Προς το περιεχόμενο

Λίγο upgrade μετά απο 12+ χρόνια


giannisv6
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα σας !

Κατέχω το σύστημα της υπογραφής μου.

Μου έλαχε μια δωροεπιταγη από συγκεκριμένο κατάστημα, και θα ήθελα να ζητήσω λίγη καθοδήγηση καθώς δεν είμαι up to date πλέον.

θα αλλαχτεί mobo, cpu, ram. Κυρίως στη μητρική κολλάω.
Υπόψιν την σύνθεση θα την κάνουν οι ίδιοι, έπειτα από συνεννόηση ισως και να επιδέχονται price matching, επίσης δεν έχουν πρόβλημα να τους παω μια μητρική απο αλλού, ή ραμ που δεν έχουν διαθέσιμη για το στήσιμο.

 

Στόχος είναι

να εκσυγχρονιστεί το σύστημα (οι τρέχων ταχύτητες σε sata pci usb δεν θα με χάλαγαν...)
να εκμεταλλευτεί πλήρως την gpu  (την οποία σε λίγα παιχνίδια που παίζω, περιστασιακά, την πνιγεί συνέχεια ο cpu μου)

 

Για CPU μετά απο μελέτη κατέληξα στον i5 11400, και η RAM θα εχει ταχύτητα 3200.

Το budjet σφιχτό, 350 περίπου.

Micro ATX ή ΑΤΧ ?

Είναι υποδεέστερες οι micro σε θερμική συμπεριφορά? Επομένως μακροζωία ?

 

Κάποια στιγμή λογικά θα γίνει και αναβάθμιση σε Windows 11, θα ήθελα επίσης να εχει 6 sata slots.

Για τις Asrock δεν βλέπω καλά σχόλια γενικά, ιδανικές εταιρίες κατ εμέ με ψραιο και χρηστικο UI είναι η Asus και η Gigabyte.

Μερικές μητρικές που σκέφτομαι είναι οι εξής.

MSI B560M PRO-VDH Motherboard Micro ATX 118.

Gigabyte B560M DS3H V2 Motherboard Micro ATX    95

Gigabyte Z590 D (rev. 1.0) Motherboard ATX 133

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε το κατάστημα ώστε να υπάρχει πιο στοχευμένη επιλογή.

Νομίζω αδικείς τις asrock, υπάρχουν πολλοί που έχουν μείνει ευχαριστημένοι και συνεχίζουν με αυτές, φυσικά παίζει ρόλο η σειρά που επιλέξεις και να ξέρεις τι ψωνίζεις...

Εφόσον έχεις καταλήξει σε 11400, δεν βλέπω τον λόγο να δώσεις χρήματα για κάτι παραπάνω από b560 chipset. Η z590 δείχνει υπερβολική.

Η m-atx θεωρητικά λόγω μικρότερης επιφάνειας όντως μπορεί να έχει πιο κακές θερμοκρασίες(όχι μεγάλες διαφορές), για την χρήση που δίνεις με τον 11400 δεν νομίζω οτι είναι κάτι που θα έπρεπε να  σε απασχολεί. Μετά είναι το οπτικό θέμα που απασχολεί πολλούς καθώς επιλέγουν midi cases που δείχνουν "άδεια" και τέλος η σύμπτηξη των parts, καθώς δείχνουν να είναι όλα πλακωμένα, αφού οι θύρες είναι πολύ κοντά. Νομίζω ο μέσος χρήστης δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να αποφύγει τις m-atx. Είναι επιλογή που θα πρέπει να κάνεις με προσωπικά κριτήρια.

2 παρατηρήσεις:

Επεξεργαστή ελπίζω να μιλάμε για αυτόν με τα ενσωματωμένα γραφικά καθώς η κάρτα σου είναι κάπως παλιά και αν σε "αφήσει" καλό θα ήταν να έχεις εναλλακτική με τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά αυτή την στιγμή στις gpu

To τροφοδοτικό της υπογραφής σου από πότε το έχεις; Αν το έχεις χρόνια και είναι ζορισμένο, εφόσον θα βάλεις καινούργιο hardware επάνω, καλό θα ήταν να σκεφτείς να το αλλάξεις, προστατεύοντας το νεο σύστημα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάστημα ειναι το πλαίσιο. Αλλά εφόσον δεν εχουν προβλημα να τους παω οποια μητρικη θέλω δεν ειναι απαραίτητο να ειναι αποκλειστικα απο τον καταλογο τους, καθώς θεωρώ οτι εχουν μικρή γκάμα σε μητρικές.

Παρέθεσα την Gigabyte Z590 D καθώς δεν ειναι micro μονο για αυτο.

Ναι ο cpu θα ειναι με γραφικά just in case,και όντως το σύστημα όλο, μαζι με το τροφοδοτικο ειναι ίδιας ηλικίας (12+) απλά ειναι κρίμα να το στείλω καθώς ειναι πάρα πάρα  πολυ λίγο χρησιμοποιημένο το συστημα, διοτι είχα και κονσόλα τότε, αλλά και πάλι πάντα τον ξεσκόνιζα με πιεσμένο αερα 2 φορες τον μηνα, εχει καλο airflow, after market cpu cooler και όποτε έπαιζα έλεγχα CPUID Monitor πριν και μετα το παιχνίδι για θερμοκρασίες. 

Το μεγαλύτερο μου δίλλημα, ή και μπέρδεμα ειναι η μητρική καθώς θελω να αντέξει όπως και αυτη που εχω(οχι απαραιτητα 12 χρονια νταξ ειπαμε...), τηρουμένων των αναλογιών πάντα.

 

ΥΓ
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, giannisv6 είπε

Το κατάστημα ειναι το πλαίσιο. Αλλά εφόσον δεν εχουν προβλημα να τους παω οποια μητρικη θέλω δεν ειναι απαραίτητο να ειναι αποκλειστικα απο τον καταλογο τους, καθώς θεωρώ οτι εχουν μικρή γκάμα σε μητρικές.

Παρέθεσα την Gigabyte Z590 D καθώς δεν ειναι micro μονο για αυτο.

Ναι ο cpu θα ειναι με γραφικά just in case,και όντως το σύστημα όλο, μαζι με το τροφοδοτικο ειναι ίδιας ηλικίας (12+) απλά ειναι κρίμα να το στείλω καθώς ειναι πάρα πάρα  πολυ λίγο χρησιμοποιημένο το συστημα, διοτι είχα και κονσόλα τότε, αλλά και πάλι πάντα τον ξεσκόνιζα με πιεσμένο αερα 2 φορες τον μηνα, εχει καλο airflow, after market cpu cooler και όποτε έπαιζα έλεγχα CPUID Monitor πριν και μετα το παιχνίδι για θερμοκρασίες. 

Το μεγαλύτερο μου δίλλημα, ή και μπέρδεμα ειναι η μητρική καθώς θελω να αντέξει όπως και αυτη που εχω(οχι απαραιτητα 12 χρονια νταξ ειπαμε...), τηρουμένων των αναλογιών πάντα.

 

ΥΓ
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Αν θες την γνώμη μου , τροφοδοτικό 12 χρόνων σε σχεδόν νέο σύστημα δεν θα έβαζα για να αποφύγω πιθανή ζημιά. 

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε πιο φθηνή μητρική και ίσως και cpu (αν βρεις κάνα 10400) και μνήμες φθηνές για να βάλεις και ένα νέο τροφοδοτικό με κάνα 50-60αρι για παν ενδεχόμενο

Επεξ/σία από Nik1239
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.

Ας μην παίζουμε με νέο σύστημα,θα ανέβει λίγο το budget. 

Ένα Be Quiet System Power 9 600W Full Wired 80 Plus Bronze Θα ήταν επαρκές θαρρώ. (?)

Αξίζει να αφήσω την 11400 για την 10400 ώστε να γλιτώσω 25 ευρώ ?

Μετά από αυτήν την επιλογή όμως από ότι καταλαβαίνω πάω πίσω σε επεξεργαστή, και ταχύτητα ραμ αθροιστικά 15-20% χωρίς να κερδίζουμε και τίποτα αξιόλογο χρηματικά. 

Τον i5 10400 θα τον συνδυαζα με την Asus prime B460M Micro atx . Αλλά από ότι λέει η μητρική φτάνει τα 2933MHz. 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε ένα set mobo 11400 ram, Και ένα ακόμα με την 10400? 

Τα καταστήματα καλό θα ήταν να είναι από Αθήνα και να τα έχουν άμεσα διαθέσιμα παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI B560M PRO-VDH + 11400 + κάποιο Crucial Ballistix KIT θα 'λεγα, για τον 10400 αφήνεις τα ίδια μιας και με B560 θα μπορείς να ανεβάσεις και τις μνήμες.

Τα Β460 δεν έχει memory Overclocking, με 10400 είσαι στα 2667 και δεν έχει support για 11ης γενιάς CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2022 στις 9:42 ΜΜ, 50EuroUser είπε

MSI B560M PRO-VDH + 11400 + κάποιο Crucial Ballistix KIT θα 'λεγα, για τον 10400 αφήνεις τα ίδια μιας και με B560 θα μπορείς να ανεβάσεις και τις μνήμες.

Τα Β460 δεν έχει memory Overclocking, με 10400 είσαι στα 2667 και δεν έχει support για 11ης γενιάς CPU.

Πράγματα που για άλλους πιο ενεργούς με το θέμα είναι δεδομένα για εμένα δεν είναι. Για αυτό ευχαριστώ.

 

Ένα Be Quiet System Power 9 600W Full Wired 80 Plus Bronze Θα ήταν επαρκές νομίζω. (?)

Έχω 2 HDD, εναν SSD , και 5 ανεμιστηρακια στο κουτι.

 

Έστω οτι αγοράζω το κιτ ραμ που ανέφερες στα 3200mhz.

Ερωτώ, οι μνημες γινονται oc απο το bios της μητρικής εφόσον ανφερει οτι το επιτρέπει?
Ή εξαρτάτε απο τις ραμ?
(Προφανώς θα κοιταξω το qvl της μητρικης να αναφέρει οτι οι ραμ που θέλω ειναι συμβατές) .

Edit
Ανακάλυψα οτι η R9 380 που έχω δεν είναι συμβατή με την MSI B560M PRO-VDH ...

Υποψιάζομαι οτι θέλωντας να κρατησω την gpu μου βρήκα τοίχος, κανενα tip ? 😕

Επεξ/σία από giannisv6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giannisv6 είπε

Ανακάλυψα οτι η R9 380 που έχω δεν είναι συμβατή με την MSI B560M PRO-VDH ...

Φυσικά και είναι. Όλες οι κάρτες γραφικών PCI-E (ανεξαρτήτως έκδοσης) είναι συμβατές με όλες τις μητρικές των τελευταίων 15 ετών τουλάχιστον αφού έχουν επίσης  PCI-E θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Φυσικά και είναι. Όλες οι κάρτες γραφικών PCI-E (ανεξαρτήτως έκδοσης) είναι συμβατές με όλες τις μητρικές των τελευταίων 15 ετών τουλάχιστον αφού έχουν επίσης  PCI-E θύρα.

Εγώ γιατί έχω διαβάσει ότι κάποιες καινούριες μητρικές θέλουν κάρτες γραφικών που να υποστηρίζουν uefi, άρα δεν υποστηρίζουν τις (πολύ) παλιές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ γιατί έχω διαβάσει ότι κάποιες καινούριες μητρικές θέλουν κάρτες γραφικών που να υποστηρίζουν uefi, άρα δεν υποστηρίζουν τις (πολύ) παλιές;

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ούτε έχω διαβάσει ποτέ να γράφει κάποιος ότι δεν του δούλεψε παλιά (αλλά λειτουργική) pci-e gpu σε οποιαδήποτε λειτουργική μητρική με pci-e. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι παίζει το αντίθετο.

Υπάρχουν κάρτες γραφικών που είναι uefi only και δεν μπορούν να παίξουν σε non uefi παλαιότερα συστήματα.

Επίσης, αρκετά branded μηχανήματα έχουν "κλειδωμένες" μητρικές όπου δεν παίζουν όλες οι κάρτες, κατά συνέπεια το "όλες οι κάρτες είναι συμβατές αρκεί να είναι pcie" δεν είναι σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα την msi και απάντησε αυτό. 

Regarding your concern, the MB supports R9 380 VGA card, but we have not tested them strictly before. Please reply us if you get any problem about them after you install the card. Thanks!

 

Θεωρώ ότι εφόσον supports it, we are good to go 👌

Σωστά? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά να εχουμε.

Long story short.

Μεμονωμένα σίγουρα θα έβγαινε λιγότερα αλλά πολύ φασαρία για αυτό.

σας παρακαλούσα την γνώμη σας για τα παρακάτω parts.


Corsair TX750M, 750W 80+ Gold Certified PSU (CP-9020131-EU)
ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΑΣ: 109,8
Επειδή είναι υπέρπληρες, εχει καλα σχόλια, futureproof με 7 έτη εγγύηση 
 
MSI MAG B560 TOMAHAWK WIFI, Intel, LGA 1200, ATX , 4xDDR4, 6xSATA3, M.2, 2.5GLAN, USB3.2, HDMI, DP (7D15-005R)
ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΑΣ: 202,13 €
 Επειδη ειναι ΑΤΧ, και δειχνει να εχει οτι χρειάζομαι,αν και πλησιαζει τιμες καλών Ζ490 και Ζ590

ή μηπως καλύτερα μια 

MSI Z590 PRO WIFI, Intel, LGA 1200, ATX, 4xDDR4, 6xSATA3, M.2, RAID, 2.5GLAN, WiFi+BT, USB3.2, HDMI, DP (7D09-001R) στα 238...?


Intel Core i5-11400, 12MB Cache, 2.60 GHz (Up To 4.40 GHz), 6-Core, Socket 1200, Intel UHD Graphics, Box (BX8070811400)
ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΑΣ: 184,40 €

Kingston Fury Beast 16GB Kit (2x8GB) 3200MHz UDIMM DDR4 CL16 1.35V, Black (KF432C16BBK2/16)
ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΑΣ: 53,84 €
 

Επεξ/σία από giannisv6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 380 Sapphire  στην κατοχη μου ............παιζει παντου , το τι λενε ολοι οι αλλοι το ακουω βερεσε  , αλλαξε μητρικη , τις εχετε κανει ασπιρινες τις msi  και σας φταινε ολα τα αλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, triplex1 είπε

R9 380 Sapphire  στην κατοχη μου ............παιζει παντου , το τι λενε ολοι οι αλλοι το ακουω βερεσε  , αλλαξε μητρικη , τις εχετε κανει ασπιρινες τις msi  και σας φταινε ολα τα αλλα

Σύμφωνοι, παει αυτο.

Γνώμη για μητρική, αξίζει ?

Να σκασω λιγα ακομα για την Ζ590, αν ναι, θα "κρατήσει" περισσότερο απο την Β560...?

Ειναι λογικά γρηγορες αλλά και συμβατές οι μνήμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...