σε vim

Σπατάλησε χρόνο να το μάθεις και πιστεύω ότι θα πετάξεις ό,τι άλλο έχεις και θα έχεις μόνο Vim. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...