Προς το περιεχόμενο

Mirrorless - Sony A6600 ή..


aris_rom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Οντως; Να ειναι καλύτερη μια d3500 απο μια α6600;

Περίεργο μου ακούγεται. Δεν αμφιβάλλω, απλα λεω περίεργο μου κάθετε. 

Στη φωτογραφία εννοείται γιατί για το βίντεο δεν τίθεται θεμα σύγκρισης. 

Και το dxomark πάντως αυτό υποστηρίζει. Έβαλα και την 5D MII στη σύγκριση που αναφέρθηκε σε άλλο thread...

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-5D-Mark-II-versus-Nikon-D3400-versus-Sony-A6600___483_1105_1347

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα να παραμείνω με την 3500; 😂😂🤦‍♂️

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες καθώς με βάζετε και στην διαδικασία να ψάξω και άλλα πράγματα και προϊόντα. ότι χρειαζόμουν δλδ. 

Πάντως όπως αναφέρθηκε και παραπάνω ίσως ισχύει ότι ό,τι και αν πάρει κάποιος αυτήν την εποχή σε αυτή την χρηματική κατηγορία λογικά δεν θα το μετανιώσει. Εγώ προσθέτω και το θέμα του future proof. Για αυτόν τον λόγο κοιτάω πχ την α6600 και όχι την 6400 κοκ. Το θέμα είναι όμως να αξίζει τα λεφτά της και όχι επειδή είναι η Χ σόνυ ή η Χ φούτζι κοκ. 🧐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Future proof και sony  , αν κρίνω από την τύχη της κορυφαίας a99 II (το εννοώ) δεν θα τα έβαζα στην ίδια πρόταση  .

Ευχαριστώ καθώς σονυ δεν είχα ποτέ οπότε αγνοώ και το πόσο αξιόπιστες είναι. Προφανώς δεν έχω τρελή εμπειρία με διαφορετικές εταιρίες, πέρα από νίκον κυρίως και κάνον και την κάψα που έχω για το αντικείμενο. 

Από ότι έχω καταλάβει πάντως το να βρεις μία all around mirrorless σε μία τιμή κοντά στο 1.5κ δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Κάπου θα πρέπει να συμβιβαστείς. Έχοντας εξαρχής δεδομένο συμβιβασμό ότι μιλάς για κροπ. Διόρθωση αν κάνω λάθος. 

Άρα ένας σαν εμένα που θέλει 65% φωτό και το υπόλοιπο βίντεο αλλά με την προοπτική να αλλάξει το ποσοστό τούμπα(εξού και τα outputs που με νοιάζουν πχ στην 6600) και να είναι και σχετικά future proof σαν συσκευή και δυνατότητες προς τα που να κινηθώ;

Σόρυ αν κουράζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris_rom

Στην θεση σου και αφου θέλεις να παραμείνεις στο aps-c θα κοίταγα fujifilm γιατί ειναι μια εταιρεία που ολο της το βαρος ειναι εκεί και δεύτερη επιλογή sony α κατι για τους λόγους οτι ειναι sony με οτι κ αν σημαίνει αυτό..(δεν την συμπαθώ, αλλα ειναι sony. θα επερνα και εγω ναι γιατί οχι) και οτι εκει έχεις και δυνατότητα για μελλοντική αναβάθμιση εαν θελήσεις, εαν εχεις χτισει σύστημα με ff φακους, να μεταβεις σε ενα FF μοντελο της πιο έτοιμος. 

Την Panasonic την ανέφερα απλα και μονο γιατι ειναι δύναμη στο βίντεο...

 

Ερώτηση, η 3500 θα παραμείνει ή οχι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Οντως; Να ειναι καλύτερη μια d3500 απο μια α6600;

Περίεργο μου ακούγεται. Δεν αμφιβάλλω, απλα λεω περίεργο μου κάθετε. 

Στη φωτογραφία εννοείται γιατί για το βίντεο δεν τίθεται θεμα σύγκρισης. 

    Να είναι καλύτερη η χειρότερη σε τι ακριβώς ? 

    Η τέλος πάντων αν είναι καλύτερη η χειρότερη , αυτό θα έχει να κάνει με καθαρά τεχνικά κριτήρια .

    Κι' αν όντως είναι καλύτερη , άραγε εγώ θα βγάζω καλύτερες φωτογραφίες η αντίστροφα ?

   Και με ποιο συνδυασμό σώματος / φακού ? 

  Άραγε , μπορεί κανείς να απαντήσει εύκολα η δύσκολα , αν είναι καλύτερη η χειρότερη σαν τελικό αποτέλεσμα ? 

  

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό θα ρωτούσα. Αν π.χ. είναι να μείνει η D3500 ίσως με μια zv10 να γίνει η δουλειά. Ωστόσο αν είναι να χρησιμοποιηθεί μια και για τα δύο (που είναι και λογικό βέβαια) χωρίς ωστόσο να έχω κάποια επαφή με βίντεο αν οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες οποιαδήποτε θα σε καλύψει. Για τις fujifilm μόνο επειδή χρησιμοποιώ οπότε μπορώ να πω 2 πράγματα παραπάνω, είναι κάπως περιοριστικό το κόστος των φακών (όχι πως δεν το αξίζουν αλλά παραμένει υψηλό) και ενίοτε χρήστες παραπονιούνται για το autofocus στο βίντεο. Καλό θα ήταν να δεις βίντεο από γνώστες πάνω στο θέμα με το autofocus για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μηδεν ο Μπάμπης. 

Εχει δίκιο. 

Το καλύτερο είναι και λιγο υποκειμενικό, δεν υπάρχει. 

Υπάρχει τι βολεύει εμενα και πιο εργαλείο θα με βοηθήσει να κανω τη δουλειά μου καλύτερα.

 

@aris_rom

Η παραπάνω γνώμη ειναι αυτες που θέλεις και αυτες κρατα πιο πανω στη λίστα, απο χρήστες των συστημάτων που ψάχνεις..

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3500 κατά 98% θα δωθεί στο ξαδερφάκι μου καθώς γουστάρει την φάση και θέλει να ασχοληθεί οπότε θα του την παραχωρήσω σαν δωράκι για την πρώτη του επαφή. 

Για Φούτζι μου το έχει πει και ένας γνωστός ότι ίσως θα πρέπει να εστιάσω εκεί. Απλώς δεν έχω εντρυφήσει τόσο στο θέμα έρευνας για να είμαι ειλικρινής γι αυτό έκανα και το thread αυτό. 

Τώρα όσον αφή΄ρα το βίντεο και το autofocus η αλήθεια είναι ότι ήταν ένας αρκετά μεγάλος λόγος που εστίασα στην σειρά Α της σόνυ καθώς όλοι οι reviewers λένε τα καλύτερα για το autofocus της σειράς. Βασικά στα 9/10 βίντεο που έχω δει την 6600 την βάζουν πρώτη ανάμεσα στις αντίστοιχες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris_rom είπε

Η 3500 κατά 98% θα δωθεί στο ξαδερφάκι μου καθώς γουστάρει την φάση και θέλει να ασχοληθεί οπότε θα του την παραχωρήσω σαν δωράκι για την πρώτη του επαφή. 

Για Φούτζι μου το έχει πει και ένας γνωστός ότι ίσως θα πρέπει να εστιάσω εκεί. Απλώς δεν έχω εντρυφήσει τόσο στο θέμα έρευνας για να είμαι ειλικρινής γι αυτό έκανα και το thread αυτό. 

Τώρα όσον αφή΄ρα το βίντεο και το autofocus η αλήθεια είναι ότι ήταν ένας αρκετά μεγάλος λόγος που εστίασα στην σειρά Α της σόνυ καθώς όλοι οι reviewers λένε τα καλύτερα για το autofocus της σειράς. Βασικά στα 9/10 βίντεο που έχω δει την 6600 την βάζουν πρώτη ανάμεσα στις αντίστοιχες. 

 Ναι είναι καλύτερο από οποιαδήποτε fujifilm. Σα φωτογραφία δε θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά. Στο βίντεο όμως...    Λογικά αυτό θα αλλάξει κατά τον Μάη που θα βγει η καινούργια σειρά αλλά 1ον κανείς δεν ξέρει ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας (μόνο για παρουσίαση ξέρουμε)  και 2ον κανείς δεν ξέρει ακριβές κόστος :P 

Προσωπικά δε θα άλλαζα τη δική μου με οποιαδήποτε Sony αλλά δεν τραβάω βίντεο ή τεσπα αν τραβήξω 1-2 λεπτά η δουλειά γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόλοιπο 2%?

😁

 

Οποια κ να πάρεις σήμερα νομίζω δύσκολα θα απογοητευτεις..

Και fuji και sony ναι δεν έχουν οικονομικους φακούς..τα ξεχνας αυτα που ξερεις με την 3500..

Ισως η sony να "σώζεται" καπως απο τούς 3rd κατασκευαστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2% είναι το να μείνει στο συρτάρι πάνω από το γραφείο σαν ενθύμιο κυρίως καθώς είμαι και ρομαντικός. 😂😂🤦‍♂️

Άρα να επικεντρωθώ για αρχή σε "λίγες". Βλέπω με γρήγορη αναζήτησή την Α6600 την ΧΤ4 την XS10 και την ΧΤ30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Το 2% είναι το να μείνει στο συρτάρι πάνω από το γραφείο σαν ενθύμιο κυρίως καθώς είμαι και ρομαντικός. 😂😂🤦‍♂️

Άρα να επικεντρωθώ για αρχή σε "λίγες". Βλέπω με γρήγορη αναζήτησή την Α6600 την ΧΤ4 την XS10 και την ΧΤ30

Θα άφηνα την Χ-Τ30 εκτός επειδή δεν έχει IBIS που για το βίντεο είναι ενίοτε χρήσιμο, και έχει κάπως περίεργη εργονομία και θα χρειαστείς εξωτερικό grip. 
X-S10 πολύ τίμια και λογικά θα σε βολέψει περισσότερο ερχόμενος από μηχανή με PASM ροδέλα και όχι την πιο "ρετρο" με ταχύτητα κλείστρου κλπ
Χ-Τ4 σίγουρα η καλύτερη σε όλα, ακριβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

14 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Το 2% είναι το να μείνει στο συρτάρι πάνω από το γραφείο σαν ενθύμιο κυρίως καθώς είμαι και ρομαντικός. 😂😂🤦‍♂️

Άρα να επικεντρωθώ για αρχή σε "λίγες". Βλέπω με γρήγορη αναζήτησή την Α6600 την ΧΤ4 την XS10 και την ΧΤ30

     Όταν καταλήξετε σ' αυτό που σας ενδιαφέρει περισσότερο πχ βίντεο ας πούμε , δεν σας εμποδίζει κανείς να προχωρήσετε στην αγορά μιάς δεύτερης μεταχειρισμένης γι' αυτή την δουλειά και ξαναλέω ΟΤΑΝ και αν . 

   Αν ήταν για μένα που είναι ξεκάθαρο πως δεν ασχολούμαι καν με βίντεο , αυτή η δυνατότητα σε ένα φωτογραφικό ? σύνολο με αφήνει αδιάφορο πλήρως .

   Αν πάλι , λέμε τώρα , ξυπνούσε κάποτε ένα τέτοιο ενδιαφέρον ( δεν πρόκειται ) για ερασιτεχνική χρήση , σίγουρα δεν θα έβλεπα την λύση κι' απ' αυτό κι' από εκείνο σε ένα σώμα . Το πιθανότερο θα ήταν είτε να τραβούσα βίντεο με ένα smartphone , είτε να έψαχνα μία δεύτερη λύση σε μεταχειρισμένο γι' αυτή την δουλειά , τουλάχιστον έως του σημείου που θα μου επέτρεπε αφενός να εξοικειωθώ , αφετέρου να μάθω τις ιδιαιτερότητες του ζητήματος μέχρι να προχωρήσω σε πιο ολοκληρωμένη αγορά .

  Πάντα με την λογική του χαρακτήρα της χρήσης , ερασιτεχνική η επαγγελματική .

  Και για να βοηθήσω ακόμη περισσότερο την σκέψη σας , εμένα με ενδιαφέρει η φωτογραφία και όχι το βίντεο , άρα χρειάζομαι φωτογραφικό σύνολο . 

  Αν με ενδιέφερε το βίντεο , τότε χρειάζομαι βιντεογραφικό σύνολο .

  Κι' αν και τα δύο παραπάνω για κακή μου τύχη , τότε χρειάζομαι απλά ένα απ' το καθένα .

  Οτιδήποτε ενδιάμεσα θα είναι υβριδική λύση και σίγουρα θα δώσει υβριδικά αποτελέσματα .

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...