Προς το περιεχόμενο

Εντοπισμός σκληρού δίσκου που είναι συνδεμένος σε router


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται. Παρατήρησα ότι το router μου έχει μια θύρα usb και διαβάζοντας στο διαδίκτυο ανακάλυψα ότι μπορώ να συνδέσω σε αυτή έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο στον οποίο θα έχουν πρόσβαση οι υπολογιστές του σπιτιού που είναι συνδεμένοι στο router (ίσως και η smart tv ;;;) . Σύνδεσα το δίσκο αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτόν από τον υπολογιστή. Από τον windows file manager κλικάρω δίκτυο και μετά κλικάρω στο Speedport plus, με πάει στη διαχείριση του router, βάζω τους κωδικούς, μπαίνω και ενεργοποιώ το Use Network storage και βλέπω ότι στη διαχείριση του router  βλέπει κανονικά τον δίσκο. Δεν μπορώ όμως να έχω πρόσβαση στο δίσκο μέσα από τα windows. Τι άλλο πρέπει να κάνω; Γνωρίζει κάποιος ;

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να γίνει share ο δίσκος μέσα από το μενού του router.

Έχω ένα TP-LINK archer vr900 και μέσα από το μενού του router >  usb settings > sharing access > δήλωσα "share all", όπως φαίνεται στην εικόνα.

Φυσικά στο δικό σου router θα είναι διαφορετικό το μενού.

Μετά από τον windows explorer βλέπω τον δίσκο από το network.

Untitled.jpg

Untitled1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ

18 ώρες πριν, nik5163 είπε

Μάλλον πρέπει να γίνει share ο δίσκος μέσα από το μενού του router.

Έχω ένα TP-LINK archer vr900 και μέσα από το μενού του router >  usb settings > sharing access > δήλωσα "share all", όπως φαίνεται στην εικόνα.

Φυσικά στο δικό σου router θα είναι διαφορετικό το μενού.

Μετά από τον windows explorer βλέπω τον δίσκο από το network.,

Untitled.jpg

Untitled1.jpg

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το μενού σε εμένα είναι διαφορετικό. Ανεβάζω screenshots μήπως και βγει άκρη 1363833594_.png.fb7ec32db40fb8767178b5f8a2588258.png

542387283_.png.dccd1a52ea596d00cc09256e237a5c09.png192309364_.png.92a44a12ea11ab2bc2484709ac5b0976.png

εικόνα.png

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...