Προς το περιεχόμενο

Χρεωση Nova για διακοπη συνδεσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Ειμαι συνδρομητης Forthnet/Nova απο το 2015, στο προγραμμα προπληρωμενου Internet ADSL 24. 
Η τελευταια ανανεωση μου ηταν 24/4/2021, η οποια κ προπληρωθηκε για εναν χρονο. 
 

Ερχονται ομως μαγικα τα πραγματα απο εκει που δεν το περιμενεις, και εγω πρεπει να φυγω απο το σπιτι αυτο 15/02/2022 κ να μετακομισω σε σπιτι στο οποιο εχει ηδη internet και δεν μπορω να μεταφερω το προγραμμα μου. 
 

Ζητησα λοιπον απο την Nova να διακοψω την συνδεση μου στις 15/02/2022, ΧΩΡΙΣ να ζηταω να παρω πισω τους δυο μηνες που υπολοιπονται απο την προπληρωμη μου και με ενημερωσαν οτι πρεπει να πληρωσω 63€  πεναλτυ επειδη εχω κανει χρηση προσφορας για το προπληρωμενο πακετο

 

Σας στεκει εσας αυτο ;;

Δηλαδη τους χαριζω δυο μηνες που προπληρως, δεν κανω χρηση της υπηρεσιας κ τρωω ενα καπελο επειδη διακοπτω νωριτερα;;

Η φαση ειναι οτι το ποσό που ζητανε (63€) ειναι το 1/3 που εχω προπληρωσει απο περσι (180€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, KOSTASGP είπε

Καλησπερα

Ειμαι συνδρομητης Forthnet/Nova απο το 2015, στο προγραμμα προπληρωμενου Internet ADSL 24. 
Η τελευταια ανανεωση μου ηταν 24/4/2021, η οποια κ προπληρωθηκε για εναν χρονο. 
 

Ερχονται ομως μαγικα τα πραγματα απο εκει που δεν το περιμενεις, και εγω πρεπει να φυγω απο το σπιτι αυτο 15/02/2022 κ να μετακομισω σε σπιτι στο οποιο εχει ηδη internet και δεν μπορω να μεταφερω το προγραμμα μου. 
 

Ζητησα λοιπον απο την Nova να διακοψω την συνδεση μου στις 15/02/2022, ΧΩΡΙΣ να ζηταω να παρω πισω τους δυο μηνες που υπολοιπονται απο την προπληρωμη μου και με ενημερωσαν οτι πρεπει να πληρωσω 63€  πεναλτυ επειδη εχω κανει χρηση προσφορας για το προπληρωμενο πακετο

 

Σας στεκει εσας αυτο ;;

Δηλαδη τους χαριζω δυο μηνες που προπληρως, δεν κανω χρηση της υπηρεσιας κ τρωω ενα καπελο επειδη διακοπτω νωριτερα;;

Η φαση ειναι οτι το ποσό που ζητανε (63€) ειναι το 1/3 που εχω προπληρωσει απο περσι (180€)

ασε την γραμμη ενεργοποιημενη, ζητα φραγη εξερχομενων κλησεων και κανε αιτηση διακοπης για τον απριλη.. στην ουσια θα κανεις δωρο 2 μηνες ιντερνετ στον επομενο ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το παρακατω. Γραμμη ενεργη δεν αφηνεις σε καμμια περιπτωση. Αν ο επομενος ειναι κανας παιδερας, κτλ. εσυ θα τρεχεις…

https://nova.gr/upload/oroi-yphresiwn-thlefwnias-internet_20211107_100856.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα σε καποιο σημειο γραφει το εξης:

 

Αναφορά σε κείμενο

4.8. Ο Συνδρομητής αποδέχεται ότι σε περίπτωση που ο Κάτοχος της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης είναι διαφορετικό πρόσωπο από τον Συνδρομητή και υποβάλει ο Κάτοχος αίτημα στην Nova περί τερματισμού της παρούσας, η παρούσα θα λύεται εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών, χωρίς να απαιτείται η συγκατάθεση του Συνδρομητή. Ο Κάτοχος, ασκώντας τα δικαιώματά του ως κάτοχος της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης, ευθύνεται αποκλειστικά απέναντι στον Συνδρομητή σε περίπτωση που η άσκηση των δικαιωμάτων αυτών στερήσει από τον Συνδρομητή τη λήψη της Υπηρεσίας. Η Nova δεν φέρει ευθύνη έναντι του Κατόχου αν ο Συνδρομητής δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του έναντι της Εταιρείας (π.χ. μη εξόφληση λογαριασμών που οδηγεί σε διακοπή της σύνδεσης). Η Nova δεν υπέχει καμία ευθύνη για τυχόν παράνομη χρήση της Τηλεπικοινωνιακής Σύνδεσης Nova ή άλλου παρόχου από τον Συνδρομητή ή για την παραβίαση των συμφωνημένων μεταξύ Συν-δρομητή και Κατόχου ως προς την χρήση της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης και του σχετικού τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού. Ειδικότερα, η Nova δεν φέρει ευθύνη σε περίπτωση που ο Συνδρομητής ενεργεί καθ’ υπέρβαση της πληρεξουσιότητας του Κατόχου ή άνευ πληρεξουσιότητας.

Για κανε ερωτηση "σαν ιδιοκτητης" και ρωτα αν μπορεις να κανεις τερματισμο συνδεσης και αν εχει καποιο προστιμο για τον ιδιοκτητη ή τον συνδρομητη σε αυτη την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/01/2022 at 16:06, SaFiS said:

Δες το παρακατω. Γραμμη ενεργη δεν αφηνεις σε καμμια περιπτωση. Αν ο επομενος ειναι κανας παιδερας, κτλ. εσυ θα τρεχεις…

https://nova.gr/upload/oroi-yphresiwn-thlefwnias-internet_20211107_100856.pdf

φραγη κλησεων και αποσυνδεση την γραμμη απο τον κατανεμητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Φίλος είχε βάλει τον Οκτώβριο προπληρωμενου Internet ADSL 24 της Νόβα και είχε πληρώσει για ένα χρόνο.
Τον Ιούνιο κάνει μετακόμιση και στο κατάστημα του είχαν πει ότι θα πληρώσει απλά 50€ για την μετακόμιση.
Χρέωσαν τα 50€ όμως έκαναν αυτόματη ανανέωση για 2 χρόνια.
Στο κατάστημα ποτέ δεν τον ενημέρωσαν για αυτόματη ανανέωση.
Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπλέξει και γω με μετακομίσεις και ήξερα πχ ότι χωρίς την μετακόμιση έληγε τον Απρίλη το συμβόλαιο μου και όταν κάλεσα να δω τι παίζει, μου είπαν ότι είχα πολλά χρόνια μπροστά. Ρώτησα γιατί; και αφού είδαν στο siebeloubel τι έχει γίνει μου είπαν ναι, είναι μεγάλο ακόμα αλλά αν θέλω να φύγω τον Απρίλη μπορώ χωρίς ποινή καθώς είναι μεταφορά γραμμής και όχι ανανέωση. Οπότε πάρε και πες τι έγινε και να το δουν και πάλι. Λογικά δεν θα παίζει η ανανέωση για 2 χρόνια αν πραγματικά θες να φύγεις.

Για την ιστορία ανανέωσα μιας που είμαι οκ από το 2016 με την wind, ότι βλάβη είχα ως τώρα ήταν από την καμπίνα ΟΤΕ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 04/08/2022 at 02:17, teo010 said:

Φίλος είχε βάλει τον Οκτώβριο προπληρωμενου Internet ADSL 24 της Νόβα και είχε πληρώσει για ένα χρόνο.
Τον Ιούνιο κάνει μετακόμιση και στο κατάστημα του είχαν πει ότι θα πληρώσει απλά 50€ για την μετακόμιση.
Χρέωσαν τα 50€ όμως έκαναν αυτόματη ανανέωση για 2 χρόνια.
Στο κατάστημα ποτέ δεν τον ενημέρωσαν για αυτόματη ανανέωση.
Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση;

μηπως του εδωσαν και κανεναν νεο εξοπλισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρισκεις 1 χωριο καπου μακρια που δεν εχει καλυψη ο παροχεας σου και ζητας να σου κανουν μεταφορα της γραμμης εκει.Δεν μπορουν να το κανουν και λογο δικιας τους

υπαιτιότητας λυνεται το συμβολαιο χωρις penalty

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, teo010 said:

Τελικά του έκαναν άλλη προσφορά και έμεινε εκεί

αν εγινε προσφορα τοτε λογικο ειναι που εγινε ανανεωση αυτοματα για 2 χρονια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, poulinos είπε

αν εγινε προσφορα τοτε λογικο ειναι που εγινε ανανεωση αυτοματα για 2 χρονια ακομα.

Του έκαναν προσφορά γιατί έκανε αίτηση για φορητοτητα προς Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 13/09/2022 at 01:31, teo010 said:

Του έκαναν προσφορά γιατί έκανε αίτηση για φορητοτητα προς Vodafone.

opote πηρε νεα τιμη και νεο συμβολαιο παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...