Προς το περιεχόμενο

MIUI 13: Τα νέα χαρακτηριστικά και ποια Xiaomi smartphones θα λάβουν τη νέα έκδοση


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, apos είπε

Μα δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο που κάνεις quote... Εσύ δεν είπες ότι θα βγάλει update μόνο για τόσα λίγα μοντέλα. Προσωπικά σε εσένα ανέφερα το ότι προεξοφλείς κάτι που δεν έχεις δει, τίποτα άλλο. Για αυτά που αναφέρεις,  μην την ξανακάνουμε την κουβέντα, έχουμε άλλη άποψη, εντελώς! 

Παρεξήγησα το “προδιάθεση για κράξιμο”, μιας και για τος προβληματικές roms την κράζουν και όχι για κάτι άλλο… 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Παρεξήγησα το “προδιάθεση για κράξιμο”, μιας και για τος προβληματικές roms την κράζουν και όχι για κάτι άλλο… 😊

Καλά κι εσύ ετοιμοπόλεμος είσαι :P (πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθούμε). Προδιάθεση για κράξιμο εννοώ το να έχεις ένα "θέμα" με μια εταιρεία (δικαίως ή αδίκως, δεν στέκομαι εκεί) και να είσαι "πρόθυμος" να παρερμηνεύσεις ένα άλλο θέμα (όπως το πόσες συσκευές θα υποστηριχθούν)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Καλά κι εσύ πήγες Oneplus στην εποχή της ενοποίησης με την ανάπηρη Oppo και το ColorOS. Aλλοι και αυτοί. Παράτησαν το πολύ καλό oxygenOS και το γύρισαν στης Oppo. 

Ειμαι ενήμερος για την αλλαγή που πάνε να κάνουν... Δεν πήγα με κλειστά τα μάτια... Ακόμα σε oxygen OS είμαι... Όταν θα βγει το color OS θα δούμε τι θα γίνει... Ήδη πέφτει πολύ κράξιμο στο επίσημο site τους και έχουν απαντήσει ότι θα διορθώσουν πολλά πράγματα, γενικά η one plus έχει μια προϊστορία να ακούει τον κόσμο οπότε για να δούμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιό φανμποι της Samsung. Έπεσε στα χέρια μου κάποια στιγμή ένα xiaomi  και δοκιμάζοντας το ανακάλυψα ότι γίνετε εντελώς uninstall το face book app. Χωρίς τους τσαμπουκάδες της samsung για το πια app είμαι υποχρεωμένος να κρατάω στα κουβαδάκια τους ! 

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ XIAOMI ΜΕ ΤΡΕΛΛΑ!! τώρα έχω το MI11 Lite 5g και πετάει! λίγο μεγαλύτερη μπαταρία αν είχε θα ήταν το τέλειο. Λίγο μεγαλύτερη ...... λίίίίίίίίγο μεγαλύτερη! 

Στο MIUI ότι θέλω το βρίσκω σε μισό λεπτό intuitively, με Samsung για ότι ήθελα να κάνω ήμουν μισάωρα και ολόκληρα στο youtube και στο google για το που θα βρω την κατάλληλη ρύθμιση στο μινωικό λαβύρινθο τους.  

XIAOMI για πάντα! Όταν και αν αλλάξω δουλειά και δεν θα χρειάζομαι και τα σκουπίδια της google, θα πάω σε HUAWAY!

Επεξ/σία από Mikelaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apos είπε

Δεν θα ενημερώσει μόνο αυτές τις συσκευές. Είναι που είναι το άρθρο εξαιρετικά κακογραμμένο στο σημείο αυτό, όταν υπάρχει και η προδιάθεση για κράξιμο... Αυτά συμβαίνουν!

Οκευ καταλάβαμε ότι είσαι κολλημένος με τη xiaomi αν κρίνω από τα σχόλια που κανείς σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mikelaman είπε

Παλιό φανμποι της Samsung. Έπεσε στα χέρια μου κάποια στιγμή ένα xiaomi  και δοκιμάζοντας το ανακάλυψα ότι γίνετε εντελώς uninstall το face book app. Χωρίς τους τσαμπουκάδες της samsung για το πια app είμαι υποχρεωμένος να κρατάω στα κουβαδάκια τους ! 

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ XIAOMI ΜΕ ΤΡΕΛΛΑ!! τώρα έχω το MI11 Lite 5g και πετάει! λίγο μεγαλύτερη μπαταρία αν είχε θα ήταν το τέλειο. Λίγο μεγαλύτερη ...... λίίίίίίίίγο μεγαλύτερη! 

Στο MIUI ότι θέλω το βρίσκω σε μισό λεπτό intuitively, με Samsung για ότι ήθελα να κάνω ήμουν μισάωρα και ολόκληρα στο youtube και στο google για το που θα βρω την κατάλληλη ρύθμιση στο μινωικό λαβύρινθο τους.  

XIAOMI για πάντα! Όταν και αν αλλάξω δουλειά και δεν θα χρειάζομαι και τα σκουπίδια της google, θα πάω σε HUAWAY!

Uninstall κανεις οτιδήποτε θελεις απο Facebook μεχρι google chrome και google photos... Και βασικα.. Οτιδήποτε θελεις.. Απλα συνδέοντας τ κινητο σε ενα λαπτοπ/pc κ δίνοντας εντολες (copy paste.. Ετοιμες ειναι online) adb.... Διαδικασια μισης ωρας τ πολυ κ εχεις αδειασει τ κινητο απο οτιδήποτε σαβουρα ειναι φορτωμενη μεσα...και πιστεψε είναι υπερβολικά ευκολοτερο απο οσο ακουγεται... Μια φορα τ κανα σε samsung (s10+)  κ απο τοτε το κανω σε οποια συσκευη εχω παρει απο την πρώτη μερα π κανω το στήσιμο... Μια κ εξω... Για ολα υπαρχει λυση δλδ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gogas23 είπε

Οκευ καταλάβαμε ότι είσαι κολλημένος με τη xiaomi αν κρίνω από τα σχόλια που κανείς σε όλους 

Αν θεωρείς ότι κάποιος πρέπει να είναι κολλημένος με κάτι για να έχει θετική άποψη αυτό (ή το ανάποδο) ΠΡΟΦΑΝΩΣ κρίνεις από τον εαυτό σου.

Sent from my iPhone που λένε και στα emails. Εκεί να δεις κράξιμο που ρίχνω ενίοτε, γιατί - μάντεψε - θεωρώ αστείο να είσαι κολλημένος υπέρ ή κατά του οτιδήποτε. 

Γενικώς... Ξεκολλάτε!

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναπόφευκτα το thread θα γίνει και λίγο (ή πολύ) "versus" (μεταξύ ios, android ή samsung, xiaomi, realme κτλ). 

Ομως άσχετα από την προσωπική μας άποψη (που εγώ είμαι ικανοποιημένος) η xiaomi είναι αυτή που είναι (δηλαδή ΠΡΩΤΗ στην Ελλάδα) γιατί κάτι συνολικά καλό δίνει (τιμή, χαρακτηριστικά, λογισμικό, ποικιλία).

Άρα οι "πολλοί" κρίνουν ότι είναι μια χαρά και την προτιμούν. Για αυτό και πριν 7 χρόνια δεν την ήξερε κανένας και αμα τους έλεγες xiomi σου απαντούσαν "κινέζικο?" και σήμερα (τους ίδιους) τους λες πχ θες να δεις reami που σε αυτή πχ την κατηγορία παίζει καλύτερα; Και σου απαντούν, "όχι XIΑOMI μόνο κοιτάω"..  Και αυτό λέει αρκετά.

Υ.Γ. Εδώ κουβέντα κάνουμε. Πλακωθείτε :) 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, keysmith είπε

τους λες πχ θες να δεις reami που σε αυτή πχ την κατηγορία παίζει καλύτερα; Και σου απαντούν, "όχι XIΑOMI μόνο κοιτάω".. 

Εγω εχω χαθει, ποια ειναι τα καλυτερα απο τα δυο?

Tα xiaomi ή τα redmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, ευπροσδεκτη κάθε ανανέωση κάθε λειτουργικού που βελτιώνει την απόδοση ή/και λύνει προβλήματα χρηστών.

Από την άλλη καταλαβαίνω την γενική δυσπιστία προς το MIUI και το λέω ως κάποτε "φανμποι" (με την έννοια οτι πραγματικά γουσταρα το τι εδιναν αυτα τα κινητα) της Xiaomi και του MIUI απο την εποχή του Note 4 (πρωην προσωπικό μου κινητο για πολλά χρονια και απολυτα ευχαριστημενος μέχρι το τελευταιο update που με αφησε να παλευω μεχρι και το τέλος με ενα σκασμό bugs), Note5A (κινητό για πειράματα Android dev, μετά χαριστηκε σε δικό μου άτομο, μεχρι που πέθανε μετα απο ένα απλο factory reset, ναι, μεσα απο τα Settings) και τώρα με το Note 7 το οποιο κρατώ μόνο και μόνο λόγω του call recoding.

Τωρα, αν με ρωτήσει κάποιος αν το 7 πεθάνει σε πια εταιρεία θα πάω, μετά από αυτα που εχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω με τα Xiaomi το μονο που ξέρω ειναι οτι δεν θα είναι Xiaomi. Όχι δεν τα μισω, απλά η προσωπική μου εμπειρια με ωθεί μακριά απο αυτή την εταιρεία ή τουλάχιστον απο το MIUI (εκτος και αν όταν ερθει η ώρα και ειμαι στο ψάξιμο υπάρχουν και Xiaomi χωρις MIUI).

Απο εκει και πέρα, περί ορέξεως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Εγω εχω χαθει, ποια ειναι τα καλυτερα απο τα δυο?

Tα xiaomi ή τα redmi?

εξαρτάτε την κατηγορία κινητού την δωθήσα χρονική στιγμή (τι τιμή τα δίνουν και το μοντέλο). Κατά τη γνώμη μου η realme είναι η ΜΟΝΗ (σοβαρή) εταιρία που μπορεί σε τιμή να δώσει ίδιο/ανάλογο ή λίγο καλύτερο κινητό από την xiaomi. Πάντα κοιτάω και τα μοντέλα της. Ο κόσμος όμως ο πολύς/"ο λαϊκός" δεν την ξέρει και στραβώνει πιο εύκολα άμα του πεις realme. Η xiaomi έχει γίνει η παλιά "nokia" (με καλύτερες τιμές όμως) αν ρωτάς εμένα στη συνείδηση του μέσου καταναλωτή στην Ελλάδα..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, keysmith είπε

εξαρτάτε την κατηγορία κινητού την δωθήσα χρονική στιγμή (τι τιμή τα δίνουν και το μοντέλο). Κατά τη γνώμη μου η realme είναι η ΜΟΝΗ (σοβαρή) εταιρία που μπορεί σε τιμή να δώσει ίδιο/ανάλογο ή λίγο καλύτερο κινητό από την xiaomi. Πάντα κοιτάω και τα μοντέλα της. Ο κόσμος όμως ο πολύς/"ο λαϊκός" δεν την ξέρει και στραβώνει πιο εύκολα άμα του πεις realme. Η xiaomi έχει γίνει η παλιά "nokia" (με καλύτερες τιμές όμως) αν ρωτάς εμένα στη συνείδηση του μέσου καταναλωτή στην Ελλάδα..  

η nokia ειχε μια συνολικη ποιοτητα που η xiaomi δεν πλησιαζει ουτε για αστειο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fommof είπε

Τωρα, αν με ρωτήσει κάποιος αν το 7 πεθάνει σε πια εταιρεία θα πάω, μετά από αυτα που εχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω με τα Xiaomi το μονο που ξέρω ειναι οτι δεν θα είναι Xiaomi. Όχι δεν τα μισω, απλά η προσωπική μου εμπειρια με ωθεί μακριά απο αυτή την εταιρεία ή τουλάχιστον απο το MIUI (εκτος και αν όταν ερθει η ώρα και ειμαι στο ψάξιμο υπάρχουν και Xiaomi χωρις MIUI).

ισχύει ότι τα παλια xiaomi είχαν (ναι) καλύτερο miui καθώς τα υποεξαρτήματα του όπως dialer, messenger (sms), contacts ήταν επίσης της xiaomi και ήταν και intuitive και με δυνατότητες που δεν είχαν οι άλλοι (call recording out of the box). Αυτά αναγκάστηκε να τα αλλάξει κάπου το 2019 λόγω GDPR και έβαλε στις ευρωπαικές ROM τα υποδεέστερα της Google που μετά από 3 χρόνια χρήσης ακόμα δεν τα χώνεψα (στο λέω γιατί αν πας σε stock android τα ίδια θα έχεις). 

Κατα τα άλλα υπήρξε μια εποχή που και εγω εκνευρίστηκα με την αστάθεια του miui (αρχικές εκδόσεις 11 αλλά και η 10)αλλά τελευταία στην 12 και μετά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ (στο κινητό μου mi note 10 τουλάχιστον με miui 12.5 enchanced) τόσο που δεν ψήνομαι να "ρισκάρω" αναβάθμιση.

Τώρα μαλλον σε άλλα κινητά οι ίδιες εκδόσεις είναι πιο προβληματικές γιατί ακούω παράπονα αστάθειας γενικά. Και αυτό πρόβλημα είναι να ξέρεις πιο κινητό με ποια miui παίζει καλά (και ΑΝ θα ισχύει για την επόμενη). Ωστόσο από όλες τις εταιρίες ακούμε παρόμοια θέματα ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, keysmith είπε

εξαρτάτε την κατηγορία κινητού την δωθήσα χρονική στιγμή (τι τιμή τα δίνουν και το μοντέλο). Κατά τη γνώμη μου η realme είναι η ΜΟΝΗ (σοβαρή) εταιρία που μπορεί σε τιμή να δώσει ίδιο/ανάλογο ή λίγο καλύτερο κινητό από την xiaomi. Πάντα κοιτάω και τα μοντέλα της. Ο κόσμος όμως ο πολύς/"ο λαϊκός" δεν την ξέρει και στραβώνει πιο εύκολα άμα του πεις realme. Η xiaomi έχει γίνει η παλιά "nokia" (με καλύτερες τιμές όμως) αν ρωτάς εμένα στη συνείδηση του μέσου καταναλωτή στην Ελλάδα..  

Εχεις δει τι κραξιμο εχει φαει η "σοβαρη εταιρεια" που αναφερεις που αφησε χωρις αναβαθμισεις καποια μοντελα που επρεπε να τις παρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, keysmith είπε

ισχύει ότι τα παλια xiaomi είχαν (ναι) καλύτερο miui καθώς τα υποεξαρτήματα του όπως dialer, messenger (sms), contacts ήταν επίσης της xiaomi και ήταν και intuitive και με δυνατότητες που δεν είχαν οι άλλοι (call recording out of the box). Αυτά αναγκάστηκε να τα αλλάξει κάπου το 2019 λόγω GDPR και έβαλε στις ευρωπαικές ROM τα υποδεέστερα της Google που μετά από 3 χρόνια χρήσης ακόμα δεν τα χώνεψα (στο λέω γιατί αν πας σε stock android τα ίδια θα έχεις). 

Κατα τα άλλα υπήρξε μια εποχή που και εγω εκνευρίστηκα με την αστάθεια του miui (αρχικές εκδόσεις 11 αλλά και η 10)αλλά τελευταία στην 12 και μετά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ (στο κινητό μου mi note 10 τουλάχιστον με miui 12.5 enchanced) τόσο που δεν ψήνομαι να "ρισκάρω" αναβάθμιση.

Τώρα μαλλον σε άλλα κινητά οι ίδιες εκδόσεις είναι πιο προβληματικές γιατί ακούω παράπονα αστάθειας γενικά. Και αυτό πρόβλημα είναι να ξέρεις πιο κινητό με ποια miui παίζει καλά (και ΑΝ θα ισχύει για την επόμενη). Ωστόσο από όλες τις εταιρίες ακούμε παρόμοια θέματα ή κάνω λάθος;

Την Xiaomi την έμαθα από τις MIUI roms που έβγαζε και που πάντα ήταν ότι καλύτερο υπήρχε για τα κινητά μας, μετά αποφάσισε να μπει στον χώρο της κατασκευής και πραγματικά τα πρώτα της κινητά Mi & Redmi ήταν η επιτομή χαρακτηριστικών, τιμής και λειτουργικού που δεν γονάτιζε το hardware…

Δυστυχώς τα τελευταία 5-6 χρόνια έχει χάσει την μπάλα με τα άπειρα κινητά που βγάζει με αποτέλεσμα αυτό που ήταν κάποτε το προτέρημα της να γίνει το μειονέκτημα της…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...