Προς το περιεχόμενο

Αγορά Νεου πολυμηχανηματος ή φωτοτυπικου μηχανηματος


George10001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Είναι πολύ απλό: μόλις είδε ο τεχνικός συμβατό, άρχισαν οι χρεώσεις. Μόνο που τις διπλασίασε στα πλαίσια της δημοκρατίας και του διαλόγου....

Τί να πώ....εγώ ξέρω τεχνικούς που προσπαθούν να

σε εξυπηρετήσουν κάνοντας τα αδύνατα δυνατά.

<<Σκοτώνεις>> τον πελάτη με τέτοια συμπεριφορά σαν αυτή του τεχνικού που περιγράφεις.

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Επίσημος τεχνικός δεν το κάνει αυτό. Δεν είμαστε στο φαρ ουέστ να χρεώνει ο κάθε υπάλληλος τεχνικός ότι του κατέβει, ανάλογα με το πως θα κόψει τον πελάτη. Ειδικά σε τέτοια ποσά. Ούτε οι εταιρίες δρουν "εκδικητικά" για να χρεώνουν διπλά ποσά σε πελάτες επειδή δεν έβαλαν γνήσια αναλώσιμα.

Ετσι πιστεύω και εγώ ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, gatos74 είπε

Τί να πώ....εγώ ξέρω τεχνικούς που προσπαθούν να

σε εξυπηρετήσουν κάνοντας τα αδύνατα δυνατά.

<<Σκοτώνεις>> τον πελάτη με τέτοια συμπεριφορά σαν αυτή του τεχνικού που περιγράφεις.

Ετσι πιστεύω και εγώ ότι γίνεται.

Την ίδια εικόνα έχω κι εγώ. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι, θέλω να πιστεύω, από τις ελάχιστες, ίσως μοναδική, γι' αυτό και την ανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ουτως η αλλως , κανεις δεν ξερει αν εχω βαλει ιμιτασιον τονερ, και ουτε τον ενδιαφερει. Εχω επισκευασει σε εγγυηση μηχανηματα στην Infolex που οχι απλα δεν με ρωτησαν, αλλα πηγαν για σερβις με επαναγεμισμενα τονερ 10 φορες. (x364dn, 310dn, 317dn)

Ναι αλλα τι βλαβη ειχαν τα μηχανηματα; Μηπως ηταν κατι ασχετο με το γραφιτη (πχ. ροη χαρτιου; ) Γιατι οι δικες μου εμπειριες με την infolex ειναι καπως διαφορετικες...

Αυτη τη σποντα την πεταξα και παραπανω, αν πχ. ενα μηχανημα σε εγγυηση θελει rollers ξερωγω γιατι δεν τραβαει χαρτι, δε μπορει να σου πει ο αλλος οτι δε στο επισκευαζω γιατι εχεις βαλει συμβατο τονερ, απο τη στιγμη που η φθορα στα rollers ειναι εντελως ασχετη με το αν εβαλες γνησιο ή συμβατο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lector είπε

Ναι αλλα τι βλαβη ειχαν τα μηχανηματα; Μηπως ηταν κατι ασχετο με το γραφιτη (πχ. ροη χαρτιου; ) Γιατι οι δικες μου εμπειριες με την infolex ειναι καπως διαφορετικες...

Αυτη τη σποντα την πεταξα και παραπανω, αν πχ. ενα μηχανημα σε εγγυηση θελει rollers ξερωγω γιατι δεν τραβαει χαρτι, δε μπορει να σου πει ο αλλος οτι δε στο επισκευαζω γιατι εχεις βαλει συμβατο τονερ, απο τη στιγμη που η φθορα στα rollers ειναι εντελως ασχετη με το αν εβαλες γνησιο ή συμβατο. 

 

Φυσικα και ηταν ασχετη η ζημια απο το τονερ. Τι ζημιά μπορει δηλαδη να εχει σχεση με το τονερ ?

Ζημια σε τραβηγμα χαρτιου ηταν , στο duplex feeder, και στο fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Φυσικα και ηταν ασχετη η ζημια απο το τονερ. Τι ζημιά μπορει δηλαδη να εχει σχεση με το τονερ ?

Ζημια σε τραβηγμα χαρτιου ηταν , στο duplex feeder, και στο fax.

Αυτο λεω, ισως γι'αυτο στα εφτιαξαν εντος εγγυησης. Αν πχ. ειχε πετρωμενο γραφιτη στο φιλμ θα μπορουσαν ευκολα να ισχυριστουν οτι προηλθε απο κακης ποιοτητας τονερ και να στο δωσουν στο χερι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lector είπε

Αυτο λεω, ισως γι'αυτο στα εφτιαξαν εντος εγγυησης. Αν πχ. ειχε πετρωμενο γραφιτη στο φιλμ θα μπορουσαν ευκολα να ισχυριστουν οτι προηλθε απο κακης ποιοτητας τονερ και να στο δωσουν στο χερι. 

 

Δεν εχω ακουσει ποτε βλαβη πετρωμενου γραφιτη στο φιλμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν εχω ακουσει ποτε βλαβη πετρωμενου γραφιτη στο φιλμ.

 

Μου εχει τυχει καποιες φορες, σε hp κυριως. Αφηνει στιγματα ή κενα στο χαρτι και αν δεν καθαριζεται ευκολα χρειαζεται αλλαγη ολοκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lector είπε

Μου εχει τυχει καποιες φορες, σε hp κυριως. Αφηνει στιγματα ή κενα στο χαρτι και αν δεν καθαριζεται ευκολα χρειαζεται αλλαγη ολοκληρο.

Αυτο δεν ειναι βλαβη του printer. Ειναι θεμα του αναλωσιμου. Στο 99% των περιπτωσεων, αν το βγαλεις και το κουνησεις δυνατα - δυνατα, στρώνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αυτο δεν ειναι βλαβη του printer. Ειναι θεμα του αναλωσιμου. Στο 99% των περιπτωσεων, αν το βγαλεις και το κουνησεις δυνατα - δυνατα, στρώνει.

 

Για πετρωμενο γραφιτη πανω στο φιλμ του φουρνου μιλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 10:04 ΜΜ, John31 είπε

Ειναι μοντελο του 2016, που σημαινει οτι δεν ειναι πολυ παλαιο για τετοιου μεγεθους μηχανημα. Η γνωμη μου ειναι να επισκευαστει. Επειδη δεν ειναι καινουριο (πρισσοτερο απο 3 χρονων) βολευει γιατι θα εχει φθηνα αναλωσιμα.
Δευτερο, για επιχειρηση καλο ειναι να προτιμησεις laser.
Που βρισκεται η εταιρια, στην Αθηνα ή αλλου; Αν ειναι στην Αθηνα πες μου σε ποια περιοχη. Γιατι ο φουρνος επισκευαζεται με περιπου 110€ (δεν εχω υπολογισει ακριβως το κοστος), ισως μπορω να το αναλαβω.

Βρισκομαστε στη Θεσσαλονικη. Ακομα και με εναν αλλο τεχνικο που μιλησα με ειπε στο φτιαχνω με 160 ευρω, αλλα με ειπε με ανταλακτικα οχι γνησια και δεν θελω κατι τετοιο. Θα ηθελα γνησια ανταλακτικα.

Στις 17/2/2022 στις 6:14 ΜΜ, andreaspA είπε

Την μικρή επιχειρηση σιγουρα δεν την ενδιαφερει η εγγυηση των 200-300€ που θα δώσει για εναν εκτυπωτή. Την ενδιαφερει το φθηνο κοστος εκτυπωσης. Δεν ειναι ιδιωτης 14 χρονος που ελεγε τα καλαντα 3 χρονια για να παρει εναν εκτυπωτη.
Ουτως η αλλως , κανεις δεν ξερει αν εχω βαλει ιμιτασιον τονερ, και ουτε τον ενδιαφερει. Εχω επισκευασει σε εγγυηση μηχανηματα στην Infolex που οχι απλα δεν με ρωτησαν, αλλα πηγαν για σερβις με επαναγεμισμενα τονερ 10 φορες. (x364dn, 310dn, 317dn)


Ο φίλος παραπάνω να βγάλει απο τα κριτήρια του το "μονο γνησια τονερ". Ειναι τρέλα να χρησιμοποιείς γνήσια τόνερ. Η χρηματικη διαφορα ειναι χαωτικη και η διαφορα στην ποιοτητα ασπρομαυρης laser εκτυπωσης, μηδενική.

 

Περιστατικο σε γνωστη μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρικων ειδων. Πηγαινω να παρω μελανι. Με λεει ο πωλητης μα γιατι θελετε γνησιο epson; λεω εχω τους λογους μου. Να συνεχισει να επιμενει δεν βλεπετε οτι κερδιζετε χρηματα να παρετε τη μαρκα μας κλπ κλπ. Του λεω, δες λιγο πανω στο κουτι της μαρκας σας, του λεω αυτο το "Hg" εδω πανω και το μεγαλο Χ το βλεπεις εδω? του λεω τι σημαινει αυτο? με λεει "δεν ξερω". του λεω αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο προϊον εχει μεσα υδραργυρο και απαγορευεται να αποριπτεται σε κοινο καδο αποριματων.  Κοινως εχει μεσα μια τοξικη ουσια, και Δεν το θελω. Δεν μιλησε, μου εδωσε το γνησιο epson μελανι που εχω τη λιστα των συστατικων και ΔΕΝ περιεχει υδραργυρο, και εφυγα.

Εγω θελω το προιον που χρησιμοποιω να εχει ΔΗΛΩΜΕΝO Material safety data sheet (ΜSDS) με λιστα των συστατικων του, καθως και MSDS για το ιδιο το μηχανημα. Οι μεγαλες εταιριες συνηθως τα υλικα που χρησιμοποιουν εχουν καποια στανταρ περιβαλοντολογικα αυξημενα και ελεγχους αυξημενους, τα οποια ναι μεν δεν ειναι απολυτως ολα οκ, αλλα τουλαχιστον ως επι το πλειστον χρησιμοποιουν πιθανως λιγοτερο τοξικες ουσιες απο αυτες που πιθανως χρησιμοποιουν κινεζικα κλπ φθηνα μη γνησια αναλωσιμα. Ναι εχει και καλα φθηνα μη γνησια αναλωσιμα, αλλα ΔΕΝ ειναι τα τερμα φθηνα που υπαρχουν. Ο λογος του γνησιου ανταλακτικου δεν ειναι μονο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με την χρηση των μηχανηματων και της συμβατοτητας. Ειναι το τι τοξικες ουσιες και συστατικα Ενδεχεται να περιεχουν τα φθηνα μη γνησια ανταλακτικα/αναλωσιμα οπως στην περιπτωση που ανεφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, George10001 είπε

Βρισκομαστε στη Θεσσαλονικη. Ακομα και με εναν αλλο τεχνικο που μιλησα με ειπε στο φτιαχνω με 160 ευρω, αλλα με ειπε με ανταλακτικα οχι γνησια και δεν θελω κατι τετοιο. Θα ηθελα γνησια ανταλακτικα.

Περιστατικο σε γνωστη μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρικων ειδων. Πηγαινω να παρω μελανι. Με λεει ο πωλητης μα γιατι θελετε γνησιο epson; λεω εχω τους λογους μου. Να συνεχισει να επιμενει δεν βλεπετε οτι κερδιζετε χρηματα να παρετε τη μαρκα μας κλπ κλπ. Του λεω, δες λιγο πανω στο κουτι της μαρκας σας, του λεω αυτο το "Hg" εδω πανω και το μεγαλο Χ το βλεπεις εδω? του λεω τι σημαινει αυτο? με λεει "δεν ξερω". του λεω αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο προϊον εχει μεσα υδραργυρο και απαγορευεται να αποριπτεται σε κοινο καδο αποριματων.  Κοινως εχει μεσα μια τοξικη ουσια, και Δεν το θελω. Δεν μιλησε, μου εδωσε το γνησιο epson μελανι που εχω τη λιστα των συστατικων και ΔΕΝ περιεχει υδραργυρο, και εφυγα.

Εγω θελω το προιον που χρησιμοποιω να εχει ΔΗΛΩΜΕΝO Material safety data sheet (ΜSDS) με λιστα των συστατικων του, καθως και MSDS για το ιδιο το μηχανημα. Οι μεγαλες εταιριες συνηθως τα υλικα που χρησιμοποιουν εχουν καποια στανταρ περιβαλοντολογικα αυξημενα και ελεγχους αυξημενους, τα οποια ναι μεν δεν ειναι απολυτως ολα οκ, αλλα τουλαχιστον ως επι το πλειστον χρησιμοποιουν πιθανως λιγοτερο τοξικες ουσιες απο αυτες που πιθανως χρησιμοποιουν κινεζικα κλπ φθηνα μη γνησια αναλωσιμα. Ναι εχει και καλα φθηνα μη γνησια αναλωσιμα, αλλα ΔΕΝ ειναι τα τερμα φθηνα που υπαρχουν. Ο λογος του γνησιου ανταλακτικου δεν ειναι μονο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με την χρηση των μηχανηματων και της συμβατοτητας. Ειναι το τι τοξικες ουσιες και συστατικα Ενδεχεται να περιεχουν τα φθηνα μη γνησια ανταλακτικα/αναλωσιμα οπως στην περιπτωση που ανεφερα.

Να και μιά παράμετρος (η τοξική ουσία) που εάν όχι όλοι το 99% δέν το έχει υπόψιν.

Εμένα ούτε που μου περνούσε από το μυαλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια στιγμή πρέπει ο κόσμος να καταλάβει πως συμβατό με συμβατό δεν είναι ίδια.

Ξεκινάνε τόσο τα τόνερ όσο και τα μελάνια απο τιμές που είναι μικρότερες απο το κόστος  μεταφοράς ενός καφέ απο το takeaway της γειτονιάς. Απο την φρατζόλα ψωμι που μέχρι το μεσημέρι έχει φαγωθεί. Θέλει και λίγο κριτική σκέψη το πράγμα.

Δεν μπορεί ένα συμβατό μελάνι να έχει 0,80 σεντ στον τελικό καταναλωτή. Το μελάνι εντός του, το πλαστικό του, η συσκευασία του, η μεταφορά του απο Κίνα, ο χονδρέμπορος, ο λιανέμπορος, η εγχώρια μεταφορική για να φτάσει απο την αντιπροσωπεία στην επιχείρηση τελικής πώλησης, ο ΦΠΑ, ο φόρος κέρδους της επιχείρησης και τόσες άλλες προσαυξήσεις  κάνουν αυτή την τιμή αν μη τι άλλο ύποπτη. Τόσο για τα υλικά κατασκευής και την ποιότητα του προιόντος όσο και για το με ποιον τρόπο φτάνει στο ράφι και ποιοι νόμοι παρακάμπτονται.

 

Ξεκινάνε τα συμβατά απο τιμές χώμα και φτάνουν μέχρι και πιο πάνω απο τα γνήσια (αν είναι τριπλάσιας ποσότητας).Δεν είναι τα ίδια. Όταν κάνετε αναζήτηση με τον τύπο δεν βγάζει το ίδιο συμβατό μελάνι σε 100 διαφορετικά καταστήματα. Βγάζει διαφορετικά προϊόντα, ίδιου τύπου. Προσέξτε τι αγοράζετε. Σημαντική μερίδα των εμπόρων έχει πέσει στην λούμπα να φέρνει τα πιο φτηνά που βρίσκει, επειδή οι καταναλωτές ανοίγουν το σκρουτζ, βλέπουν την πρώτη τιμή και με βάση αυτή την τιμή ζητάνε το προϊόν. Οι ίδιοι οι καταναλωτές οδήγησαν την αγορά να κατακλυστεί απο σαβούρες. Θέλει καλύτερο ψάξιμο. Τουλάχιστον αν μη τι άλλο για να ξέρετε γιατί όταν το γνήσιο τόνερ έχει 60 ευρώ, υπάρχει συμβατό με 3,5 ευρώ αλλά και με 20 και με 30 και με 50 ευρώ. Και μετά ας επιλέξει ο καθένας όποιο θέλει. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George10001 είπε

Βρισκομαστε στη Θεσσαλονικη. Ακομα και με εναν αλλο τεχνικο που μιλησα με ειπε στο φτιαχνω με 160 ευρω, αλλα με ειπε με ανταλακτικα οχι γνησια και δεν θελω κατι τετοιο. Θα ηθελα γνησια ανταλακτικα.

Ειμαι Αθηνα και αυτο δυσκολευει. Σου συστηνω να το αναλαβει ο τεχνικος που σου ειπε οτι το φτιαχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, John31 είπε

Ειμαι Αθηνα και αυτο δυσκολευει. Σου συστηνω να το αναλαβει ο τεχνικος που σου ειπε οτι το φτιαχνει.

καταλαβαινω. απλα δεν θελω με μη γνησια ανταλακτικα οπως ανεφερα. αυτος ειπε 160 αλλα με μη-γνησια ανταλακτικα. οποτε 240+ΦΠΑ για γνησια ανταλακτικα δε το φτιαχνω. ηδη κατα 99% θα παω στην επιλογη του Gatos74, δηλαδη το epson που προτεινε. Ειναι μια πολυ προσεγμενη επιλογη.

Βεβαια ακομα δουλευει  το Canon μας, αν και με θορυβο ωρες ωρες.... οποτε μεχρι να μου χαλασει, θα το δουλεψω οσο αντεξει

Επεξ/σία από George10001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα πρότεινα τον Epson Workforce Pro WF-M5799 στα 745€.  Το μελάνι για 10.000 σελίδες έχει γύρω στα 100€ , 268€ για 40.000 σελιδες).

 

Το λινκ απο το Skroutz λεει για Laser πολυμηχάνημα αλλά ειναι λάθος, είναι injet

https://www.skroutz.gr/s/24531924/Epson-Workforce-Pro-WF-M5799DWF-Ασπρόμαυρο-Laser-Φωτοτυπικό-με-Αυτόματο-Τροφοδότη-Φύλλων-ADF.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...