Προς το περιεχόμενο

Enki IDE (Python, ...)


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ τον enki editor για προγραμματισμό Python:

http://enki-editor.org/

Είναι πραγματικά αυτό που θέλω:

Χαρακτηριστικά:

  • Πεντακάθαρο syntax highlighting (μου αρέσει που χρωματίζει και το connect σε Qt)
  • Αυτόματη συμπλήρωση
  • Αυτόματη αποθήκευση με την απώλεια της εστίασης του παραθύρου (extension)
  • Εναλλαγή αρχείων με ctrl+tab (extension)
  • Αυτόματο κλείσιμο παρενθέσεων και εισαγωγικών (extension)
  • Εμφάνιση λαθών σύνταξης με flake8
  • Εμφάνιση κάθετων γραμμών του identation
  • Αυτόματο identation όταν πατάω enter και αυτόματη τοποθέτηση του δρομέα όταν αλλάζω σειρά με τα βελάκια
  • Επιλέγω μερικές σειρές κώδικα και με tab / shift tab αυξάνω/μειώνω την εσοχή
  • Το ίδιο και με Ctrl+U σημειώνω τις γραμμές ως σχόλιο και με τον ίδιο συνδυασμό της αποσημειώνω
  • Πίνακας απλής πλοήγησης στον κώδικα (Classes, Functions)

Είναι γραμμένο σε Python με δικό του text editor component το Qutepart (python με parser γραμμένο σε C)

Κάνει τα βασικά με απλό τρόπο.
Για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω δεν είναι από τους δημοφιλείς editors και δεν έχει τη συμμετοχή προγραμματιστών για την περαιτέρω εξέλιξή του
Όσες φορές έχω προσπαθήσει να μεταπηδήσω σε κάποιο άλλο εκνευρίζομαι και επιστρέφω στον enki.

Οι κύριοι λόγοι είναι το syntax highlighting το οποίο είναι μέχρι ενός βαθμού προσαρμόσιμο αλλά και πάλι δεν έχω καταφέρει να το κάνω όπως του enki και φαίνεται ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα σκοτεινά θέματα αλλά εμένα μου βγάζουν τα μάτια.
Είναι παραφορτωμένοι με (για μένα) άχρηστα χαρακτηριστικά και δεν έχουν τα βασικά.

Αν δεν το έχετε δοκιμάσει το enki, ρίξτε του μια ματιά ;)

 




 

 

Επεξ/σία από DIMITRISG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα λίγο όμως το pycharm φαίνεται καλύτερο από τα άλλα (spider, sublime, eric, pyscript, pyzo, ...)

Το syntax higlightig που θα μουθταίριαζε είναι το Github, αλλά πρέπει να αλλάξω μερικούς χρωματισμούς.

Μετά δεν βρήκα πως να θέτω σε σχόλιο γραμμές και να το αναιρώ, και με δυσκόλεψε στο άνοιγμα αρχείων γιατί δεν ανοίγει έναν περιηγητή στον φάκελο του ήδη ανοιχτού αρχείου αλλά πρέπει να ψάχνω από την αρχή στο δέντρο να βρω ένα αρχείο που είναι στον ίδιο φάκελο με το ήδη ανοιχτό...

Κρίμα για το enki ελπίζω να αναστηθεί κάποια στιγμή γιατί μου δίνει 100% παραγωγικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRISG είπε

Μετά δεν βρήκα πως να θέτω σε σχόλιο γραμμές και να το αναιρώ

ctrl + /

7 λεπτά πριν, DIMITRISG είπε

δεν ανοίγει έναν περιηγητή στον φάκελο του ήδη ανοιχτού αρχείου αλλά πρέπει να ψάχνω από την αρχή στο δέντρο να βρω ένα αρχείο που είναι στον ίδιο φάκελο με το ήδη ανοιχτό...

Σε ένα Python project, έχεις φακέλους. Εάν θέλεις να έχεις κάτι γρήγορο να ανοίγεις ένα αρχείο, κάνεις αλλαγές, σώζεις, κλείνεις, τότε το PyCharm δεν κάνει. Θες ένα ελαφρύ editor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα το Ctrl + / αλλά δεν μου δούλευε (μάλλον επειδή έχω γαλλικό πληκτρολόγιο)
Θα το κοιτάξω πάλι μήπως μπορώ να αλλάξω την συντόμευση

Ναι δεν έχω συνηθίσει να δουλεύω με project, αν και έχω μερικά προγράμματα με περισσότερα αρχεία (5-10) προτιμώ (έχω συνηθίσει) να τα δουλεύω ένα ένα. Και στο enki έτσι κάνω, παρόλο που έχει τη λειτουργία να δουλεύεις με projects

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου φαίνεται ότι έχεις κάποιες sub-optimal συνήθειες, αλλά επειδή είναι συνήθειες έχεις την αδράνεια για την αλλαγή τους. 

Ο λόγος που το Enki και παρόμοιοι editors δεν έχουν πιάσει, είναι γιατί τέτοιες συνήθειες είναι sub-optimal. Για παράδειγμα, το να μπορείς να δεις όλο το file-tree στο IDE σου (όπου στο Pycharm μπορείς να το κάνεις expand/collapse εάν σου πιάνει χώρο) και να ανοίγεις όποιο file θέλεις, σημαίνει αφενός μία συγκεκριμένη οργάνωση κώδικα και, αφετέρου, μία συνεπαγόμενη οργάνωση αρχείων. 

Άποψη μου (επειδή όλοι έχουμε και από μία), παράτα τέτοιες συνήθειες που έχεις και άρχισε να μαθαίνεις νέους τρόπους. Θα σε βολέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, οι ανάγκες που περιγράφεις, λίγο-πολύ υποστηρίζονται από όλα τα σύγχρονα IDEs, δεν βλέπω τίποτα από τη λίστα σου που δεν μπορείς να κάνεις στο VS Code για παράδειγμα. Μέχρι ένα σημείο είναι υποκειμενικό, αλλά γενικά υπάρχει λόγος που η κοινότητα πάει σε κάποια IDEs και είναι τουλάχιστον μια ένδειξη ότι θα πρέπει να κάνουν κάτι καλά.

Προτιπ: Εφόσον γνωρίζεις το όνομα του αρχείου σου και το project σου έχει ένα στοιχειώδες complexity, μην ψάχνεις να το βρεις μέσα στο directory view με το ποντίκι. Βλέπω ότι και το enki υποστηρίζει fuzzy file name search με ctrl+l (ctrl+p στο VS Code) και ξεκίνα να γράφεις το όνομα του αρχείου χωρίς να πάρεις τα χέρια σου από το πληκτρολόγιο. Μετά από καμιά εβδομάδα που θα το έχεις συνηθήσει θα σου φαίνεται βάρβαρο το να ψάχνεις σε φακελάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DIMITRISG είπε

Δοκίμασα λίγο όμως το pycharm φαίνεται καλύτερο από τα άλλα (spider, sublime, eric, pyscript, pyzo, ...)

Το syntax higlightig που θα μουθταίριαζε είναι το Github, αλλά πρέπει να αλλάξω μερικούς χρωματισμούς.

Μετά δεν βρήκα πως να θέτω σε σχόλιο γραμμές και να το αναιρώ, και με δυσκόλεψε στο άνοιγμα αρχείων γιατί δεν ανοίγει έναν περιηγητή στον φάκελο του ήδη ανοιχτού αρχείου αλλά πρέπει να ψάχνω από την αρχή στο δέντρο να βρω ένα αρχείο που είναι στον ίδιο φάκελο με το ήδη ανοιχτό...

Κρίμα για το enki ελπίζω να αναστηθεί κάποια στιγμή γιατί μου δίνει 100% παραγωγικότητα

Στο file tree έχει ένα γρανάζι πάνω δεξιά. Διάλεξε την επιλογή " Always show current file" ή κάπως έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...